חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | מכירת משקה משכר לקטין

מכירת משקה משכר לקטין

שיעור הקטינים הצורכים משקאות אלכוהוליים עלה משמעותית בשנים האחרונות הן בישראל והן בעולם. במטרה להתמודד עם תופעת השכרות על היבטיה והשלכותיה על גילויי אלימות ועבריינות בקרב בני נוער, המחוקק אסר כל עידוד או שידול קטינים לשתות משקאות משכרים ונוקט באמצעים נוקשים בכל הנוגע למכירת משקאות משכרים לקטינים בבתי עסק. מה דינו של אדם שמכר משקה משכר לקטין? אילו עונשים ניתן להטיל על בעלי עסקים שבמסגרתם נמכרו משקאות משכרים לקטינים? כיצד על בעל עסק לנהוג במידה וזומן לחקירה במשטרה או לשימוע טרם סגירת העסק? מהן הנחיות המשטרה להתמודדות עם התופעה? עו"ד אסף דוק מסביר.

בניתם עסק, פיצוציה או אפילו פאב, השקעתם בריהוט, מוצרים, שכרתם מקום שעולה לא מעט כסף, השקעתם ביחסי ציבור ופרסום והמקום מתחיל להראות סימני צמיחה, שלא לומר שגשוג, המקום פעיל ועובד לפי התוכנית ועם הזמן החלטתם להרחיב את הפעילות העסקית ולהכניס עובד חדש ועוד עובד, כדי למקסם את ריווחי המקום, זה באמת מוכיח את עצמו, אתם על גג העולם, אף אחד לא יוכל לעצור אתכם, אתם משגשגים, פורחים ואפילו חושבים לפתוח סניף נוסף.

במקום יש מגוון מוצרי צריכה שונים ביניהם גם אלכוהול, אותם אתם מוכרים במהלך היום לצרכנים שונים. בעקבות ריבוי תאונות הדרכים ומעשי האלימות, יצא חוק לפני כארבע שנים האוסר על מכירת משקאות אלכוהוליים החל מהשעה 23:00 – 06:00. עיקר הפעילות הפיננסית היא ממכירת משקאות אלכוהוליים בשעות הללו, בייחוד לעסקים כמו פיצוציות, מסעדות, בתי קפה, פאבים ומועדונים שמבססים את נתח הרווחים שלהם על מכירת אלכוהול בשעות הללו ולא לקטינים.

אבל חוק זה חוק וצריך לכבד אותו ועם כל הצער והכאב שבדבר, אף בית עסק לא היה רוצה לקבל קנס כספי ואף סגירת העסק לתקופה מוגדרת כדרך ענישה וכאן בא המחוקק והחמיר עם מי שימצאו מוכרים משקאות אלכוהול לקטינים ללא קשר לשעות היום, כלומר, אסור למכור משקאות אלכוהול לקטינים גם בשעות המקובלות למכירת משקאות אלכוהוליים למבוגרים.

הבעיה היא לבקש לראות תעודת זהות ולהעמיד את הלקוח הפוטנציאלי במצב מביך ולהסתכן בלאבד אותו והבעיה המרכזית הגדולה יותר היא שישנם נשים וגברים אשר עדין לא מלאו להם 18 שנה והם נראים מבוגרים לגילם, מה שמטעה בשיפוט הראשוני את המוכר אם לבקש או לא לבקש להציג תעודת זהות כדי לא לעבור על חוק 139 האוסר על מכירת משקאות אלכוהוליים לקטינים.

אז יש את הלקוחות הקבועים, אלו שאתם מכירים, הם פוקדים את העסק עם רכבם או עם ילדיהם, את חלקם אתם  מכירים אז טווח הגילאים ידוע לכם וזה חוסך את אי הנעימות בלבקש תעודת זהות, אבל ישנם אלו שאין לכם מושג על גילם, טווח השעות בהן מותר למכור אלכוהול די מוסיף לטשטוש הגבולות ויצר החמדנות הסמוי מנגן כינור ראשון.

מכירת משקה משכר לקטין

בואו נציץ לרזי החוק ונוסיף מקרה אמיתי שהתרחש במציאות למי שנתפס ותחליטו בעצמכם אם שווה לקחת את הסיכון או לבלוע את הגלולה – כמה מרה שהיא לא תהיה!

