חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירות מין בצ'אטים וירטואליים ברשת - סוגים ועונשים

עבירות מין בצ'אטים וירטואליים ברשת - סוגים ועונשים

עברייני המין של העידן החדש עושים שימוש בקדמה הטכנולוגית בכדי לנצל את תמימותם של קטינים לצורך סיפוקם האישי. האנונימיות שמאפשרת רשת האינטרנט מזמנת את עברייני המין להסתיר את זהותם, ללכוד ברשתם את הקורבנות ובכך לחשפם לתכנים פוגעניים ובלתי הולמים את גילם. גורמי האכיפה רודפים אחר אלו העושים באינטרנט שימוש לרעה ומרתיעים אותם באמצעות סנקציות ועונשי מאסר ממושכים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירות מין בצ'אטים השונים ברשת, מרכביהן והעונשים הקבועים לצדן.

דמותם של עברייני המין בעידן הנוכחי, לבשה צורה התואמת את הקדמה הטכנולוגית. עברייני המין החדשים, אורבים לקרבנותיהם הקטינים במרחב הפרטי והמוגן דרך רשת האינטרנט. תוך מצגי שווא, שימוש בזהויות בדויות וכיוצא בזה, הם מפתים את הקטינים, מטרידים אותם ובמקרים חמורים אף מבצעים בהם או גורמים להם לבצע עבירות מין.

סוגי עבירות המין בצ'אטים הוירטואליים והעונשים בצידן

חלק מעבירות המין המתקיימות במרחב האינטרנט, מתבצעות דרך אתרי צ'אטים שונים כמו גם באמצעות רשתות חברתיות כמו Facebook ואפליקציות כגון וואטסאפ. רשת האינטרנט כיום זמינה לכל המעוניין להשתמש בה, על כן, העבריינים מפתים דרכה קטינים תוך מצג שווא של גילם וכך חושפים אותם לתכנים מיניים בלתי-הולמים ופוגעניים. עבירות המין במרחב האינטרנט יכולות להגיע עד לכדי כך שהקטין חושף את איבריו האינטימיים ואף מבצע בעצמו מעשים. על כן, עבירות המין ברשת האינטרנט, כוללים בתוכם מגוון רחב של עבירות שיפורטו להלן:

1. הטרדה מינית – במרחב האינטרנט ובמיוחד בצ'אטים השונים ברשת, עשויים להתקיים שיחות בעלות אופי מיני שעשויות להוות מטרד עבור הקרבנות. כאשר עבריין המין מנסה לשכנע, חרף התנגדות הקרבן, לחשוף את איברי מינו או לקיים עמו שיחה בעלת תוכן מיני הדבר מהווה הטרדה מינית ברשת. העונש המרבי הקבוע בחוק בגין הטרדה מינית הוא חמש שנות מאסר.

2. מעשה מגונה – רשויות האכיפה מתייחסות בחומרה לביצוע מעשה מגונה בקטינים, הן במרחב האינטרנטי והן מחוצה לו. ביצוע מעשה מגונה דרך צ'אטים באינטרנט, יכול להתקיים באמצעות דרישתו של העבריין כי הקרבן יבצע בעצמו מעשים מיניים. העונש המרבי הקבוע בחוק בגין מעשה מגונה בקטין מתחת לגיל ארבע-עשרה הוא עד עשר שנות מאסר ואם מדובר בקטין מעל הגיל כאמור, עונש המאסר יכול להגיע לעד ארבע שנים.

3. עבירות התחזות – לא פעם עברייני המין מתחזים בשמות בדויים, תוך שימוש בתמונות לא שלהם וזאת בכדי לפתות את הקורבנות לסיפוק צורכיהם. העונש הקבוע בחוק בגין עבירת התחזות כאדם אחר בכוונה להונות, המופיע תחת סעיף 441 לחוק העונשין, הוא עד שלוש שנות מאסר מאחור סורג ובריח.

