חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני תעבורה | עבירת אי הצגת מסמכים – חובת החזקת תעודות ברכב

עבירת אי הצגת מסמכים – חובת החזקת תעודות ברכב

שוטר עצר אותך לבדיקה שגרתית, כאשר לכאורה הכל תקין – עשית ביטוח לרכב, חידשת רישיון רכב ואת הרישיון האישי שלך. אך להפתעתך אתה מגלה שאין אצלך את כל התעודות. בהתאם לתקנות התעבורה, כל נהג חייב להחזיק באמתחתו כשלוש תעודות: רישיון רכב, רישיון נהיגה ותעודת ביטוח. מה עומד מאחורי חובת החזקת תעודות אלה ברכב ומה העונש על אי החזקתן? עו"ד אסף דוק מסביר.

חובת החזקת תעודות ברכב

על מה מבוססת החובה להחזיק את כל שלוש התעודות – ביטוח רכב, רישיון נהיגה ורישיון רכב? מטרתו של סעיף 9 לתקנות התעבורה הוא להקל על מלאכת המשטרה בבדיקת תקפות התעודות. שכן, זה לא הגיוני שכאשר שוטר העוצר נהג לבדיקת התעודות שברשותו, הנהג יפנה אותו אחר כבוד אל מחשבי משרד הרישוי בכדי לבדוק את תוקף רישיון הנהיגה שלו, או שיפנה אותו לסוכן הביטוח ש"יעיד" בפני השוטר שביטוח הלקוח שלו בתוקף.

להלן סעיף 9 לתקנות התעבורה המפרט אודות חובת החזקת תעודות:

(א) לא ינהג אדם רכב אלא אם נמצאים אתו רשיון הרכב, רשיון הנהיגה, תעודת הביטוח או כל תעודה או רשימת תנאים שניתנה על פי דין לגבי נהיגתו של אותו אדם או לגבי הרכב האמור.

(ב) הנוהג ברכב או אדם שיש לו שליטה על הרכב ונמצא בקרבתו יציג כל רשיון או תעודה אחרת, כאמור בתקנת משנה (א), לכל אדם שהורשה לכך על ידי הרשות או לכל שוטר או לבוחן הנושא עמו תעודת בוחן, לפי דרישתם. לא היה בידי נוהג הרכב להציג אותה שעה אחת התעודות האמורות, יציג אותה בעצמו, תוך חמישה ימים, במקום שנקבע על ידם.

(ג) אדם יחזיק את התעודות כאמור בתקנה זו בכל עת במצב נקי וניתן לקריאה.

אי הצגת תעודות נחשבת לעבירה הקלה ביותר מבין עבירות התנועה, ולכן גם העונש בגינה הוא יחסית קל. בעבר השוטרים היו נוהגים לאפשר לנהג הרכב כ-24 שעות או יותר, כדי להציג את התעודות שברשותו בתחנת המשטרה הקרובה. אמנם כיום, בדרך כלל הם נוהגים להזמין את הנהג לתת את הדין על עבירות שונות.

לדוגמה, במצב בו שוטר מבקש לראות את תעודות הביטוח של הרכב והנהג מציג בפניו תעודה שלא בתוקף, השוטר עלול להאשים את הנהג בעבירה חמורה יותר מעבירת אי הצגת מסמכים, כגון נהיגה ברכב ללא ביטוח. כך גם לגבי הצגת שאר המסמכים הנדרשים. ברגע שהנהג יתייצב בפני בית המשפט לתעבורה, יהיה עליו להציג את התעודה החסרה, ואז התובע המשטרתי יכניס שינוי בסעיף האישום, ובכך הסעיף ישונה לתקנה 9 בדבר אי הצגת מסמכים, אשר הקנס בגינה הוא 100 שקלים בלבד.

מתי יואשם נהג בעבירת אי הצגת מסמכי רכב?