החוק האוסר למכירת משקאות אלכוהוליים לקטינים נכנס לתוקפו בתאריך 19.10.2004 ונקבע בסעיף 193א ומתייחס לאיסור מכירת משקאות אלכוהוליים משכרים ואלו רזי החוק:

  • המעודד או משדל אדם שלא מלאו לו 18 שנה לשתות  משקה משכר דינו מאסר 3 שנים.
  • המוכר משקה משכר למי שלא מלאו לו 18 שנה דינו מאסר 6 חודשים.
  • בעל עסק או מי שעובד בעסק המוכר משקאות אלכוהוליים, לא ימכור משקה משכר למי שטרם מלאו לו 18 שנה – העובר על סעיף זה דינו מאסר 6 חודשים.
  • בעל עסק שבו נמכרים משקאות אלכוהוליים, רשאי לדרוש מאדם המבקש לרכוש משקה אלכוהולי שיציג בפניו תעודת זהות או אחרת בה ניתן לוודא את גילו.
  • בעל עסק בו נמכרים משקאות אלכוהוליים יציג במקום בולט שלט האוסר על מכירת משקאות אלכוהוליים לקטינים
  • העונש המרבי המוגדר בחוק למכירת משקאות אלכוהוליים לקטינים עומד על 6 חודשי מאסר או קנס כספי של 12,900 ₪ .
  • משקה אלכוהולי מוגדר בחוק כמשקה משכר או תוסס המכיל 2 אחוזים ומעלה של אלכוהול לפי נפח, כמות האלכוהול המופיעה על המיכל תשמש כהוכחה למידת התכולה.

כאן הצגנו את החוק לפי הגדרות המחוקק, אך מה קורה כאשר בעל העסק שומר על החוק ואינו מוכר משקאות אלכוהוליים לקטינים, יוצא מהמשמרת ומחליפו אחד העובדים , נטול אחריות משפטית ומחליט למכור משקה אלכוהוליים לקטינים למרות הפצרותיו של בעל העסק?

בואו נראה מה קרה לתושב פתח תקווה המקיים עסק (פאב) למכירת משקאות אלכוהוליים:

בית המשפט בפתח תקווה, נדרש לקיים צו שהוצא ע"י מפקד משטרת פתח תקווה, להוציא צו סגירה לעסק ל 30 יום וזאת לאחר שנמצא מוכר משקה אלכוהול לקטין. בעל העסק מנגד טען כי לא ידע שנמכר משקה אלכוהול לקטין. חרף העובדה כי מי שאחראי לזה היה העובד שלו ולא הוא עצמו ולמרות טיעון משכנע זה, בית המשפט לא השתכנע וקבע כי טענותיו של בעל העסק נראות כהיתממות גרידא ולא משכנעות, בייחוד לאור העובדה ששבית העסק לא פעל כראוי לשמירה על שלום הציבור. יחד עם זאת, בשל העובדה כי לא נעשה הדבר בידיעתו, "המתיק" בית המשפט את העונש הקבוע בחוק ובמקום עונש מאסר בפועל וקנס כספי של 12,900 ₪, הוציא צו סגירה ל 30 יום לבית העסק.

שימו לב מה הוא הפסיד, משכורות לעובדים למשך 30 יום, עצירה של תזרים מזומנים שוטף, נדידת לקוחות לבתי עסק של מתחרים, שכר דירה והוצאות  שוטפות חודשיות וסיכון בעבירה פלילית.

במקרה הספציפי הזה, בעל העסק לא שכר את שירותיו של עו"ד פלילי והתעמת מול טענות מפקד משטרת פתח תקווה ובית המשפט. ייצוג נאשמים בעבירות של מכירת משקאות אלכוהוליים משכרים לקטינים, גם אם מדובר בהליך עסקי ולא פלילי, מצריך טיפול משפטי מקצועי שיהיה מסוגל להפריח את האשמות וליצור תקדימים בתחום.

הענישה המוזכרת לעיל של אותו בית עסק עלתה לו יותר מהקנס הכספי הקבוע בחוק וגרמה לו להפסדים משמעותיים של עשרות אלפי שקלים באותו חודש וסיכון בפשיטת רגל – אל תעשו לעצמכם הנחות וגשו לייעוץ משפטי פלילי בהקדם.

רכישת משקה אלכוהולי לקטין

כמו כן, בישראל קיים איסור מוחלט של רכישת משקה המכיל אלכוהול לקטין, או בלשון החוק "המספק משקה משכר לקטין או הרוכש משקה משכר בעבור קטין, במקום ציבורי, שלא בנוכחות האחראי על הקטין ובהסכמתו או שלא בחוג משפחתו, דינו - מאסר שישה חודשים." ככלל, רף הענישה על-ידי בתי המשפט בעבירה זו הינו נמוך, אולם ברוב המקרים נותר לנאשם רישום פלילי לאחריו שמכתים את עתידו. לכן, חשוב להיוועץ בהקדם עם עו"ד פלילי לצורך גיבוש קו ההגנה של הנאשם במשפט תוך חתירה לסיום ההליך באי הרשעתו בדין.

מקרה אחר שטופל על-ידי המשרד - חזרה מכתב אישום בעבירה של מכירת משקה משכר לקטין

כנגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של מכירת משקה משכר לקטין בפיצוציה בו עבד כקופאי. בעקבות פנייתו של בא כוחו של הנאשם, עו"ד אסף דוק, למפלג התביעות הפליליות במשטרת ישראל, הסכימה התביעה לחזור בה מכתב האישום. 

