חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | אי ציות לשוטר - מהן ההשלכות?

אי ציות לשוטר - מהן ההשלכות?

במהלך נסיעה שוטר מאותת לך לעצור על אף שלא ביצעת שום עבירה. האם מחובתך לעצור? התשובה היא חד משמעית: כן. ההשלכות של אי ציות לשוטר או גרוע מכך - בריחה משוטר, הן חמורות במיוחד. עו"ד אסף דוק מסביר מהן ההשלכות על מעשים אלו, כיצד ניתן להתגונן במידה והואשמת באי ציות או הימלטות משוטר והאם בכל מצב יש לציית להוראות שוטר.

מהי עבירת בריחה משוטר?

עבירת בריחה משוטר מוגדרת בסעיף 257 בחוק העונשין, כאשר אדם נמלט מידי שוטרים המחזיקים בו במסגרת משמורת חוקית - לדוגמה מעצר. במצב כזה, המעשה נחשב עבירת בריחה. על פי סעיף זה, במקרה של עבירת בריחה, אם הבורח הינו מואשם או מורשע בפשע - דינו מאסר של עד 7 שנים על בריחתו. בכל מקרה אחר - דינו מאסר עד 3 שנים.

מהי עבירת בריחה כאשר אדם לא נמצא במשמורת חוקית של שוטר?

עבירת בריחה נוספת, מוגדרת בחוק כאשר אדם שלא היה במשמורת חוקית של שוטר, אינו מציית להוראת שוטר. במקרה כזה, העבירה תסווג לעבירת "אי ציות לשוטר" על פי סעיף 23(א)(1) של תקנות התעבורה, במידה ומדובר בעובר דרך, כגון נהג. הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו, במידה ולא מדובר בעובר דרך, ו/או מתלווה למעשה עבירה פלילית. לכן, במקרה בו שוטר מסמן לנהג לעצור והוא לא עוצר - בהנחה שלא התבצעה עבירה פלילית נוספת, ייחשב הדבר כעבירת תעבורה של אי ציות לשוטר. כתב האישום על עבירה זו יידון בבית המשפט לתעבורה. לא ניתן לשלם קנס ובכך להימנע ממשפט לכן חשוב להיוועץ עם עורך דין לתעבורה. חשוב לציין כי עבירה זו תחשב באם הנהג הבחין בשוטר המסמן לו לעצור, והתעלם מסימון זה. על השוטר להיות לבוש במדים ו/או להזדהות בתעודת שוטר. במידה והשוטר לא היה במדים ולא הזדהה, חובת הציות להוראתו אינה קיימת שכן הנהג לא יכל לדעת שמדובר בשוטר. בנוסף לכך, על ההוראה להיות ברורה.

כיצד ניתן לקבוע האם השוטר קרא לנהג לעצור באופן מספיק ברור?

במידה ונהג לא ציית להוראות שוטר כשקרא לו לעצור מפאת העובדה כי ההוראה איננה הייתה מספיק ברורה יש להוכיח זאת בבית המשפט בליווי עורך דין הבקיא בדיני תעבורה. עורך דין לתעבורה יפעל למען ההוכחה בדבר כי הוראתו של השוטר לא הייתה מספיר ברורה. בנסיבות אלה בית המשפט יבדוק את מרחק הסימון, מצב התאורה במקום התרחשות העבירה ובהתאם לשעת העבירה. הוא יבדוק האם השוטר היה לבוש במדים כך שניתן היה להבחין בו, האם הפעיל כריזה, סירנה, את מספר השוטרים ששהו באותה העת וכיוצא בזה. לאחר שכלול העובדות המצוינות לעיל ייקבע האם אכן הוראת השוטר לא הייתה מספיק ברורה. יש לציין כי באמצעות הפעלתו של פרויקט המתעד את עבודת השוטרים דרך מצלמות הצמודות לגופם, יהיה אפשר ביתר קלות להוכיח את נקודת מבטו של הנהג בליווי עורך דין לתעבורה כנגד השוטר בשל ראיות מבוססות יותר.

במידה והעצירה מסכנת את המשתמשים בדרך - יש לפעול על פי הוראות השוטר?

