חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | הגשת תלונה במשטרה

הגשת תלונה במשטרה

הגשת תלונה במשטרה היא יריית הפתיחה להליך פלילי נגד מבצע העבירה. את התלונה יש להגיש בתחנת המשטרה במחוז בו התרחש האירוע הפלילי או במקום בו מתגורר הפוגע. עצם הגשת התלונה והמשך שיתוף הפעולה של נפגע העבירה עם המשטרה חשובים לאיסוף וביסוס הראיות נגד מבצע העבירה לצורך הרשעתו בפלילים. עו"ד אסף דוק מסביר על אופן הגשת התלונה במשטרה, על המשמעויות הנלוות להגשת התלונה ועל הנחיצות והחשיבות הרבה שעשויה להיות לליווי משפטי מקצועי שניתן על-ידי עורך דין פלילי עם הגשת התלונה.

הגשת תלונה במשטרה

המתלונן "הנפוץ" במשטרה יהיה בדרך-כלל נפגע העבירה. אולם, חשוב לדעת, כי חוקרי המשטרה מחויבים על פי חוק  לרשום כל תלונה המוגשת במשטרה, גם אם המדובר בתלונה שהיא לכאורה מופרכת או אף "הזויה" באופייה.

הגשת תלונה במשטרה  מתבצעת באופן כזה בו המתלונן יושב עם חוקר משטרתי, שוטח בפניו את תלונתו והחוקר רושם אותה. חשוב להבין, כי מאותו רגע בו הושלמה קבלת התלונה, אן למתלונן כמעט כל השפעה על מהלך העניינים בהמשך וכן, כי המתלונן אינו יכול "למשוך" את תלונתו חזרה. הסמכות לקבוע את אופן התנהלות החקירה לאחר הגשת התלונה נתונה בידי המשטרה בלבד. יובהר, כי מרגע הגשת התלונה אין למתלונן כל גישה לחומר החקירה ולפעולות החקירה והשפעתו על מהלך החקירה מינורית ביותר. הדבר בא לידי ביתר שאת במקרים של תלונות בגין אלימות בתוך המשפחה, כאשר במקרים רבים, לאחר הגשת התלונה ומעצר בן/בת הזוג נפגע/ת העבירה מעוניין "למשוך" את תלונתו חזרה, אך מגלה כי הגשת התלונה אינה הפיכה, בניגוד אולי למה שסבר/ה בטרם הוגשה התלונה.

בכל מקרה של תלונה, חשוב להבין, כי גם אם מיד לאחר הגשתה , החליט המתלונן לבטלה וכי אינו מעוניין בהמשך הטיפול המשטרתי בתלונה, אין למעשה באפשרותו לעצור את החקירה והשפעתו מצומצמת ביותר. לביטול תלונה יש ויינתן משקל כלשהו,  אך רק עם סיום החקירה, כאשר התביעה שוקלת את האפשרות לסגור את התיק כנגד אפשרות להעמיד את החשוד לדין.

לאור האמור, ניתן להבין, כי בד בבד עם החובה האזרחית המחייבת הגשת תלונה במשטרה במקרה בו בוצעה עבירה יש לזכור כי יש לעשות זאת בשיקול דעת ואף לשקול שכירת עו"ד לצורך ליווי בהגשת התלונה ובשלבים שלאחר מכן.

מעקב אחר הגשת התלונה במשטרה

מערכת מנ"ע (מערכת נפגעי עבירה) היא מערכת מידע לנפגעי עבירה שהוקמה בעקבות חקיקת חוק זכויות נפגעי עבירה. מערכת זו כוללת מערכת מידע ממוחשב, אתר אינטרנט ומוקד אנושי לקבלת מידע, וכל זאת, על מנת שנפגע העבירה לבצע מעקב אודות התלונה שהגיש. חשוב לדעת, כי המידע הממוחשב  זמין 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע וכי הגישה למערכת הממוחשבת ניתנת באמצעות קוד סודי, אשר ניתן לנפגע העבירה על-ידי המשטרה בשלב הגשת התלונה.

ניתן לקבל באמצעות מערכת מנ"ע את הנתונים הבאים:

  • מיקומו של התיק והגורם המטפל בו   
  • מידע (מוגבל) על החשוד או הנאשם בתיק  
  • מידע נלווה לתיק החקירה - זכויותיו של נפגע העבירה בעבירה הספציפית.


