חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן הן עבירות כלכליות שתכליתן הוא להפיק רווחים בלתי חוקיים על-ידי שימוש באמצעים פסולים. עבירות אלה כוללות: עבירות מרמה והונאה, לקיחת שוחד, מתן שוחד, קבלת דבר במרמה, זיוף מסמכים, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות מס, דו"חות וידיעות לא נכונים, תרמית בניירות ערך, שימוש במידע פנים של חברה ועוד. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת הצווארון הלבן ומרכיביה.

עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן, הנתפסות על ידי הציבור פעמים רבות כחמורות פחות מעבירות אחרות, משויכות לבני המעמד הגבוה, לבעלי מקצועות חופשיים, הנחשבים בדרך כלל כ"נורמטיביים" וככאלה שאינם קשורים, בהכרח, לעולם הפשע. עבירות אלו יכולות להיות קשורות בשוחד (מתן או קבלת שוחד), בזיוף מסמכים, בעבירות מס, ניירות ערך וכן כאלו הקשורות להתנהלות לא חוקית בכספים, ובכך פגיעה באמון הציבור או בלקוחות שמולן נעשתה העבירה.

מהי עבירת צווארון לבן?

עבירת צווארון לבן היא עבירה כלכלית פלילית שאינה מעורבת באלימות או איום פיזי, וכרוכה בנטילת כספים, רכוש או טובת הנאה, בדרך כלל תוך הפרת אמון, דרכי רמאות והסתרת עובדות. עבירות צווארון לבןהן עבירות המתבצעות בתוך ארגון כאשר במהלכן מצליח האדם החשוד בדבר עבירה לנטול כספים מן הארגון שלא כדין, אם באמצעות מרמה ואם באמצעות מתן שוחד או מסחר בסיוע של מידע פנימי. השם "צווארון לבן" ניתן לעבירות אלו בשל העובדה כי מרבית המעורבים בהן הם בעלי תפקידים בכירים בארגון או חברי הנהלה. בתחום עבירות הצווארון הלבן ניתן לכלול גם עבירות מס, הלבנת הון ועבירות המבוצעות בניגוד לחוק ההגבלים העסקים.

בתוך עבירות הצווארון הלבן ניתן למצוא ככלל את העבירות הפליליות הבאות:

עבירות שוחד

לקיחת שוחד – סעיף 290 לחוק העונשין

מתן שוחד – סעיף 291 לחוק העונשין

קבלת דבר במרמה – סעיף 415 לחוק העונשין

תחבולה – סעיף 416 לחוק העונשין

זיוף – סעיף 418 לחוק העונשין

רישום כוזב במסמכי תאגיד – סעיף 423 לחוק העונשין

עושק – סעיף 431 לחוק העונשין

עבירות מס

אי קיום דרישות מסוימות – סעיף 216 לפקודת מס הכנסה

דו"ח וידיעות לא נכונים – סעיף 217 לפקודת מס הכנסה

מרמה – סעיף 220 לפקודת מס הכנסה

עבירות – סעיף 117(א) לחוק מס ערך מוסף

עבירות לפי חוק ניירות ערך

שימוש במידע בידי איש פנים – סעיף 52ג לחוק ניירות ערך

תרמית בקשר לניירות ערך – סעיף 54 לחוק ניירות ערך

עבירות לפי חוק ההגבלים העסקיים

הפרת הוראות חוק ההגבלים עשויה להוות גם עבירה פלילית (סעיפים 47 ו-48 לחוק ההגבלים העסקיים).

כיצד מתייחסים המחוקק ובתי המשפט לעבירות צווארון לבן?

חוק העונשין מתייחס בסעיפיו השונים לפעולות מסוימות היכולות להיחשב כעבירות צווארון לבן, כמו למשל מתן או קבלת שוחד, קבלת דבר במרמה, זיוף של מסמכים, פעולות של תחבולה ומרמה, מסירת מידע כוזב לרשויות המס ועוד. לא תמיד מעורבים בכך סכומי כסף גבוהים מאד ולא תמיד מבצע העבירה הוא המנהל הבכיר או מנכ"ל חשוב של חברה מצליחה. בעוד שהציבור נוהג להתייחס בסלחנות יתרה למבצעי עבירות אלו, ובעיקר בשל מעמדם בחברה, בית המשפט איננו מקל ראש בכך ומתייחס במלוא חומרת הדין לעבירות שכאלו. ובכל זאת, אם בוחנים את העונשים שלהם זוכים מבצעי עבירות כמו גניבה או פריצה למשל, לעומת עבירות של הצווארון הלבן, שגם הן כרוכות בלקיחת כספים שלא כדין ולעיתים סכומי כסף גבוהים במיוחד, הרי שהיחס איננו תמיד בהתאם וגנבים ופורצים שאינם בני המעמד הגבוה זוכים פעמים רבות לדין חמור יותר.

