חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | כיצד ניתן לסגור תיק חקירה במשטרה?

כיצד ניתן לסגור תיק חקירה במשטרה?

כיצד ניתן לסגור תיק במשטרה בדרך שלא תכתים את שמכם? פתיחת תיק במשטרה עלול להוות כתם בל יימחה על שמו ויוקרתו של אדם. ברוב המקרים כמובן מדובר על פתיחת תיקים בצדק, על עבירות פליליות שדינן מאסר, קנסות או עונשים נוספים. אולם יש מקרים שבהם נפתחים תיקים שלא לצורך מסיבות קנטרניות ולא מוצדקות. אף אם המשטרה מצאה לנכון לסגור את התיק, יש חשיבות עליונה לעילה שבגללה סוגרים את התיק ולכן כדאי בכל מקרה להתייעץ עם עו"ד פלילי כבר עם הגשת התלונה. יש מקצועות אחדים שלא ניתן לעסוק בהם אם יש רישום במשטרה, כגון משרות ממשלתיות, מדריך תיירים, מנעולן ועוד ולכן שלב סגירת התיק הוא קריטי. חוסר האפשרות לקבל "תעודת יושר" מהמשטרה עלולה לחסום הזדמנויות לא רק במעגל העבודה אלא גם בשיקולי קבלת ויזות, הוצאת דרכון זר ועוד. עו"ד אסף דוק מסביר מהי סגירת תיק במשטרה ומה משמעות כל התהליך עבור האזרח.

מהם הסוגים השונים של רישום פלילי

רבים לא מודעים להבדלים בין רישומים פליליים לתיקים במשטרה:

◼️ תיק פלילי – מנוהל ונמצא במאגרי המשטרה בגין האשמה ספציפית כנגד אדם. יצוין כי כמובן יכולים להיפתח נגדו כמה תיקים לאורך השנים ואף באותו זמן.

◼️ רישום פלילי – תוצאות המשפט המועבר מהמשטרה לפרקליטות, מתועדים ברישום פלילי שמתווסף למרשם פלילי.

◼️ מרשם פלילי – סה"כ הנתונים הפליליים במאגרי המשטרה. המרשם הפלילי מנוהל על ידי המשטרה במאגריה ואלה כוללים פירוט על עבירות, הרשעות קודמות ועונשים שהוטלו ואף כמובן תיקים פתוחים.

רישום פלילי שמעיד על העבר הפלילי של האזרח מוצג לבית המשפט בעת המעצר ולאחר מכן בשלב הטיעונים. כמובן שהרישום משפיע רבות על גזר הדין במהלך המשפט שנערך בערכאה המשפטית המתאימה. לאחר שמסתיים המשפט ונגזר פסק הדין, חוזר המרשם הפלילי למאגרי המשטרה, אף אם לא נקבעה הרשעה.

מכאן נובע שכל הליך פלילי כנגד אדם מסוים נרשם במאגרי המשטרה, אף אם התיק נסגר. רק אם התיק נסגר בעילת "היעדר אשמה" לא יהיה קיים לאדם רישום. משום כך חשוב כל כך לוודא כל פרט ופרט במהלך ניהול פתיחת התיק וסגירתו. להלן הסבר על סוגי עילות שונות לסגירת תיק במשטרה.

מתי נסגרים תיקים במשטרה

תיק במשטרה יכול להיסגר מכמה עילות לפי חוק:

◼️ היעדר אשמה – זוהי העילה הטובה ביותר עבור המעורבים בתיק. המשמעות היא זיכוי לחשוד על העבירה שבגללה נפתח התיק מלכתחילה. לאחר שקצין החקירות הממונה מחליט כי העבירה אינה עבירה פלילית, אפשר למחוק את התיק מרשומות המשטרה.

◼️ היעדר ראיות – המשטרה סבורה כי החשוד אכן מעורב בעבירה פלילית, אך אין כנגדו ראיות. סגירת תיק על רקע היעדר ראיות יכולה להתרחש בכמה מצבים: היחידה החוקרת לא הצליחה כלל לאסוף ראיות כנגד החשוד; כן נאספו כנגד החשוד ראיות אך אין הן מספיקות כדי לבסס כנגד החשוד הרשעה מעל לכל ספק סביר בבית המשפט ולכן אין טעם להמשיך לנהל את התיק. המשמעות של סגירת תיק בגלל היעדר ראיות היא אמנם שהתהליך נעצר, אולם במשטרה קיים רישום שעלול לפגוע קשות בעתיד האדם.

◼️ היעדר עניין לציבור – זו עילה שפעם נקראה "חוסר עניין לציבור". עם הזמן שונה השם הישן כי משמעותו היא שיש עבירה אולם היא לא מעניינת את הציבור ולכן אין טעם להמשיך את התהליך. בפועל מדובר במקרים ובהם הקצין הממונה סבור שנעשתה עבירה ויש די ראיות כדי לבסס הרשעה, אולם העבירה לא מצדיקה את המשך התהליך נגד אדם מסוים. למשל סוג העבירה, עברו הנקי של החשוד, פגיעה מינורית במעורבים וכך הלאה. סגירת התיק על רקע זה היא בעצם סוג של מחילה לחשוד וסגירת התיק נגדו בלי למצות את הדין עמו. עם זאת, גם כאן נשאר הרישום המשטרתי שיכול לפגוע בעתידו.

