חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | שימוש ברעל מסוכן - נשק עתיק יומין

שימוש ברעל מסוכן - נשק עתיק יומין

הנשק האולטימטיבי במהלך ההיסטוריה היה הרעל, שכן באמצעותו ניתן היה לבצע רצח או הריגה בדרך נסתרת שאינה מותירה סימנים או חבלות בגוף. הרעלים התגלו עוד בתרבויות עתיקות ובמהרה נהפכו לנפוצות בביצוע מעשים נפשעים. רעל איננו מצריך שימוש בכוח או יכולות מיוחדים ולכן לרוב שולי החברה השתמשו בו, להם לא הייתה גישה לכלי נשק אחרים. עו"ד אסף דוק מסביר על יסודות עבירת שימוש ברעל מסוכן ומרכיביה, על העונשים בצידה וכן כיצד בתי המשפט נוהגים לפסוק בה.

במהלך ההיסטוריה האנושית, נעשה שימוש ברעלנים שונים במטרה לרצוח או להרוג אויבים. הרעל נחשב לבחירה 'מושכלת' שכן פעולתו איננה מידית, דבר המאפשר לרוצח להתרחק מהנרצח ובכך להבטיח לעצמו אליבי. בנוסף, הרעל מונע מהרוצח מגע ישיר עם הקורבן, דבר המאפשר ריחוק, ואיננו מצריך יכולות או כישורים מיוחדים כמו שימוש בכלי נשק. בעבר אישים פוליטיים הגנו על עצמם מפני האפשרות כי ייטמנו רעל במשקה או במאכל, באמצעות טועם - אדם אשר טעם מכל אשר הוגש לאדונו במטרה לזהות האם ישנה סכנה.

כיצד חוק העונשין מתייחס לשימוש ברעל מסוכן?

שימוש ברעל מסוכן מוזכר בסעיף 336 לחוק העונשין. לפי סעיף זה, אדם הגורם לכך שייתנו לאדם רעל או כל דבר מזיק אחר או גורם לכך שהאדם ייקח זאת על דעת עצמו, וזאת בכוונה לפגוע בו, בזולתו או להרגיזם, דינו שלוש שנות מאסר. במידה והדבר גרם לסיכון חיי האדם או לחבלה חמורה העונש מזנק ל- 14 שנות מאסר.

האם עבירת שימוש ברעל מסוכן עשויה לגרור האשמה בביצוע עבירות נוספות?

בעבר, שימוש ברעל מסוכן היה כאמור בכדי לגרום למות האויבים. על כן, האשמה בעבירה זו עשויה להתלוות לביצוע עבירות נוספות כמו רצח או ניסיון לרצח. בתיק פלילי חמור 1033/08 - לנאשם, גרוש עם שמונה ילדים, יוחסו עבירות של שימוש ברעל מסוכן, ניסיון רצח ואיומים. הנאשם היה מסוכסך עם גרושתו בנושא הסדרי הראיה והחזקת הילדים ולעיתים לא אפשר לילדיו לחזור לאימם. בעקבות כך, אנשי חוק הגיעו לביתו, עליהם איים ברצח ילדיו כדי לא להחזיר אותם לגרושתו. על פי כתב האישום יום לפני האירוע הנ"ל, הנאשם החליט להרעיל את שלושת בנותיו הקטינות. בכדי לבצע זאת הצטייד ברעל "מתומיל" המשמש לקטילת חרקים, אותו פיזר על שלוש סוכריות שוקולד. את הסוכריות נתן לבנו לו הורה למסור אותן לאחיותיו בסוד. בנוסף ציין כי לאחר שיאכלו אותן עליהן לשתות מים. הבן חשד באביו ולכן נתן את הסוכריות לאמו, אותן טעמה בכדי לבדוק את תקינותן. בעקבות כך איבדה את הכרתה ופונתה לבית החולים כשהיא סובלת מהרעלה. בעקבות כך יוחסו לנאשם עבירת ניסיון רצח לפי סעיף 305 לחוק העונשין ושימוש ברעל מסוכן לפי סעיף 336 לחוק העונשין.

