חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | רשלנות בהחזקת נשק - משמעותה והעונש בצידה
קטגוריות: עבירות נשק

רשלנות בהחזקת נשק - משמעותה והעונש בצידה

עקב המצב הביטחוני והפלילי במדינת ישראל, ולאור השירות הצבאי, לא מעטים מהאזרחים מחזיקים בנשקים לצורך הגנה עצמית או לצרכי עבודה. נשקים אלו מצויים תחת אחריותם ועליהם לתחזק אותם ולשמור עליהם בהתאם לתקנות ולכללי הזהירות המקובלים. בתוך כך, חשוב לדעת שהמחוקק מתייחס באופן מחמיר לעבירות הקשורות בנשקים, החל מהחזקה ללא רישיון ועד לסחר. הדבר נכון גם לגבי החזקת נשק ברשלנות שמהווה עבירה פלילית ועלולה להוביל לענישה קשה ולהסתבכות חמורה. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא על יסודות העבירה והדרך להימנע ממנה.

החזקת נשק באופן כללי – למי מותר להחזיק?

לפני שנדבר על רשלנות בהחזקת נשקים יש להדגיש כי לא לכל אדם בישראל מותר בכלל להחזיקם. זוהי נקודה חשובה מאחר שלידי אנשים רבים התגלגלו נשקים, ובעיקר חלקי נשקים ותחמושת, עקב שירותם הצבאי. ואולם, גם החזקת חלקים אלו ללא רישיון מתאים עלולה להיחשב בתור החזקת נשק ללא רישיון, ומדובר בעבירה פלילית חמורה שעונש קשה בצידה. על פי החוק, במדינת ישראל יכול להחזיק נשק רק מי שיש לו רישיון תקף. אמנם, ההחזקה עצמה יכולה להיות תמימה לחלוטין ואפילו בטעות, אך מבחינת החוק עדיין מדובר באמצעים העלולים להוות סכנה לשלום הציבור. לכן, חוק העונשין קובע כי מי שיורשע בעבירה של החזקה ללא רישיון צפוי לענישה מרבית של שלוש שנות מאסר.

מעבר לכך, לאדם החשוד או מואשם בעבירה זו צפוי הליך פלילי על כל המשתמע מכך, לרבות רישום פלילי שילווה אותו לאורך שנים ארוכות, חקירות במשטרה, כתב אישום ומשפט. יחד עם זאת, ראוי גם להרגיע ולומר שבית המשפט יבחן מדוע הוחזקו אביזרים מסוימים על ידי האדם, לאיזו מטרה הם נועדו, ומה הכוונה שמאחורי ההחזקה. הסטטיסטיקה מורה שהענישה הממוצעת היא פחות משנת מאסר אחת, אך עדיין מדובר בעונש קשה לכל הדעות. עוד ראוי לציין כי אין זה משנה אם הנשק היה "שלכם" או ניתן לכם על ידי פלוני למשמורת, או אפילו הושלך בשטח המצוי בבעלותכם. מבחינת החוק אתם נחשבים לאחראיים ולמחזיקים בנשק, ללא קשר אם נעשה בו שימוש או לא. כאמור, בית המשפט יבחן את הדברים ויפעיל את שיקול דעתו בנושא.

הקפידו על הוראות החזקת הנשק של משרד הפנים

משרד הפנים מפרסם הוראות ברורות לגבי החזקת נשקים, חלקי נשק ותחמושת על ידי הציבור וגופים רלוונטיים. מדובר בשורה ארוכה של הוראות, כגון הנחת הנשק במקום נעול מחוץ להישג היד של ילדים ומבוגרים. עוד ממליצות ההוראות לרכוש לבית כספת ולהתקין אותה במקום מוסתר, ובה להניח את הנשק כאשר אינו בשימוש. וכמובן, את הנשק יש לפרוק לפני שמאחסנים אותו. עוד הנחיה היא שלא להשאיר בשום אופן נשקים ותחמושת בכלי רכב, ונקבע כי פעולה שכזו תהווה עבירה פלילית. יש לציין כי גם הטיפול בכלי מהווה חלק אינטגראלי מההחזקה והאחריות שלכם, ולפי ההנחיות יש להחזיק את הכלי כשהוא נקי ומטופל על מנת להבטיח את תקינותו, כאשר לפני הניקוי עליכם לפרוק את המחסנית ואת התחמושת. אם במהלך הניקוי והטיפול גיליתם תקלה כלשהיא עליכם לפנות אל חברה המורשית לטיפול בכלי ירייה על מנת שתבדוק ותטפל בבעיה.

הוראות נוספות להחזקת נשק על ידי הציבור

ברישיון הנשק שלכם רשומה כמות רכישת התחמושת המותרת לכם, ואסור בשום אופן לעבור עליה. את הקנייה עליכם לבצע רק בחברות המחזיקות ברישיון תקף לכך. מלבד זאת, כאשר אתם מחדשים את הרישיון יש לוודא את טיב התחמושת שאתם מחזיקים בעזרת מדריכי ירי או מנהלי המטווח, ובכל מקרה אסור להשתמש בתחמושת פגומה, אותה אין להשליך לפח אלא להעביר למטווח או לתחנת משטרה ולקבל אישור מסירה.

