חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | עבירות תעבורה | עבירת אי הצגת מסמכים – חובת החזקת תעודות ברכב

עבירת אי הצגת מסמכים – חובת החזקת תעודות ברכב

שוטר עצר אותך לבדיקה שגרתית, כאשר לכאורה הכל תקין – עשית ביטוח לרכב, חידשת רישיון רכב ואת הרישיון האישי שלך. אך להפתעתך אתה מגלה שאין אצלך את כל התעודות. בהתאם לתקנות התעבורה, כל נהג חייב להחזיק באמתחתו כשלוש תעודות: רישיון רכב, רישיון נהיגה ותעודת ביטוח. מה עומד מאחורי חובת החזקת תעודות אלה ברכב ומה העונש על אי החזקתן? עו"ד אסף דוק מסביר.

חובת החזקת תעודות ברכב

על מה מבוססת החובה להחזיק את כל שלוש התעודות – ביטוח רכב, רישיון נהיגה ורישיון רכב? מטרתו של סעיף 9 לתקנות התעבורה הוא להקל על מלאכת המשטרה בבדיקת תקפות התעודות. שכן, זה לא הגיוני שכאשר שוטר העוצר נהג לבדיקת התעודות שברשותו, הנהג יפנה אותו אחר כבוד אל מחשבי משרד הרישוי בכדי לבדוק את תוקף רישיון הנהיגה שלו, או שיפנה אותו לסוכן הביטוח ש"יעיד" בפני השוטר שביטוח הלקוח שלו בתוקף.

להלן סעיף 9 לתקנות התעבורה המפרט אודות חובת החזקת תעודות:

(א) לא ינהג אדם רכב אלא אם נמצאים אתו רשיון הרכב, רשיון הנהיגה, תעודת הביטוח או כל תעודה או רשימת תנאים שניתנה על פי דין לגבי נהיגתו של אותו אדם או לגבי הרכב האמור.

(ב) הנוהג ברכב או אדם שיש לו שליטה על הרכב ונמצא בקרבתו יציג כל רשיון או תעודה אחרת, כאמור בתקנת משנה (א), לכל אדם שהורשה לכך על ידי הרשות או לכל שוטר או לבוחן הנושא עמו תעודת בוחן, לפי דרישתם. לא היה בידי נוהג הרכב להציג אותה שעה אחת התעודות האמורות, יציג אותה בעצמו, תוך חמישה ימים, במקום שנקבע על ידם.

(ג) אדם יחזיק את התעודות כאמור בתקנה זו בכל עת במצב נקי וניתן לקריאה.

אי הצגת תעודות נחשבת לעבירה הקלה ביותר מבין עבירות התנועה, ולכן גם העונש בגינה הוא יחסית קל. בעבר השוטרים היו נוהגים לאפשר לנהג הרכב כ-24 שעות או יותר, כדי להציג את התעודות שברשותו בתחנת המשטרה הקרובה. אמנם כיום, בדרך כלל הם נוהגים להזמין את הנהג לתת את הדין על עבירות שונות.

לדוגמה, במצב בו שוטר מבקש לראות את תעודות הביטוח של הרכב והנהג מציג בפניו תעודה שלא בתוקף, השוטר עלול להאשים את הנהג בעבירה חמורה יותר מעבירת אי הצגת מסמכים, כגון נהיגה ברכב ללא ביטוח. כך גם לגבי הצגת שאר המסמכים הנדרשים. ברגע שהנהג יתייצב בפני בית המשפט לתעבורה, יהיה עליו להציג את התעודה החסרה, ואז התובע המשטרתי יכניס שינוי בסעיף האישום, ובכך הסעיף ישונה לתקנה 9 בדבר אי הצגת מסמכים, אשר הקנס בגינה הוא 100 שקלים בלבד.

מתי יואשם נהג בעבירת אי הצגת מסמכי רכב?

ככלל, נהג יואשם רק לעתים נדירות בביצוע עבירה על תקנה 9 בתקנות התעבורה – אי הצגת מסמכים. הסיבה נעוצה בכך שבמידה והנהג לא הציג תעודה אותה הוא נדרש להציג, השוטר ומערכת האכיפה בכלל, יוצאים מנקודת הנחה שאין ברשותו תעודה כזו כלל. הדרך שבה הנהג "ישכנע" את רשויות החוק בכך שהתעודה בידיו, היא בכך שיתייצב לבית המשפט כשבידיו התעודה הרלוונטית כשהיא תקפה, ואם לא יעשה כן, יישא בעונש חמור בהרבה, שעקרונית יכול להגיע עד פסילת רישיון בפועל. לכן, יש חשיבות לכך שהנהג ידע בגין איזה סעיף הוא מואשם, ואז יתכונן בהתאם.

קיבלת הזמנה לדין בגין נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף?

אי הצגת מסמכים נחשבת לעבירה הקלה ביותר מעבירות התעבורה, אמנם זו עבירה שבקלות יכולה להסתבך ולהפוך לעבירה קשה יותר, שבגינה רישיונך אף יכול להישלל. במידה וזומנת לבית המשפט עקב כך שלא הצגת תעודות בתוקף, עליך להתייעץ עם עורך דין תעבורה אשר ייעץ וידריך אותך מה עליך לעשות, בכדי שעבירה פשוטה זו לא תיהפך למשהו גרוע בהרבה, שבאמצעות ייעוץ משפטי מקצועי, יכול היה להימנע. דיון בבית משפט לתעבורה בעבירה של אי הצגת מסמכי רכב יכול לגרור אחריו מגוון עונשים כגון: שלילת רישיון נהיגה בפועל, שלילת רישיון נהיגה על תנאי וקנס כספי גבוה. עורך דין המתמחה בדיני תעבורה יכול להביא לא אחת לזיכוי או להפחתה משמעותית של העונש בגין עבירת אי הצגת מסמכים.

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות תנועה מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לשימוע או דיון בבית משפט לתעבורה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירת אי הצגת מסמכים | חובת החזקת תעודות ברכב | חובת החזקת מסמכי רכב | חובת החזקת רישיון רכב | חובת החזקת רישיון נהיגה | חובת החזקת תעודת ביטוח | אי הצגת מסמכי רכב | נהיגה ללא מסמכים | נהיגה ללא הרישיון פיזית

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט סגירת תיק פרקליטות לאם שנחשדה בתקיפת בתה הקטינה זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.

נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום בעבירת גניבה ממעביד
ירדנה | 17:20 30/12/2015
כתב אישום בעבירת גניבה ממעביד
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:18 30/12/2015
המשטרה לא מאפשרת לי לראות את חומר החקירה
יאיר | 16:58 14/08/2013
עיון בחומר חקירה בשלב החקירה
עו''ד אסף דוק | 22:53 14/08/2013
תודה רבה!!!
יאיר | 11:47 15/08/2013
נהיגה בשכרות - סמים
ויקטור | 19:41 04/06/2015
נהיגה בשכרות - סמים
עו''ד אסף דוק | 20:14 04/06/2015
האם מדובר בעבירה פלילית של סחיטה באיומים שבגינה מורשעים?
אזרח | 15:06 12/01/2014
עבירת סחיטה באיומים
עו''ד אסף דוק | 14:18 16/01/2014
עבירת איום
יהודי | 16:03 16/01/2014
עבירת איומים
עו''ד אסף דוק | 12:18 17/01/2014