כתב האישום כנגד הנאשם כלל 2 אישומים של מכירת משקה משכר לקטין בניגוד לסעיף 193א לחוק העונשין. לאור הודעת התביעה על חזרתה בה מכתב האישום כנגד הנאשם, הורה בית המשפט השלום בת"א על ביטול כתב האישום.

איך הפכו מרבית כתבי האישום המוגשים על מכירת משקאות משכרים לקטינים ללעג לרש?

האיסור על מכירת משקאות משכרים לקטינים נועד למנוע, או לכל הפחות לצמצם, את תופעת צריכת האלכוהול בקרב בני נוער, זאת לשם שמירה על שלום הציבור והסדר הציבורי. על פניו, מדובר באיסור שנחקק לתכלית ראויה, אם כי בפועל כיום רשויות האכיפה והתביעה מטילות את מלוא האחריות על כתפיו של המוכר הזוטר, הש"ג אם תרצו, וכך יצא שרוב כתבי האישום שהוגשו עד היום בעבירות אלה הופנו כלפי אנשים נורמטיבים, צעירים, ממעמד סוציו-אקונומי נמוך אשר כל חטאם היה הרצון להתפרנס בכבוד ובמסגרת שטף העבודה והדאגה למילוי משימותיהם לשביעות רצון בעל העסק, לא התעקשו על הצגה של תעודת זהות של לקוח קטין, בעל חזות של בגיר, ששימש באותה העת כסוכן משטרתי. לקריאת המאמר המלא בנושא לחצו כאן.

סגירת בית עסק שנמכרו בו משקאות משכרים לקטינים

סעיף 23 לחוק רישוי עסקים, תשכ"ח-1968 קובע כי קצין משטרה בדרגת רב-פקד ומעלה רשאי לצוות בכתב על סגירה של עסק למשך תקופה של עד 30 ימים אם הוא נמצא עוסק במכירת משקאות משכרים ובמידה והדבר נדרש לשם שמירה על שלום הציבור או להחזרת שלום הציבור במידה והופר.

בנוסף, סעיף 23 לחוק קובע כי קצין משטרה בדרגת רב-פקד ומעלה רשאי לצוות בכתב על סגירת מקום לתקופה שלא תעלה על 15 ימים במידה ומתקיימים התנאים הבאים:

1. קיים חשד כי בעסק נמכרו משקאות משכרים לקטינים בניגוד לסעיף 193א לחוק העונשין.
2. במידה וניתן לאתר את בעל העסק בשקידה סבירה, ניתנה לו התראה בכתב במהלך השנתיים שקדמו לביצוע העבירה בה הוא נדרש לנקוט צעדים למניעת הישנות העבירה והובאה לידיעתו אפשרות סגירת העסק במקרה של הישנותה.

קראו גם את המאמר אודות הליך השימוע במשטרה טרם סגירה מנהלית של עסק שנמכרו בו משקאות משכרים לקטינים.

זומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין מכירת משקה משכר לקטין?

עבירת מכירת משקה משכר לקטין הינה עבירה אשר ראויה להיבחן היטב על-ידי עורך דין פלילי מנוסה המבין בתחום. במידה וזומנתם לחקירה פלילית או נאשמתם בעבירת מכירת משקה משכר לקטין פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
פגיעה בסדר הציבורי | מכירת משקה משכר לקטין | שכרות | מכירת משקה משכר לקטינים | רכישת משקה אלכוהולי לקטין | קניית משקה משכר לקטין | איסור מכירת משקאות משכרים לקטינים | סגירת עסק שנמכר בו אלכוהול לקטינים | חוק המאבק בתופעת השכרות | סגירת עסק בגלל מכירת אלכוהול לקטינים | שימוע לפני סגירת עסק שנמכר בו אלכוהול לקטינים

הצלחות המשרד בתחום
חזרה מכתב אישום בעבירה של מכירת משקה משכר לקטין ביטול הרשעה בעבירות של מכירת משקה משכר לקטין אי הרשעה בעבירות של מכירת משקאות משכרים לקטינים סגירת 4 תיקים ללקוח בעבירות סחר בסמים ומכירת משקאות משכרים לקטינים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשה סדום ומעשה מגונה בקטינה שישה חודשי עבודות צבאיות בלבד לאיש קבע שהורשע בגניבת עשרות אלפי שקלים מכספת הבסיס בו שירת

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
קניית משקה משכר לקטין
יובל | 00:00 14/10/2014
קניית משקה משכר לקטין
עו''ד אסף דוק | 00:15 14/10/2014
שימוע לפני הגשת כתב אישום לקטין שהודה במעשה מגונה בקטינה
קירה | 11:00 22/12/2018
האם המשטרה חייבת חובת שימוע או תגובה לפני הגשת כתב אישום
יעל | 16:40 13/11/2016
האם המשטרה חייבת חובת שימוע או תגובה לפני הגשת כתב אישום
עו''ד אלעד שאול אלבז | 20:34 13/11/2016
האם המשטרה חייבת חובת שימוע או תגובה לפני הגשת כתב אישום
דני | 23:50 13/11/2016