חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | המדריך למחיקת חובות בפשיטת רגל ובהוצאה לפועל

המדריך למחיקת חובות בפשיטת רגל ובהוצאה לפועל

בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר אנשים החייבים כספים ולא מצליחים לפרוע אותם מסיבות שונות. הליכי פשיטת הרגל מאפשרים לחייבים להתמודד עם הנושים הרבים ולצאת לדרך חדשה. רפורמה חדשה מאפשרת למי שנקלע לחובות בתום לב להשתחרר מנטל ההגבלות והעיקולים ולהשתקם כלכלית בזמן קצר, דבר המאפשר לו לשקם את חייו, לשלם לפי יכולתו ולהימנע ממפגש עם גובי ההוצאה לפועל. עו"ד אסף דוק מסביר במדריך הבא על הליך פשיטת הרגל, לאיזה מסלול כדאי לפנות במטרה להעלות את הסיכויים לקבלת הפטר ולהותיר את החובות מאחור.

1. מחיקת חובות בפשיטת רגל:

✔️ תוכנית הפטר תוך 18 חודשים וביטול עיקולים והגבלות תוך 24 שעות

בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר אנשים החייבים כספים ולא מצליחים לפרוע אותם מסיבות שונות. הליכי פשיטת הרגל מאפשרים לחייבים להתמודד עם הנושים הרבים. רפורמה שהוכנסה לפקודת פשיטת הרגל מאפשרת כמה דרכים להגיע להסדר חובות, כולל הליך פשיטת רגל מקוצר או הסדר נושים לפני כל ההליך. 

בשונה מהליך פשיטת רגל בהוצאה לפועל, משנת 2013 קיים הליך מקוצר של פשיטת רגל על-ידי חייב, זאת בהתאם לרפורמה חדשה שהותוותה על-ידי הכונס הרשמי, אשר מיועדת לאנשים פרטיים או בעלי עסקים שמעוניינים לקבל הגנה משפטית מלאה מפני הנושים ולמחוק כל חובותיהם בתוך זמן קצר יחסית של 18 חודשים.

חייב שיבחר במסלול המקוצר של פשיטת רגל יוכל לקבל עיכוב הליכים וביטול עיקולים והגבלות תוך 24 שעות בכל תיקי ההוצל"פ המתנהלים נגדו, לפתוח ולנהל חשבון בנק עם הוראות קבע וכרטיס דיירקט, לעבוד כעוסק מורשה ואף לצאת לחו"ל.

באפשרות החייב להגיש בקשה לצו כינוס והכרזה על פשיטת רגל במשרדי הכונס הרשמי בהתאם למקום מגוריו. החייב צריך להיות בן 18 ומעלה, תושב ישראל, לנהל עסקים בארץ, או חבר בשותפות שניהלו עסקים בישראל. לאחר שהכונס הרשמי יבחן את בקשתו של החייב ויערוך חקירה ראשונית, הוא יגיש את עמדתו לגבי צו כינוס והבקשה תוגש לבית המשפט המחוזי. בהתאם לעמדת הכונס הרשמי בית המשפט המחוזי יחליט האם להוציא צו כינוס לנכסי החייב או אם לאו.

⬜️ מהי פשיטת רגל?

ברגע שאדם חייב כספים, עושים הנושים כל מאמץ כדי לקבל את הכספים שחייבים להם. לדוגמה, פתיחת מהלכים בהוצאה לפועל כנגד החייב, כגון עיקולים, הגבלות על חידוש רישיון נהיגה והדרכון, מאסרים, זימונים לחקירת יכולת והליכים נוספים. המטרה היא הפעלת לחץ על החייב כדי לקבל את המגיע להם באמצעות איסוף מידע ומימוש נכסים.

הליכי גבייה אלה יכולים להתבצע במקביל על ידי כמה נושים ולערער את שגרת של החייב, על אף שזה עושה מאמצים רבים להחזיר את חובותיו. התוצאה היא הגבלת חשבונות בנק, קבלני הוצאה לפועל שדופקים בדלת בשעות לא שגרתיות, משכורות מעוקלות, שיחות טלפון מטרידות, חובות שתופחים בגלל ריביות מוגזמות ועוד.

חייבים רבים מנסים להסדיר את החובות שלכם בדרך מסודרת, כך שהחובות ירוכזו במקום אחד ויוחזרו לפי סדר מסוים. אחת הדרכים הנפוצות להסדר החוב הוא באמצעות פניה להליך פשיטת רגל המספק הגנה על החייב ופריסת חובות הוגנת וחוקית.

הליך פשיטת הרגל מונע מהנושים לגבות את חוב באמצעות ההוצאה לפועל והמטרה הסופית מצדו של החייב, כמובן, היא הוצאת צו הפטר שמשחרר אותם מהחובות.

