חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | הטרדת עד - משמעותה והעונש בצידה

הטרדת עד - משמעותה והעונש בצידה

אחד ממטרותיו המרכזיות של ההליך הפלילי, החל בחקירת המשטרה ועד להכרעת בית המשפט, היא להגיע לחקר האמת ולעשות זאת באופן הוגן. מאידך, חשודים ונאשמים יעשו באופן טבעי כפי יכולתם על מנת להימנע מהרשעה ומענישה חמורה, כאשר לעיתים התנהלותם פוגמת בהגינות ההליך. לכן, בחוק העונשין קיימים איסורים שונים על שיבוש הליכי משפט, ובהם גם עבירת הטרדת עד. מה משמעותה של עבירה זו ומה העונש המוטל בגינה? עו"ד אסף דוק מסביר.

יסודות עבירת הטרדת עד והעונש הקבוע בגינה

סעיף 249 לחוק העונשין עוסק בעבירת הטרדת עדים שנועדה למנוע את מוראם של נחקרים ושל עדים מפני גורמים בעלי עניין בחקירה או בעדות בבית המשפט. לאור כך, החוק אוסר פנייה לנחקרים או עדים בדרכים שונות בקשר לגרסה אותה מסרו או שהם צפויים למסור, גם אם אין בהטרדה זו כל כוונה להביאם לשנות את גרסתם. יוער, שעבירה זו אינה עוסקת בניסיון לשנות את גרסתו של עד או נחקר בהליך שיפוטי או בהליכי חקירה בפני הרשות החוקרת, שכן עבירת הדחה בחקירה או במשפט עוסקת בכך. אדם המטריד אדם אחר בקשר להודעה שמסר במשטרה או שהוא צפוי למסור על פי דין, או בנוגע לעדות שמסר בהליך שיפוטי או שהוא עומד למסור - צפוי לעונש של עד 3 שנות מאסר.

דרישת היסוד העובדתי בעבירה הוא הטרדת נחקר או עד בקשר להודעתו או עדותו, גם אם הוא לא הושפע מן ההטרדה או שינה את גרסתו בעקבותיה. דרישת היסוד הנפשי היא מודעות להתנהגות ולנסיבות ביצוע העבירה.

מהי המשמעות המעשית של הטרדת עד

מה שחסר בסעיף 429 לחוק העונשין הוא פירוט וביאור של המונח הטרדה. על כן, מדובר במושג הנתון לפרשנותם של בתי המשפט ולמעשה אי ההגדרה מאפשרת מרחב גדול של אישומים והרשעות. לדוגמא, בעת האחרונה הוגש כתב אישום כנגד רב העיר ראשון לציון בגין הטרדת אדם שהתלונן כנגדו במשטרה. לפי כתב האישום, אותו אדם שפעל כמשגיח כשרות בעיר הופלה על ידי הרב לאחר שהתלונן כנגדו, ואילו עורך דינו של הרב פנה אל המתלונן כדי שיעביר מכתב למשטרה בו הוא חוזר מתלונותיו. המשטרה אכן סגרה את התיק כנגד הרב, אך פתחה תיק אחר בגין הטרדת עד שהבשיל לכדי כתב אישום.

זוהי רק דוגמא אחת מיני רבות אחרות, שכן הטרדת עדים יכולה להיות למשל ביצוע שיחות טלפון, ביצוע מעקבים, דפיקות בדלת הבית, פניות חוזרות ונשנות – ועוד. אגב, לו היה מקבל המתלונן כנגד הרב את הצעת עורך דינו, היה מסתכן בעצמו בעבירת חיפוי על עבירה המתוארת בסעיף 253 לחוק העונשין. על פי סעיף זה: "המקבל או מנסה לקבל טובת הנאה לעצמו או לזולתו בעד אי גילוי או כיסוי של מעשה עוון או פשע או של כל ידיעה בנוגע למעשה כאמור, דינו - מאסר שלוש שנים". עוד נאמר כי: "המקבל או מנסה לקבל טובת הנאה לעצמו או לזולתו על מנת שלא ימסור עדות בחקירה על פי דין או במשפט, דינו - מאסר חמש שנים". מכאן אנו לומדים כי המחוקק דאג לא רק להגן על עדים ומתלוננים אלא גם להרתיעם מפני אי מסירת הפרטים, והיענות להצעות מפתות בתמורה לאי מסירת עדות.

הטרדת עד בנסיבות מחמירות

יש לציין כי במקרים מסוימים נחשבת הטרדת עד לחמורה יותר. על פי סעיף 249 א'(5) מוטל עונש מרבי של חמש שנות מאסר בנסיבות מחמירות, כלומר ביצוע עבירה זו בעוד העבריין נושא נשק קר או חם, או אם היו נוכחים בשעת מעשה שני אנשים ומעלה שחברו לביצוע במעשה, ואין זה משנה אם שניהם ביצעו את ההטרדה או רק אחד מהם.

זומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הטרדת עד?

אתה זקוק לעו"ד פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה הראשונית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללת כאפשרות סבירה לחלוטין גם הותרת רישום פלילי, ובמקרים מסוימים אף שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות שיבוש הליכי חקירה והטרדה של עדים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הטרדת עד פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה תקופה ארוכה בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
שיבוש הליכי חקירה | הדחה בחקירה | שיבוש הליכים | הטרדת עד | כתב אישום הטרדת עד | הטרדת עדים | הטרדת עד בנסיבות מחמירות | חיפוי על עבירה | הדחת עדים

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות בידוי ראיות ומסירת ידיעה כוזבת סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות והטרדה מינית בתוך המשפחה עבודות שירות בלבד לעורך דין שהורשע בגניבת כספי לקוחותיו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.

  Rss תגובות (0 תגובות)

  תגובות המאמר
  מתוך: | מציג:

  הוסף תגובה

  אנא חזור על התווים בתמונה:

  Captcha


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מעצר עד תום הליכים
שמוליק | 15:08 26/02/2014
מעצר ימים - מעצר לפני הגשת כתב אישום
עו''ד אסף דוק | 21:39 27/02/2014
מעצר ימים - מעצר לפני הגשת כתב אישום
שמוליק | 14:50 28/02/2014
תיק מעצרים
ע.ש | 18:46 05/01/2015
תיק מעצרים
עו''ד אסף דוק | 20:25 05/01/2015
תיק מעצרים
ע.ש | 21:33 05/01/2015
תיק מעצרים
עו''ד אסף דוק | 08:45 06/01/2015
הזמנה לחקירה, וחקירה במשטרה
ישראל | 15:49 10/07/2015
הזמנה לחקירה וחקירה במשטרה
עו''ד אסף דוק | 16:29 10/07/2015
הזמנה לחקירה וחקירה במשטרה
חסוי | 12:32 12/07/2015
האם מידע על רישום פלילי מועבר לשגרירויות
מוטי | 08:17 03/12/2014
האם מידע על רישום פלילי מועבר לשגרירויות
עו''ד אסף דוק | 20:31 05/12/2014