חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | גניבה והונאה בכרטיס אשראי

גניבה והונאה בכרטיס אשראי

ככל שגדל ומעמיק השימוש בכרטיסי חיוב כאמצעי תשלום כך גדלה תופעת ההונאה בכרטיסי אשראי. בשונה מעבירות גניבה רגילות הכוללות פריצה לבתים, השחתת רכוש לצרכי גזל ושלל סוגי הגניבה השונים, גניבה באמצעות כרטיסי אשראי מכונה "הונאה" וכלל לא משנה מה היקפה או חומרתה ומטופלת ביד נוקשה יותר הן מול גורמי האכיפה והן בדרכי הענישה בבתי המשפט. במאמר זה אסביר אודות אופי וסוגי ההונאות הקיימות בכרטיסי אשראי בישראל, אציג את הסייגים הקיימים בחוק לענישה בעת מתן גזר הדין ואבאר סיטואציות הונאה בכרטיסי אשראי שהתרחשו במציאות.

מהי הונאה בכרטיסי חיוב?

בשונה מעבירות גניבה רגילות הכוללות פריצה לבתים, השחתת רכוש לצרכי גזל ושלל סוגי הגניבה השונות, גניבה באמצעות כרטיסי אשראי מכונה "הונאה" וכלל לא משנה מה היקפה או חומרה ומטופלת ביד נוקשה יותר הן מול גורמי האכיפה והן בדרכי הענישה בבית המשפט.

במאמר זה נסביר אודות אופי וסוגי ההונאות הקיימות בכרטיסי אשראי בישראל, נציג את הסייגים הקיימים בחוק לענישה בעת מתן גזר הדין ונבאר סיטואציות הונאה בכרטיסי אשראי שהתרחשו במציאות.

תחילה נדגיש כי במידה ונחקרת או נתפסת בעבירת זיוף כרטיסי אשראי, אתה מסומן לכל החיים וכל עבירה בעתיד בנושא זיוף מסמכים או הונאות בכרטיסי אשראי, תקושר אליך – גם אם אתה יותר צדיק מצדיק, שינית את הדרך ואולי אף "חזרת בתשובה".

הסיבה לכך מאוד פשוטה, מבצעי ההונאות בכרטיסי חיוב בישראל שנחשפו ונתפשו הנם מיעוט לעומת שאר פעולות הגזל והגניבה ומי ששם ידו בתחום הונאה זה מכל סוג שלא יהיה, נמצא ברשימה השחורה. כך שגם אם נשפטת בעבר, ריצית את עונשך, אתה עדין נתון לסכנה מול רשויות האכיפה, שיכולות להחשיד אותך בעבירות עתידיות גם אם לא ביצעת אותן.

הכל מתחיל בגלל הקלות הבלתי נסבלת, שבה ניתן להונות ולעשות שימוש לרעה ובמרמה בכרטיסי אשראי, מה שמוביל לעבירות נוספות הקשורות לכרטיסים ולאופי שימושם הבלתי חוקי. מרבית התלונות על הונאות ושימושים לא חוקיים בכרטיס אשראי מדווחות למשטרה, אך ישנם כאלו שלא משלל סיבות ולכן הסיכויים להיתפס בהשוואה לעבירות גניבה אחרות, קלוש ביותר וכאן מתחילה הסיבה למסיבה המכונה "החגיגה" הגדולה בקרב אותם עבריינים אשר מבצעים את שלל מעשי ההונאה, העוקץ והמרמה בתחום.

אין ספק שאי אפשר להאשים רק את מבצעי העבירה ואחראיות לכך גם חברות האשראי שלא מבטחות את עצמן ואת לקוחותיהם לפי אמות המידה המקובלות והרצויות בשל אילוצים פיננסיים יקרים ובוחרות לספוג הפסדים רבים בטווח הקצר והמיידי.

במהלך השנה הקרובה יוחלפו הכרטיסים הוותיקים והמוכרים בחדשים, מה שמכונה "כרטיסים חכמים", שיצריכו הקלדת קוד סודי (מעבר ל 3 הספרות הנמצאות בגב הכרטיס) במהלך השימוש בהם.