⬜️ מיהו פושט רגל?

פשיטת רגל מוגדרת לפי פקודת פשיטת הרגל למקרים מגוונים של חייבים. אדם מוגדר חייב אם הוא בן 18 ומעלה בזמן שביצע את פשיטת הרגל, היה בישראל וגר בישראל, ניהל בישראל בעסקים או היה חבר בשותפות שניהלה עסקים בישראל. פשיטת רגל אפשרית במקרים אלה:

 ◻️   ביצע העברות מרמה, למשל העברת נכס מנכסיו בכוונת מרמה.

 ◻️   מתחמק מנושיו.

 ◻️   נכס מנכסיו עוקל במסגרת הליכי הוצאה לפועל.

 ◻️   לא קיים את הדרישות המפורטות בהתראת פשיטת הרגל.

 ◻️   הודיע לנושיו שאין בכוונתו לשלם את חובם.

⬜️ הרפורמה בחוק פשיטת הרגל

פקודת פשיטת הרגל מסדירה את דיני פשיטת הרגל בישראל, וקובעת את ההליכים המסודרים שבעקבותיהם יוכל אדם לשלם חלק מהחובות שלו, ואילו מאחרים יהיה פטור. מי שמפקח על ההליך הוא הכונס הרשמי של מדינת ישראל. המטרה של הליך פשיטת רגל כפולה:

◻️   לכנס את נכסי החייב ולחלקם בין הנושים בדרך היעילה והשוויונית ביותר.

◻️   מתן הפטר במקרים שבהם החייב לא מסוגל לשלם את כל חובותיו.

בספטמבר 2013 עדכן הכונס הרשמי את המדיניות שלו לניהול הליכי פשיטת רגל וקבע מתווה מעודכן יותר לניהול צודק של התהליך. המתווה החדש מאפשר לאזן בין אינטרס החייב לשיקום כלכלי לבין אינטרס הנושים לפירעון הוגן. המתווה החדש כולל שלבים אלה:

◻️   זמן מוגדר מראש של 4.5 שנים ממועד צו הכינוס למיצוי יכולת החייב לפירעון חובותיו.

◻️   בכל תיק ימנה הכונס הרשמי מנהל שיתמקד ב-18 החודשים הראשונים של ההליך. הוא יבצע בדיקות כלכליות, יגבש את החובות ואת רשימת הנושים ויגבש תוכנית פירעון שמבוססת על היכולות הכלכליות של החייב ומימוש רכושו הפנוי.

◻️   אם בית המשפט והחייב עצמו יאשרו את תוכנית הפירעון, הוא יוכל לקבל הפטר מותנה ולהיות מוכרז כפושט רגל. תוכנית הפירעון תיארך שלוש שנים ועם סיומה יקבל החייב הפטר חלוט מחובותיו.

◻️   אם הבדיקות העלו כי אין תועלת בהליך פשיטת הרגל, אפשר להמליץ על מתן הפטר באופן מיידי עם הכרזתו של החייב כפושט רגל. נוסף על כך, אפשר לקצר את תוכנית הפירעון לתקופה קצרה משלוש שנים.

◻️   הרפורמה כוללת תמריצים חיובים לחייב מחד ודרישה לשיתוף פעולה מלא מאידך. שיתוף הפעולה, שכולל גילוי מידע על רכושו ופעולותיו הכלכליות, יזרז את קבלת ההפטר.

◻️   כלפי חייבים שניצלו לרעה את ההליך ויערימו על נושיהם, ינקטו צעדי אכיפה והרתעה. למשל, אם החייב יסתיר מידע או יצור חובות שלא קיימים, הדבר עלול לגרור את ביטול הליכי פשיטת הרגל ואף להגשת כתב אישום פלילי על עבירות בהליך פשיטת רגל.

המטרה של המתווה הוא לתחום את ההליך ולהביאו לסיום בתקופת זמן מוגדרת, תוך כדי תגמול החייב על שיתוף פעולה, המרצתו להגדיל את הכנסותיו ומציאת פתרונות לחובותיו. עם סיום ההליך יוכל לפתוח דף חדש בחייו ולחזור לעולם היצרני. נוסף על כך, ההליך יסדר את החובות בדרך הגיונית ושווה בין הנושים השונים, בלי להעמיס הוצאות מיותרות על המערכת הציבורית ובלי נקיטת הליכים דרקוניים כנגד חייבים תמימים.

השאיפה היא שההליכים החמורים באמצעות ההוצאה לפועל יינקטו רק כנגד החייבים חסרי תום לב. החייבים המשתפים פעולה, לעומת זאת, יפרסו את חובותיהם באמצעות המתווה החדש של פשיטת הרגל.

