חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני תעבורה | גרימת מוות ברשלנות בתאונת דרכים

גרימת מוות ברשלנות בתאונת דרכים

חוסר תשומת לב רגעית, טעות בשיקול הדעת או כל סוג של טעות אנוש בזמן נהיגה הם מצבים שכל נהג חווה אך לעתים הם מסתיימים במותו של אדם אחר. נהג שנמצא אשם בגרימת מוות ברשלנות מסתכן במאסר מאחורי סורג ובריח לתקופה של עד 3 שנות מאסר ולא פחות מ-6 חודשי מאסר בפועל. יתרה מכך, לעיתים קרובות, כאשר מדובר בתאונת דרכים בה נהרג אדם, רשות התביעה מגישה נגד הנהג המעורב כתב אישום בגין עבירה חמורה יותר של הריגה שדינה הוא עד 20 שנות מאסר. במידה והנכם עתידים לתת את הדין בגין נהיגה רשלנית שהובילה למותו של אדם, עו"ד אסף דוק מסביר במאמר שלפניכם על יסודות עבירת גרימת מוות ברשלנות, מה ההבדל בין גרימת מוות ברשלנות להריגה וכן על האפשרויות העומדות לפניכם כעת.

גרימת מוות ברשלנות בתאונת דרכים

לרוב כאשר אנחנו נתקלים בכותרת בעיתון שמדווחת על נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים שבעטיה הלך נהג אחר או הולך רגל לעולמו, המחשבה הראשונה שעולה לראש היא שמדובר על עבריין תנועה בעל עבר פלילי. עם זאת, המציאות בשטח מלמדת אותנו שברוב המוחלט של המקרים הנ"ל בתאונה היה מעורב נהג ללא עבר תעבורתי כלל. בדרך כלל אלו שגורמים למותו של אדם בתאונת דרכים הם אזרחים מן השורה שביצעו טעות אנוש של נהיגה ברשלנות.

חוסר תשומת לב רגעית, טעות בשיקול הדעת או כל סוג של טעות אנוש בזמן נהיגה הם מצבים שכל נהג חווה אך לעתים הם מסתיימים בהריגה של אדם. רשויות החוק מודעות לכך ולכן גם העונשים המוטלים על אלו שעברו עבירה זו נחשבים לקלים יחסית. לפי החוק הנהוג במדינת ישראל העונש המרבי שמוטל על נהג שנמצא אשם בגרימת מוות בעקבות נהיגה רשלנית הוא 3 שנות מאסר ואילו העונש המינימאלי שיכול להיות מוטל עליו הוא חצי שנת מאסר בלבד. עם זאת, יש לציין שלא אחת מוטלים על הנהגים שגרמו מוות ברשלנות עונשים קלים אף יותר.

היסוד הנפשי בעבירת הרשלנות

רשלנות הינה אי מודעות לטיב המעשה, לקיום הנסיבות או לאפשרות הגרימה לתוצאות המעשה, הנמנים עם פרטי העבירה, כשאדם מן היישוב יכול היה, בנסיבות העניין, להיות מודע לאותו פרט.

הרשלנות, הינה למעשה חריג לעיקרון לפיו "אין אחריות פלילית ללא אשם", זאת משום שבמקרה זה מענישים אדם אשר כלל לא היה מודע כי התנהגותו סוטה מסטנדרט ההתנהגות הסביר וכן לא הייתה לו כל יכולת בחירה באשר להפעלתה.

יסדות הרשלנות הם אלה:
1. אי מודעות לטיב המעשה, לקיום הנסיבות או לאפשרות הגרימה לתוצאות המעשה, הנמנים עם פרטי העבירה.
2. כשאדם מן היישוב יכול היה, בנסיבות העניין, להיות מודע לאותו פרט.
3. אפשרות גרימת התוצאות לא הייתה בגדר הסיכון הסביר - מבחן אובייקטיבי אשר בוחן אם תהליך הגרימה שהתרחש בפועל הוא כזה שמפניו בא המחוקק להגן.

מה ההבדל בין עבירת גרימת מוות ברשלנות לעבירת ההריגה?

מה שמבדיל בין עבירת הרשלנות לעבירת הריגה הוא היסוד הנפשי. עבירת הריגה ברשלנות היא עבירה שבוצעה בחוסר מודעות לקיום הנסיבות או לטיב המעשה או בכלל לאפשרות של גרימת המוות בזמן שכל נהג סביר היה יכול להיות מודע אליהם. לעומת זאת עבירת הריגה היא עבירה שבה הנהג היה אדיש בנוגע לתוצאות המעשים שלהם או אדיש כלפיהם או עבירה שבה היה יסוד נפשי ברור של מחשבה פלילית. שימו לב – העונש המקסימאלי על עבירת הריגה עומד על 20 שנות מאסר, עונש כבד מאוד יחסית לעונש שמוטל על נהגים שעברו עבירת גרימת מוות ברשלנות.