מתי מתקיימת רשלנות בהחזקת נשק

עבירת רשלנות בהחזקת נשק מתקיימת כאשר אדם חורג מן ההוראות המפורטות לעיל ונוספות, למשל אם החזיק את כלי הנשק במקום שאינו נעול, או החזיק אותו שלא בנפרד מן התחמושת הייעודית לו. ראוי לציין כי מבחינת החוק מדובר בעבירה חמורה, ואין להקל ראש בעניין. כלי נשק ותחמושת עלולים בהחלט לסכן את הציבור, למשל אם נגנבו מביתכם עקב החזקה רשלנית, אם הגיעו חלילה לידי מחבלים או עבריינים, או אם הגיעו לידיהם של ילדים המשחקים בהם. זוהי בדיוק הסיבה שבגללה יש להוציא רישיון ולחדשו באופן תדיר, ולהכיר היטב את הכללים להחזקה הולמת. אם תחזיקו נשקים שלא בהתאם לתקנות אתם מסתכנים בכתב אישום חמור, ובענישה שבהחלט יכולה להוביל לתקופה מאחורי סורג ובריח. יתר על כן, לעיתים מתלווה עבירה זו לאישומים נוספים וחמורים יותר, למשל אם מישהו שיחק בנשק ונפגע, ובמקרה זה ייתכן שתואשמו גם בגרימת מוות ברשלנות.

פזיזות ורשלנות בעת החזקת נשקים

סעיף 338 לחוק העונשין הוא אחד הרלוונטיים להחזקת נשק ברשלנות. מדובר בסעיף המונה רשימת פעולות שביצוען באורח נמהר או רשלני סיכן חיים או גרם לחבלה. אחת הפעולות הללו היא שימוש בחומרי נפץ או בכלי נשק בלי לנקוט באמצעי הזהירות המתאימים. הענישה בגין עבירה זו עומדת על 3 שנות מאסר. יחד עם זאת, על מנת להוכיח את אשמתכם על התביעה יהיה להראות שהחזקתם או השתמשתם בנשק שלא בהתאם לכללי הזהירות המנויים בתקנות, ואילו עורך דינכם ישאף להראות שעשיתם את כל המצופה מאדם סביר במצבכם. במידה שנמצאתם אשמים ישנן מספר נסיבות שיכולות להקל בגזר הדין, כגון היעדר עבר פלילי או כוונה פלילית, אורח חיים נורמטיבי, נסיבות אישיות כגון פגיעה במשפחתכם ובתלויים בכם, פגיעה בפרנסה ועוד. יתר על כן, במידה שמדובר בהחזקת תחמושת בלבד כגון כדורים שנשכחו בארון, ואינכם בעלי עבר פלילי, ייתכן מאוד שהתיק ייסגר וכלל לא יגיע לכדי כתב אישום. הדבר נכון גם לגבי מקרים שבהם כלי הנשק נגנב, והצלחתם להראות לחוקרי המשטרה ולפרקליטות שהגניבה התרחשה למרות שהקפדתם על כל אמצעי הזהירות והתקנות הנדרשות.

רוצים להחזיק נשק? הוציאו רישיון נשק!

כל אדם שהוציא רישיון לנשק אמור להכיר את כללי ההחזקה, השימוש והטיפול, אותם גם מרעננים בעת חידוש הרישיון מעת לעת. אם ברצונכם להחזיק נשק עליכם לעשות זאת בדרכים המקובלות, כלומר להוציא תחילה רישיון נשק. חשוב לדעת שכל אדם יכול להוציא רישיון, במידה שהוא מתגורר במדינה לפחות שלוש שנים ברציפות (אם אינו תושב), קורא וכותב בעברית באופן בסיסי, וגילו עולה על 27 שנים אלא אם כן שירת בצבא או בשירות לאומי. כמו כן, יש לעבור את ההכשרה הנדרשת מטעם המשטרה, לרבות בדיקת כשירות גופנית וביצוע מטווחים, והגשת הטפסים הרלוונטיים לפקיד הרישוי עם שטר המכר של הנשק שעבורו מבוקש הרישיון.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין רשלנות בהחזקת כלי ירייה?

אתה זקוק לעו"ד פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללת כאפשרות סבירה לחלוטין גם הותרת רישום פלילי, ובמקרים מסוימים אף שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות נשק מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין רשלנות בהחזקת כלי נשק פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות נשק | עורך דין רישיון נשק | עבירות פזיזות ורשלנות | החזקת נשק שלא כדין | עורך דין עבירות נשק | רשלנות בהחזקת נשק | רשלנות בהחזקת כלי ירייה | פליטת כדור מנשק | שימוש בלתי חוקי בנשק | הזנחת השמירה על כלי נשק

הצלחות המשרד בתחום
שחרור חשוד ממעצר בעבירות נשק ביטול רישום משטרתי בעבירות נשק וסחר בסמים ביטול הרשעה בעבירות נשק חמורות עד מדינה מאוים נתפס עם אקדח טעון ונשפט לעבודות שירות בלבד ביטול כתב אישום ללקוחה בעבירות סמים חמורות סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם בהחזקת נשק שלא כדין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017