⬜️ כיצד מתבצעים הליכי פשיטת הרגל

על חייב שעונה על ההגדרות הנ"ל לפנת לבית המשפט המחוזי, שם תבדוק ערכאה שיפוטית את מצבו הכלכלי ואת האפשרות להחזיר את חובותיו, לצד שיקום חייו. התנאים לפתוח פניה להליך פשיטת רגל הם:

◻️   סה"כ החובות של החייב עולים על 13,177 ₪ (סכום שמתעדכן בהתאם למדד המחירים לצרכן).

◻️   החייב צירף לבקשה את כל המסמכים והטפסים הנדרשים לפתיחת הליך. מסמכים אלה כוללים דוח הכנסות והוצאות, כתב הסכמה למסירת מידע, תצהיר הסתבכות בחובות.

◻️   על חייב המקש כי יינתן צו כינוס לנכסיו לאישורו של הכונס הרשמי.

אחרי שהכונס הרשמי קיבל את הבקשה, הוא בוחן את מצבו הכללי של החייב ואת עברו הכללי באמצעות המסמכים שהגיש. עם סיום הבדיקה יביע את עמדתו על בקשת החייב, תוך ציון היבטים כגון הסכמתו של החייב או אי הסכמתו לצו כינוס, מינוי מנהל מיוחד, גובה צו התשלומים שעל החייב לעמוד בו ועוד.

לאחר שהבקשה אושרה היא מועברת לבית המשפט ושם מחליטים על כינוס הנכסים של החייב ומינוי נאמן, באמצעות צו כינוס. צו הכינוס יכול לכלול הוראות אלה:

◻️   צו לעיכוב הליכים כללי כנגד החייב.

◻️   עיכוב תיקי ההוצאה לפועל שנפתחו נגדו.

◻️   לקבוע צו תשלומים חודשי.

◻️   המועד לדיון בבקשת החייב לפשיטת רגל.

◻️   הטלת מגבלות שונות.

◻️   הגשה רציפה של דוחות תקופתיים על הכנסותיו והוצאותיו.

◻️   יצירת קשר עם המנהל המיוחד שהתמנה בתיק שלו.

◻️   העברת תשלום חודשי בהתאם למה שנקבע.

◻️   הפקדת דרכוניו במשרדי הכונס הרשמי.

המנהל המיוחד הוא עורך דין מטעם הכונס הרשמי, שחוקר את החייב, את נסיבות הסתבכותו ועוקב אחר היכולות שלו ולפרוע את חובותיו.

⬜️ הליך פשיטת רגל מקוצר

ההליך המקוצר של פשיטת רגל מיועד לבעלי עסקים או לאנשים פרטיים, המבקשים לקבל הגנה משפטית מלאה מפני נושיהם, במטרה למחוק את החובות בזמן קצר של 18 חודשים. ההליך המקוצר הוא פתרון חלופי לכמה מצבים:

◻️   חייבים שמעורבים כבר שנים בהליכי הוצאה לפועל.

◻️   הליך איחוד תיקים.

◻️   חייבים שלא יכולים לעמוד בצו התשלומים.

במסגרת ההליך המקוצר הם עשויים לקבל הפטר, גם אם יצרו חובות שלא בתום לב וגם אם הבריחו נכסים.

המסלול המקוצר מאפשר לקבל עיכוב הליכים וביטול עיקולים בתוך 24 שעות בתיקים הפתוחים בהוצאה לפועל, לפתוח שוב חשבון בנק, לעבוד כעוסק מורשה ואף לצאת מהארץ.

כדי לפתוח את הבקשה על החייב להיות בן 18 ומעלה, תושב ישראל, לנהל את עסקיו בארץ או להיות חבר בשותפות שניהלו עסקים בארץ.

את הבקשה מגישים לכונס הרשמי בצירוף קבלה על תשלום האגרה.

לאחר שהכונס הרשמי בודק את הבקשה ומבצע חקירה ראשונית, הוא מצרף את עמדתו והבקשה מוגשת לבית המשפט המחוזי. בהתאם להמלצה יחליט בית המשפט אם להוציא צו כינוס לנכסי החייב.

⬜️ הסדר נושים לאחר צו הכינוס

עם מתן צו הכינוס, יכול כל נושה להגיש בתוך שישה חודשים תביעת חוב לכונס הרשמי. הגשת התביעה מספקת לנושה מעמד וזכות להשתתף בהליך פשיטת הרגל וליהנות ממימוש הנכסים של החייב. התביעות של הנושים מוגשות לכונס הרשמי והן נבדקות ביסודיות. במסגרת הבדיקה מחליט הכונס הרשמי או המנהל המיוחד מטעמו, לאשר או לדחות את תביעת החוב. יש מקרים שבהם רק חלק מהחוב מאושר.

