חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירת התקהלות אסורה

עבירת התקהלות אסורה

מהי התקהלות אסורה ומה העונש המקסימלי בחוק? מהם המרכיבים והנסיבות ההופכים התקהלות מותרת לבלתי חוקית? עו"ד אסף דוק מסביר.

לפעמים נדמה כי המחוקק בדה מלבו חוקים בכדי להצר את צעדיהם של כלל האזרחים, בייחוד בסיטואציות שכלל אינן מהוות סכנה קיומית או פגיעה בגוף ונפש ויוצר פחד ומורא כלפי האזרחים שמחליטים למרוד כנגד "המוסכמות החברתית" עליה הם כלל אינם הסכימו.

אם כך מדוע יש חשיבות כה רבה לעבירת התקהלות? מדוע פותחים בגינה תיק פלילי וקיימים סנקציות עונשיות של קנסות כספיים ומאסרים ממושכים?

לפני שנענה על הסוגיה הזאת ונציץ לסייגים הקבועים בחוק, בואו ננסה לדמות מצב אישי שקורה לנו. אשתך נתקפה בצירי לידה, לא הצלחת ליצור קשר עם מגן דוד והבהלת אותה לביה"ח הסמוך לביתך ברכבך הפרטי. בדרך נתקלתם בכביש חסום שלא כדרך החוק, ע"י קבוצת מפגינים פוליטיים שהחליטה על דעת עצמה לא לתת מעבר לכל כיוון ולהשליט את הסדר במקום בעצמה. תחנוניך לא הועילו ואשתך נמצאת בסכנה קיומית לחייה ולחיי העובר בהיעדר סיוע רפואי מידי. אתה אזרח שומר חוק, לא תדרוס אותם או תפעל באלימות כלפיהם ואתה מתחנן שיתנו לך לעבור – אך הם בשלהם.

רצה הגורל ואשתך נפטרה מסיבוך לא צפוי ואיתה גם העובר. הם לא רצחו, כך שאי אפשר להאשים את מי מהם ברצח, אף אחד מהם לא פנה אליך או יצר איתך קשר, הם בסך הכל מנעו גישה באופן בריוני ששינה לך את החיים.

מבחינתך שירקבו בכלא כל ימי חייהם – הם הרסו לך את החיים. אך כאן הדוגמא היא דוגמא קיצונית בכדי להכאיב לך ולהראות לך כי עבירת התקהלות אסורה מכל מין וסוג חשובה לרווחת הציבור כולו וחייבים להתקיים עליה השלכות פליליות ודרכי ענישה מחמירים.

עכשיו בואו נציץ להוראות חוק העונשין:

סעיף 151 בחוק, מגדיר התקהלות אסורה בתנאים הבאים: אם בוצעה התקהלות של שלושה אנשים לפחות שהתקהלו באזור המוגדר כאזור ההפגנה לשם ביצוע העבירה או לשם מטרה משותפת אחרת, התנהגותם של המפגינים גורמת או עלולה לגרום לאנשים סביבם לחשוש לבטחונם, שלומם או הפרת השלום הציבורי.

כאן נחדד את מהות הסעיף ונבהיר כי אדם אשר משתתף (גם אם לא פעיל מרכזי) בהתקהלות אסורה ע"פ חוק, דינו מאסר בפועל עד שנה אחת. ע"פ המחוקק התקהלות אסורה היוצרת פעולת מחאה חברתית מכל מין וסוג, מטילה אימה על הציבור ורואה בזה התפרעות דין אלימה לכל דבר ועניין . המשתתף בהתפרעות דין, דינו עד שלוש שנות מאסר בפועל.

כאן מדובר על עבירות התקהלות והפגנות ציבוריות המוניות או רעשניות שנועדו לשנות את סדר שלום הציבור אשר אינו נוטל חלק בהן ומפר את שלוותם, אך לכאן נוסיף כי במידה ומתקיימת פעולת פגיעה ברכוש (מעשה ונדליזם), בגוף או בנפש, של צדדים אחרים בין אם הם משתתפים בהפגנה או כלל אינם שייכים אליה,

סעיף 151 מגדיר התקהלות אסורה באופן הבא: "שלושה אנשים לפחות אשר התקהלו במקום מסוים לשם עבירה, או לשם מטרה משותפת, והתנהגותם עלולה לגרום לאנשים סביבם לחשוש להפרת השלום הציבורי". על פי הסעיף, אדם אשר משתתף בהתקהלות אסורה, דינו מאסר בפועל עד שנה אחת. על פי סעיף 152, כאשר ההתקהלות האסורה מטילה אימה על הציבור, מדובר בהתפרעות. דין המשתתף בהתפרעות זו הוא מאסר בפועל עד שלוש שנים.

כאשר ישנה פגיעה לגוף או לרכוש, גוברת חומרת העבירה. בפסיקה נקבע כי ההתקהלות לא צריכה להיעשות ברשות הרבים. קרי, ההתקהלות יכולה להיעשות גם במקום פרטי, והיא תעלה לכדי התקהלות אסורה אם וכאשר היא גורמת להפרת השלום הציבורי או לחשש מפני הפרת הסדר הציבורי. עם זאת, ההתקהלות צריכה לכלול שלושה אנשים, לכל הפחות.

חשוב שתדעו כי ניתן להגיש כתב אישום בגין אותו אדם אשר השתתף בהתקהלות אסורה, כלומר, מספיק שנוכחותו הייתה במקום ההתקהלות המתרחשת והאסורה ע"פ חוק ובייחוד שמתקיימים שם התפרעויות .

לאור המצב הבטחוני, חברתי וכלכלי השורר במדינה, בייחוד כאשר זעם הציבור עולה על גדותיו לעיתים תכופות מבעבר , מתקיימות עשרות הפגנות בשנה ברחבי הארץ, יוכל למצוא עצמו אדם מן היישוב משתתף בהפגנה כזאת רק לצרכיי פורקן נפשי ואו לשם מטרה חברתית ולמצוא את עצמו עם אות קלון וכתם לכל החיים ואולי אף יותר מזה. חשוב יהיה להיוועץ תחילה עם עורך דין פלילי לפני המעשה ואף לאחר הסתבכות עם גורמי האכיפה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורכי דין פליליים | עבירת התקהלות אסורה | פגיעה בסדר הציבורי

הצלחות המשרד בתחום
ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש נערה בת 14 התלוננה כי המציל בבריכה ניסה לאנוס אותה והתיק נגדו נסגר מחוסר אשמה זיכוי נאשם מעבירות איומים ותקיפת עובד ציבור ביטול רישום פלילי לדוקטור למדעי המחשב ומרצה מוביל בתחום אבטחת המידע סגירת תיק פרקליטות כנגד לקוח שנחשד במעשים מגונים באינטרנט סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בתקיפת קטין על-ידי אחראי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט לפי ראיות או לפי עורכי דין.
אנונימי | 08:11 19/07/2017
מחיקת רישום פלילי ועבודה במגזר הציבורי
דור | 01:37 29/06/2016
מחיקת רישום פלילי ועבודה במגזר הציבורי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 11:20 29/06/2016
סיכוי לאי הרשעה בעבירה של בעילה אסורה
אאא | 09:00 20/06/2017
סיכוי לאי הרשעה בעבירה של בעילה אסורה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 17:37 20/06/2017