במידה וישנה סכנה למשתמשים בדרך אין לעצור למרות הוראת השוטר. יחד עם זאת, כאשר לא נשקפת יותר סכנה אין להמשיך בנסיעה ויש לעצור במיידי. בתרחיש בו שוטר הורה לנהג להתקדם קדימה לעברו אך בשל נסיעתו קדימה פגע בהולך רגל - אין הוא יכול לטעון לחפותו כי ציית לשוטר. חובת הזהירות קודמת לכל ויש לפעול באמצעות שיקול דעת וערנות. יחד עם זאת, במקרה מעין זה יש להיוועץ עם עורך דין לתעבורה באופן מיידי שיפעל באופן עיקש ובלתי מתפשר להגנתך.

במידה והוראת השוטר נוגדת את הוראת התמרור - יש לפעול על פי הוראות השוטר?

במקרה זה התשובה חיובית והוראת השוטר גוברת על הוראת התמרור.

מה הדין על הפרעה לשוטר לפי חוק העונשין?

לפי סעיף 257 בחוק העונשין, עבירת הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו מתקיימת כאשר אדם המבצע מעשה בכוונה להפריע לשוטר כשהוא ממלא את תפקידו או להכשילו בכך, או להפריע לאדם אחר או להכשילו מלעזור לשוטר. דינו של העובר עבירה זו הוא עד 3 שנות מאסר ולא פחות משבועיים. בסעיף 257(א) מוסבר מהי הפרעה לשוטר בנסיבות מחמירות. לפי סעיף זה המיידה או יורה אבן או חפץ אחר לעבר שוטר או לעבר כלי רכב משטרתי, במטרה להפריע לשוטר כשהוא ממלא את תפקידו כחוק או להכשילו בכך דינו חמש שנות מאסר.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום על אי ציות לשוטר או בריחה ממשמורת חוקית?

במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין אי ציות לשוטר או בריחה לשוטר אתה זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם הותרת רישום פלילי ובמקרים מסוימים אף שהייה מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות אלו מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין אי ציות לשוטר או בריחה לשוטר פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
הפרעה לשוטר | הכשלת שוטר במילוי תפקידו | הפרעה לשוטר במילוי תפקידו | אי ציות לשוטר | אי ציות לשוטר תעבורה | אי ציות לשוטר תנועה | בריחה ממשמורת חוקית | בריחה משוטרים | עונש בריחה משוטר | עונש על אי ציות לשוטר

הצלחות המשרד בתחום
ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהסיג גבול תקף ופצע אדם אחר בביתו סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם במעשה מגונה בקטינה שחרור ממעצר לקוח שתקף ופצע את בעל הבית שלו שחרור קטינה ממעצר בעבירות סחר ותיווך בסמים מסוכנים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם סירוב להציג תעודת זהות לשוטר היא עילה למעצר?
רחמים | 21:45 02/10/2014
האם סירוב להציג תעודת זהות לשוטר היא עילה למעצר?
עו''ד אסף דוק | 21:54 02/10/2014
מה חובה לתת לשוטר שהוזעק בגין תקיפה
בן אדם | 13:32 11/05/2014
מה חובה לתת לשוטר שהוזעק בגין תקיפה
עו''ד איילון בירנבוים | 20:06 11/05/2014
מה חובה לתת לשוטר שהוזעק בגין תקיפה
בן אדם | 09:10 12/05/2014
הבאתי בטעות מכה לשוטר וירד לו דם מהאף
נאור | 13:07 16/01/2014
עבירת תקיפת שוטר
עו''ד אסף דוק | 18:05 18/01/2014
עונש על בריחה מבית סוהר
אוהד | 15:29 14/10/2016
עונש על בריחה מבית סוהר
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:00 14/10/2016
אי ציות להוראת שוטר
לולה | 21:09 12/10/2014
אי ציות להוראת שוטר
עו''ד חזי כהן | 06:48 14/10/2014
משפט על אי ציות לאור אדום
מיטל | 12:18 23/10/2017
הזמנה למשפט עקב אי ציות לתמרור תן זכות קדימה 301
זאב | 14:49 02/12/2014
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
טלי | 20:15 03/08/2017
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
עו''ד אור הדאיה | 06:27 04/08/2017