חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | עבירות תעבורה | עבירת סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה

עבירת סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה

עבירת סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה הינה אחת מעבירות התעבורה החמורות ביותר בספר החוקים הקובעת עונש של עד 20 שנות מאסר למי שנאשם בביצועה. הנאשמים בעבירה זו הינם בעיקר נהגים ונוסעים המנהלים מרדפים מסוכנים בכביש, במטרה להימלט ממשטרת ישראל, או נהגים ונוסעים המסכנים באופן בולט נהגים אחרים ומשתמשים בדרך. עו"ד אסף דוק מסביר על אופיה ומהותה של עבירת סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה ועל ההבדל בינה לעבירת נהיגה פוחזת של רכב.

סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה

עבירת סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה קבועה בסעיף 332 לחוק העונשין, והיא משולה לנטילת חיי אדם בידיעה מראש כגון: רצח מדרגה ראשונה או הרג בשוגג. כיוון ועבירות העוסקות בנהיגה קיבלו דגש משמעותי ומכריע בענישה בשנים האחרונות בבתי המשפט וכלי הרכב מהווים כלי נשק חם ומסוכן לכל דבר ועניין, ריבוי תאונות הדרכים רק הולך וגובר וגובה איתו קורבנות חפים מפשע כפצועים קשה או הרוגים ואף משחיט בזדון חיים שלמים, גם אם לא נעשה הדבר תוך תכנון קפדני מראש ונעשה בהיסח הדעת.

מערכת בתי המשפט וכן גורמי האכיפה רואים בזאת התנהגות רשלנית ומסוכנת כלפי ציבור של חפים מפשע תוך שימוש בנהיגה נמהרת או רשלנית כעבירה רבת משקל ומייחסת חשיבות מכרעת  בגזר הדין בהתאם לנסיבות .

במרבית המקרים בהם נעברות עבירות העוסקות בנהיגה נמהרת או רשלנית, הן מבוצעות על-ידי הנהג הממוצע אשר בשל נסיבות שונות מבצע עבירות תנועה ומסכן חיי אדם ואף את עצמו, אך לא נטל חיי אדם בפועל והיווה סכנה ממשית לרכוש, לסביבה או לעצמו וזאת במידה והוא נהג בהכרה צלולה, בעל רישיון נהיגה ובהיעדר הרשעות תעבורה נוספות.

מאידך, קיים הצד המסוכן יותר שבחבורה, אשר לוקח סיכון מראש, תוך ידיעה ברורה כי הוא יוכל לפגוע באנשים חפים מפשע גם אם לא התכוון לכך מראש ואותו ניתן לתפוס בגילופין או נוהג ברכב תוך פסילת או שלילת רישיון כחוק, ללא ביטוח ולעיתים תוך ניהול מרדף משטרתי שנועד להגן על כלל שלום הציבור ומסכן חיי אדם אשר צפויים להינזק ברכושם או חייהם מנהיגתו הפרועה ובאופן קריטי. עבירת סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה נועדה לטפל בנאשמים שהתכוונו לסכן ולפגוע באנשים אחרים בזמן נהיגה.

ענישה מחמירה גם בראי ההיסטוריה

הרבה לא יודעים זאת, אך בעבר הרחוק בו שלטו הבריטים במדינת ישראל בתקופה המנדטורית, נהוג היה לתת עונשי מאסר עולם לעבירות תנועה המסכנות חיי אדם. עונשים אלו הוטלו בייחוד על מי שפוצצו גשרים וחיבלו בכבישי הארץ.

העונש המקסימלי כיום

כיום, העונש המקסימלי המוגדר בחוק (תלוי בנסיבות המקרה ובעבר התעבורתי של הנהג) העונש המקסימלי הקבוע בחוק הוא עד 20 שנות מאסר והוא זה אשר משקף את החומרה הרבה שמייחס לה המחוקק. במדינת ישראל עבירת תחבורה בייחוד בשנים האחרונות נחשבת לאחת מעבירות התעבורה הקשות ביותר שקיימות. לעומתה, כאשר התביעה רוצה "להקל" עם הנאשם היא מגישה כתב אישום בעבירה פחותה בהרבה מסוג נהיגה פוחזת של רכב, שגם לפי הגדרתה מסכנת את שלום הציבור בנהיגה ואשר לצדה עונש מאסר של עד 3 שנים בלבד.

תאמינו  או שלא, אך כיום מחמירים בענישה של עבירות תחבורה ונוהגים להאשים נהגים עבריינים, בייחוד כאלו המנהלים מרדפים בכבישי הארץ עם גורמי האכיפה (המשטרה), תוך נטילת וסיכון חיי אדם חפים מפשע וזאת במטרה להימלט מעונש או תפיסה .

