חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | הונאה במבחן המרכז הארצי לבחינות ולהערכה - אמיר"ם

הונאה במבחן המרכז הארצי לבחינות ולהערכה - אמיר"ם

לעיתים רמת האנגלית של הניגשים לבחינת אמיר"ם לא מספיק גבוהה להוצאת ציון פטור. חלק מהסטודנטים הנמנים ברמה בינונית, יחליטו לשפר את האנגלית ולגשת למבחן חוזר בתקווה להוציא ציון גבוה. חלק אחר ייקחו את קורסי האנגלית שמציעים מוסדות הלימוד השונים וישנו חלק שיפעל בדרך המנוגדת לחוק. ההחלטה לרמות בבחינת אמיר"ם, בין אם על ידי ההעתקה, או חמור מכך - על ידי שליחת אדם אחר שיתחזה לנבחן, עלולה לגרור הטלת סנקציות ועונשים חמורים עד כדי חקירה במשטרה והאשמה בפלילים. יש לציין שהמשמעות של ביצוע עבירות אלו, שונות באופן מהותי מהעתקה של קטין במבחן בתיכון. במידה וקיים חשד כי בוצעה העתקה או התחזות או הונאה כלשהיא במבחן, נערכת בדיקה יסודית אשר עלולה להסתיים בפסילת הציון, איסור על הבחנות במבחן אמיר"ם בעתיד, ובמקרים מסוימים אף האשמה בפלילים. עו"ד אסף דוק מסביר כל מה שסטודנט צריך לדעת בנוגע להעתקה במבחן אמיר"ם.

מהי בחינת אמיר"ם?

בחינת אמיר"ם היא גרסת הבחינה הממוחשבת של מבחן אמי"ר (בחינת מיון באנגלית). מדובר בבחינה הבודקת ידע באנגלית, והיא משמשת כלי מיון עבור מוסדות לימוד אקדמיים בישראל. בבחינה זו נבחנים סטודנטים או מועמדים למוסדות אקדמיים בישראל, אשר משתמשים בתוצאות המתקבלות כדי למיין את הנבחן לרמות קורסי חובה באנגלית, או לחלופין עבור מתן פטור מלימודי אנגלית לנבחנים שהשיגו ציון גבוה (ציון ברמת פטור).

מהן ההשלכות של ביצוע מעשה רמייה בבחינת אמירם?

על פי המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, מרמה ו/או הונאה בבחינת אמיר"ם כגון העתקה או התחזות, יכולים להוביל לפסילת הבחינה, או מניעה מהנבחן להיבחן שוב. עבירת התחזות שמשמעותה שליחת אדם אחר לעשות את הבחינה במקום הנבחן, נחשבת כעבירה פלילית, וחשד לביצוע עבירה שכזו תוביל לתלונה למשטרה ולוועדות המשמעת המשתייכות למוסדות הלימוד. כך, המתחזה והסטודנט אשר שלח אותו, עלולים להישלח למאסר בפועל, תוך שלכל הפחות יורחקו מהלימודים לזמן ארוך. יש לשים לב, כי גם חשד לעבירה עלול לגרור סנקציות כגון פסילת הבחינה, לדוגמה חשד המתעורר עקב פער גדול בין ציונים של שתי בחינות.

האם התחזות בבחינה עלולה להוביל לפתיחת תיק פלילי?

קל למואשם בהונאה או במרמה בבחינת אמיר"ם להקל ראש בעבירה ולהניח שהדבר לא יביא לכדי כתב אישום, אם מתוך חוסר עניין לציבור או אם מסיבות אחרות. אך יש לדעת שאכן יכול להיווצר מצב כזה. להלן דוגמה לכך: על פי כתב אישום שהוגש בשנת 2013 נגד נבחן במבחן אמירם, הנאשם קיבל במבחן הראשון שאליו ניגש ציון נמוך שאינו מעניק פטור, וכחצי שנה לאחר מכן שלח אדם אחר שנבחן במקומו, תוך שימוש בזהותו של הנבחן. בכתב האישום הוא הואשם בעבירות הבאות:
1. קשירת קשר לביצוע עוון.
2. ניסיון לקבלת דבר במרמה.
3. התחזות כאדם אחר בצוותא.

להלן העתק כתב האישום שהוגש נגד לקוח המשרד בעבירות הונאה בבחינת אמיר"ם:

 
יש לציין שאחד מעדי התביעה היה מומחה להשוואת כתב יד ולבדיקת מסמכים, מה שמעיד על יסודיות התביעה במקרה כזה. 
יש לציין כי מדובר רק בדוגמה אחת של אדם אשר הועמד לדין פלילי עקב התחזות בבחינה. הפרקליטות לא תהסס להגיש כתב אישום במקרה של עבירת מרמה והשופטים לא יהססו להעניש בחומרה. כך, השופט ערן קוטון הצהיר במקרה של עבירת התחזות במבחן שהובאה בפניו: "המעשה שבו כשל הנאשם לכאורה הינו מעשה חמור ואינו יכול להתקבל כ'מעידה'". לכן, במידה ומתעורר חשד נגדך בדבר ביצוע עבירת מרמה במבחן, צור קשר ללא דיחוי עם עורך דין פלילי אשר יסייע להפיג את החשד נגדך וימנע מהעבירה אשר בה אתה מואשם להתגבש לכדי חשד בפלילים. מה שניצב על המאזניים הוא הרבה יותר מהציון שלך בבחינה. מדובר בלא פחות מאשר סכנת עונש מאסר בפועל. אל תיתן לדברים להתדרדר לכדי כך.

