חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני תעבורה | פסילה מנהלית של רישיון נהיגה - כיצד מתמודדים?

פסילה מנהלית של רישיון נהיגה - כיצד מתמודדים?

חשד למעורבות בתאונת דרכים או לביצוע עבירת תנועה חמורה עלול להוביל לפסילה מנהלית של רישיון הנהיגה טרם ההעמדה לדין. על פי החוק, בעבירות תעבורה קלות, משך זמן של הפסילה המנהלית הא למשך 30 ימים ובעבירות חמורות יותר – למשך 60 ואף 90 ימים. עו"ד אסף דוק מסביר באילו מצבים ניתן לפסול את רישיון הנהיגה בפסילה מנהלית, מהו הליך השימוע, האם ניתן לערער על ההחלטה וכיצד עושים זאת.

מהי פסילה מנהלית?

פסילה מנהלית נעשית על ידי קצין משטרה ולא על ידי בית המשפט לתעבורה כאשר עולה חשד לביצוע עבירת תעבורה חמורה. בפסילה מנהלית נשלל מהנהג רישיון הנהיגה למשך תקופה שנקבעה מראש ובהתאם לעבירה בה הוא חשוד.

מה מטרתה של הפסילה המנהלית?

מטרתה של הפסילה המנהלית היא להרחיק את הנהג שחשוד כמסוכן מהכביש ומטרתה אינה ענישה. במידה והנהג הפר את האיסור – ונהג למרות הפסילה, בית המשפט לתעבורה מתייחס לכך בחומרה רבה, שכן מדובר במצב הנקרא הפרת צו מנהלי שבגינה הנהג עשוי לצפות לתוצאות קשות.

באילו עבירות תעבורה קצין משטרה מוסמך לפסול את רישיון הנהיגה?

במידה והנהג עבר על עבירות התעבורה הנמצאות בתוספת הרביעית בפקודת התעבורה, קצין משטרה מוסמך לפסול את רישיון הנהיגה למשך 30 ימים. בין העבירות הללו נמנות: נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת סמים, עבירות מהירות, אי מתן זכות קדימה, עקיפה רכב בדרך שאינה פנויה, נהג חדש המסיע נוסעים מעל המספר המותר, נהג חדש הנוהג ללא מלווה, סיכון הולך רגל במעבר חצייה, הובלת חומר מסוכן, עקיפת רכב בדרך שאינה פנויה, אי עצירה לפני מסילת ברזל, נהיגה ברכב מעל המשקל המותר, עקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף, כאשר הנהג נוהג ברכב שנמצא במצב העלול לסכן, מהירות שהיא מעל 130 קמ"ש בדרך בין-עירונית ומהירות מעל 80 קמ"ש בדרך שהיא עירונית.

מהו משך זמן הפסילה המנהלית?

בפקודת התעבורה, משך זמן הפסילה המנהלית הינו ביחס ישיר לחומרת העבירה שבוצעה. פסילה מנהלית למשך 30 ימים מתרחשת בגין עבירות תעבורה בהן לא נגרם נזק לרכוש או לגוף, שנחשבות לקלות יחסית, לדוגמה בעבירות המפורטות תחת התוספת הרביעית בפקודת התעבורה שנמנו בפסקה הקודמת. משך זמן הפסילה עולה ל- 60 ימים במידה ועבירת התעבורה שבוצעה חמורה, לדוגמה כאשר הנהג היה מעורב בתאונת דרכים שלא גבתה אבדות בנפש אלא תאונה שגרמה לפצועים או לנזק ברכוש. פסילה מנהלית למשך 90 ימים תוטל על נהגים שהיו מעורבים בתאונת דרכים קטלנית בה אנשים נהרגו. במקרים אלו, לקצין המשטרה אין אפשרות להפעיל את שיקול דעתו ולקצר את תקופת הפסילה. במקרים אחרים, כגון בפסילה למשך 60 או 30 ימים לקצין יש אפשרות לפסול את הרישיון למשך זמן קצר יותר, בהתאם לנסיבות האירוע.