כיצד ניתן להשפיע על עילת סגירת התיק?

מרגע פתיחת התיק נדרשת מעורבות של עורך דין המתמצא בתהליך. עורך דין פלילי מנוסה יוכל להתערב ולהשפיע על כל מהלך העניינים: ראשית יביא די ראיות ונימוקים לסגור את התיק ברגע פתיחתו. שנית, ידאג כי עילת הסגירה לא תפגע בעתיד הנאשם.

כדאי לדעת שאפשר גם להשפיע על עילת סגירת התיק בדיעבד, לאחר שהתיק נסגר. לפעמים המשטרה סוגרת את התיק בעילות של היעדר ראיות או מחוסר עניין לציבור, רק כדבר שבשגרה, במקום למחוק לחלוטין את הרישום. אפשר בהחלט לבקש לסגור את התיק בעילת היעדר אשמה ובכך לא יהיה שום רישום פלילי לאדם.

מומלץ לדעת כי ניתן למחוק הרשעה פלילית גם עם תום תקופת התיישנות מסוימת, לפי המוגדר בחוק. תקופת ההתיישנות תלויה בגיל הנאשם, בשנים שחלפו ובעברו הפלילי.

דוגמאות לסגירת תיקים במשטרה

אורי הוא חייל משוחרר ששכר לאחרונה דירה במרכז רמת גן. לאחרונה הסתכסך עם שכניו המבוגרים על רקע ניקיון חדר המדרגות. יום אחד נדהם לגלות כי השכנים התלוננו נגדו במשטרה וכי נפתח נגדו תיק על חבלה במכוניתם. אורי נעזר בעורך דין פלילי שסייע לו להשיג את צילומי האבטחה מהבניין ואלה הוכיחו בוודאות כי הוא אינו אשם. התיק נגדו נסגר בשל היעדר אשמה ואורי יכול היה לקבל תעודת יושר ללימודי מנעולנות, כפי שתכנן. לו התיק היה נסגר בשל היעדר ראיות, לא בטוח שהיה מצליח לפנות אל תחום העיסוק שבחר.

בכל מקרה ובו נפתח נגדכם תיק במשטרה, מהרו להתייעץ עם עו"ד פלילי. כל רישום וכל צעד הוא קריטי להשתלשלות העניינים ולתוצאות. אף אם אתם בטוחים בצדקתכם, לא תמיד משתכנעת בכך המשטרה ולכן היא מחליטה להמשיך בהליך ולהעבירו לערכאה משפטית. עצם ההעמדה לדין עלולה להכתים את שמכם לתמיד.

זומנת לחקירה ונפתח לך תיק פלילי - מה עושים עכשיו?

עליך לפנות בהקדם לעו"ד פלילי מנוסה על מנת שייעץ לך על דרך הפעולה הטובה ביותר ויגיש עבורך בקשה לסגירת התיק הפלילי שנפתח נגדך לגורם המתאים שבסמכותו להביא לכך. היוועצות בעו"ד פלילי הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך המנהלי או המשפטי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בהליכים פליליים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונפתח לך תיק פלילי בעקבות חקירה במשטרה - פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

דוגמאות למקרים בהם משרדנו הוביל לסגירת תיקים פליליים

לדוגמאות נוספות לחצו כאן

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
הסדר סגירת תיק מותנית | סגירת תיק פלילי | סגירת תיק פלילי בהסדר | מחיקת רישום פלילי | מחיקת רישום משטרתי | סגירת תיק פלילי מחוסר אשמה | סגירת תיק משטרתי | סגירת תיק במשטרה | ביטול תיק פלילי | ביטול תיק משטרה | סגירת תיק פרקליטות | סגירת תיק חקירה | סגירת תיק בהסדר | סגירת תיק בהיעדר אשמה פלילית | סגירת תיק חקירה במשטרה

הצלחות המשרד בתחום
קבלת ערר בדבר סגירת תיק אונס בעילה של היעדר אשמה פלילית סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה ביטול כתב אישום וסגירת תיק בהסדר מותנה ללקוחות שהואשמו בגניבה סגירת תיק פלילי ללקוח שנעצר ונחקר בחשד שתקף שוטרת סיור וקצין משטרה מתחנת אשדוד הפסקת הליכים פליליים נגד נאשם ברצח אשתו מחמת אי כשירותו לעמוד לדין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
סגירת תיק פלילי שנפתח במשטרה
אפרת | 17:11 26/05/2014
סגירת תיק פלילי שנפתח במשטרה
עו''ד אסף דוק | 18:54 26/05/2014
סגירת תיק פלילי
אלמונית | 10:43 03/01/2015
סגירת תיק פלילי
עו''ד אסף דוק | 18:06 04/01/2015
בקשה לשינוי עילת סגירת תיק פלילי
rumine | 12:39 28/06/2014
בקשה לשינוי עילת סגירת תיק פלילי
עו''ד אסף דוק | 09:03 05/07/2014