תביעות אלה הן הבסיס לחלוקת הונו של החייב, בהתאם לקריטריונים הקיימים בחוק.

⬜️ הסדר נושים לפני צו הכינוס - לפי סעיף 19א לפקודת פשיטת הרגל

סעיף 19 א' לפקודת פשיטת הרגל הוא עדכון שהוכנס לחוק באפריל 2014. התיקון מאפשר לחייב לפנות לבית המשפט להציע פשרה או הסדר לנושיו, עוד לפני שהגיש בקשה לפשיטת רגל ואם הגיש, עוד לפני שניתן נגדו צו הכינוס.

להלן לשון החוק: "חייב שחובותיו עולים על 34,511 שקלים רשאי לפנות בכל עת לבית המשפט, בבקשה לאשר הצעת פשרה או הסדר עם נושיו, אף אם לא הוגשה בקשת פשיטת רגל, או אם הוגשה - כל עוד לא ניתן נגדו צו כינוס".

היתרון הגדול של הליך זה הוא שמרגע שהחייב הגיש הצעה להסדר הוא זכאי לעיכוב הליכים בתיק. כמו כן, באפשרות החייב להגיע להסדר בדרך הזו לגבי תשלום שליש מהחובות הנתבעים והפטר מהיתר ללא צורך בצו כינוס וללא פש"ר.

לאחר שהחייב מגיש את בקשתו, על הכונס הרשמי לבצע בדיקות אלה, בהתאם להנחיות בית המשפט:

✔️ 1)לבחון את הבקשה ולוודא כי החייב עומד בתנאי הסף שנקבעו בהוראות סעיף 19 א':

◻️   חובות החייב הם מעל 34,963 ₪ (סכום שמתעדכן).

◻️   לבקשתו צורפו הצעת פשרה או ההסדר מול נושיו, בצירוף הצהרתו שאינו יכול לפרוע את כל חובותיו.

◻️   לבקשה צורף דוח המסכם את כלל החובות והנכסים בבעלות החייב, בצירוף הסיבה לגירעון ולחובות/

◻️   החייב מציע במסגרת ההסדר לשלם את מלוא החובות, ולפחות 30% מחוב לא מובטח, לרבות הפרשי הצמדה. במסגרת זו יש לוודא כי:

1. החייב מציע לנושים דיבידנד מינימאלי בשיעור 30% נטו, לאחר תשלום כל ההוצאות של ההליך.

2. גם אם ההצעה משותפת לבני זוג, יש לוודא כי כל אחד מהם מציע תשלום דיבידנד בשיעור של 30% מכל חוב לא מובטח. אין להגיש בקשה משותפת! עם זאת, דיבידנד שישולם מהתיק של אחד משניהם, יופחת מהחוב בתיק של בן/בת זוגו.

3. ההצעה עומדת בתנאי הסף של סעיף 19א'.

✔️  2)ערובות מספקות לביצוע הסדר הנושים לפני צו כינוס.

✔️ 3)אם הבקשה לא עונה על התנאים הללו, אפשר להגיש התנגדות ולציין בה את הפגמים שנפלו בה.

✔️ 4)אם הבקשה כן עונה על כל התנאים, יש להגיש עליה תגובה בנוסח קבוע. על התגובה לכלול היבטים אלה:

◻️    הפקדת תשלום חד פעמי כמקדמה לתשלום הוצאות ההליך. הסכום יעמוד על סך 5% מהחוב המוצהר. עם זאת, בסכומים מסוימים יש מקדמה קבועה: בחובות שעולים על מיליון ₪, הסכום למקדמה יהיה 50,000 ₪. בחובות הקטנים מ-300,000 ₪, הסכום למקדמה יהיה 15,000 ₪.

המקדמה מיועדת לשמש לפירעון חלק מהחובות ולתשלום הוצאות ההליך, גם אם הצעת ההסדר לא תאושר! עם זאת, במקרה שבה ההצעה לא תאושר, המקדמה תשמש לשלם את שכר הטרחה לבעלי התפקידים המעורבים והיתרה תעבור לתיק הוצאה לפועל לחלוקה בין הנושים השונים.

◻️   במסגרת הבקשה יכול החייב לבקש כי ימונה לתיקו מנהל מיוחד הוא יכול לציין את השם של שלושה עו"ד ממאגרי המנהלים המיוחדים של הכונס הרשמי. בית המשפט יכול לבחור בעל תפקיד שלא הוצע על ידי החייב.

✔️ 5)אם בית המשפט קיבל את הבקשה, יש להמשיך ולבצע את הפעולות הקשורות לכונס הרשמי, כגון מעקב אחר פעולות הנאמן שנקבע, התייצבויות לדיון, גביית אגרת אשרה ועוד.