ניתן להוסיף כי לא רק לפורעי חוק המנהלים מרדפים עם המשטרה מייחסים חשיבות מכרעת בענישה , אלא גם לנהגים הנוהגים באופן שגורם לסכנה ממשית בזמן הנהיגה כמו למשל: נהגים העוקפים באופן מסוכן, חוצים צמתים באור אדום, מבצעי תחרויות (מרוצי מכוניות) בכבישים מהירים, נוסעים בשוליים ואף גורמים לסטיית נהגים נורמטיביים מנתיב נסיעתם.

חרף המצב הבטחוני הקשה השורר במדינה ומהלכים פוליטיים המהווים התנתקויות משטחי התיישבות וכן הפגנות אלימות כהתנגדות למחוקק, החלו פורעי החוק השונים בהבערת צמיגים, זריקת אבנים, השלכת חפצים חדים לנתיבי התחבורה ויצירת נזקים חמורים במזיד, עד כדי סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, מה שהעלה את רף הענישה לעבירות מן הסוג הזה ל 4 שנות מאסר, על אף שלא נעשה הדבר תוך כדי נהיגה בכלי תחבורה ואם לדייק, אז כחלק מרתיע ברמת הענישה לסעיפים אלו, נשללים רשיונם וכן נפסל רשיונם לשנים ארוכות של פורעי החוק והמפגינים האלימים בהפגנות השונות כחלק אינטגרלי בלתי נפרד מאקט הענישה.

חרף תאונות הדרכים הרבות, מסע ההרג ההמוני בכבישים, נוהגים מערכת בתי המשפט להחמיר עם הנהגים ופורעי החוק, גם אם מדובר בעבירה ראשונה או שנייה ורמת הענישה נעשתה בלתי מתפשרת ולעיתים יקרה מדי ואף לא מוצדקת ובייחוד ליצירת מצג לכלל הציבור "למען יראו ויראו".

נאשם הנאשם בעבירת תחבורה ומזומן למשפט, בייחוד אם נראית לו העבירה כפשוטה בה הוא יקבל קנס כספי ואזהרה או נזיפה, מסתיימת לעיתים בהרשעה חמורה וקשה המובילה לפסילה ממושכת, קנס כספי גבוה ולעיתים מאסר ממושך שלא לצורך.

שימוש יעיל ומושכל בעו"ד פלילי המכיר את החוק מלפני ומלפנים ומכיר את המכשולים הרבים בהם דנה התביעה במטרה להרשיע את הנאשם יכולים להביא להפחתה משמעותית בעונש ולעיתים אף לזיכוי מלא. רבים לא יודעים זאת אך כאן המקום לציין כי עבירת תעבורה יכולה להסלים בנקל לעבירה פלילית שתהווה גורם משפיע, קריטי וחשוב על מהלך חייו התקינים של הנאשם ולעיתים בעבירות תעבורה נוספות וחמורות בהם הנאשם כלל אינו מואשם או חשוד וזאת במטרה להשחיר ולהרשיע את הנאשם בעבירות סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה.

במרבית המקרים, ייצוג משפטי הולם ומקצועי פתר את הבעיה והגיע להסדר טיעון עם התביעה טרם ההליכים המשפטיים ובכך סיכל הליך יקר ארוך ומיותר ונטילת עונשים כבדים מנשוא .

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה?

אתה זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי שנפתח נגדך בחשד למעשים אלו, בין אם זה בחקירה במשטרה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך, הכוללת גם כאפשרות סבירה למדי שהייה מאחורי סורג ובריח לתקופה ארוכה. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירה זו מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי בעניינם. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה | יידוי אבנים | זריקת אבנים | סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה | נהיגה פוחזת של רכב | עונש על מרדף משטרתי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בחשד לנהיגה פוחזת של רכב סגירת תיק פלילי ללקוחה שהואשמה בזיוף מסמכים וקבלת דבר במרמה זיכוי קצין שב"ס מעבירות הונאה באוניברסיטת אריאל שחרור נאשם ממעצר במסגרת ערר בעבירות גידול וייצור סמים במשקל 900 גרם

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מחיקת רישום משטרתי
עומר | 19:15 20/11/2018
מחיקת רישום משטרתי
עו''ד רביד כהן | 17:35 21/11/2018
מחיקת רישום משטרתי
עומר | 19:11 20/11/2018
רישום משטרתי לעובדת הוראה
פריזמן | 04:03 09/07/2018
מחיקת רישום משטרתי
קובי | 23:18 01/05/2018
ארכיון רישום משטרתי
ניר | 10:42 29/08/2017
ארכיון רישום משטרתי
עו''ד עודד רגב | 09:22 19/03/2018
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
טלי | 20:15 03/08/2017
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
עו''ד אור הדאיה | 06:27 04/08/2017
רישום משטרתי לבגיר
רני כנן | 16:12 25/07/2017
רישום משטרתי לבגיר
עו''ד אור הדאיה | 13:36 26/07/2017
עונש על החזקת אמל"ח שלא כדין
יואל | 16:06 22/07/2017
עונש על החזקת אמל"ח שלא כדין
עו''ד אור הדאיה | 16:55 23/07/2017