חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירת ריגול - משמעותה והעונש בצדה
קטגוריות: עבירות ביטחון

עבירת ריגול - משמעותה והעונש בצדה

עבירת ריגול היא עבירה חמורה בצדה נקבעו עונשי מאסר ממושכים וזאת בשל הפגיעה בביטחונם של אזרחי ישראל וחיילי צה"ל. מסירת ידיעות סודיות לאויב מפרות את הערכים המוגנים בשמירה על הציבור בישראל ועשויות לפגוע באופן בלתי הפיך בביטחון המדינה, בסודות רשמיים וביחסי החוץ שלה. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא אודות יסודות עבירת הריגול, מרכיביה, העונשים בצידה ובמה היא שונה מעבירת ריגול חמור תוך סקירת פסיקה רלוונטית.

מהי עבירת ריגול?

עבירת ריגול נמצאת תחת פרק ז' בחוק העונשין המפרט עבירות הנוגעות לביטחון המדינה. סימן ד' הנמצא תחת פרק זה, מפרט אודות עבירות ריגול ועבירות ביטחון נוספות. בסעיף 112 לחוק העונשין, לפיה נקבע עונש של עד 15 שנות מאסר לאדם שמסר ידיעה והתכוון לפגוע בביטחון המדינה. בנוסף נקבע תחת סעיף זה עונש מאסר של עד 10 שנים לאדם שהשיג/אסף/הכין/רשם/החזיק בידיעה והתכוון לפגוע בביטחון המדינה.

מהו ריגול חמור לפי חוק העונשין?

עבירת ריגול חמור מפורטת תחת סעיף 113 לחוק העונשין. בניגוד לעבירת ריגול המפורט בסעיף הקודם, סעיף זה דן בעבירת מסירה של ידיעה סודית, המוגדרת כידיעה אשר ביטחון המדינה מחייב לשמרה בסוד, או ידיעה הנוגעת לסוג עניינים שהממשלה הכריזה כעניינים סודיים. זאת ועוד ההגדרה מפרטת כי תוכנה של הידיעה, צורתה, סדרי החזקתה, מקורה או נסיבות קבלתה מעידים על החובה לשמרה בסוד, חזקה היא כי ביטחון המדינה מחייב לשמרה בסוד אלא אם כן הוכח אחרת. נקבע כי מי שמסר ידיעה סודית כשאינו מוסמך לכך והתכוון לפגוע בביטחון המדינה דינו מאסר עולם.

לפי סעיף 113(ג) נקבע עונש של 7 שנות מאסר לאדם שהשיג, אסף, הכין, רשם ו/או החזיק בידיעה סודית כשאינו מוסמך לכך, ועונש של 15 שנות מאסר במידה והאדם התכוון לפגוע בכך בביטחון המדינה. הגנה טובה לנאשם לפי עבירה המפורטת בסעיף 113(ג) שלא עשה דבר שלא כדין להשיג ידיעה באשר היא ידיעה סודית, ושהשיגה, אספה, הכינה, רשמה או החזיקה בתום לב ולמטרה סבירה.