אם הכונס הרשמי אישר את הבקשה, עליו לשלוח לחייב תגובה ובה יאשר כי הצעתו עומדת בתנאים הקבועים בסעיף 19א לפקודת ואין לו התנגדות שבית המשפט יורה על כינוס אסיפת נושים, לפני הוצאת צו כינוס.

על הנושים להגיש לנאמן את תביעות החוב שלהם בתוך 90 יום ועל החייב להפקיד את המקדמה לעיל. במסגרת האישור יעוכבו ההליכים המשפטיים שננקטו כנגד החייב על ידי הנושים הבלתי מובטחים, עד לדיון בבית המשפט. על החייב נאסר בתקופה זו לצאת מהארץ.

לסיכום, יש מה לעשות אם נקלעתם לחובות. הרפורמה בפקודת פשיטת הרגל הולכת לקראת החייבים ומאפשרת להם לפרוס את חובותיהם בדרך הוגנת ויעילה. משרדנו עוסק במחיקת חובות והליכי פשיטת רגל מזה תקופה ארוכה ומקפיד תמיד לשמור נאמנה על הזכויות והאינטרסים של לקוחותיו תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. בין אם אתה חייב ובין אם אתה נושה, פנה ללא דיחוי להתייעצות משפטית עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא מחיקת חובות בפשיטת רגל - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

2. מחיקת חובות בהוצאה לפועל

✔️ לחייב שסך חובותיו אינו עולה על 800,000 ש"ח

החל משנת 2015 חלק מציבור החייבים בארץ רשאים להגיש בקשה להפטר ומחיקת חובות עד לגובה 800,000 ש"ח - ישירות בהוצאה לפועל, זאת בעקבות אישור החוק הידוע בשם "חוק השמיטה".

הוצאה לפועל מאפשרת לאנשים או לחברות חדלי פירעון, להכריז על עצמם כפושטי רגל. המטרה היא כינוס כל הנכסים של החייב, מכירתם או חלוקתם לנושים, לפי הסדר שקבע בית המשפט. ההליך כולל מספר שלבים:

◻️  הגשת בקשה לפשיטת רגל (על ידי החייב או הנושים שלו).

◻️  צו כינוס שכולל מגבלות על הפעילויות הפיננסיות של החייב ובדיקת כל נכסיו.

◻️  הכרזת פשיטת רגל ובה קובע בית המשפט כיצד יחולקו נכסי החייב לנושים שלו.

◻️  צו הפטר, קרי מחיקת חובות שנקבעת אם לחייב אין בכלל נכסים או אם אין באפשרותו לשלם את חובו.

כל התהליך מוסדר מבחינה משפטית ועל החייב והנושה לציית לחוקים הכרוכים בחוק. למשל, על החייב להכריז על כל הנכסים שלו, נאסר עליו להבריחם או להעביר עליהם בעלות ואסור לו לקבוע את חלוקתם לפי ראות עיניו. על הנושה, מצדו, לציין את סכום החוב המדויק, לציית לסדר פריסת החובות שנקבע ולא להפעיל לחץ על החייב כדי שיקדים וישלם דווקא לו.

ההסדר הטוב ביותר מבחינת החייב הוא השלב האחרון, ההפטר, ובו יכול בית המשפט להכריז על מחיקת חובותיו. כיום אפשר לנסות ולקבל הפטר עוד לפני ההכרזה על פשיטת הרגל. אם ההפטר לא ניתן, ימשיך התהליך של פשיטת רגל וחובות החייב ייפרסו כפי שיחליט בית המשפט.

להלן מדריך מפורט על מחיקת חובות כחלק מהליך פשיטת רגל;  

⬜️ מהי מחיקת חובות בהוצאה לפועל?

מחיקת חובות לחייבים בתיקי הוצאה לפועל הוא נושא בוער. חייבים שהוכרזו כפושטי רגל הפכו להיות "מוגבלים באמצעים" עקב חוסר אפשרותם לפרוע את חובם. הם נאלצו לשלם מדי חודש תשלומים נכבדים בגין חובם, אולם חובות אלה לא הופחתו בגלל הצטברות ההוצאות על התיק והריביות על סכום החוב. בדרך זו לא יכלו אף פעם ממש לסלק את חובם ולחזור למסלול חיים נורמאלי.

סעיף 47 לתקנות פשיטת רגל, תשמ"ה-1985, קובע מתי מתחיל צו ההפטר ומתי יימסר לחייב. במשך שנים הוגשו הצעות לכתיבת תיקון סעיף 47 ולכן יזמה חברת הכנסת איילת שקד הוראת שעה לתיקון הסעיף. מטרת הוראת השעה היא קביעת מסלול 'הפטר' ישיר, קרי מחיקת חובות לחייבים מוגבלים באמצעים בתיקי הוצאה לפועל, עוד לפני שהוכרזו כפושטי רגל.

