חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | עבירת המרדה - משמעותה והעונש בצידה

עבירת המרדה - משמעותה והעונש בצידה

בכל מדינה דמוקרטית קיים איזון דק בין חופש הביטוי ולבין הצורך להגן על סדרי הממשל. כלומר, בין יכולתם של אזרחים ותושבים להביע את דעתם באופן חופשי ואף לבקר את הממשל, ובין הצורך לשמר את תפקודו התקין ולמנוע כאוס. חוק העונשין נדרש לעניין זה ומונה מספר עבירות הפוגעות בסדרי השלטון והמדינה, ובהן בולטת עבירת ההמרדה. לכאורה, עבירה זו קובעת עונשי מאסר כבדים על מי שמפרסם או עושה דברים כנגד השלטון, אך למעשה ישנם סייגים רבים שמאפשרים את המעשים ואת הביטוי החופשי. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עבירת ההמרדה ומרכיביה.

יסודות עבירת המרדה

על פי סעיף 136 לחוק העונשין, המרדה היא הבאת אדם או קבוצת אנשים לכדי בוז, אי נאמנות או שנאה לרשויות המשפט או החוק המדינה. כמו כן, הסתה או גירוי של יושבי הארץ לנסות להשיג שינוי של דברים חוקיים בדרכים לא כשרות. בנוסף, המרדה יכולה להיות עירור של מורת רוח או אי שביעות רצון בקרב יושבי הארץ, וכן עירור של איבה ומדנים בין חלקי אוכלוסיה שונים. בגין כל המעשים האלו קובע סעיף 133 לחוק העונשין ענישה מרבית של חמש שנות מאסר, ולא רק עליהם אלא על כל מי שמנסה, מכין את עצמו או קושר קשר עם אחרים לביצוע המעשים.

גם פרסום של דברי המרדה הינו עבירה פלילית

על פי סעיף 134 לחוק העונשין, גם פרסום של המרדה צפוי לענישה מרבית של חמש שנות מאסר. כלומר, כל מי שמפרסם, משעתק או מדפיס דברים שיש בהם כדי להמריד. כמו כן, כל מי שמייבא פרסומים מעין אלו אם היה לו יסוד סביר להניח שיש בהם כדי להמריד. עוד נקבע עונש מרבי של שנת מאסר אחת על כל מי שמחזיק פרסומים שיש בהם כדי להמריד, ללא הצדקה כדין.

האם ישנן הגנות לטובת נאשמים בעבירות המרדה?

חשוב להדגיש כי בניגוד לעבירות פרסום אחרות שיש בהן משום פגיעה באחרים, כאן לא עומדת לזכות הנאשם הגנת האמת. כלומר, גם אם הנאשם יטען שהפרסום או מעשי וניסיונות ההמרדה שביצע היו מושתתים על עובדות אמיתיות, לא תהיה בכך משום הגנה או חפות. יחד עם זאת, בית המשפט לא ירשיע אדם בעבירות המרדה או פרסום על בסיס עדותו של אדם אחד.

כמו כן, כתב אישום בעבירות אלו תוגש רק בהסכמתו של היועץ המשפטי לממשלה, ובכל מקרה לא יאוחר משנה אחת מהיום שהעבירה בוצעה. הסיבה לסייג זה נעוצה כמובן בהתנגשות החזקה שבין חופש הביטוי בחברה דמוקרטית, ובין הצורך לגונן עליה, כך שכל מקרה ייבדק לגופו והיועץ לא ימהר לאשר הגשת כתבי אישום. יתר על כן, ישנם מספר סייגים חשובים שבהחלט מאפשרים להעביר ביקורת על הרשויות, שאיננה נחשבת להמרדה.

מהן תעמולה וביקורת שאינן נחשבות לעבירה פלילית?

סעיף 138 לחוק העונשין מבהיר כי ישנם מקרים רבים בהם מותר וחוקי להעביר ביקורת או לפרסם תעמולה כנגד רשויות הממשל. כלומר, מקרים אלו לא ייחשבו להמרדה. ראשית, אם נאום, מעשה או פרסום היו מתוך כוונה להוכיח שהממשלה טעתה או הוטעתה במעשה שעשתה. שנית, אם הכוונה בהם הייתה להוקיע פגמים או טעויות בסדרי המדינה או דיניה, או במוסד ממשלתי כלשהו או בסדרי משפט ושלטון – כשהמטרה היא להביא לתיקון של הפגמים או הטעויות. שלישית, אם הכוונה הייתה לשכנע את יושבי או אזרחי המדינה לפעול למען שינוי בדרכים כשרות, ורביעית – אם הכוונה הייתה לסלק דברים שעלולים לעורר רגשי עוינות או מדנים בין חלקי האוכלוסייה השונים. ניתן לראות כי סייגים אלו מצמצמים מאוד את מרחב עבירת ההמרדה, ולמעשה מאפשרים ליושבי הארץ להעביר ביקורת ולפעול למען שינוי חברתי וציבורי בדרכים כשרות.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין המרדה?

במידה והנך חשוד בעבירות המרדה אתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירת המשטרה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות פגיעות בסדרי המשטר והחברה בכלל ובעבירת ההמרדה בפרט מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין המרדה או פרסום המרדה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה תקופה ארוכה בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
הסתה לאלימות או לטרור | הסתה לאלימות | הסתה לטרור | עבירת המרדה | פגיעות בסדרי המשטר והחברה | מעשי המרדה | פרסום המרדה | עבירות המרדה | עונש על המרדה

הצלחות המשרד בתחום
ביטול עונש הרחקה מהאוניברסיטה לסטודנט שהואשם בהונאה בעבודת בית זיכוי לקוח מעבירת מעשה מגונה בקטינה בנסיבות אינוס סגירת תיק משטרתי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה ביטול כתב אישום בעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.

  Rss תגובות (0 תגובות)

  תגובות המאמר
  מתוך: | מציג:

  הוסף תגובה

  אנא חזור על התווים בתמונה:

  Captcha


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
פחד מוות מהצורך להעיד בעל כורחי
חני | 23:52 08/01/2014
פטור ממתן עדות בבית משפט
עו''ד אסף דוק | 19:41 10/01/2014
חבילה עם סמים שנשלחה אלי
רועי | 20:42 21/12/2015
חבילה עם סמים שנשלחה אלי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 20:51 21/12/2015
מחיקת רישום פלילי
יעל | 01:25 12/10/2014
מחיקת רישום פלילי
עו''ד אסף דוק | 21:35 12/10/2014
מחיקת רישום פלילי
יעל | 03:31 13/10/2014
מחיקת רישום פלילי
עו''ד אסף דוק | 23:40 13/10/2014
בקשה לשינוי עילת סגירת תיק פלילי
rumine | 14:39 28/06/2014
בקשה לשינוי עילת סגירת תיק פלילי
עו''ד אסף דוק | 11:03 05/07/2014