בהתאם לאילו פרמטרים נקבע העונש בעבירה של גרימת מוות ברשלנות?

מדו"ח שהוגש לאחרונה על ידי עמותת אור ירוק נראה כי ישנם הבדלים בעונשים שניתנים על ידי בתי המשפט בישראל. כך למשל בחדרה העונש הממוצע שניתן לנהגים שגרמו מוות ברשלנות עומד על שישה וחצי חודשי מאסר בפועל, בתל אביב הוא עומד על אחד עשר חודשי מאסר, בנצרת על עשרה חודשי מאסר ובחיפה על שבעה חודשים בלבד. לפי ממצאי הדו"ח הגורם המשמעותי ביותר שבו מתחשבים בתי המשפט בבואם לפסוק בעניינם של העבריינים הוא הנסיבות האישיות שלהם.

מקרה מפורסם בעניין זה הוא המקרה שבו נהג גרם למוות של הולך רגל והואשם בעבירת הריגה, אך מאחר והיה אב חד הורי לילד אוטיסט, האישום שונה לגרימת מוות ברשלנות ועונשו הוקל לחצי שנת מאסר שרוצתה במתכונת של עבירות שירות על מנת שבנו לא יועבר למשפחה אומנת. שימו לב – בניגוד לגרימת מוות ברשלנות, העונש שמוטל על אלו שהואשמו בהריגה לא יכול להיות מומר לעבירות שירות.

פרמטר נוסף שניתן להתחשב בו על מנת להפחית את מידת החומרה של העונש הוא נסיבות התאונה. כך למשל במקרה מפורסם אחר נמצא כי נהג שדרס הולך רגל בזמן שלא האט לפני מעבר חציה לא יכול היה לראות שהוא מתקרב למעבר חציה כיוון שלימינו נסעה משאית שהסתירה את התמרור שמעיד על כך שבמקום יש מעבר חציה ובנוסף לכך נהג המשאית לא עצר עצירה מלאה לפני מעבר החציה אלא רק האט את רכבו.

הפרמטר האחרון שניתן להתחשב בו הוא התוצאות של התאונה. כך למשל במידה ולאחר התאונה הנהג עצר כדי להגיש עזרה לפצועים בית המשפט יראה אותו באור שונה יחסית לאור שבו יראה נהג שלאחר התאונה הפקיר את ההרוג בשטח ואף ניסה להתחמק מהמשטרה שניהלה אחריו מרדף.

זומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות בנהיגה?

דיון בבית משפט בעבירה של גרימת מוות ברשלנות יכול לגרור אחריו מגוון עונשים כגון: מאסר מאחורי סורג ובריח לתקופה של עד 3 שנים, ולא פחות מ-6 חודשי מאסר בפועל, שלילה של רישיון הנהיגה לתקופה ארוכה, שלילה על תנאי וקנס כספי גבוה. יתרה מכך, לעיתים קרובות, כאשר מדובר בתאונת דרכים בה נהרג אדם, רשות התביעה מגישה נגד הנהג המעורב כתב אישום בגין עבירה חמורה יותר של הריגה שדינה הוא עד 20 שנות מאסר. 

עורך דין המתמחה בדיני תעבורה יכול להביא לא אחת לזיכוי או להפחתה משמעותית של העונש בגין עבירת גרימת מוות ברשלנות. לכן, אתה זקוק לעורך דין לתעבורה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות תעבורה מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה והוגש נגדך כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות בזמן נהיגה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות תעבורה | עורך דין דיני תעבורה | רשלנות פלילית | עבירת הריגה | עבירת גרם מוות ברשלנות | עבירות המתה | גרימת מוות ברשלנות | עבירות תעבורה חמורות | הריגה | תאונות דרכים | כתב אישום גרימת מוות ברשלנות | גרימת מוות ברשלנות בתאונת דרכים

הצלחות המשרד בתחום
תיק תאונת דרכים בו נפגעה הולכת רגל ונגרמו לה חבלות הסתיים בפסילה של 20 יום בלבד שחרור ממעצר קצין משטרה שנחשד בעבירות פדופיליה סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באלימות כלפי גרושתו ביטול רישום משטרתי בעבירות גניבה לעובדת משרד החינוך וסטודנטית ללימודי דוקטורט סגירת תיק פשע חמור לאחר שימוע ללקוח שנחשד בתקיפה מינית של בתו הקטינה במשך שנים קבלת חנינה מהנשיא ללקוח שהורשע בהתפרצות וגניבה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הייתי מעורב בתאונת דרכים ונמצא אצלי אלכוהול בדם
גפן | 13:26 26/01/2014
הייתי מעורב בתאונת דרכים ונמצא אצלי אלכוהול בדם
עו''ד חזי כהן | 14:27 26/01/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
רשלנות בפסיכולוגיה ותיק פלילי
ז'אן ולז'ן | 14:59 29/08/2017
רשלנות בפסיכולוגיה ותיק פלילי
עו''ד אור הדאיה | 10:21 30/08/2017