חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | הפרת סימני מסחר - משמעותה והעונש בצידה

הפרת סימני מסחר - משמעותה והעונש בצידה

האם הפרת סימני מסחר מהווה גם עבירה פלילית? כיצד אפשר להתגונן בפני גניבת סימן מסחר? עבירת הפרת סימני מסחר מוגדרת כעבירה פלילית בתנאים מסוימים. כדי לקבוע אם אכן נעשתה עבירה כזו, מבצע בית המשפט כמה בדיקות המשוות בין סימני המסחר והשימוש שנעשה בהן. עו"ד אסף דוק מסביר מהם סימני מסחר, כיצד נבדקת העבירה ומה לעשות אם אדם פרטי או חברה מעורבים בהפרת סימני מסחר.

מהם סימני מסחר?

סימני מסחר הם אחד התחומים המוגדרים כקניין רוחני.

קניין רוחני הן שורת זכויות של בעלות על רכוש שאינו פיזי, כגון פטנט, זכויות יוצרים, עיצובים ואף סימני מסחר. החוק מגן על יוצרים ומוגדר בהתאם לשיתופי פעולה בין-לאומיים שעליהם חתומה ישראל. המטרה היא להגן על חופש היצירה של יוצרים ומעצבים ולשמור על יחסי המדינה עם מדינות אחרות. תחום הקניין הרוחני הוא מורכב, שכן חלק מהזכויות הכלולות בו קשורות לדין האזרחי וחלק אחר לדין הפלילי. שתי הזכויות בתחום הקניין הרוחני הכלולות בדין הפלילי הן הפרת זכויות יוצרים והפרת סימני מסחר. העבירה של הפרת סימני מסחר מוגדרת כעבירה פלילית, בהתאם להוראות פקודת סימני המסחר בסעיף 60 והיא יכולה להיות מוגדרת כפלילית, נוסף על היותה עוולה אזרחית.

סימני מסחר מוגדרים כסמל בודד, רצף אותיות, ספרות, אותיות או שילוב של כל אלה, שמשמשים יצרנים שונים לסמן את המוצרים שלהם. במקרים חריגים מאושרים גם סימני מסחר כגון צלילים, צבעים ואף סימנים תלת ממדיים.

סימן מסחר רשום הוא סימן שנרשם בפנקס סימני המסחר, בהתאם לפקודת סימני המסחר 1972. הרישום של סימן המסחר מעניק לבעליו זכות להשתמש בו על סחורות או שירותים הקשורים אליו ולבנות לעצמו מוניטין. את הבקשה לרישום סימני מסחר יש להגיש למחלקת סימני מסחר, ברשות הפטנטים המשויכת למשרד המשפטים. תוקף הסימן הוא לעשר שנים ולאחר מכן יש לחדשו כל פעם לעשר שנים נוספות. מחלקת סימני המסחר גם אחראית על שינויים הנערכים בסימני מסחר כבר רשומים, כמו הוספת בעלי רשות, העברת בעלות וכדומה. כדי להגן על סימן מסחר, יש לבצע רישום גם באמצעות רישום בין-לאומי, ביותר ממאה מדינות ברחבי העולם. מחלקת סימני המסחר מספקת שירות חיפוש לסימנים דומים, מפיקה מסמכים משפטיים ותעודות לבתי המשפט.

יסודות עבירת הפרת סימני מסחר

משום שתחום הפרת סימני מסחר שייך לדין הפלילי, בית המשפט בוחן בקפידה את דרכי ההפרה של סימן מסחר. ההפרה יכולה לבוא לידי ביטוי בכמה דרכים הכוללות שימוש לא מורשה בסימן:

◻️  שימוש בסימן המסחר המקורי על גבי מוצרים מזויפים.
◻️  יבוא או מכירה של מוצרים שנושאים את סימן המסחר.
◻️  החזקת המוצרים לשם מסחר.

מעבר על אחד או יותר מסעיפים אלה הוא פגיעה בציבור הצרכנים ופגיעה בקניין הרוחני ובמהלכים הכלכליים של המחזיק בסימן המסחר. סעיף 1 לפקודת סימני המסחר קובע שיש שני תנאים מצטברים כדי לקבוע הפרה של סימן מסחר:

א. השימוש נעשה על טובין מאותו הגדר – בעל הסימן הרשום רשאי להשתמש עבורו בטובין / שירותים שמפורטים בתעודת הרישום. יש לדעת כי זכותו גם להשתמש בסימן המסחר, בהקשר אחר. למשל, אם מישהו רשם סימן מסחר על בושם, זכותו להשתמש באותו סימן מסחר על בגד. אם אדם/גוף מסחרי טוען להפרה של סימן מסחר רשום, יש לבדוק על איזה טובין / שירותים רשום הסימן והאם הנתבע השתמש בסימן על טובין מאותו הגדר.  

ב. נעשה שימוש בסימן זהה או דומה לסימן הרשום – ניסיון ליצור אצל הציבור רושם כי מדובר במוצר המקורי, על ידי שימוש בסימן מסחר דומה מאוד לסימן של המוצר המקורי. כדי לקבוע אם אכן נעשתה כאן עבירה, מבצעים מבחן משולש:

◻️ מבחן המראה והצליל – השופט בוחן את דמיון המראה והצליל בין שני הסימנים. הוגים אותם מבחינה פונטית, מחפשים את ההבדלים ואת המשותף בין הסימנים.

