חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | הטרדת עד - משמעותה והעונש בצידה
קטגוריות: עבירת הטרדת עד

הטרדת עד - משמעותה והעונש בצידה

אחד ממטרותיו המרכזיות של ההליך הפלילי, החל בחקירת המשטרה ועד להכרעת בית המשפט, היא להגיע לחקר האמת ולעשות זאת באופן הוגן. מאידך, חשודים ונאשמים יעשו באופן טבעי כפי יכולתם על מנת להימנע מהרשעה ומענישה חמורה, כאשר לעיתים התנהלותם פוגמת בהגינות ההליך. לכן, בחוק העונשין קיימים איסורים שונים על שיבוש הליכי משפט, ובהם גם עבירת הטרדת עד. מה משמעותה של עבירה זו ומה העונש המוטל בגינה? עו"ד אסף דוק מסביר.

יסודות עבירת הטרדת עד והעונש הקבוע בגינה

סעיף 249 לחוק העונשין עוסק בעבירת הטרדת עדים שנועדה למנוע את מוראם של נחקרים ושל עדים מפני גורמים בעלי עניין בחקירה או בעדות בבית המשפט. לאור כך, החוק אוסר פנייה לנחקרים או עדים בדרכים שונות בקשר לגרסה אותה מסרו או שהם צפויים למסור, גם אם אין בהטרדה זו כל כוונה להביאם לשנות את גרסתם. יוער, שעבירה זו אינה עוסקת בניסיון לשנות את גרסתו של עד או נחקר בהליך שיפוטי או בהליכי חקירה בפני הרשות החוקרת, שכן עבירת הדחה בחקירה או במשפט עוסקת בכך. אדם המטריד אדם אחר בקשר להודעה שמסר במשטרה או שהוא צפוי למסור על פי דין, או בנוגע לעדות שמסר בהליך שיפוטי או שהוא עומד למסור - צפוי לעונש של עד 3 שנות מאסר.

דרישת היסוד העובדתי בעבירה הוא הטרדת נחקר או עד בקשר להודעתו או עדותו, גם אם הוא לא הושפע מן ההטרדה או שינה את גרסתו בעקבותיה. דרישת היסוד הנפשי היא מודעות להתנהגות ולנסיבות ביצוע העבירה.

מהי המשמעות המעשית של הטרדת עד

מה שחסר בסעיף 429 לחוק העונשין הוא פירוט וביאור של המונח הטרדה. על כן, מדובר במושג הנתון לפרשנותם של בתי המשפט ולמעשה אי ההגדרה מאפשרת מרחב גדול של אישומים והרשעות. לדוגמא, בעת האחרונה הוגש כתב אישום כנגד רב העיר ראשון לציון בגין הטרדת אדם שהתלונן כנגדו במשטרה. לפי כתב האישום, אותו אדם שפעל כמשגיח כשרות בעיר הופלה על ידי הרב לאחר שהתלונן כנגדו, ואילו עורך דינו של הרב פנה אל המתלונן כדי שיעביר מכתב למשטרה בו הוא חוזר מתלונותיו. המשטרה אכן סגרה את התיק כנגד הרב, אך פתחה תיק אחר בגין הטרדת עד שהבשיל לכדי כתב אישום.

זוהי רק דוגמא אחת מיני רבות אחרות, שכן הטרדת עדים יכולה להיות למשל ביצוע שיחות טלפון, ביצוע מעקבים, דפיקות בדלת הבית, פניות חוזרות ונשנות – ועוד. אגב, לו היה מקבל המתלונן כנגד הרב את הצעת עורך דינו, היה מסתכן בעצמו בעבירת חיפוי על עבירה המתוארת בסעיף 253 לחוק העונשין. על פי סעיף זה: "המקבל או מנסה לקבל טובת הנאה לעצמו או לזולתו בעד אי גילוי או כיסוי של מעשה עוון או פשע או של כל ידיעה בנוגע למעשה כאמור, דינו - מאסר שלוש שנים". עוד נאמר כי: "המקבל או מנסה לקבל טובת הנאה לעצמו או לזולתו על מנת שלא ימסור עדות בחקירה על פי דין או במשפט, דינו - מאסר חמש שנים". מכאן אנו לומדים כי המחוקק דאג לא רק להגן על עדים ומתלוננים אלא גם להרתיעם מפני אי מסירת הפרטים, והיענות להצעות מפתות בתמורה לאי מסירת עדות.

הטרדת עד בנסיבות מחמירות

יש לציין כי במקרים מסוימים נחשבת הטרדת עד לחמורה יותר. על פי סעיף 249 א'(5) מוטל עונש מרבי של חמש שנות מאסר בנסיבות מחמירות, כלומר ביצוע עבירה זו בעוד העבריין נושא נשק קר או חם, או אם היו נוכחים בשעת מעשה שני אנשים ומעלה שחברו לביצוע במעשה, ואין זה משנה אם שניהם ביצעו את ההטרדה או רק אחד מהם.

זומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הטרדת עד?

אתה זקוק לעו"ד פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה הראשונית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללת כאפשרות סבירה לחלוטין גם הותרת רישום פלילי, ובמקרים מסוימים אף שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות שיבוש הליכי חקירה והטרדה של עדים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הטרדת עד פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
שיבוש הליכי חקירה | הדחה בחקירה | שיבוש הליכים | הטרדת עד | כתב אישום הטרדת עד | הטרדת עדים | הטרדת עד בנסיבות מחמירות | חיפוי על עבירה | הדחת עדים

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות בידוי ראיות ומסירת ידיעה כוזבת סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה סגירת תיק פלילי למנהל בית ספר שנחשד בהטרדה מינית של מורה הכפופה לו ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בעבירות סמים חמורות סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע מעשים מגונים ומעשי סדום בקטין סגירת תיק פלילי בעבירת יבוא סמים באינטרנט

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שאלה לגבי תקיפה בנסיבות מחמירות
שרית | 15:58 19/04/2017
תקיפה בנסיבות מחמירות
עו''ד אלעד שאול אלבז | 16:50 19/04/2017
שיבוש הליכי משפט
נילי | 17:24 30/08/2014
שיבוש הליכי משפט
עו''ד אסף דוק | 22:33 30/08/2014
הגשת בקשה לעיכוב הליכים לאחר כתב אישום
נטע | 18:13 07/09/2017
הגשת בקשה לעיכוב הליכים לאחר כתב אישום
עו''ד אור הדאיה | 20:07 09/09/2017