הוראת השעה לתיקון הסעיף נכנסה לתוקף בספטמבר 2015, והיא מאפשרת לחייבים מוגבלים באמצעים, בעלי תיקים בהוצאה לפועל, לקבל הפטר לפני שיוכרזו כפושטי רגל. התיקון מעניק סמכות לרשמי הוצאה לפועל לתת את ההפטר, לצד שופטי בית המשפט המחוזי.

⬜️ כיצד להגיש בקשה למחיקת חובות ("הפטר") מהם הקריטריונים לכך?

את הבקשה למחיקת חובות יש להגיש לראש ההוצאה לפועל בצירוף נתונים אלה:

◻️  תצהיר שמפרט את הסתבכות החובות של המבקש;

◻️  רשימת הנושים שלו;

◻️  פירוט נכסיו;

◻️  כתב ויתור סודיות.

יש לפרט בבקשה את העמידה בקריטריונים עבור קבלת הפטר בתיקי הוצאה לפועל:

◻️  המבקש הינו חייב המוגבל באמצעים, והיה מוגבל באמצעים ב-4 השנים שקדמו להגשת בקשת ההפטר בהוצאה לפועל.

◻️  סך חובותיו של החייב לא עלו בעת הגשת בקשת ההפטר על 800,000 ₪ (לרבות חובות שאינם בני הפטר).

◻️  אין לחייב נכסים בעלי ערך שניתנים לעיקול, מכירה או מימוש אחר (להוציא משכורת או הכנסה אחרת).

◻️  המבקש עמד בצו התשלומים שנקבע עבורו בשלוש השנים שקדמו לבקשת ההפטר בהוצאה לפועל.

◻️  אין לו בקשת פשיטת רגל שנמצאת בבירור.

◻️  במהלך חמש השנים שקדמו לבקשת ההפטר:

◻️  לא ניתן לו צו כינוס ולא נדחתה בקשתו לצו;

◻️  לא הוכרז כפושט רגל לפי פקודת פשיטת רגל;

◻️  לא נדחתה בקשתו לפשיטת רגל;

◻️  לא ניתן לו צו הפטר אחר.

◻️  צו ההפטר לא יפגע כלכלית באופן משמעותי באחד הנושים.

על אף אלה, יכול רשם ההוצאה לפועל לתת לו צו הפטר גם אם לא עמד החייב בתשלומים שנקבעו לו. למשל, אם שוכנע הרשם כי החייב לא עמד בתשלומים בגלל הרעה במצבו הכללי שאינה נובעת מהתנהגות בחוסר תום לב (הימורים, למשל).

כל הקריטריונים ומצבו הכלכלי של החייב ייבחנו במסגרת הגשת הבקשה.  

אם החייב סבור כי הוא עומד בקריטריונים אלה להגשת ההפטר, עליו להגיש את הבקשה במסלול מחיקת חובות בלשכת ההוצאה לפועל, שבה נפתחו תיקי ההוצאה לפועל שעומדים נגדו. אם ניתן לו צו איחוד, יגיש את בקשת ההפטר בלשכה שבה מתנהל תיק האיחוד ובה קיים מסלול להגשת מחיקת חובות. אם אין במחוז שלו מסלול מחיקת חובות, יפנה למחוז אחר שבו כן ניתן להגיש בקשת הפטר.

לאחר שהגיש את הבקשה, יפנה רשם ההוצאה לפועל לגורמים שונים כדי לקבל מידע על מגיש הבקשה. אם אכן עמד בכל התנאים הללו, יפנה אותו להמשך ההליך ויורה על פתיחת תיק במסלול ההפטר. אם לדעתו של הרשם החייב לא עמד בקריטריונים, הוא רשאי לדחות את בקשתו לקבל הפטר ויפנה את מגיש הבקשה למסלול הוצאה לפועל רגיל.  

על לשכת ההוצאה לפועל:

◻️  לפרסם תוך 30 יום ממועד פתיחת התיק הודעה על פתיחת התיק במסלול ההפטר.

◻️  לעדכן תוך עשרה ימים ממועד פתיחת התיק את נושיו של החייב, על כך שהוא פתח תיק במסלול ההפטר.

⬜️ האם נושה יכול להתנגד לבקשת חייב למסלול הפטר?

התשובה היא כן.

נושה יכול בהחלט להגיש התנגדות להליך מחיקת החובות בהוצאה לפועל שפתח חייב שלו. את התנגדותו עליו להגיש תוך 30 ימים מיום ההחלטה על פתיחת התיק במסלול הפטר חובות, בצירוף תצהיר שבו הוא מפרט מדוע הוא מתנגד לכך.