המידע במערכת מעודכן תדיר משלב הגשת התלונה ופתיחת הליך החקירה, דרך שלב המעצר, ועד להעברת תיק החקירה לרשויות התביעה, וכמובן במקרים בהם מתבצעת העמדה לדין. בהמשך יעודכנו גם תוצאותיה של ההעמדה לדין, והכל בהתאם לסוג העבירה, שכן המדרג של המידע שנפגע העבירה יכול להיחשף אליו משתנה בהתאם לסוג העבירה. חשוב לציין, כי נפגע עבירה יקבל גישה למערכת רק במקרה שבעקבות תלונתו אכן נפתח במשטרה תיק חקירה פלילית. במקרים רבים, המערכת הממוחשבת מבצעת פניות אוטומטיות לנפגע העבירה (למכשיר הנייד) לצורך יידוע כי קיים במערכת מידע חדש אותו יוכל לקבל באמצעות המענה הקולי או אתר האינטרנט.

החשיבות של ליווי משפטי על-ידי עורך דין בהגשת תלונה במשטרה

אמנם, אין הכרח להיעזר בשירותיו של עורך דין לצורך הגשת תלונה במשטרה, אך קיימים מקרים בהם הדבר יהיה בהחלט הדבר הנכון לעשותו. במקרים מסוימים, ליווי צמוד של עו"ד פלילי המכיר את המערכת מקרוב, עשוי בהחלט להביא לקידום עניינו של נפגע העבירה בצורה האופטימלית. הדבר כמובן יכול לבוא לידי ביטוי בהגשת תלונות שהן "סבוכות" כגון לדוגמה במקרים בהם התלונה היא בגין הונאה מורכבת, כאשר יש לעיתים צורך בעבודת הכנה משפטית מדוקדקת על מנת שהתלונה תקבל את ההתייחסות הראויה במשטרה, אך גם במקרים אחרים, "פשוטים" יחסית, יש לשקול ליווי של עורך דין פלילי בהגשת התלונה, לאור כך שקיימת לעיתים נטייה טבעית למתלונן להפליג למחוזות רחוקים ולסטות למעשה "מהליבה" של  תלונתו. גם במקרים אלו עלולה להיעלם מעיני החוקרים חומרת המעשים והתלונה עשויה שלא לקבל את מלוא ההתייחסות מצד המשטרה. במקרים אחרים, נפגע העבירה עשוי פשוט להיות במצב נפשי נסער מדי, אשר יצדיק לכשעצמו את ההסתייעות בעורך דין פלילי לצורך הגשת תלונתו כראוי תוך עמידה על הניואנסים החשובים והמהותיים לתלונה.

מתלבטים כיצד לפעול עקב אירוע פלילי שבוצע כלפיכם?

במידה ונפגעתם כתוצאה מאירוע פלילי שבוצע כלפיכם, פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנפגעי עבירה מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורכי דין נפגעי עבירה | ייצוג נפגעי עבירה | נפגעי עבירה | זכויות נפגעי עבירה | הגשת תלונה במשטרה | נפגעי הטרדה מינית | נפגעי תקיפה מינית | אישור בדבר הגשת תלונה | מערכת מנ"ע | מערכת מידע לנפגעי עבירה | תלונה במשטרה על תקיפה | תלונה במשטרה על הטרדה | תלונה במשטרה | קורבנות עבירה | תלונה במשטרה נגד שכנים

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנעצר ונחקר בחשד לתקיפת אישה וחדירה לחומר מחשב מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהחזיק 2,443 תמונות וסרטי תועבה ובהם דמויות של קטינים ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהסיג גבול תקף ופצע אדם אחר בביתו עבודות שירות בלבד לעורך דין שהורשע בגניבת כספי לקוחותיו ביטול כתב אישום בעבירות יבוא סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הגשת תלונה נוספת למשטרה באותו נושא
דני | 23:54 06/06/2016
הגשת תלונה נוספת למשטרה באותו נושא
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:23 07/06/2016
ביטול תלונה במשטרה
שירז | 11:17 26/05/2019
תלונה במשטרה על זיוף מסמכים, עדות שקר ותצהירי שקר
יצחק גור | 13:40 04/06/2018