◻️ מבחן סוג הלקוחות, סוג הסחורות וצינורות השיווק השונים – המטרה היא לבדוק האם הלקוחות אכן הוטעו. אם הנתבע השתמש בסימן זהה לאותן סחורות שהתובע משתמש בסימן זה, הסיכוי שזו עבירה גבוה יותר. נוסף על כך, ככל שהסחורה זולה יותר, כך הסיכוי להטעיית הצרכן גבוה יותר, זאת כי צרכן שעומד להוציא כסף רב על מוצר, יבדוק בדרכים שונות את המקוריות שלו. בסופו של דבר גם נבדקת השיטה שבה נמכרו הסחורות. אם השיטה היא זהה, למשל בדרך מקוונת, הסיכוי להטעיית הציבור גבוה יותר.

◻️ מבחן הנסיבות – פרמטרים נוספים שעומדים לרשות בית המשפט לבדוק את הדמיון בין שני הסימנים. למשל משמעות הסימנים, התנהגותם, היכן רשום הסימן וכדומה. כמובן שהשופט גם יבדוק אם הטובין הם מאותו הגדר או שהמזייף השתמש בסימן מסוים למכור טובין  מסוג אחר לגמרי.

כיצד להתגונן מפני הפרת סימן מסחר?

על כל אחד שמייצר סימן מסחר לוודא כי הוא רושם אותו כהלכה הן על ידי רישום מקומי תקין והן על ידי רישום בין-לאומי שלו. לצערנו ישראל ידועה בעולם בתחום הפרת סימני המסחר וכדי להילחם בתופעה עבר הטיפול בנושא מהתביעה המשטרתית לפרקליטות המדינה. בדרך כלל ההפרות בישראל הן הפרות סימני מסחר של מוצרים מסוג תרופות, תיקים, בשמים, פרטי לבוש והנעלה, ועל אף מאמצי האכיפה עדיין מתחוללות הפרות רבות של סימני מסחר.

יש לקבל ייעוץ משפטי מקצועי, בין אם מאשימים אתכם שהפרתם סימן מסחר ובין אם מישהו גנב מכם סימן מסחר רשום. הזכות לקבל ייעוץ מעורך דין היא זכות בסיסית שעומדת לרשות כל נאשם בישראל, בכל רגע נתון. הייעוץ יכול להשפיע על תוצאות המשפט:

◻️  אם אדם נתבע על הפרת סימן מסחר, הוא יכול לזכות בבית המשפט עם טענה מקדמית פשוטה שבה לתובע אין את הנסח המקורי של רישום סימן המסחר שלו.

◻️  במקרים מסוימים אפשר להעביר את התביעה הפלילית למסלול אזרחי. תביעה אזרחית עלולה אמנם לחייב את מבצע ההפרה לשלם פיצויים וכנראה יושג צו מניעה על המשך השימוש בסימן המסחר, אולם לא יתבצע רישום פלילי.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הפרת סימני מסחר?

תחום הפרת סימני מסחר הוא תחום מורכב, שכן הוא משיק לדין האזרחי ולדין הפלילי כאחד. בין אם אתם נפגעים ובין אם אתם מואשמים, עליכם להתייעץ עם עורך דין פלילי, כדי לדעת כיצד החוק יתייחס למקרה שלכם והאם מדובר בעבירה פלילית. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות קניין רוחני מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם.

היוועצות בעו"ד פלילי הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך המשפטי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות קניין רוחני, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
הפרת זכויות יוצרים | עבירות קניין רוחני | גניבת קניין רוחני | עבירות סימני מסחר | פקודת סימני המסחר | הפרת סימני מסחר | עונש על הפרת זכויות יוצרים | עונש על הפרת סימני מסחר | עונש על הפרת קניין רוחני | הפרת קניין רוחני | מבחן המראה והצליל | מבחן סוג הלקוחות | מבחן הנסיבות

הצלחות המשרד בתחום
ביטול פסק דין בשל חשש לעיוות דין ללקוח שנשפט בהעדרו בתיק נהיגה בשכרות שחרור ממעצר ימים לקוח שנחשד בדקירתה ופציעתה של אישה תוך שהוא סוחר בסמים מסוכנים למרות שנמלט מאימת הדין - אבי דוביצקי ישלם ללקוח המשרד 400,000 ש"ח לאחר שהוציא דיבתו ברשת זיכוי נאשם מעבירות מין בעקבות קשיים ראייתיים ומחדלי חקירה חמורים ביטול כתב אישום ללקוח בעבירות העסקה והלנה של שוהים בלתי חוקיים בנסיבות מחמירות סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם במעשה מגונה בקטינה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תלונה במשטרה בגין הפרת הסדרי ראייה
נופר | 16:20 01/09/2017
תלונה במשטרה בגין הפרת הסדרי ראייה
עו''ד אור הדאיה | 19:17 02/09/2017
תלונה במשטרה בגין הפרת הסדרי ראייה
מגיבה | 09:11 03/09/2017
מהי הפרת אמונים מצד עובד ציבור?
צביקה | 06:24 22/08/2017
מהי הפרת אמונים מצד עובד ציבור?
עו''ד אור הדאיה | 04:40 24/08/2017
הפרת הסדרי ראיה
גדי | 12:37 06/11/2016
הפרת הסדרי ראיה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:05 06/11/2016
הפרת הסדרי ראיה
גדי | 11:17 08/11/2016