פסקי דין בעבירת ריגול וריגול חמור

בתפ"ח 40754-08-15 - הנאשם הורשע בעבירות של קשירת קשר לפשע וידיעה סודית לפי סעיף 113א. לפי כתב האישום המתוקן, הנאשם יחד עם חייל נוסף שהכיר במהלך שירותו הצבאי, קשרו קשר במהלך גיוסם למילואים, וקבעו כי במהלך שהותו של החייל בבסיס הוא יעביר לנאשם ידיעות סודיות על כוחות צה"ל הנמצאים בסמוך לגבול עם מצרים. הנאשם הבטיח כי בתמורה לכך הוא ייתן לחייל סכום כסף גבוה ואילו הנאשם עצמו היה אמור לקבל גם הוא סכומי כסף גדולים בעבור מסירת הידיעה הסודית. לשם כך הצטיידו הן הנאשם והן החייל בטלפונים מבצעיים. במהלך חודש יולי של שנת 2015 החייל מסר לנאשם עשרות ידיעות סודיות כשאין הוא מוסמך למסרם ואין הנאשם מוסמך לקבלם. הנאשם מסר את הידיעות הללו לגורמים אחרים תמורת סכומים כספיים שהיה אמור לקבל. בשל מצוקתו הכלכלית של הנאשם הסכים הוא למסור מידע סודי על תנועות צה"ל תוך ידיעה כי האדם המעוניין בהם עוסק בסחר בסמים וכי מטרת הידיעות הן לעזור לו לבצע הברחות סמים. בית המשפט מוקיע ורואה בחומרה רבה עבירות הפוגעות בביטחונה של המדינה, בחיילי צה"ל ובאזרחי ישראל. יחד עם זאת, בית-המשפט התחשב בעובדה כי הנאשם נעדר עבר פלילי, נשוי ואב לפעוט ומספר שנים שירת בצה"ל. הנאשם הביע חרטה ונטל אחריות על מעשיו. לכן בהתחשב בכלל הראיות ונתוניו האישיים נקבע כי ירצה 28 חודשי מאסר בפועל ו-12 חודשי מאסר על תנאי בנוסף לקנס כספי בסך 5,000 שקלים.

בע"פ 8445-11 - העליון דן בגזר הדין שהוטל על הנאשמת, ענת קם, שהורשעה בעבירת ריגול חמור ופגיעה בביטחון המדינה. המערערת, במסגרת הסדר טיעון, הודתה בעבירת ריגול חמור ובמסירת ידיעה סודית. במהלך חודש אוגוסט שנת 2005 ועד חודש יוני שנת 2007, שירתה המערערת כפקידת לשכה בלשכת אלוף פיקוד מרכז. במסגרת תפקידה נחשפה היא למסמכים מסווגים שאותם אגרה בתיקייה מיוחדת. בעת שחרורה, העתיקה את התכנים מתוך מניעים אידיאולוגים ובמטרה לפרסמם בציבור. בשנת 2008 מסרה המערערת לעיתונאי דיסק המכיל את הקבצים והתיקיות אודות מבצעים, יעדים, תאריכים, קודים ועוד. העיתונאי פרסם את המידע הסודי במספר כתבות בעיתון מוכר בארץ. בית המשפט קבע כי המערערת ניצלה את האמון ואת הניגשות שהייתה לה למסמכים המסווגים והשית עליה עונש מאסר לריצוי בפועל למשך 54 חודשים ומאסר על תנאי למשך 18 חודשים. בית המשפט דן כי במקרה הנוכחי יש הצורך בהרתעת הרבים בכדי למנוע דליפת מידע סודי בקרב משתרתי צה"ל. יחד עם זאת, המערערת הודתה בהזדמנות הראשונה במעשיה ונטלה אחריות עליהם. היא שיתפה פעולה עם הרשויות והשיבה את המסמכים שהיו ברשותה. המערערת הביעה חרטה וטענה כי העבירות בוצעו בהיותה בחורה צעירה ולא מגובשת בדעותיה. לאחר דיון מעמיק במקרה זה בית המשפט החליט לקצר את עונש המאסר שהושת עליה לתקופה בת 42 חודשי מאסר בפועל (במקום 54 חודשים).

נעצרת או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת ריגול?

אתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות הרסנית עבורך. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים במגוון עבירות פליליות חמורות מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת ריגול או ריגול חמור פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות ביטחון | עבירת ריגול | עבירת ריגול חמור | עבירות ריגול | עונש על ריגול | עונש על ריגול חמור | פגיעה בביטחון המדינה

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באיומים כלפי בת זוגו ביטול כתב אישום בעבירת מעשה מגונה בפומבי קבלת ערר וסגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם שאיים והטריד בחורה שהכיר באתר הכרויות הפרקליטות החליטה לגנוז תיק אונס חמור כנגד לקוח המשרד סגירת תיק מחוסר אשמה למנהל בית ספר שהואשם בהטרדה מינית של מורות הכפופות לו סגירת תיק לשחקן כדורסל ישראלי שנחשד בהחזקת סכין וסמים שלא לצריכה עצמית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עונש צפוי בעקבות פגיעה
רועי | 19:02 25/01/2016
עונש צפוי בעקבות פגיעה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:23 26/01/2016
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017