4. החזקה ופרסום של חומרי תועבה – עברייני המין בעידן הטכנולוגי, מפתים את הקטינים בדרכים מגוונות וערמומיות בכדי להשיג מהם תמונות בעלות אופי מיני. העונש הקבוע בחוק בגין החזקת חומר תועבה בו דמותו של קטין הוא מאסר שנה. כמו כן, אדם שיימצא מפרסם תמונה או סרטון תועבה ובו דמותו של קטין דינו 5-10 שנות מאסר.

5. קבלת דבר במרמה – מצג השווא אותו יוצרים עברייני המין בצ'אטים באינטרנט, מאפשרים קבלת תמונות או סרטונים מיניים של הקרבנות. הדבר מהווה עבירת קבלת דבר במרמה עליה עונש המאסר הקבוע בחוק הוא שלוש שנים. במידה ודבר נעשה בנסיבות מחמירות הדין מזנק לחמש שנות מאסר.

6. סחיטה ואיומים – לעיתים, תמונות העירום ששלחו הקרבנות לידיהם הלא נכונות של עברייני המין, עשויות להוות פתח לכדור שלג מסוכן ביותר. העבריין עשוי לסחוט ו/או לאיים על הקורבן התמים ובכך לקבל ממנו תמונות וסרטונים המבזים את גופו או לחילופין לדרוש ממנו לבצע בו או בעצמו מעשים מיניים. העונש הקבוע בחוק בגין סחיטה באיומים הוא עד שבע שנות מאסר, ובמידה והדבר מתבצע בנסיבות מחמירות, העונש מזנק לתשע שנות מאסר.

התייחסות בתי המשפט לעבירות מין ברשת האינטרנט

בת"פ 38533-03-12 – הנאשם הורשע בעבירות מין ברשת האינטרנט. נגזרו עליו 15 חודשי מאסר בפועל, עשרה חודשי מאסר על תנאי ופיצוי בשווי של ארבעים אלף שקלים למתלוננת. על פי פסק הדין, הנאשם בן השישים ושש נהג לגלוש במחשבו באתר המאפשר למשתמשים בו לשלוח הודעות, קבצים ולבצע שיחות וידאו וקוליות. הנאשם ניהל תשעה חשבונות באתר הנ"ל כשהוא משתמש בכינוי ושם משתמש בדויים. בשתיים מהחשבונות אף צירף תמונה של בחור נאה וצעיר, דבר ממנו השתמע כי החשבון מנוהל על ידי הבחור בתמונה, וכך למעשה יצר מצג שווא. לאור השמות הבדויים שיצר וגילו הצעיר שהציג בפני הצעירות, רבות הסכימו לנהל עמו שיחה בעלת תכנים מיניים ובנוסף לשלוח לו תמונות עירום. את התמונות שמר הנאשם במחשבו האישי. באישום הראשון מפורט כיצד הנאשם יצר קשר עם קטינה בת 12 וחצי שלה הציע להיות בקשר עמו. הנאשם הציג עצמו תושב תל-אביב בגילאי 16-17. לאחר שהיא ביקשה כי יישלח תמונות שלו, הוא שלח לה תמונות שאינן שלו בו מופיע בחור צעיר ונאה. בהמשך, ביקש הנאשם שתשלח לו תמונות עירום שלה. הקטינה עשתה כמבוקשו והנאשם שמר את התמונות במחשבו. באחת הפעמים הנאשם אף ביקש ממנה לגעת באיבר מינה אך היא לא ביצעה את דרישותיו. באותה העת, הוריה של הקטינה גילו כי היא מתכתבת ברשת עם אדם זר ואף מצאו תמונות עירום שלה. הם הורו לה לחדול מההתכתבויות עמו. באישום השני, הנאשם המשיך בביצוע מחדליו ויצר קשר עם קטינה בת 16. הוא שלח לה תמונות של בחור צעיר שאינן שלו וטעו כי הוא בן 17. בעקבות כך, הסכימה המתלוננת לנהל עמו שיחה בעלות תוכן מיני בצ'אט של האתר, הן באמצעות התכתבויות והן באמצעות תקשורת וידאו. במהלך התקופה, הקטינה נענתה לבקשת הנאשם ושלחה לו תמונות עירום שלה, אותן שמר במחשבו האישי. הנסיבות כדלקמן התרחשו גם באישום השלישי, בו יצר הנאשם קשר עם קטינה נוספת במהלכו היא האמינה למצג השווא לפיו הוא בן 17 בצירוף תמונה שאיננה שלו ולכן הסכימה לשלוח לו תמונות עירום שלה. במעשיו המתוארים להלן, הנאשם הציג מצג שווא בפני הקטינות לפיו הוא בחור נאה בן 17, ולכן הן הסכימו לנהל עמו התכתבויות בעלות תוכן מיני ולשלוח לו תמונות עירום שלהן. על כן, הנאשם הורשע בשלוש עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון למעשה מגנה והחזקת פרסומי תועבה. הנאשם הינו אדם מבוגר, נעדר עבר פלילי וחי חיים נורמטיביים עד לביצוע העבירות. על כן, במן גזר דינו בית המשפט התחשב בנסיבותיו האישיות.