חוסר השוויון בהתמודדות מול עבריינים אלה ואחרים שאינם צווארון לבן מעמיד את בית המשפט במצבים לא פשוטים ומצריך מהם לא אחת התייחסות מעמיקה יותר למקרה כדי לבחון אותו בהתאם לחומרת המעשה עצמו ולא בהכרח למי שמבצע אותו. ישנם לא מעט מקרים בהם נגרם נזק רב ומשמעותי מאד לציבור הרחב בעקבות עבירת צווארון לבן, מה שאיננו מצדיק את היחס הסלחני והעונש הקל יחסית. כשמוסיפים לכך גם את המקום ממנו מגיע מבצע העבירה, מקום של כוח, אורח חיים ברמה גבוהה ולא ביצוע העבירה מתוך חוסר וחולשה, ניתן לראות את הפערים הגדולים שבין עבירות צווארון לבן לעבירות מסוג אחר, שמגיעות במידה מסוימות ממקום של קושי ולאור תנאים סוציו אקונומיים ירודים.

כיצד מתמודדים עם האשמה בעבירות צווארון לבן?

עבירות צווארון לבן, כפי שניתן ללמוד מכך, אינן תמיד חד משמעיות ולא תמיד זוכות ליחס זהה כמו עבירות אחרות. לטוב ולרע. מצד אחד, מגלה הציבור לעבירות אלו סלחנות יתרה, מצד שני, וכפי שניתן לראות בשנים האחרונות, מתייחס בית המשפט לכך באופן חמור במיוחד, שאיננו תמיד פרופורציונאלי למקרה עצמו. מסיבה זו בדיוק חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בעבירות צווארון לבן ומכיר את הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות לכך ואת אופן ההתמודדות מול בית המשפט. עורך דין זה מציע שירותי ייעוץ משפטי ויכול ללוות ולייצג נחקרים וגם חשודים בביצוע עבירות צווארון לבן, החל משלב החקירה הראשוני ועד לעמידתו של החשוד מול בית המשפט.

עבירות צווארון לבן של מנהלים בכירים וכאלו הידועים בציבור או בקרב עמיתים למקצוע, עלולים לפגוע בשמו הטוב של הנאשם, גם אם בסופו של דבר הוא זוכה מכל חשד. מעבר לפגיעה הישירה בשמו הטוב של האדם, לעבירות צווארון לבן עלולות להיות גם השפעה על העסקתו של החשוד - החל מהשהייה, דרך פגיעה בקידום אפשרי ועד לפיטורין. לפיכך, מוטב לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בעבירות כלכליות במהירות האפשרית על מנת ולמזער נזקים ולהימנע ככל הניתן מחשיפה תקשורתית. כמו כן, שכירת עורך דין כבר בתחילת הדרך תוכל לתת לחשוד כלים ודרכים להתמודד עם חקירה משטרתית שהיא ברוב המכריע של המקרים מפחידה ומאיימת. בכל אופן, חשוב לזכור כי לאחר שנפתח פתח וההמולה התקשורתית החלה, הרבה יותר קשה להחזיר את הגלגל לאחור.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות צווארון לבן?

אתה זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית / חקירת הרשות לניירות ערך / חקירה במס הכנסה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללת כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים במגוון עבירות כלכליות חמורות מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בעבירות צווארון לבן פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורך דין צווארון לבן | עבירות מס | עבירות כלכליות | עבירות מרמה והונאה | עבירות שוחד | עבירות מרמה | עבירות צווארון לבן | זיוף מסמכים | קבלת דבר במרמה | רישום כוזב במסמכי תאגיד | מרמה והפרת אמונים | מרמה והפרת אמונים בתאגיד | לקיחת שוחד | מתן שוחד | עבירות מס הכנסה | שימוש במידע פנים | עבירות מס ערך מוסף | ניסיון קבלת דבר במרמה | קבלת שוחד | דו"חות וידיעות לא נכונים | תרמית בניירות ערך | עבירות ניירות ערך

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות מע"מ בהיקף של למעלה מ-20 מיליון ש"ח ביטול הרשעתו של עובד ציבור בכיר בעבירות מרמה והונאה חמורות ועבירות כלכליות סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי לקוח שהואשם בעבירות פדופיליה חמורות ברשת לא יועמד לדין פלילי זיכוי קצין שב"ס מעבירות הונאה באוניברסיטת אריאל

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017