פסקי דין בגין שימוש ברעל מסוכן

בתיק פלילי 3148-07-11 - רווק בן 41 בעל תואר שני בהנדסה אזרחית, שעבד כחמש עשרה שנה במשרד מהנדסים, הורשע בעבירת שימוש ברעל מסוכן לפי סעיף 336 לחוק העונשין. מכתב האישום עולה כי מתחילתו של חודש יוני בשנת 2011 ועד לסופו, נהג הנאשם לחכות עד שאחרון העובדים ייצא מהמשרד כדי לבצע את זממו. הנאשם נעל את דלת הכניסה ולאחר מכן נטל תרסיס קוטל מזיקים מארון המטבח במשרד ושפך מתכולתו לכוסות השתייה של העובדים כמו גם אל קרטון החלב ממנו נהגו לשתות. התרסיס הינו רעיל לשתייה וכתוצאה מכך העובדים חשו ברע. הנאשם הודה באשמה המיוחסת לו ולקח עליה אחריות. לפי חוות דעתו של פסיכיאטר הנאשם סובל מבעיות אישיות ונפשיות ולכן יש להטיל עליו עונש של שירות לתועלת הציבור יחד עם צו טיפול כפוי. אומנם, דעתו של השופט הפוכה מזו הפסיכיאטרית שכן, הנאשם פעל באופן שיטתי ופסק רק לאחר שהותקנה מצלמת אבטחה במשרד. השופט לקח בחשבון את מצבו הנפשי המעורער יחד עם הקשיים הכלכליים אליהם נקלע וגזר עליו 15 חודשי מאסר בפועל ועשרה חודשי מאסר על תנאי.

בתיק פלילי 15084-05-13 - טבח שעבד בסניף של רשת 'ארומה' סמוך לגבעת שמואל, הורשע בניסיון להשתמש ברעל מסוכן. על פי כתב האישום, הנאשם התבקש להכין למתלוננת שעבדה גם היא בסניף, סלט. משהאיצה בו, כיוון שלדעתה התמהמה, התיז הנאשם חומר ניקוי לתוך הסלט שהכין והגיש למתלוננת. כשהגיעה לביתה, החלה באכילה אך למרבה מזלה, עובד אחר בסניף התקשר ומסר לה את מעשיו של הנאשם. בעקבות כך המתלוננת שטפה את פיה וגרמה לעצמה להקיא. הנאשם הודה במעשיו והוחלט כי ירצה את עונש המאסר בדרך של עבודות שירות בנוסף לפיצוי כספי שישלם למתלוננת בסך של ארבעת אלפים שקלים.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין שימוש ברעל מסוכן?

שימוש ברעל מסוכן עשוי להוביל לביצוע עבירות נוספות ואף להאשמה בהן כגון ניסיון לרצח, רצח או הריגה. אין להקל ראש בנשק עתיק יומין זה שכן תוצאותיו עלולות להיות חמורות. במידה ונעצרת או הואשמת בעבירת שימוש ברעל מסוכן כדאי שתפנה באופן מיידי לעורך דין פלילי מקצועי שיפעל באופן עיקש ובלתי מתפשר לחפותך. במידה וזומנת לחקירה פלילית או הוגש נגדך כתב אישום בגין שימוש ברעל מסוכן פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
שימוש ברעל מסוכן | סעיף 336 לחוק העונשין | עונש על שימוש ברעל מסוכן | עבירות הרעלה | הרעלת בני אדם

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק בהסדר מותנה ללקוח שהטריד מינית עובדת קטינה שלו זיכוי סטודנטית מעבירת הונאה בבחינה במכללה האקדמית הדסה ירושלים עבודות שירות בלבד ללקוח שהואשם בביצוע 2 התפרצויות לדירה וגניבת תכשיטים רבים סגירת 4 תיקים ללקוח בעבירות סחר בסמים ומכירת משקאות משכרים לקטינים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד במעשים מגונים בקטינים בתוך המשפחה אבי דוביצקי חויב לפצות אדם בלמעלה מ-300,000 ש"ח לאחר שקרא לו "פדופיל" ברשת

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שאלה היפוטתית בלבד, מה מה משמעות תיקון 14 לחוק הנוער?
טלי | 17:42 01/02/2015
קבלת העתק תלונה על בני שהוא קטין
משה בר | 15:20 16/03/2015
קבלת העתק תלונה על בני שהוא קטין
עו''ד אסף דוק | 06:57 18/03/2015
רישום פלילי ועבודה עם בני נוער
גבי | 11:27 19/08/2014
רישום פלילי ועבודה עם בני נוער
עו''ד אסף דוק | 12:37 24/08/2014