בת"פ 43954-04-13 – נגזר על הנאשם 48 חודשי מאסר בגין מעשה מגונה בנסיבות מחמירות והטרדה מינית באינטרנט. הנאשם, בן 34, בעל עבר פלילי, נהג לגלוש במחשבו האישי בחדרה, ברשת החברתית Facebook ופתח שלושה חשבונות בעלי שמות בדויים בכדי ליצור קשר עם קטינות תוך מצג שווא בנוגע לגילו ולשמו. באישום הראשון, הנאשם יצר קשר בפלטפורמת הפייסבוק עם קטינה בת עשר וחצי במהלכה התכתב עמה התכתבויות בעלות תוכן מיני תוך הפעלת המצלמה בה חשף את איבר מינו ללא חשיפת פניו. את הדבר עשה בפני הקטינה מספר פעמים שבאחת מהן אף ביצע זאת בפני חברתה. באישום השני, הנאשם התכתב עם קטינה בת 10, שאת חשבון הפייסבוק שלה פתחה אמה. הנאשם התכתב עמה התכתבויות בעלות תוכן מיני והפעיל במהלכן את מצלמת המחשב וחשף בפניה ובפני אחותה בת השמונה את איבר מינו. באישום השלישי, התכתב הנאשם התכתבות מינית עם קטינה בת עשר וחודשיים במהלכה שאל אותה שאלות מיניות ואף אמר לה כי הוא מעוניין לעשות עמה ילדה.

בתפ"ח 41693-02-14 – הנאשם, תושב בית שמש הורשע בגין עבירות של ניסיון מעשה מגונה וניסיון להטרדה מינית. הנאשם גלש באתרי צ'אט ברשת האינטרנט דרכם יצר קשר עם שלוש קטינות אליהן התחזו אנשי משטרה והתחקירן אבי דוביצקי. ההתכתבויות שנוהלו היו בעלות תכנים מיניים ובנוסף הוחלפו תמונות עירום של הקטינות הבדויות ושל הנאשם. באישום הראשון, הנאשם ניהל התכתבות באמצעות אתר "וואלה צ'אט" עם קטינה בת 13, אליה התחזה שוטר. במהלך ההתכתבות הנאשם הביע את רצונות לקיים עמה יחסי מין ושלח לה תמונות של איבר מינו. הם החליפו מספרי סלולרי וקבעו להיפגש ביבנה, שם הוא נעצר. בשני האישומים האחרים, הנאשם ניהל שיחות בעלות אופי מיני עם קטינות באתרי הצ'אט השונים ואף יצר עמן קשר בתוכנת הסקייפ ובאפליקציית הוואטסאפ. הנאשם לבסוף נתפס בפתח ביתה של הקטינה לכאורה, כשהוא מודע לגילה תוך כוונה ברורה לקיים בה עבירות מין. הנאשם שלח לקטינות תמונות מיניות שלו עצמו וביקש מהן להעביר לידיו את תמונותיהן בעירום. בית המשפט רואה בחומרה עבירות מין במרחב האינטרנט בהם הקטינים נחשפים לתכנים בלתי הולמים ופוגעניים. יחד עם זאת, בית המשפט התחשב בהודאתו, מצבו הנפשי והרפואי, גילו ורצונו לעבור טיפול ושיקום לדיכוי יצרו המיני. על כן, נגזר על הנאשם 18 חודשי מאסר בפועל ומאסר של שנתיים במידה ויבצע עבירות מין במשך שלוש שנים ממועד שחרורו.

