חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירות מכס - סוגים ועונשים

עבירות מכס - סוגים ועונשים

רבים מקרב הישראלים נוסעים כעניין שבשגרה לחו"ל לצורך נסיעות עבודה וחופשות. בדרך כלל, בשעה שהם שבים לארץ מצויים ברשותם כספים ומוצרים, שחלקם מחויבים בדיווח לרשויות ובתשלום מיסי יבוא. יחד עם זאת, במחוזותינו ישנה נטייה להתחמק מדיווח על מנת לחסוך בתשלום, בין אם במוצרי הלבשה, סיגריות, חשמל וכדומה. חשוב לדעת כי מעשים אלו עלולים בהחלט לגרור הליך פלילי וענישה חמורה. בנוסף, אל הישראלי המצוי מצטרפים עוד גורמים שונים אשר ייבוא מוצרים מהווה חלק ממשלח ידם, וגם עליהם חלים איסורים ומגבלות הגוררים ענישה. לפניכם סקירה של מספר עבירות על חוק ופקודת המכס, והעונשים המוטלים בגינן.

על מה חייבים לדווח לרשויות המכס?

נכון להיום, ישנה חובת דיווח לרשויות המכס על מוצרים שערכם הכולל עולה על מאתיים דולרים, ואין זה משנה אם מדובר בפריט אחד או במספר פריטים המחושבים יחדיו. על מנת לסבר את האוזן, אם אדם קנה בחו"ל (וגם בדיוטי פרי) נעליים, מצלמה ופקט סיגריות בסכום כולל של 250 דולרים, הרי שהוא מחויב לפנות למסלול האדום, ואין זה משנה אם כל מוצר בפני עצמו עלה פחות ממאה דולרים. במידה שהסכום המצטבר נמוך יותר ממאתיים דולרים הרי שאין כל מניעה חוקית לפנות למסלול הירוק בנמל התעופה, מבלי לדווח לרשויות. עוד חשוב לציין כי ישנן מגבלות מסוימות הנוגעות למוצרים ספציפיים, כמו מגבלה של ליטר אחד על משקה אלכוהולי, שני ליטרים על יין, ופקט אחד בלבד של סיגריות. נעבר לכך, חובה לדווח לרשויות על כניסה לישראל עם סכום כסף העולה על 100,000 שקלים, וזאת באמצעות טופס מיוחד שניתן להורדה באתר האינטרנט של רשות המיסים.

מה קורה למי שמפר את הוראות המכס?

כנגד אדם שעובר על האיסורים הנ"ל עשויים להינקט מספר הליכים:
1. החרמה של המוצרים או הכספים על ידי אנשי המכס.
2. בנסיבות קלות יטופל המקרה באופן מנהלי והאדם צפוי לקנסות.
3. במקרים חמורים יותר, וכאשר הנאשם לא דיווח בתום לב (למשל, אי הכרת החוק), ייפתח כנגדו הליך פלילי שעונשו המרבי עד חצי שנת מאסר או תשלום קנס בסכום גבוה.
4. כאשר הנאשם לא דיווח מתוך כוונה וידיעה על מעשיו, הענישה המרבית עומדת על 3 שנות מאסר או קנס בסכומים גבוהים.

עבירות נוספות הקבועות בפקודת המכס, ועונשיהן

פקודת המכס מונה עוד שורת עבירות הנוגעות הן לאנשים מן השורה והן למי שמייבאים מוצרים לארץ כחלק ממשלח ידם. לפניכם שתי דוגמאות:
1. עונש מרבי של עד 3 שנות מאסר יוטל על שני אנשים או יותר אשר חברו ביחד כדי להבריח טובין, או לחלץ אותם אחרי שנתפסו, או למנוע את תפיסתם.
2. עונש מרבי של עד שנתיים מאסר או קנס או שניהם ביחד מוטל על מי שמשתמט מתשלום מכס, וכן על מי שמגיש רשמון כוזב או לא נכון בפרטים מסוימים. כמו כן, על מי שמוסר לפקידי המכס הצהרות או תעודת שאינן נכונות, או מי שמשנה במרמה מסמך או תעודה, או מזייף אותם בכל דרך שהיא. אותו העונש מוטל גם על מי שמטעה פקיד מכס בפרטים מסוימים הקשורים למילוי תפקידו, וכן מסרב להשיב על שאלות או להגיש עדויות.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בעבירות מכס?

לפני שאתם מחליטים לעבור במסלול הירוק רק כדי לחסוך כמה שקלים, עצרו וחשבו על ההשלכות. הדבר נכון גם בהמשך, לגבי כל תשובה או מסמך שתבחרו להציג בפני פקידי המכס. יחד עם זאת, אם כבר הסתבכתם עם הרשויות, זכרו כי פנייה אל עורך דין פלילי עשויה לעשות את ההבדל בין טיפול במישור המנהלי בלבד, לבין הליך פלילי וענישה חמורה ביותר. על כן, מהרו לפנות לסיוע משפטי ויפה שעה אחת קודם.

במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בעבירות מכס היוועץ עם עורך דין המתמחה בעבירות מס שייסע לך להתנהל כראוי אל מול רשויות המכס, בין אם זה בדיונים או בחקירה מולם ובין אם זה בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים בהליכים פליליים בתחום עבירות המס מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ואתה זקוק לייעוץ מקצועי בנושא פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מס | עבירות כלכליות | עורך דין עבירות מס | ייצוג נישומים בעבירות מס | עבירות מכס | עונש על עבירות מכס | עורך דין עבירות כלכליות | אי דיווח על מוצרים במכס | עבירות מכס יבוא | חובת דיווח על כספים במכס | השתמטות מתשלום מס יבוא | מסלול ירוק במכס | מסלול אדום במכס

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות מע"מ בהיקף של למעלה מ-20 מיליון ש"ח ביטול הרשעתו של עובד ציבור בכיר בעבירות מרמה והונאה חמורות ועבירות כלכליות סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה סגירת תיק יבוא קנביס לישראל בהיעדר אשמה פלילית עד מדינה מאוים נתפס עם אקדח טעון ונשפט לעבודות שירות בלבד שחרור חשוד ממעצר בעבירות תקיפה וחבלה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017