חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | התחזות לעובד ציבור – משמעותה והעונש בצידה

התחזות לעובד ציבור – משמעותה והעונש בצידה

כאשר אנו פוגשים שוטר ברחוב או עובד סוציאלי ברשות המקומית, אנו מאמינים כי מדובר בנציג של השלטונות ופועלים בהתאם להנחיות והכללים המקובלים. ואולם, מה קורה כאשר אדם מנסה לנצל את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו כשוטר, פקח, שופט או עובד עירייה? אין ספק כי התחזות מעין זו עשויה להעניק לו כוח רב בסיטואציה ולפגוע הן באנשים המעורבים והן בסדרי הממשל התקין. על כן, המחוקק ראה לנכון לטפל באופן ספציפי במקרים אלו, הנחשבים לעבירת התחזות כעובד ציבור. עו"ד אסף דוק מסביר על משמעות העבירה והעונש בצידה.

עבירות התחזות המנויות בחוק העונשין

למעשה, חוק העונשין מגדיר מספר פעולות ונסיבות העומדות בגדר התחזות, וקובע בגינן עונשים שונים. העבירה הראשונה מובאת בסעיף 441 ומכונה התחזות כאדם אחר. מדובר בהתחזות בסיסית באשר היא שמטרתה להשיג חזקה על נכסים באמצעות הונאה. למשל, מי שמציג את עצמו כמנהל חברה עסקית על מנת שיועברו כספים לחשבונו, בין אם בפגישה פנים אל פנים או בדואר אלקטרוני או בכל דרך אחרת. הענישה המרבית בגין עבירה זו עומדת על עד שלוש שנות מאסר וחשוב לשים לב שמעשה זה נחשב לעבירה אם נעשה כדי להונות ובכך להשיג חזקה על נכסים. באופן דומה, עונש של עד חמש שנות מאסר מוטל על מי שהתחזה לזכאי על פי צוואה או לפי חוק הירושה.

מאידך, אם אדם מתחזה לבעל תעודה כמו עורך דין או רופא, כאילו הוא מוכשר ומורשה למקצועו למרות שאינו כזה, מסתכן בענישה מרבית של עד חמש שנות מאסר שכן הדבר נחשב לעבירת זיוף מסמכים. לבסוף, גם מי שמנפיק תעודת אופי כדי להשיג עבודה, אבל למעשה איננה שלו, מסתכן בענישה מרבית של שנת מאסר אחת. יש לציין כי מעשים אלו עומדים בגדר עבירה פלילית ועלולים להוביל להרשעה וענישה גם אם לא הובילו לבסוף לקבלת הנכסים, הכספים, העבודה או כל טובת הנאה.

עבירת התחזות כעובד ציבור והענישה בגינה

ישנם מספר סעיפים בחוק העונשין שמתייחסים במפורש לעבירות המבוצעות כנגד או על ידי עובדי ציבור, ובמקרה זה - בשמם. הסיבה להתייחסות המיוחדת טמונה בכך שעובדי ציבור ממלאים תפקיד מרכזי במגע שבין השלטון לאזרח, ומאפשרים את התנהלותה התקינה של המערכת השלטונית ואת אמון הציבור בה. כאשר היבטים אלו נפגעים נגרמים נזקים חמורים ליסודות הממשל והמדינה, ולכן מעשים שכאלו זוכים להתייחסות מיוחדת ולרוב גם מחמירה.

דוגמא לכך היא עבירת התחזות כעובד ציבור המנויה בסעיף 283 לחוק העונשין. סעיף זה קובע עונש מאסר של עד שלוש שנות מאסר על מי שמתחזה כעובד ציבור, כאשר אותו העובד נדרש מכוח תפקידו לעשות פעולה או להיות נוכח. הדבר נכון גם לגבי מי שמציג את עצמו בכזב כעובד ציבור ומתיימר מכוח תפקיד זה לעשות פעולה או להיות נוכח במקום. כלומר, אם אדם התחפש בפורים או בכל מועד אחר לשוטר, ועשה זאת כדי לבדר את חבריו ובני משפחתו, הרי שלא מדובר בעבירה.

כמו כן, אם אדם מתחזה לשופט כדי להרשים אישה ולזכות באהבתה וחסדיה, הוא עשוי להיות מואשם בעבירת התחזות לאחר או בקבלת דבר במרמה, אך לא בהתחזות לעובד ציבור. מאידך, אם התחזה לשוטר בשעה שנוכחותו ופעולתו מתחייבת (למשל הגיע "לבצע חיפוש" בדירתו של פלוני או עיכב את רכבו לצד הכביש), הרי שמדובר בהתחזות כעובד ציבור. יש לציין כי גם אם פלוני זיהה את אותו האדם בטעות כאילו היה עובד ציבור, והאחרון לא פעל על מנת לתקן את הטעות, עדיין מדובר בעבירה פלילית.

מיהם בעלי התפקידים שנחשבים בתור עובדי ציבור

סעיף 34 כ"ד בחוק העונשין מונה רשימת בעלי תפקידים הנחשבים כעובדי ציבור, שלגביהם תופסת עבירת ההתחזות, כמו גם עבירות אחרות המנויות בחוק (לדוגמא, הפרעה למילוי תפקיד או גניבה ע"י עובד ציבור). בין היתר, מדובר בעובדי עירייה כמו פקחים ועובדים סוציאליים, עובדים של המוסד לביטוח לאומי, שוטרים, עובדים במועצות דתיות, עובדי רשויות מקומיות, לשכות התעסוקה ורשויות חינוך, וכן שופטים, כלל נציגי מערכת האכיפה, חברי ההסתדרות הציונית, עובדים בקרן הקיימת לישראל, וכל בעל תפקיד המועסק במפעלים, גופים וקרנות שהממשלה שותפה להנהלתם.

זומנת חקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין התחזות לעובד ציבור?

במידה והנך חשוד בעבירות התחזות אתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירת המשטרה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות התחזות בכלל ובעבירת התחזות לעובד ציבור בפרט מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין התחזות כעובד ציבור פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
התחזות לאדם אחר | קבלת דבר במרמה | עבירת התחזות | התחזות כאדם אחר | התחזות כבעל תעודה | התחזות כעובד ציבור | התחזות באינטרנט | התחזות לאחר | עונש על התחזות | התחזות לשוטר | התחזות לעורך דין | התחזות לרופא | כתב אישום התחזות לעובד ציבור

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוחה שהואשמה בזיוף מסמכים וקבלת דבר במרמה אי הרשעה ללקוח בעבירת קבלת דבר במרמה הגם שלא הצביע על פגיעה קונקרטית בעיסוקו ביטול רישום משטרתי ללקוח בעבירות מרמה והונאה סגירת תיק פלילי לאיש מחשבים שנחשד בחדירה לחומר מחשב וקבלת דבר במרמה קבלת ערר וסגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם בעבירות אלימות חמורות כלפי בת זוגו ביטול רישום משטרתי ללקוח שנחשד במסירת ידיעה כוזבת לרגל חגיגות 70 שנות עצמאות למדינת ישראל

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
יניר | 20:16 03/01/2016
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 11:52 04/01/2016
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
יניר | 17:42 04/01/2016
שאלה לעורך דין אלון שליכטר - מי מוסמך לפתוח רישום משטרתי?
פלורי | 18:52 18/10/2015
קבלת דבר במירמה
יעל | 23:12 26/09/2015
קבלת דבר במירמה
עו''ד אלון שליכטר | 10:28 27/09/2015