עברת תקיפה מינית בצ'אטים וירטואליים ברשת?

במידה ועברת תקיפה מינית זכרי כי מטרת הפרקליטות היא הרשעת הנאשם ואילו האינטרס הנזיקי של הקורבן אינו צד להליך הפלילי! לכן, משרדנו מעניק ייעוץ וייצוג משפטי למתלוננים ולנפגעי עבירה הזכאים לתבוע פיצוי כספי בגין הנזקים שנגרמו להם כתוצאה מעבירה פלילית ממנה נפגעו. כמו כן, משרדנו אף מייצג נפגעי עבירה לפני תחילת ההליכים כנגד מבצע העבירה על מנת ולהבטיח שזכויותיו של נפגע עבירה יישמרו לכל אורך ההליך הפלילי וכן שיקבל את הפיצוי המגיע לו במסגרת ההליך הפלילי עצמו.

דוגמה לתיק שנוהל על-ידי משרדנו: זיכוי מעבירת מעשה מגונה בקטינה בנסיבות אינוס

בית משפט השלום בירושלים החליט לזכות לקוח שהואשם במעשה מגונה בנסיבות אינוס כלפי קטינה בת 11 שהכיר בפייסבוק. בעקבות טיעונים שהושמעו על-ידי משרדנו, החליט כב' השופט שמעון לייבו כי גם לאחר שמיעת הראיות בתיק, המאשימה לא נשאה בנטל הראייתי הנדרש לצורך הוכחת אשמתו של  הלקוח בעבירות החמורות שיוחסו לו, תוך שהוא קובע כי חרף תחולתה הרחבה של עבירת המעשה המגונה, אין מדובר ב"מים שאין להם סוף". כמו כן, נקבע שאין במעשיו של הלקוח אף הטרדה מינית לאור הימנעות המחוקק מלהחיל את הוראות החוק על קטינים.

כנגד הנאשם הוגש בבית משפט השלום בירושלים כתב אישום אשר ייחס לו מעשה מגונה בקטינה בנסיבות אינוס בהתאם לסעיפים 348(א) ו-345(א)(3) לחוק העונשין, זאת לאחר שפנה לכאורה לקטינה בת 11 באמצעות הרשת החברתית "facebook" וקיים עימה שיחה בעלת אופי מיני.

הלקוח, אשר ביקש להילחם על חפותו, פנה למשרדנו וביקש כי נסייע לו להוכיח כי אין במעשיו משום מעשים מגונים ו/או הטרדה מינית. צוות עורכי הדין של המשרד אסף בתשומת לב רבה את מכלול הפרטים והמסמכים הרלוונטים בעניינו של הלקוח, בשים דגש על התשתית הראייתית הרעועה ונסיבותיו האישיות. בעקבות כך ולאחר פנייתנו לפרקליטות מחוז ירושלים, הוחלט לאמץ חלקית את טענות ההגנה שלנו ביחס לחלקו השני של כתב האישום, שכלל מעשים מיניים חמורים, ולהשמיטו לאור כשלים ראייתיים שהצבענו עליהם. עם זאת, הוחלט בפרקליטות להותיר את חלקו הראשון של כתב האישום ולהמשיך ולהעמידו לדין בגין התכתבות מינית עם קטינה ברשת האינטרנט כאמור.

משרדנו טען מן ההתחלה כי כתב האישום שתוקן משמעותית לא מגלה עבירה של מעשה מגונה, לאור העובדה שדובר היה בהתכתבות שכללה אמרות מיניות בלבד וללא כל מעשים גלויים. עוד נטען, שמדובר באמרות מיניות שלא עולות כדי מעשה מגונה כלל וכלל בעיני האדם הסביר כמצוות ע"פ 9603/09 פלוני נ' מדינת ישראל אלא לכל היותר מהוות מעשה של הטרדה מינית. אולם, אולם לאור העובדה שהנאשם היה קטין במועד האירוע המעשה לא מגלה עבירה, זאת בהתאם לסעיף סעיף 3א (6)(א) לחוק למניעת הטרדה מינית.

