חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירת תקיפת זקן

עבירת תקיפת זקן

במדינת ישראל נחשבת אלימות ותקיפת זקנים לעבירה חמורה מאוד, וזאת בשל המצוקה, חוסר האונים וחוסר היכולת של ציבור זה להתמודד מול תקיפתו. כפועל יוצא מכך, ובגין התפשטות תופעת האלימות כנגד ציבור הזקנים, בשנת 2008 יצא תיקון לחוק העונשין שנועד להחמיר בעונשם של תוקפי זקנים באמצעות עונשי מאסר כבדים הנעים בין 5 ל-10 שנים מאחורי סורג ובריח. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת תקיפת הזקן ומרכיביה.

עבירת תקיפת זקן

בסעיף 368ב לחוק העונשין, העוסק בתקיפת קטינים וחסרי ישע שכולל בתוכו זקנים, קבע המחוקק עונש מאסר של עד 5 שנים לגורם חבלה של ממש ועונש של עד 7 שנים במידה וחסר הישע היה תחת חסותו של התוקף. במידה ונגרמה לחסר הישע חבלה חמורה גזר הדין יעלה ל- 7 שנות מאסר, ואם מדובר באחראי על חסר הישע גזר הדין יעלה עד ל- 9 שנות מאסר.

ואולם בשנת 2008 המחוקק החליט להוסיף סעיף נפרד לתקיפת זקנים. על פי סעיף 368 ו' עבירת תקיפת זקן של אדם שגילו 65 ומעלה הגורמת לו חבלה ממשית, תוביל למאסר של עד 5 שנים. במידה והתקיפה גרמה לזקן חבלה חמורה גזר דינו של התוקף יכול להגיע עד ל- 10 שנים. כמו כן, במידה ולא יימצאו טעמים מיוחדים ועל פי הגדרת החוק, מי שיורשע בעבירות אלו יחויב בעונש מאסר עונש מאסר שלא יוכל לממש את כולו כמאסר על תנאי. מעבר לכך, יש לציין כי בימינו עלו לסדר היום הצעות חוק המנסות לשנות ולהחמיר גם את הגדרות חוק העונשין הקיימות כלפי עבירות נוספות נגד זקנים, כמו סחיטה, איומים ועבירות רכוש.

עבירת תקיפת זקן מוגדרת בסעיף 368ו לחוק העונשין כך:

(א)  התוקף זקן וגורם לו חבלה של ממש, דינו - מאסר חמש שנים.

(ב)  התוקף זקן וגורם לו חבלה חמורה, דינו - מאסר שבע שנים.

(ג)  בסעיף זה, "זקן" - אדם שמלאו לו 65 שנים.

(ד)  הורשע אדם בעבירה לפי סעיף זה, יוטל עליו עונש מאסר, שלא יהיה, בהעדר טעמים מיוחדים שיירשמו, כולו על–תנאי.

מהי תקיפה

על מנת להבין את עבירת תקיפת זקן יש ראשית להבין את הגדרת החוק לתקיפה. על פי החוק, תקיפה הינה כל מצב בו אדם מכה, דוחף, נוגע או מפעיל כוח בכל דרך נוספת ישירה או עקיפה על אדם אחר. מדובר במעשה שעלול לגרום לאי נוחות, כאב ונזק גופני ופוגע באוטונומיה של האדם.   זאת, בלא הסכמתו של הצד המותקף, וגם במידה וההסכמה הושגה במרמה. כמו כן, החוק מפרט מהי הפעלת כוח ישיר או עקיף. הפעלת כוח בעקיפין במידה שיכולה לגרום אי נוחות או נזק יכולה להיות  באמצעות חשמל, אור, חום, קרינה, קול, גז או כל ריח, חומר או דבר אחר. מאידך, הפעלת כוח ישיר מתבטאת בכל סוג ועוצמה של הפעלת כוח ומגע פיזי המופעל על אדם אחר, כשבמצבים מסוימים גם ליטוף יכול להיחשב כתקיפה.

בחינת כל מקרה לגופו

למרות הגישה המחמירה של בתי המשפט במקרים של תקיפת זקנים, עדיין כל דבר עבירה נבחן לגופו. בחינה זו כוללת בין היתר את גיל המותקף, באם נגרמה לו חבלה של ממש, ואם כן מה הייתה מידת חומרתה. בנוסף, בית המשפט  נדרש לבחון שורה ארוכה של סייגים בגין אחריות פלילית לתקיפה כדוגמת כורח, הגנה עצמית או צורך. כפועל יוצא מכך, לכל אדם הנאשם בעבירות אלו חשוב לקבל ייעוץ מעורך דין פלילי מנוסה, שיוכל לייצג את מקרהו באופן הטוב ביותר בהתאם לנסיבותיו המיוחדות.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת תקיפת זקן?

אתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללת כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים במגוון עבירות פליליות חמורות מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת דרישת נכס באיומים פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
תקיפה הגורמת חבלה של ממש | עבירות תקיפה | עבירות תקיפת זקנים | עבירות תקיפה סתם | תקיפה חבלנית | תקיפת זקן | תקיפת זקנים | תקיפה | תקיפה בצוותא | תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש | שוד קשישים | שוד זקנים

הצלחות המשרד בתחום
ביטול כתב אישום בעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש סגירת תיק פלילי בעבירות תקיפה ופציעה אי הרשעה פלילית לעובדת בנק בכירה בעבירות תקיפה ואיומים 4 חודשי עבודות שירות בלבד בעבירות של תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש ואיומים סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם במעשה מגונה בקטין סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בעבירות אלימות במשפחה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש
אברהם | 16:26 20/01/2018
כתב אישום על תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש
עו''ד עודד רגב | 18:26 20/01/2018
כתב אישום על תקיפה סתם בת זוג
איגור | 23:33 07/07/2016
כתב אישום על תקיפה סתם בת זוג
עו''ד אלעד שאול אלבז | 23:38 07/07/2016
כתב אישום תקיפה סתם
נאור | 19:28 07/02/2016
כתב אישום תקיפה סתם
עו''ד אלעד שאול אלבז | 17:01 08/02/2016