אם נציץ אחורה אל העבר הלא כל כך רחוק, טרם העידן הדיגיטלי, נוכל לראות כי דרכי האכיפה והענישה על "צ'ק" שחזר או לא נפרע, היו מערבים את המשטרה שהייתה מטפלת ביד רמה באותם פורעי חוק, אך המגמה השתנתה מאז כניסת הכרטיסים הדיגיטליים לשוק העסקי מחד וכתוצאה מאי טיפול של המשטרה ורשויות האכיפה עבור פורעי החוב ולאט לאט הבינו בעלי עסקים כי "צ'ק חוזר" , קשה לפירעון וגביה, להבדיל מכרטיס אשראי הניתן לפירעון וגילוי אשראי טרם  ביצוע הרכישה והתוצאה הסופית היא כי, שני שליש מכלל העסקאות המתקיימות נעשות באמצעות כרטיסי אשראי וחיוב שונים ואילו שליש בודד בצ'קים.

ההונאות בכרטיסי חיוב גורמות נזקים עצומים לתעשיית המסחר והתעשייה בהיקפים של מאות מיליוני דולרים בשנה .

הפגיעה מתמקדת ב 3 מוקדים עיקריים: בעל הכרטיס, חברות האשראי ובעלי העסקים ויוצרים הפסדים משמעותיים לצד אי אמון והקשחת תנאים בעת ביצוע העסקה. נכון להיום, מעבר לשיפורים הטכנולוגיים השונים שחלו מצד חברות האשראי, על כל ביצוע עסקה, מקבל בעל הכרטיס הודעת SMS  לוולידציה אודות העסקה. 

כתוצאה מערעור האמון הקיים בין בתי העסקים לבין הלקוחות התמימים שכלל אינם מבצעים עבירה ומקבלים מאין "עונש קולקטיבי" , מתייחסת מערכת השפיטה ביתר חומרה .

יש לציין כי הענישה על עבירות הזיוף קלות משל עבירות הגניבה וההונאה שמסתכמות בסכומים גבוהים ולצדם עונשים מחמירים ובייחוד בשל העובדה כי כאשר נתפסים, מתקיימים מעשי הונאה נוספים הממשיכים לפעול ואופי הענישה מתבסס יותר על המגמה "למען יראו ויראו" ונותן פחות דגשים על סעיף הגניבה עצמה.

שיטות ההונאה בכרטיסי חיוב

1. הסוג הראשון רכישה במסמך חסר – רכישה באמצעות הטלפון או האינטרנט, תוך שימוש בפרטים מזויפים. בשיטה זו משיג העבריין את פרטיו האישיים הנחוצים לצורך ביצוע העסקה של בעל הכרטיס, דרך שוברים משומשים למשל וכדי לקבל את הטובין על עסקאות שנעשו ע"ח בעל הכרטיס התמים ובייחוד כדי לא להיתפס, מציגים כתובת פיקטיבית למשלוח, ששייכות לאנשים מבוגרים או זקנים ואפילו אנשי קש.

2. הסוג השני מתבסס על רכישות בכרטיסי אשראי גנובים או אבודים, זאת השיטה הנפוצה ביותר בעולם, לפיו מנצל הגנב את חוסר ערנותו של בעל הכרטיס עד שיגלה כי כרטיסו נעלם או עד שמערכת החסימות של חברת האשראי תחסום אותו ו"חוגג" על חשבון בעל הכרטיס באמתלות שונות ומשונות. קיימים לא מעט מקרים בהם בעלי עסקים משתפים פעולה בידיעה מראש עם עבריינים המחזיקים בכרטיסי גנובים לצרכיי עמלות עבור ההסכמה לשימוש במכשירי הסליקה הקיימים לאותו בית עסק

3. הסוג השלישי הוא המתוחכם שבחבורה, שבו מעתיקים את נתוני הפס המגנטי הקיים בכרטיס באמצעות מערכת המכונה "שפתיים" , משאירים את הכרטיס בידי בעליו ועם הפרטים הקיימים ברשות הגנבים ומבצעי העבירה "חוגגים" .