לאור דברים אלו, משרדנו טען עם סיום פרשת התביעה כי מחומר הראיות שהוגש עולה כתב האישום המתוקן אינו מגלה עבירה וממילא אין להשיב לאשמה.

כב' השופט שמעון לייבו קבע שהמאשימה לא נשאה בנטל הראייתי הנדרש לצורך הוכחת אשמתו של הלקוח בעבירות החמורות שיוחסו לו ומשכך זיכה את הנאשם.

בית המשפט קבע כי חרף תחולתה הרחבה של עבירת המעשה המגונה, אין מדובר ב"מים שאין להם סוף" ומכח עקרון החוקיות קיימים קווי גזרה המתחמים את הוראות החוק. כב' השופט לייבו הוסיף כי אומנם דברי הנאשם מגונים אולם המחוקק בסעיף 348 לחוק העונשין בא להגן על הציבור ממעשים, שבוצעו על-ידי העבריין או ביוזמתו, בעוד שבחיקוקים אחרים כמו חוק למניעת הטרדה מינית בא הוא להגן על הציבור ממופעים אחרים של מיניות ובכלל זה רמיזות, מילים או תכתובת אסורה.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות מין בצ'אטים ברשת?

במידה והנך חשוד בעבירות מין ברשת האינטרנט אתה זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירת המשטרה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירות שתוצאתן יכולות להיות חמורות מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת. דע כי רשויות החוק מגנות ומפעילות סנקציות מחמירות בגין עבירות מין במרחב האינטרנט. פסקי הדין שנסקרו לעיל, הציגו את מתחם הענישה הנהוג בעבירות הנ"ל, שבין היתר מושפעות בנסיבותיו האישיות של הנאשם, בעברו הפלילי ובהבעת רצונו להשתקם. בתי המשפט מוקיעים כל התנהגות עבריינית המבזה קטינים וחושפת אותם לתכנים פוגעניים ובלתי ראויים לגילם. בכדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר עבורך, כדאי שתפנה להיוועצות מידית עם עורך-דין פלילי בעל ניסיון בתחום עבירות המין באינטרנט. עורך-דין פלילי מקצועי, אשר בקיא בדינים, ילווה אותך בהליך הפלילי נגדך תוך ייצוגך באופן עיקש וחסר פשרות עד לכיבוש יעדך.

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות מין ברשת האינטרנט מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין תקיפה מינית פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מין באינטרנט | הטרדה מינית באינטרנט | החזקת חומר תועבה | החזקת חומר פדופילי | מעשה מגונה באינטרנט | מעשה סדום באינטרנט | תקיפה מינית באינטרנט | פדופיליה ברשת | עבירות מין ברשת | עבירות פדופיליה | תקיפה מינית ברשת | עבירות מין בקטינים ברשת | פדופיליה בצ'אטים | עבירות מין במרחב הווירטואלי | פגיעה מינית ברשת

הצלחות המשרד בתחום
זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין שחרור ממעצר חשוד בביצוע מעשים מגונים בקטינים אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט סגירת תיק מחוסר אשמה לאחות מוסמכת שנחשדה בתקיפת ילדיה הקטינים תקף ופצע אך לא יישלח לכלא או לעבודות שירות לאור יחס גזעני ומשפיל מצד המתלונן

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על החזקת חומר פדופילי
דקל | 12:24 08/08/2017
כתב אישום על החזקת חומר פדופילי
עו''ד אור הדאיה | 14:51 08/08/2017
כתב אישום על החזקת חומר פדופילי
דקל | 16:24 08/08/2017
האם מותרת צפיה בסרטים ותמונות של חומר פדופילי באינטרנט?
אנונימי | 18:05 13/08/2013
האם מותרת צפיה בסרטים ותמונות של חומר פדופילי באינטרנט?
עו''ד אסף דוק | 18:19 13/08/2013
ההבדל בין אונס לבין מעשה סדום
נטע | 20:57 01/10/2017
ההבדל בין אונס לבין מעשה סדום
עו''ד אור הדאיה | 21:56 01/10/2017