סעיפי חוק העונשין החלים על עבירות הונאה בבחינת אמיר"ם

על פי הדין הפלילי, ישנם מספר סעיפים הנוגעים למעשי העתקות והתחזות במבחן אמיר"ם. לפי סעיף 440 לחוק העונשין, הקושר קשר עם אדם אחר כדי להונות אדם או את הציבור, דינו עד שלוש שנות מאסר. לפי סעיף 415 לחוק העונשין, דינו של המקבל דבר במרמה, הינו עד שלוש שנות מאסר מאחורי סורג ובריח, באם בוצעה העברה בנסיבות מחמירות, הדין עולה לעד חמש שנות מאסר. לפי סעיף 441 לחוק העונשין, המציג עצמו בכזב כאדם אחר, בין אם הוא חי או מת, תוך כוונה להונות, דינו מאסר של עד שלוש שנים.

מתוך כתבי אישום אחרים העוסקים במקרים דומים, עולה שפעמים רבות הנאשמים מואשמים בעבירות נוספות, כמו זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר ושימוש במסמך מזויף. הדין על עבירות אלו על פי סעיף 418 ו-420 לחוק העונשין הוא עד שלוש שנות מאסר ועד שנת מאסר בהתאמה.

במקרים שבהם מוכח שהמתחזה אשר נבחן בבחינה היה מצויד בתעודה מזויפת כגון תעודת זהות או רישיון נהיגה מזויפות, ניתן להאשימו בעבירת של זיוף ושימוש במסמך מזויף. כמו כן, זה יכול להוביל לאישום של התחזות כבעל תעודה, שהדין על כך לפי סעיף 443 לחוק העונשין הוא כדין המזייף מסמך, דהיינו עד שנת מאסר. כמו כן ניתן להאשימו בהעברת תעודה לשם התחזות לפי סעיף 444 לחוק העונשין, שהדין על כך הוא עד שלוש שנות מאסר בפועל.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הונאה במבחן אמיר"ם?

עליך לדעת שעבירות הונאה או מרמה במבחן אמיר"ם ובהקשר זה בכל בחינה אקדמית, בעלות משמעות חמורה. העונש מחמיר כאשר מתגלה כי בוצע עבירת התחזות במבחן אמיר"ם דבר העלול להוביל להאשמה פלילית לפי חוק העונשין. במידה והתעורר נגדך חשד לביצוע עבירת מרמה בבחינת אמיר"ם, צור קשר ללא דיחוי עם עורך דין פלילי. עורך דין פלילי ילחם נגד החשדות העולים נגדך, וימנע מהם להגיע לכדי האשמות חמורות עד כדי מעשים פליליים. דע כי ההעתקה או התחזות במבחן אמיר"ם, הנתפס על ידי האדם המצוי כ"מעשה קונדס" לכאורה, אינו נתפס כך על ידי המוסדות האקדמיים שעתידים להעמיד את הסטודנט לדין משמעתי ואף לא על-ידי הפרקליטות שבאפשרותם להגיש כתב אישום פלילי. לכן, במידה והואשמת בגין עבירות אלו, יש להתייעץ עם עורך דין פלילי באופן מיידי.

במידה וזומנת לועדת משמעת או שקיבלת זימון למשטרה והוגש נגדך כתב אישום פלילי, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מרמה והונאה | עבירות זיוף | זיוף מסמכים | התחזות לאדם אחר | קבלת דבר במרמה | עבירת התחזות | הונאה בבחינה | ייצוג סטודנטים בועדות משמעת | ייצוג סטודנטים בעבירות משמעת | דין משמעתי סטודנטים | הונאה בבחינת אמיר"ם | הונאה בבחינות המרכז הארצי לבחינות ולהערכה | זיוף במבחן אמיר"ם | התחזות במבחן אמיר"ם | הונאה בבחינת מיון באנגלית

הצלחות המשרד בתחום
אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי ביטול הרשעתו של עובד ציבור בכיר בעבירות מרמה והונאה חמורות ועבירות כלכליות סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי סגירת תיק משטרתי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה מעסה שנעצר בחשד לאונס וביצוע מעשים מגונים במטופלות שוחרר בעקבות כשלים חמורים בהתנהלות המשטרה הפרקליטות החליטה לגנוז תיק אונס חמור כנגד לקוח המשרד

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירת משמעת באוניברסיטה - הונאה בבחינה
גלבוע | 16:51 09/06/2016
עבירת משמעת באוניברסיטה - הונאה בבחינה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 17:03 09/06/2016
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
יניר | 20:16 03/01/2016
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 11:52 04/01/2016
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
יניר | 17:42 04/01/2016
הונאה בבחינת אמיר"ם באוניברסיטה - האם פלילי?
סטודנטית | 07:44 14/08/2016
הונאה בבחינת אמיר"ם באוניברסיטה - האם פלילי?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 12:14 14/08/2016