חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני תעבורה | בדיקת שכרות לנהגים - סירוב וניסיונות להכשיל את הבדיקה

בדיקת שכרות לנהגים - סירוב וניסיונות להכשיל את הבדיקה

בעבר נדרש שוטר להציג חשד סביר לגבי נהיגה בשכרות, על מנת לבצע בדיקת נשיפה. יתרה מזאת: אחת האינדיקציות הנפוצות והקלות לזיהוי, הייתה ריח אלכוהול שנדף מפי הנהג. תקופה ארוכה שימש טיעון זה בידי שוטרים לשם הצדקת ביצוע הבדיקה. אולם פסיקת בית המשפט שהפכה לתקדים מחייב, קבעה כי אין בריח כדי להצדיק חשד סביר.

פסיקה מחמירה זו (ביחס למצב שהיה קיים) אישרה התייחסות למאפיינים בנהיגה עצמה בלבד, ופסלה כמעט לחלוטין הסתמכות על מאפייני הנהג. מאפייני נהיגה כאלה יכלו להיות, לדוגמה, עבירת תנועה, מעורבות בתאונת דרכים, או נסיעה באופן חריג, בזיגזג, למשל. 

בחלוף הזמן, נדרש המחוקק לבעיית השכרות של נהגים, לתפוצת התופעה, ולתוצאותיה הקשות. מלחמת החורמה של החוק נחלקה לשתי רמות. ראשית, ברמת הענישה: נקבע סף מינימום מחמיר מאוד של עונש. שנתיים פסילת רישיון לכל נהג שנכשל בבדיקה. מבית המשפט כמעט וניטל שיקול הדעת המאפשר להקל עם המורשעים. רק נסיבות מיוחדות וחריגות מאפשרות הטלת עונש פחות מזה שנקבע. על עבירה חוזרת, העונש חמור, כמובן, בהרבה.

הרמה הנוספת, היא תיקון בתקנות התעבורה שאפשר הקלות משמעותיות באכיפה. השינוי קובע כי כל שוטר, בכל סיטואציה, יכול לערוך בדיקת שכרות. זאת אף באופן אקראי, ואין עוד צורך להציג חשד סביר. זאת ועוד: החוק אינו מתיר לנהג לסרב לדרישת ביצוע בדיקת השכרות. נהג סרבן לא נהנה בפועל מחזקת החפות כל עוד לא מוכחת אשמתו, שכן, העונש על הסירוב דומה לעונשו של מי שנמצא נוהג בגילופין.

החוק רואה בסירוב לקיים בדיקה, ניסיון להכשילה. קיימת פסיקה שעוסקת בבדיקת שכרות לנהג, שלא סירב אמנם באופן מוצהר, אך לטענת השוטרים, ביצע את הנשיפה באופן לא תקין במתכוון. לאחר שלא הצליחו לקבל ממנו בדיקה תקנית, העבירוהו לשם ביצוע בדיקת דם, וגם בבית החולים הקשה על הרופא לקחת את דגימת הדם הנדרשת. העונש שנגזר עליו: שמונה עשר חודשי פסילת רישיון, שישה חודשים נוספים על תנאי, מאסר על תנאי וקנס כספי.

יש שהסירוב לבצע את בדיקת הנשיפה נובע  מחשש לגבי מהימנות האמצעי. מי שחושש שטעות בבדיקה תרשיע אותו בנהיגה בשכרות, מוטב שידע כי דווקא בשל מגבלת הדיוק של המכשיר קבע בית המשפט טווח ביטחון המקל עם הנהג. בין הדין לתעבורה קבע בעניין סוגייה זו כי  אין לאכוף את העבירה על פי המדד שנקבע בחוק – 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של אוויר ננשף, וכי כדי למנוע עוולה יורשע נהג רק מכמות של 400 מיקרוגרם. לאחר מכן, בפסיקה אחרת, של בית המשפט המחוזי, הופחת סף האכיפה ל-290. זוהי אומנם החמרה לעומת החלטה קודמת, אך עדיין הקלה ביחס להגדרת החוק.

מי שחושש שמדדי האלכוהול שצרך גבוליים, ומעדיף את בדיקת הדם המדוייקת, מתוך הנחה שהסטיה המסוימת של מכשיר הינשוף עלולה לפעול לרעתו, כדאי שיחשוב שוב. אולי דווקא לקיחת מדדים מדויקת היא זו שתפגע בו.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורך דין תעבורה | עבירות תעבורה | נהיגה בשכרות | דיני תעבורה | עורך דין לתעבורה | בדיקת שכרות

הצלחות המשרד בתחום
ביטול פסק דין בשל חשש לעיוות דין ללקוח שנשפט בהעדרו בתיק נהיגה בשכרות שחרור ממעצר לקוח שנחשד שאיים על פרקליט שייצג בתיק פלילי כנגדו שחרור קטינה ממעצר בעבירות סחר ותיווך בסמים מסוכנים תקדים: ועדת משמעת קבעה שיקום על פני השעיית סטודנט שהטריד מינית בשטח האוניברסיטה ביטול צו למניעת הטרדה מאיימת שהוצא בעקבות תלונת שווא במסגרת סכסוך שכנים מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תעבורה
אלחנן | 07:53 20/11/2017
תעבורה
אליהו | 06:21 09/07/2018
זימון למשפט תעבורה התייעצות
מרדכי | 16:22 01/02/2017
עיון בחומר הראיות במשפט תעבורה
דני | 19:26 09/03/2015