חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירת חדירה לפרטיות דרך מחשב

עבירת חדירה לפרטיות דרך מחשב

חיינו האישיים, ברובם, נמצאים כיום במחשבנו האישי ועצם המחשבה כי עשויים לפרוץ אליהם, מחרידה חלק מאתנו. הקידמה הטכנולוגית, בנוסף לשפע האפשרויות שפתחה בפנינו, הולידה את עברייני העידן החדש – עברייני מחשב. מערכת המשפט בישראל חוקקה בשנים האחרונות מספר חוקים המגנים על החומרים הפרטיים הנמצאים במחשבנו האישי וממגרים את הפחד עבור אלה החוששים כי באמצעות פעולה פשוטה חייהם יהיו גלויים לאחר בניגוד לרצונם. במאמר הבא עו"ד אסף דוק מסביר את יסודות עבירת חדירה לפרטיות דרך מחשב והעונשים הקבועים לצדה.

חדירה לחומר מחשב ופגיעה בפרטיות

תמונות, פרטים אישיים, מסמכים רפואיים, רשימת כתובות, פרטים אודותייך ואודות ילדיך, מספרי אשראי, תעודות זהות, רכישות באתרי אינטרנט וכלל היסטוריית הגלישה - מתועדים במחשבך האישי. מחד, הדבר נוח עבורנו ומהווה דרך קלה ומודרנית להתמודד עם מציאות חיינו. מאידך, העובדה כי חיינו נמצאים במחשב האישי עשויה לעורר חשש כבד מפני עבריינים המעוניינים לחדור אליו ולשבש את מהלך חיינו.

לדברי השופט אליקים רובינשטיין, עבירת חדירה למחשב כוללת בתוכה כל התחברות למחשב האישי של אדם ללא הסכמתו. לטענתו, חיינו כיום מנוהלים על ידי הפיתוחים הטכנולוגיים, שהולכים ומשתכללים במרוצת השנים דבר המאלץ לעגן עבירות הנוגעות לכך בחוק. על פיו, ההגדרות הנוגעות לעבירות המחשב צריכות להיות כאלו המצמצמות ככל האפשר פריצות שעשויות לאפשר ביצוע מעשים שיהיו 'בסדר'. הוא מוסיף ואומר כי הטכנולוגיה דוהרת אלפיי מיילים קדימה מאשר החוק על כן יש לעגן תקנות שימנעו שימוש במחשב ללא הסכמת בעליו.

כיצד החוק מגן מפני עבירת חדירה למחשב?

חוק המחשבים שנחקק בשנת 1995, מסדיר את הסוגיות שנידונו בעקבות ההתפתחות הטכנולוגית ומעגן דרכים להתמודד עם העבריינים. אדם שחודר למחשב שלא כדין, לרבות לחומר שנמצא במחשב דינו שלוש שנות מאסר. במידה והאדם מתכנת תוכנה במטרה שתגרום לנזק או לשיבוש מחשב או לחומר הנמצא במחשב דינו שלוש שנות מאסר. עונש המאסר המרבי הקבוע בחוק מזנק לחמש שנים במידה והאדם מחדיר למחשב של אחר או שמעבירו אליו תוכנה שעשויה לגרום לשיבוש או לנזק למחשב או לחומר הנמצא בו. העונש המרבי הקבוע בחוק לאדם שמפריע לפעולתו התקינה של מחשב, משבש אותו, גורם לשינו בו או מוחק את החומר הנמצא בו הוא שלוש שנות מאסר.

ענישה ואכיפה בעבירת חדירה למחשב

בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לעבירות מחשב שהפכו לנפוצות עם השימוש הגובר במחשבים ועם ההתקדמות הטכנולוגית. עבירת חדירה למחשב מהווה עבירה התנהגותית ואין צורך להוכיח כי נגרם נזק או נעשה שימוש בחומרים אליהם חדרו. בנוסף, נקבע באחד מפסקי הדין שנידונו בבית המשפט המחוזי כי חדירה למחשב דרך הטלפון הסלולרי נחשב גם כעבירת חדירה למחשב שלא כדין.

לעיתים העבריין החודר למחשב שלא בבעלותו עובר עבירות נוספות כגון סחיטה באיומים ברשת או הפצת תמונות וסרטונים אינטימיים ברשת המבזות את האדם המופיע בהם ומשפילות אותו. עונשי המאסר הקבועים בחוק הסרטונים בגין הפצה או פרסום של תמונות וסרטונים מיניים הם עד חמש שנים. עונש המאסר המרבי הקבוע בחוק מזנק לתשע שנים במידה ואיומי הסחיטה בגין הפצת תמונות או סרטונים פוגעניים מומשו.

חדירה למחשב לעיתים נעשית לשם מטרות רווח - באמצעות הנתונים הנמצאים במחשב ניתן לדלות מידע עסקי אודות מתחרים, או שנעשית לשם אתגר, לדוגמה בכדי להוכיח כישורים לפריצת אתרים מאובטחים. עילות נוספות לביצוע העבירה הן לשם השתלת וירוסים, גרימת נזקים לקבצים במחשב, לשם הפלת מערכות במחשב ועוד. במידה ועבירה זו מתבצעת למטרת ביצוע עבירות אחרות, לדוגמא: קבלת דבר במרמה, העונש המרבי הקבוע בחוק המחשבים הוא חמש שנות מאסר.

נפלת קורבן לעבירת מחשב? זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין חדירה לחומר מחשב?

השאלה מה היא עבירה פלילית בעולם המחשבים ובמרחב הקיברנטי, עמוקה מיני ים והיבטים רבים לה. החוקים התקפים לא מכסים באופן מיטבי את מגוון הסוגיות שהתפתחו בשנים האחרונות ולכן התמודדות משפטית בשלל האספקטים הנוגעים לפשיעה מקוונת מצריכה ליווי של עורך דין פלילי מומחה בתחום עבירות המחשב והאינטרנט. לייעוץ יסודי ומקצועי בנושא באפשרותכם ליצור עימנו קשר 24 שעות ביממה בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מחשב | עבירות מחשב ואינטרנט | פגיעה בפרטיות באינטרנט | עורך דין עבירות מחשב | חדירה לחומר מחשב | חדירה למחשב | חוק הסרטונים | סחיטה באינטרנט | הסרת תוכן מיני באינטרנט | הסרת תמונות וסרטונים אינטימיים | חדירה לפרטיות באמצעות מחשב

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה שחרור ממעצר לקוח שנחשד בסחר בסמים בעקבות הגשת ערר לבית המשפט המחוזי - מרכז זיכוי נאשם מעבירות איומים ותקיפת עובד ציבור

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חדירה לפרטיות ואיומים
לאה שם בדוי | 01:42 22/04/2014
חדירה לפרטיות ואיומים
עו''ד איילון בירנבוים | 12:46 22/04/2014
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 10:16 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 10:13 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
רונית | 13:48 23/06/2015