חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | תקיפה בנסיבות מחמירות

תקיפה בנסיבות מחמירות

תקיפה בנסיבות מחמירות היא עבירה המעידה על החמרה באופן ביצועה של עבירת התקיפה הקלאסית. בחוק הישראלי קיימת הבדלה בין מספר סוגים של עבירות תקיפה, המשתנה בהתאם לקריטריונים כגון גרימת חבלה, זהות הקורבן, מספר התוקפים ונסיבות אחרות. בהתאם לכך גם קבועים בחוק עונשים שונים על עבירות תקיפה, המגיעים לרוב עד 2 או 3 שנות מאסר. ואולם, כאשר מדובר בתקיפה בנסיבות מחמירות מוכפלים העונשים הללו, והנאשם עלול למצוא את עצמו מאחורי סורג ובריח לתקופה ארוכה מאוד. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת התקיפה בנסיבות מחמירות ומרכיביה.

תקיפה בנסיבות מחמירות

כאמור, החוק מגדיר מספר עבירות תקיפה על פי דרגות חומרתן. ואולם, בבסיס כולן עומדת אותה הגדרה שמקורה בחוק העונשין, סעיף 378. על פי סעיף זה, תקיפה היא מקרה בו אדם הכה, דחף, נגע או הפעיל כוח על גופו של אדם אחר בדרכים אחרות, וזאת ללא הסכמה או תחת הסכמה שהושגה ברמייה. באותו הסעיף גם מובאות דוגמאות להפעלת כוח עקיף, וביניהן שימוש באור, חום, גז, חשמל או ריח, ולמעשה מדובר בכל חומר אחר אשר דרך השימוש בו עשויה לגרום לאי נוחות ולנזק.  

חלוקה לסוגי עבירות תקיפה

בהמשך לסעיף 378 עוסקים הסעיפים הבאים בחלוקה לעבירות תקיפה על פי דרגות החומרה, וקובעים את העונשים עליהן:

תקיפה בנסיבות מחמירות

למעשה, תקיפה בנסיבות מחמירות מתייחסת אל ההגדרות שהובאו לעיל, כאשר הן מתבצעות תחת נסיבות חמורות במיוחד בעיני החוק. מכאן גם שהענישה עליהן תהיה חמורה יותר, ולמעשה כפולה, כך שעל תקיפת סתם בנסיבות מחמירות יעמוד העונש על עד 4 שנות מאסר, וכן הלאה. בתוך כך, ישנם שני תנאים שתחתם תיחשב העבירה לתקיפה בנסיבות מחמירות. התנאי הראשון הוא שהעבירה התבצעה על ידי יותר מאדם אחד, כך שלפחות שני אנשים חברו יחדיו לצורך ביצועה והיו נוכחים בשעת מעשה. התנאי השני הוא שקורבן התקיפה הינו בן משפחת התוקף, כגון בן זוג, קטין המצוי תחת אחריות הנאשם, אחים, הורים וילדים.

היבטים משפטיים של תקיפה בנסיבות מחמירות

חשוב לציין כי קיימות מחלוקות וסוגיות מהותיות המעסיקות ערכאות משפטיות בכל הקשור לתקיפה בנסיבות מחמירות. סוגיה ראשונה עוסקת בעניין החבירה של יותר מאדם אחד לצורך ביצוע העבירה, שכן ייתכן ששני אנשים היו שותפים למעשה באופן ספונטני וללא תכנון מוקדם, ומכאן שלא מדובר בנסיבות מחמירות. סוגיה שנייה עוסקת בשאלה האם ראה הקורבן רק אחד או גם את התוקפים האחרים. יש הטוענים כי אם הקורבן ראה רק תוקף אחד הרי שלא מדובר בתקיפה בנסיבות מחמירות, ואילו לפי אחרים גם אם לא ראה הרי שניתן להאשים את כל התוקפים בעבירה החמורה.

תרומתו של עורך דין המתמחה בעבירות תקיפה

מן האמור לעיל עולה שישנו פער עצום בחומרת הענישה בין תקיפות "רגילות" ובין תקיפה בנסיבות מחמירות, ולכן על כתפיו של עורך הדין המייצג את הנאשם מוטלת משימה מהותית ביותר. בעיקרון, על הפרקליטות שמגישה את כתב האישום לבסס את טענותיה לגבי הנסיבות, ואילו הסנגור יחתור להפריכן. עורך הדין יעבור באופן מדוקדק על כל הפרטים והראיות, וינסה להפריך כבר מתחילה את בסיס התביעה. הדבר נכון במיוחד בכל הקשור לחבירה מכוונת של יותר מאדם אחד, כאשר הסנגור ינסה להוכיח שהמעשה התרחש באופן ספונטאני, וללא כוונת תחילה לחבור על מנת לפגוע בקורבן. הצלחה בהוכחת טענה זו תהפוך את כתב האישום לתקיפה "רגילה" ולא לתקיפה בנסיבות מחמירות, ותוביל להפחתה משמעותית ביותר של הענישה במקרה זה.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום על תקיפה בנסיבות מחמירות?

אתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללת כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים במגוון עבירות פליליות חמורות מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת תקיפה בנסיבות מחמירות פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירת תקיפה סתם | עבירת תקיפה | תקיפה בנסיבות מחמירות | תקיפה הגורמת חבלה של ממש | עבירות תקיפה | פציעה | חבלה או פציעה כשהעבריין מזויין | תקיפה סתם | תקיפה על ידי שניים או יותר | תקיפה חבלנית | תקיפה לשם פציעה | תקיפה בצוותא

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי בעבירות תקיפה ופציעה סגירת תיק חקירה כנגד לקוחה שנחשדה בתקיפה סגירת תיק תקיפה והיזק לרכוש במזיד בעילה של חוסר אשמה אי העמדה לדין בעבירות אלימות במשפחה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד באונס ומעשה סדום באישה אותה הכיר סגירת תיק משטרתי בחוסר אשמה ללקוחה שנחשדה בתקיפת זקן

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש
אברהם | 16:26 20/01/2018
כתב אישום על תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש
עו''ד עודד רגב | 18:26 20/01/2018
שאלה לגבי תקיפה בנסיבות מחמירות
שרית | 15:58 19/04/2017
תקיפה בנסיבות מחמירות
עו''ד אלעד שאול אלבז | 16:50 19/04/2017
תיק שניסגר ממש השבוע
שימי | 18:18 02/12/2014
תיק שניסגר ממש השבוע
עוד אילון בירנבוים | 21:18 02/12/2014
תיק שניסגר ממש השבוע
שימי | 23:06 02/12/2014