כאן בדוגמא זאת לוקח לא מעט זמן עד שהתרמית מתגלה ובינתיים בזמן הזה היקפי ההונאה עולים על גדותיהם. ההונאה מבוצעת בעיקר ע"י העברת הכרטיס בחנויות,  תחנות דלק ושאר נותני השירותים ומבוצעות בעיקר ע"י עובדי המקום שנוטלים את הכרטיס מהלקוח ומעבירים אותו באופן שקט ולא מורגש למכשיר דיגיטלי שנראה כמכשיר סליקה לכל דבר ועניין המבצע קריאת נתונים הקיימים על הפס המגנטי ולאחר מכן מעבירים את הכרטיס אל מול עיניו של בעל הכרטיס במכשיר הסליקה הרגיל ומחזירים לו את הכרטיס כדי שלא יחשוד.

לאחר מספר ימים מביצוע ההעתקה והרכישה מאותה חנות או בית עסק, מתחילים להשתמש בפרטי כרטיס הראשי בשלל אמצעים הכוללים בין היתר: עסקאות טלפוניות, עסקאות באינטרנט וזיוף כרטיסי אשראי עם פס מגנטי הנושאים את פרטי בעל הכרטיס המקורי ושם הגנב המוטבע על הכרטיס למקרים שיתבקש להציג תעודה מזהה לאימות.

4. הסוג הרביעי הנו הונאה ממוחשבת באמצעות רכישה דיגיטלית באינטרנט. בעבר ניתן היה להשתמש בכרטיס עם הצגת מספר האשראי ותוקף הכרטיס, אך כשהתרבו התלונות על הגניבות השונות, מבקשים גם את 3 הספרות הנוספות הנמצאות בגב הכרטיס וזאת משום שאין דרך לאמת עם הרוכש אמצעי אחר כמו הצגת תעודה מזהה. בשיטה זו למעשה מוודאים כי הרוכש אכן מחזיק בכרטיס בעת ביצוע הרכישה. שיטה זו מצריכה מהגנבים הפוטנציאלים שימוש בזיכרון פנומנלי כדי לקלוט ולזכור מספרים בע"פ והיא נחשבת לשיטה המתוחכמת והקשה ביותר , דרכה ניתן לבצע משיכת כספים רבה יותר . 

כמובן שבמרוצת הזמן פותחו שיטות הונאה וזיוף מתוחכמות יותר, המסוגלות לקלוט מספרי חשבונות בנק, כרטיסי אשראי וקודים סודיים במכשירי הבנקט השונים ולהגיע להיקפי הונאה עצומים הרבה יותר וקשים ביותר לגילוי וחשיפה, הן של השיטה והן של הגניבה וזהויות החשודים.

מה העונש על גניבה והונאה בכרטיס אשראי?

מבחינה חוקית, המחוקק מתייחס לעבירות של כרטיסי חיוב, כ"חוק כרטיסי החיוב" התשמ"ו 1986:

סעיף 16(א): הנוטל או המחזיק כרטיס חיוב שלא בהסכמת לקוח, בכוונה להשתמש בו או לאפשר לאחר להשתמש בו, דינו - מאסר שלוש שנים.

סעיף ‎17: המשתמש בכרטיס חיוב או ברכיב ממרכיביו, בכוונה להונות, דינו - מאסר שלוש שנים, ואם נעברה העבירה בנסיבות מחמירות, דינו - מאסר חמש שנים.

