חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | עבירות תעבורה | עבירת התרת נהיגה לבלתי מורשה

עבירת התרת נהיגה לבלתי מורשה

מהי מידת אחריותו של אדם שהתיר לאדם אחר שאינו מחזיק ברישיון נהיגה לנהוג ברכבו? החוק קובע כי אדם שהתיר לאחר לנהוג ברכבו כשהוא אינו מורשה לנהיגה מסתכן בעונש מאסר בפועל של 3 שנים, ואם היה האדם שהותרה לו הנהיגה קטין מתחת לגיל קבלת רישיון נהיגה, העונש יעמוד על 5 שנות מאסר בפועל, וזאת לצד עונש פסילה בפועל למשך 3 שנים. יחד עם זאת, אם בעל הרכב יצליח להוכיח כי נקט בכל האמצעים הסבירים כדי למנוע את מהנהג לנהוג ברכב, הרי שייתכן מאוד שייצא זכאי במשפטו. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת התרת נהיגה לבלתי מורשה וכן על האפשרויות העומדות בפני הנאשם בעבירה זו.

התרת נהיגה לבלתי מורשה

בדרך כלל כאשר דנים בעבירות תעבורה נהוג לדסקדס על עבירות כמו למשל אי ציות לתמרור עצור, נהיגה תחת השפעת אלכוהול, ביצוע של פניית פרסה במקום אסור וכיוצא באלה. עם זאת, רבים לא מודעים לכך שישנן עבירות חמורות ביותר שנושאות עונשים לא קלים שאינן מערבות את פעולת הנהיגה של העבריין כלל. במאמר זה נפרט אודות זוג עבירות כאלו שחוסות תחת הכותרת "התרת נהיגה לבלתי מורשה". מדובר על עבירות שבאופן כללי מתייחסות למצב שבו אדם שאינו מורשה לנהוג מפאת גילו הצעיר, שלילת רישיונו או בשל העובדה שמעולם לא עבר מבחן נהיגה, נוהג ברכב של אדם אחר.

סעיף 10 (ב) לפקודת התעבורה אוסר לאדם להתיר לאחר לנהוג ברכבו כשהוא אינו מורשה לנהיגה בזאת הלשון: "בעל רכב ומי שהשליטה על הרכב בידו לא ירשה לנהוג ברכב למי שאינו רשאי לפי סעיף קטן (א) לנהוג בו, ובלבד שלא יהיה בעל רכב או מי שהשליטה על הרכב בידו, אחראי בעד נהיגתו על ידי אדם שאינו רשאי לנהוג בו, אם הוכיח שנקט בכל האמצעים הסבירים כדי שאותו אדם לא יוכל לנהוג ברכב."

ישנם רבים שחושבים שבמקרים האלו האחריות חלה אך ורק על הנהג שנהג ללא רישיון נהיגה, אבל האמת היא שהאחריות חלה גם על בעל הרכב בין אם היה מודע לכך שהנהג שנטל את רכבו אינו מורשה נהיגה ובין אם לא היה מודע לכך. למעשה כפי שנפרט במאמר זה, אפילו אם בעל הרכב לא היה מודע כלל לכך שרכבו נמצא בשימוש של אדם שאינו מורשה לנהיגה, עדיין חלה עליו האחריות הפלילית. בנקודה זו נציין שעבירות תעבורה נשפטות במסגרת המשפט הפלילי והמשמעות היא שלא אחת בעקבות עבירות כאלו מוצאים את עצמם העבריינים המורשעים מאחורי סורג ובריח.

סעיף 10 (ב) לפקודת התעבורה  אוסר כאמור על בעלי רכבים להתיר לאלו שאינם מורשים לנהיגה לנהוג ברכבם. עם זאת, בסעיף מצוינת הגנה מיוחדת שעלולה לסייע לנאשמים. לפי הגנה זו כל עוד נקט בעל הרכב בכל האמצעים הסבירים כדי למנוע את מהנהג לנהוג ברכב, הרי שייתכן מאוד שייצא זכאי במשפט. מה הם האמצעים הסבירים שעליו לנקוט בהם? ובכן, אמצעים אלו נתונים לשיקול דעתו של השופט. כך למשל ייתכן והחבאת המפתחות מעיני הילד שנהג ברכב יכולה לשמש כאמצעי סביר אך במקרה אחר לא די בכך והיה צורך לנעול את הרכב בחנייה הפרטית.