לאחר שהוגשה ההתנגדות יקבע רשם ההוצאה לפועל דיון במעמד שני הצדדים (החייב שביקש מסלול הפטר והנושה המתנגד לכך). כמו כן יישלח הרשם הודעה על הדיון לכל הנושים הרשומים בבקשת ההפטר.

אם רשם ההוצאה לפועל דחה את התנגדות הנושה או אם חלף המועד שבו יכול נושה להגיש התנגדות על תהליך הפטר של חייב, יכול הרשם להחליט על הפטר, קרי מחיקת חובות. את ההפטר ייתן לאחר שהתנהל הדיון במעמד החייב, נערכה לו חקירת יכולת ואושרו כי מתקיימים לגביו תנאים למתן הפטר לשמיטת חובות.

אם רשם ההוצאה לפועל דחה את הבקשה להפטר חובות, רשאי בעל החוב להמשיך להליך פשיטת רגל רגיל, כולל צו כינוס והכרזה על פשיטת רגל לפי פקודת פשיטת הרגל. המטרה היא פריסת חובותיו בדרך נוחה.

⬜️ משמעות ההפטר

צו ההפטר קובע כי החייב הוא מי שקיבל הפטר על פי סעיף 69 לפקודת פשיטת הרגל והמשמעות היא שצו ההפטר פוטר אותו מכל חוב בר תביעה, בהתאם לפקודת פשיטת הרגל. ההפטר הוא רק על החובות שנרשמו במסגרת ההוצאה לפועל ולא על חובות חיצוניים, כמו הלוואות מחברים.

יש כמה סוגים של צו הפטר:

◻️  הפטר חלוט – צו הפטר שמעניק לחייב פטור מוחלט ומלא מכל חובותיו.

◻️  הפטר מותנה – מצב ביניים ובו קובע בית המשפט כי החייב יקבל הפטר חלוט רק לאחר הליך נוסף. למשל אם יעמוד בצו תשלומים מסוים.

◻️  הפטר חלקי – החייב התנהל בתום לב רק בחלק מחובותיו ואילו בחובות אחרים יתנהל הליך פשיטת הרגל כרגיל.

רשם ההוצאה לפועל רשאי לבטל את צו ההפטר, גם בדיעבד, אם מצא שהוא ניתן לפי מידע שגוי או כוזב.

תוקף הוראת השעה של חוק 47 הוא לשלוש שנים, ולכן מומלץ למהר ולהגיש בקשה למחיקת חובות וקבלת הפטר, כל עוד ניתן לעשות זאת לפני ההכרזה על פשיטת הרגל.

⬜️ כיצד על החייב להתנהל כדי לקבל הפטר?

על חייב להתנהל בזהירות בהליך פשיטת הרגל, כדי שיוכל לקבל צו הפטר עליו:

◻️  להתנהג בתום לב ולא לנצל את חובותיו לרעה כדי לקבל צו הפטר.

◻️  לחשוף את כל נכסיו בפני כונס הנכסים, להציג את כל המסמכים הרלבנטיים ולהתייצב בכל הדיונים הקשורים אליו.

◻️  לא לנסות להבריח את נכסיו או לבצע עסקאות פיקטיביות והענקות שאין בבסיסן דבר, להוציא הרצון להציל את הנכסים.

◻️  לשתף פעולה עם כונס הנכסים, עם הנושים ועם בית המשפט ככל שיידרש לכך.

⬜️ ההשלכות של אי התנהגות בתום לב

אם לא ינהג החייב בתום לב, עלולות להיות השלכות על בקשתו, אף השלכות בדין הפלילי:

◻️  אי קבלת הפטר – בית המשפט עלול לא לתת לו צו הפטר.

◻️  אי הכרזה על פשיטת רגל – בית משפט עלול לא להמשיך עם התהליך ולא להכריז עליו כפושט רגל.

◻️  תפיסת נכסים – בית המשפט רשאי להורות על תפיסת כספים ונכסים, מסמכים וכל רכוש אחר, ולהחזיק בהם עד להוראה אחרת מטעמו.

◻️  מעצר ודין פלילי – בהתאם לסעיף 57 לפקודת פשיטת הרגל (נוסח חדש), תש"ם-1980. יש מעשים המוגדרים כמעשים פליליים במהלך פשיטת הרגל, כגון הניסיון להבריח נכסים, עיסוק בהימורים לפני הגשת הבקשה, ניסיון לעזוב את ישראל וכך הלאה. בית המשפט יכול להורות על מעצר החייב אם ביצע מעשים אלה:

1. אם קיים יסוד סביר שהוא נמלט או עומד להימלט, לאחר שנמסרה לו התראת פשיטת רגל.