הליך השימוע לאחר פסילה מנהלית

הליך השימוע נערך על פי החוק עד 72 שעות מביצוע העבירה. במידה והשימוע נערך מאוחר יותר מהמועד כאמור, הדבר נעשה ללא סמכות ולכן הפסילה המנהלית בטלה. נהג שלא הגיע לשימוע מסתכן בפסילה אוטומטית של רישיון הנהיגה, פסילה המכונה 'פסילה בהיעדר'. במהלך השימוע, הנהג מנסה לשכנע את קצין המשטרה מדוע אין צורך לנקוט בהליך פוגעני של שלילת רישיונו למשך 30 ימים, אשר נעשה באופן אוטומטי. בין היתר, קצין המשטרה מתייחס לעברו של הנהג – האם ביצע עבירות תעבורה, האם קיים צורך מיוחד בכך שיחזיק ברישיון הנהיגה כדוגמת הסעה של בן משפחה חולה וכדומה, האם לצורך פרנסתו זקוק הוא לרישיון ועוד. היוועצות עם עורך-דין לענייני תעבורה טרם הליך השימוע עשוי למנוע פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה ואף את כתב האישום העתידי בבית המשפט לתעבורה.

האם וכיצד ניתן לבטל את הפסילה המנהלית?

על פי פקודת התעבורה בית המשפט לתעבורה רשאי לבטל את הפסילה המנהלית שהוטלה על-ידי המשטרה. מה הפרמטרים להחלטה?

בית המשפט מתחשב בהחלטתו האם ביטול הפסילה עשויה להוביל לפגיעה בביטחון הציבור. כמו כן, הוא בוחן האם לקצין המשטרה שהטיל את הפסילה, היה יסוד סביר להניח כי נגד הנהג יוגש כתב אישום. בכדי לבטל את הפסילה המנהלית, יש להגיש את הבקשה לבית המשפט לענייני תעבורה, כאשר הערעור על החלטה זו יידון בבית המשפט המחוזי. בכל אופן, כדאי להיוועץ עם עורך-דין לתעבורה שיציג את גרסתך באופן מיטבי בין כותלי בית-המשפט במטרה לבטל את הפסילה המנהלית או את החשדות נגדך בביצוע עבירת תעבורה.

הוטלה עליכם פסילה מנהלית? יש מה לעשות!

פסילה מנהלית עלולה להגביל את אפשרותו של הנהג להתנייד במשך תקופה ארוכה ובמצבים מסוימים אף פוגעת בפרנסתו. יחד עם זאת החלטת הקצין בדבר פסילת רישיון מנהלתית איננה סוף פסוק. לכן, חשוב שתקדימו להיוועץ עם עורך דין תעבורה מנוסה שיוכל לפנות לבית המשפט לתעבורה שבתחומו בוצעה העבירה ולהגיש בקשה לביטול או קיצור פסילה מנהלית. במידה וזומנת לשימוע או דיון בבית משפט לתעבורה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות תעבורה | נהיגה בשכרות | פסילת רישיון נהיגה | פסילה מנהלית של רישיון נהיגה | פסילה מנהלית תאונת דרכים | פסילה מנהלית נהיגה בשכרות | פסילה מנהלית והעמדה לדין | פסילת רישיון ל-30 יום | פסילת רישיון ל-60 יום | פסילת רישיון ל-90 יום | פסילה עד תום ההליכים | פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים | שימוע לפני פסילה מנהלית

הצלחות המשרד בתחום
ביטול פסק דין בשל חשש לעיוות דין ללקוח שנשפט בהעדרו בתיק נהיגה בשכרות 59 ימי פסילה בלבד ללקוח שנהג תחת השפעת סמים ובקלות ראש קבלת ערר וסגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם שאיים והטריד בחורה שהכיר באתר הכרויות אי הרשעה בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי אי הרשעה ללקוחה שאיימה בהצתה סגירת תיק משטרתי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
פסילת רישיון נהיגה
אחד | 09:08 22/07/2014
פסילת רישיון נהיגה
עו''ד חזי כהן | 07:10 23/07/2014
פסילת רישיון נהיגה - ניתן להגיש בקשת חנינה?
ניר | 18:49 23/03/2014
בקשת חנינה לעניין הקלה בפסילת רישיון נהיגה
עו''ד אסף דוק | 18:54 23/03/2014
ערעור על פסילה מנהלית ל 3 חודשים
אורלי חורי | 16:43 24/04/2017