תקיפה חבלנית

רשויות האכיפה בישראל נוטות לראות בחומרה עבירות אלימות, ובמיוחד אם הן גרמו לחבלה. ההחמרה נובעת גם מהצורך ליצור הרתעה לתופעות האלימות הגואות בעשורים האחרונים בחברה הישראלית. תקיפה חבלנית מוגדרת בחוק העונשין כתקיפה אלימה ופלילית אשר גורמת לחבלה של ממש ודינה יכול להגיע עד 3 שנות מאסר בפועל. כמו כן, ענישה זו מיושמת במקרים של תקיפת חבלה במהלך גניבה או שוד, או ניסיון התנגדות למעצר. חשוב להבין שקיים הבדל מהותי בחומרת העונש בהתאם להגדרת עבירת התקיפה בכתב האישום, ולפי התרשמותו של בית המשפט מהנסיבות והראיות המוצגות בפניו. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת תקיפה חבלנית ומרכיביה.

תקיפה חבלנית

על מנת להבין מהי עבירת תקיפת חבלה יש להכיר תחילה את ההגדרה בחוק עונשין עבור תקיפה. על פי סעיף 378 בחוק העונשין, תקיפה מוגדרת כפעולה בה אדם מכה, דוחף, נוגע או מפעיל כוח על גופו של המותקף, בין אם באופן ישיר או עקיף. הפעלת כוח באופן עקיף יכולה להתבצע בין היתר על ידי אור, חשמל, ריח, גז או חום, וזאת במידה שהפעולה גרמה למותקף אי נוחות או נזק. השאלה המשפטית שעומדת מאחורי סוג זה של עבירות פליליות, הינה אם התקיפה גרמה להפרת אוטונומיית גופו של הפרט, או אם הייתה מעורבת גם הסכמה מדעת של הצד המותקף. מעבר לכך, החוק מגדיר ומסווג סוגי עבירות תקיפה בהתאם למידת חומרתם.

מהי חבלה של ממש?

כאמור, תקיפה חבלנית הינה תקיפה שגרמה לחבלה של ממש, המוגדרת בחוק העונשין כמכאוב, ליקוי גופני או מחלה קבועים או זמניים. הכוונה בהגדרה זו הינה לתקיפה שהותירה סימן על גופו של המותקף ושנדרשה לטיפול רפואי, ולא משנה משך תקופת ההחלמה של המותקף. בתוך כך, סימן על הגוף יכול לבוא לידי ביטוי בין היתר כשפשופים, שריטות, ושטפי דם, ולדוגמא גם סטירה על פניו של אדם אשר הותירה סימן כחול נחשבת כתקיפת חבלה.

סוגי עבירות תקיפה

כאמור, עבירות תקיפה מוגדרות ומסווגת בחוק על פי מידת חומרתן. לא אחת, עבירת תקיפה מורכבות מסוגים נוספים של עבירות תקיפה ועונשה משתנה בהתאם לדוגמאות הבאות:

  • תקיפת סתם - מכונה גם תקיפה רגילה, והינה תקיפה שלא גרמה לחבלה של ממש. העונש המרבי עליה הינו עד שנתיים מאסר.

  • תקיפה חבלנית - גורמת לחבלה של ממש למותקף, ודינה עד 3 שנות מאסר.

  • תקיפה הגורמת חבלה של ממש - מדובר בתקיפות המשתייכות למדרגה הבינונית של מידת החומרה, הגורמות לצורך בטיפול רפואי, לשטפי דם, שריטות, שפשופים או לפציעות. כלומר, על פי רוב מדובר בסימנים שאפשר לראות בעין על גוף הקורבן, וניתן להוכיחן באמצעות תיעודים שמספקים השוטרים שהגיעו למקום, מסמכים רפואיים וצילומים. העונש לאדם העובר עבירה זו עומד על 4-6 שנות מאסר.

  • תקיפה בנסיבות מחמירות - מקרה של תקיפה חבלנית המבוצעת על ידי שניים או יותר אנשים. כאן מוכפלת חומרת הענישה, כך שעבור תקיפת חבלה העונש המרבי יעלה לעד 6 שנות מאסר. בנוסף, תקיפה חבלנית של בן משפחה, בן זוג נוכחי או לשעבר, קטין או חסר ישע שעליהם התוקף אחראי, דינה גם כן כפל עונש.

הרשעה בעבירת תקיפה חבלנית

חשוב לדעת כי בתקיפות חבלניות נטל ההוכחה מוטל על כתפי התביעה. מאידך, תפקידה של הסנגוריה למזער את פסיקת בית הדין וזאת על ידי אמצעים שונים העומדים לרשותה בחוק. אמצעים אלו כוללים בין היתר הטלת ספק בעבירה המיוחסת על ידי בחינת כל הראיות בתיק, וכן ניסיון להגיע להסדרי טיעון מקלים מול רשויות התביעה תוך שאיפה לשנות עובדות וסעיפי כתב האישום. כך לדוגמא, עורך דינו של הנאשם ינסה לשנות את האשמה בעבירת תקיפות חבלה לעבירת תקיפה רגילה המכונה תקיפת סתם, ונחשבת למעשה אלימות פחות חמור. שינוי הגדרת סעיף העבירה יתבטא גם בענישה יותר קלה, כאשר עורך דין מיומן עשוי לעיתים אף להוביל לאי הרשעת הנאשם.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין תקיפה חבלנית?

אתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללת כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים במגוון עבירות פליליות חמורות מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת תקיפה חבלנית פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות אלימות | תקיפה בנסיבות מחמירות | תקיפה הגורמת חבלה של ממש | עבירות תקיפה | תקיפה על ידי שניים או יותר | תקיפה חבלנית | תקיפה לשם פציעה | תקיפה בצוותא | תקיפה חמורה

הצלחות המשרד בתחום
הפסקת הליכים פליליים נגד נאשם ברצח אשתו מחמת אי כשירותו לעמוד לדין שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות והטרדה מינית בתוך המשפחה סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע ביטול כתב אישום ללקוח שהואשם בתקיפה ותגרה במקום ציבורי אי הרשעה בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי 4 חודשי עבודות שירות בלבד בעבירות של תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש ואיומים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש
אברהם | 16:26 20/01/2018
כתב אישום על תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש
עו''ד עודד רגב | 18:26 20/01/2018
שאלה לגבי תקיפה בנסיבות מחמירות
שרית | 15:58 19/04/2017
תקיפה בנסיבות מחמירות
עו''ד אלעד שאול אלבז | 16:50 19/04/2017
כתב אישום חבלה בכוונה מחמירה
יבגני | 11:49 10/03/2016
כתב אישום חבלה בכוונה מחמירה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:22 11/03/2016