2. אם קיים יסוד סביר להניח שהוא עומד להשמיד או להסתיר מסמכים רלבנטיים, לאחר שנמסרה לו התראת פשיטת רגל.

3. סילק, בלי רשות הכונס הרשמי או הנאמן, נכסים שהיו ברשותו ואשר יכולים לשמש ככיסוי חובותיו, לאחר שנמסרה לו התראת פשיטת רגל או לאחר שניתן צו הכינוס.

4. לא התייצב לחקירה שקבע בית המשפט ולא הסביר את היעדרותו.

⬜️ חשיבות איכות הייצוג המשפטי בהליך מחיקת חובות

אם אתם חייבים:

◻️  הגשת בקשה למחיקת חובות עם כל הקריטריונים המתאימים, כדי לחסוך זמן ולעמוד בדרישות ההפטר. נוסף על כך, השגת הפטר מראש, מונעת את הקלון הכרוכה בהכרזת החייב כפושט רגל ומאפשרת לו לפתוח דף חדש עם סיכוי טוב להשתקם מצרותיו הכלכליות.

◻️  אם הבקשה להפטר נדחתה, יסייע העו"ד להגיש בקשה לפשיטת רגל רגילה.

◻️  ייצוג בהליך פשיטת רגל כדי לקבל הכרזה על פשיטת רגל וכדי לוודא שהחובות שלכם ייפרסו בדרך נוחה והגיונית עבורכם.  

◻️  התמודדות עם נושים שמפעילים איומים.

◻️  התמודדות עם נאמן או כונס נכסים שטוען שפעלתם בדרך לא חוקית עם הנכסים שלכם.

◻️  הדרכה כיצד לנהוג לכל אורך התהליך, כדי לא לבצע התנהגות שאינה הולמת שעלולה להעיב על הסיכויים שלכם לקבל מחיקת חובות או הכרזה על פשיטת רגל.

אם אתם נושים:

◻️  בקשה להכרזה של חייב שלכם כפושט רגל.

◻️  הדרכה על דרכי הפעולה החוקיות לקבל כספים מחייב.

◻️  הגשת בקשה להיות נושה ראשון כאשר יחולקו נכסי החייב.

◻️  בדיקה אם החייב לא הבריח נכסים או ביצע פעולה פלילית אחרת.

◻️  הגשת התנגדות למחיקת חובות, אם אתם סבורים שביכולתו של החייב לשלם לכם.

משרדנו עוסק במחיקת חובות והליכי פשיטת רגל מזה תקופה ארוכה ומקפיד תמיד לשמור נאמנה על הזכויות והאינטרסים של לקוחותיו תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. 

בין אם אתה חייב ובין אם אתה נושה, פנה ללא דיחוי להתייעצות משפטית עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא מחיקת חובות בפשיטת רגל - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
צו כינוס נכסים | עבירות פשיטת רגל | הליכים פליליים בפשיטת רגל | צו פשיטת רגל | מעשה פשיטת רגל | דיני פשיטת רגל | הברחת נכסים בהליך פשיטת רגל | הכרזת פשיטת רגל | מעצר חייב בפשיטת רגל | מחיקת חובות | ביטול עיקולים והגבלות | מחיקת חובות בהוצאה לפועל | מחיקת חובות לבנקים | מחיקת חובות תוך 24 שעות | עורך דין מחיקת חובות | צו הפטר בפשיטת רגל | צו הפטר בהוצאה לפועל | בקשה למתן צו הפטר | מחיקת חוב בהוצאה לפועל | הפטר חובות | חוק הפטר חדש | הפטר בהוצאה לפועל | מחיקת חובות בפשיטת רגל | פשיטת רגל במסלול מקוצר | הסדר נושים | הסדר נושים 19א | הסדר נושים ללא פשיטת רגל | הסדר נושים לפני צו כינוס | הסדר נושים לאחר צו כינוס | צו כינוס נכסים בפשיטת רגל

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנעצר ונחקר בחשד לתקיפת אישה וחדירה לחומר מחשב שישה חודשי עבודות צבאיות בלבד לאיש קבע שהורשע בגניבת עשרות אלפי שקלים מכספת הבסיס בו שירת זיכוי נאשם מעבירות הונאה במוסד אקדמי סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד ביבוא סמים קשים באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד באונס ומעשה סדום באישה אותה הכיר

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 16:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 17:31 27/09/2017
הגשת בקשה לעיכוב הליכים לאחר כתב אישום
נטע | 18:13 07/09/2017
הגשת בקשה לעיכוב הליכים לאחר כתב אישום
עו''ד אור הדאיה | 20:07 09/09/2017