כך למשל במקרה מפורסם שבו נהג קטין ללא רישיון נהיגה בטרקטורון שהיה בבעלות אביו, נקבע שאמצעי סביר שיכול היה להבטיח כי העבירה לא הייתה מתבצעת הוא למשל נעילה של הטרקטורון בשרשרת. העונש על עבירה מסוג זה שנחשבת כעבירה מסוג "אחריות קפידה" הוא 3 חודשי שלילה אך במקרים רבים ניתנו עונשים כבדים יותר. כמו כן ייתכן מאוד שהעונש יכלול גם שלילה על תנאי ואף קנס כספי.

סעיף 36ב(ג) לפקודת התעבורה - התרת נהיגה לבתי מורשה ביודעין

עבירה חמורה יותר בנושא זה היא התרת נהיגה לבלתי מורשה שמתבצעת ביודעין. מדובר על עבירה שבה בעל הרכב היה מודע לכך שהנוהג ברכבו אינו מורשה וחרף זאת התיר לו לנהוג ברכבו. בניגוד לעבירה הקודמת שתיארנו לעיל, בגין ביצוע עבירה זו אכן מוטלים עונשי מאסר שיכולים להיות חמורים ביותר. העונש הצפוי למי שהתיר לאחר לנהוג ברכבו כשהוא אינו מורשה לנהיגה הינו עונש מאסר בפועל של 3 שנים, ואם היה האדם שהותרה לו הנהיגה קטין מתחת לגיל קבלת רישיון נהיגה, העונש יעמוד על 5 שנות מאסר בפועל, וזאת לצד עונש פסילה בפועל למשך 3 שנים, קחו זאת לתשומת לבכם.

ומה לגבי הביטוח?

במידה והנהג שעשה שימוש ברכב לא היה מורשה, הרי שהביטוח לא מכסה אותו מפני מקרה של תאונה. בהתאם לכך במידה והנהג, הרכב או כל צד שלישי נפגע בתאונה, לא תשלם חברת הביטוח כל תשלום לנפגעים. כמו כן במידה והנהג נתפס בעת נהיגה ללא רישיון, הרי שבאפשרות המשטרה להחרים את הרכב למשך שלושים ימים או שישים ימים במידה ומדובר על עבירה חוזרת. במהלך תקופת ההחרמה של הרכב יצטרך בעל הרכב לצאת בהוצאות האחסנה שלו שעלולות להיות גבוהות מאוד.

שיבוש הליכי חקירה ומשפט

במקרים מסוימים נעשו ניסיונות להחליף את הנהגים. כך למשל במקרה מפורסם שבו אב התיר לבנו הקטין לנהוג ברכב על אף שלא היה בעל רישיון נהיגה. האב התיר לבנו לנהוג במכוניתו כשהוא יושב לצדו במגרש חנייה וכאשר שמו לב שניידת משטרה מתקרבת לעברם במהירות, ניסו להתחלף במקומות. במקרה הזה הואשמו גם בשיבוש הליכי חקירה.

לסיכום נכתוב שבכל מקרה שבו הואשמתם בהתרת נהיגה לנהג שאינו מורשה נהיגה הצעד הראשון שעליכם לעשות הוא ליצור קשר בדחיפות עם עורך לענייני תעבורה ויפה שעה אחת קודם.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין התרת נהיגה לבלתי מורשה?

אתה זקוק לעו"ד מומחה לתעבורה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות של התרת נהיגה לבלתי מורשה מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין התרת נהיגה לאדם בלתי מורשה לנהיגה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת. 

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורכי דין תעבורה | עבירות תעבורה | עו"ד תעבורה | עורך דין לתעבורה | עבירות תנועה | נהיגה ללא רישיון נהיגה | פקודת התעבורה | התרת נהיגה לבלתי מורשה

הצלחות המשרד בתחום
ביטול צו למניעת הטרדה מאיימת שהוצא בעקבות תלונת שווא במסגרת סכסוך שכנים אי הרשעה ללקוחה שהואשמה בסחר בסמים בעקבות פגמים ראייתיים של ממש בתיק החקירה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בפומבי במספר הזדמנויות סגירת תיק פלילי לקטין בעבירת תיווך בסמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017
חקירה על עבירות מין
חסוי | 11:24 27/12/2016
חקירה על עבירות מין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:17 27/12/2016
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
רועי | 10:42 27/09/2016
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 11:03 28/09/2016
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 08:16 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 08:13 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
רונית | 11:48 23/06/2015
תעבורה
אלחנן | 07:53 20/11/2017
תעבורה
אליהו | 06:21 09/07/2018