ככלל, נהג יואשם רק לעתים נדירות בביצוע עבירה על תקנה 9 בתקנות התעבורה – אי הצגת מסמכים. הסיבה נעוצה בכך שבמידה והנהג לא הציג תעודה אותה הוא נדרש להציג, השוטר ומערכת האכיפה בכלל, יוצאים מנקודת הנחה שאין ברשותו תעודה כזו כלל. הדרך שבה הנהג "ישכנע" את רשויות החוק בכך שהתעודה בידיו, היא בכך שיתייצב לבית המשפט כשבידיו התעודה הרלוונטית כשהיא תקפה, ואם לא יעשה כן, יישא בעונש חמור בהרבה, שעקרונית יכול להגיע עד פסילת רישיון בפועל. לכן, יש חשיבות לכך שהנהג ידע בגין איזה סעיף הוא מואשם, ואז יתכונן בהתאם.

קיבלת הזמנה לדין בגין נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף?

אי הצגת מסמכים נחשבת לעבירה הקלה ביותר מעבירות התעבורה, אמנם זו עבירה שבקלות יכולה להסתבך ולהפוך לעבירה קשה יותר, שבגינה רישיונך אף יכול להישלל. במידה וזומנת לבית המשפט עקב כך שלא הצגת תעודות בתוקף, עליך להתייעץ עם עורך דין תעבורה אשר ייעץ וידריך אותך מה עליך לעשות, בכדי שעבירה פשוטה זו לא תיהפך למשהו גרוע בהרבה, שבאמצעות ייעוץ משפטי מקצועי, יכול היה להימנע. דיון בבית משפט לתעבורה בעבירה של אי הצגת מסמכי רכב יכול לגרור אחריו מגוון עונשים כגון: שלילת רישיון נהיגה בפועל, שלילת רישיון נהיגה על תנאי וקנס כספי גבוה. עורך דין המתמחה בדיני תעבורה יכול להביא לא אחת לזיכוי או להפחתה משמעותית של העונש בגין עבירת אי הצגת מסמכים.

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות תנועה מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לשימוע או דיון בבית משפט לתעבורה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירת אי הצגת מסמכים | חובת החזקת תעודות ברכב | חובת החזקת מסמכי רכב | חובת החזקת רישיון רכב | חובת החזקת רישיון נהיגה | חובת החזקת תעודת ביטוח | אי הצגת מסמכי רכב | נהיגה ללא מסמכים | נהיגה ללא הרישיון פיזית

הצלחות המשרד בתחום
הארכת מאסר על תנאי חב הפעלה ללקוח המשרד בעבירות סמים 4 חודשי עבודות שירות בלבד בעבירות של תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש ואיומים סגירת תיק משטרתי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה ביטול הרשעה פלילית ללקוח שגידל סמים בביתו במעבדה מאולתרת סגירת תיק פלילי ללקוחה שהואשמה בזיוף מסמכים וקבלת דבר במרמה שחרור ממעצר חשוד בעבירות מע"מ בהיקף של למעלה מ-20 מיליון ש"ח

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הצגת תעודת יושר כתנאי לכניסה לספריה לגברים בלבד
רמי | 13:36 20/11/2014
הצגת תעודת יושר כתנאי לכניסה לספריה לגברים בלבד
עו''ד אסף דוק | 23:04 20/11/2014
הצגת תעודת יושר כתנאי לכניסה לספריה לגברים בלבד
רמי | 12:48 21/11/2014
תקיפה פיזית שנסגרה ללא חקירה . מה עושים?
דוד | 23:32 06/09/2016
תקיפה פיזית שנסגרה ללא חקירה . מה עושים?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 00:56 07/09/2016
מתן הרשאה לאחר לנהוג ברכב ללא רישיון נהיגה
קובי אלקבץ | 17:58 11/03/2014
מתן הרשאה לאחר לנהוג ברכב ללא רישיון נהיגה
עו''ד חזי כהן | 21:29 11/03/2014