סעיף ‎18: המחזיק בחומר או במכשיר המיועד לייצור כרטיס חיוב של מנפיק או להדפסה, למחיקה, להוספת נתונים או לעריכת שינויים על-גבי כרטיס חיוב של המנפיק, והכול ללא הסכמת אותו מנפיק, דינו - מאסר שלוש שנים. חוק כרטיסי אשראי מצטרף לסעיפים ה"רגילים" בחוק העונשין, כקבלת דבר במרמה (‎415) וזיוף (‎418). העונשים המוטלים בבתי-המשפט על עברייני כרטיסי חיוב, למעט יוצאי דופן, קלים עד כדי גיחוך, כשאר העונשים המוטלים על עברייני רכוש בכלל ועל עברייני מרמה בפרט.

זומנת לחקירה בחשד לגניבה והונאה בכרטיס אשראי? אל תוותר על זכותך להיוועץ בעורך דין טרם החקירה

גם אם אתה אדם נורמטיבי, זה ששומר על החוק, לא מעשן, לא שותה, זה שנוהג עם שתי הידיים על ההגה ותמיד שם חגורה, עובד בעבודה מסודרת, בעל משרה מכובדת, לעיתים אפילו ידוע בציבור, משתדל לכבד את הזולת ולא לעבור על החוק - פתאום, ביום בהיר אחד וללא הכנה מוקדמת אתה יכול למצוא את עצמך בנקל תחת חקירה משטרתית בגין חשד בלבד למעשה שביצעת לכאורה, ומכאן העלילה יכולה רק להסתבך אם לא תשמור על כלל היסוד האחד - התייעצות עם עורך דין פלילי טרם החקירה. לכן, כדאי להתכונן לחקירה ברצינות רבה, אף אם אתה בטוח בצדקתך. חשוב לקבל ייעוץ לפני חקירה מטעם עורך דין פלילי מנוסה ללא קשר למסגרת שבה היא נערכת. החקירה היא השלב הראשון בהליך הפלילי. לפעמים האמת היא פתלתלה ומעורבות האדם אינה כפי שהוא סבור מראש. החוקרים ינסו למשוך אותו במילים, לשכנע אותו על מעורבותו ולאסוף עדויות וראיות.

יש לדעת כיצד להיערך לחקירה בתבונה, הן מבחינת מידע וזכויות אזרחיות וכלה בטקטיקות של חקירה וכיצד להתגונן בפניהם. הניסיון מוכיח כי אדם שקיבל ייעוץ מקצועי עוד לפני החקירה, לא איבד את שלוותו, יכול היה לענות על השאלות בקור רוח ופעמים רבות הדבר היטה את הכף לטובתו. גם אם מדובר בנחקר שבוודאות אשם, הרי החקירה משמעותית מאוד להמשך ההליך שיבוא לאחר מכן, וכל דבר שייאמר בחקירה עלול להשפיע על עתידו.

זכור, כל אמירה, תגובה או הודאה בזמן החקירה - גורליים להמשך ההליך הפלילי נגדך. משכך, כל מה שתאמר בחקירתך עשוי לשמש נגדך בבית המשפט, ומה שהיית אמור לציין במהלך החקירה ולא ציינת -  לא תוכל לטעון במועד מאוחר יותר, שכן ידובר בגרסה כבושה שמשקלה הראייתי נמוך למדי לדעת בתי המשפט.

נוכח חשיבותה הרבה של החקירה ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך נגדך, חשוב שתיוועץ עם עורך דין פלילי מנוסה טרם החקירה. דע - כי התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתך לחקירה עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה.

חשיבות איכות הייצוג המשפטי בהתמודדות עם כתב אישום בגין גניבה והונאה בכרטיס אשראי

כתב אישום פלילי מוגש לבית המשפט השלום או המחוזי בהתאם לאזור בו התרחשה עבירת ההונאה בכרטיסי החיוב.

בכל מקרה ובו אתה חשוד או מואשם בעבירת גניבה והונאה בכרטיסי חיוב, עליך להיעזר בעורך דין פלילי מנוסה שיידע כיצד לנווט בין האפשרויות השונות שהחוק מאפשר לו ויפעל ככל האפשר לביטול ההליך הפלילי נגדך או לכל הפחות יחתור לסיומו במינימום נזק עבורך. ככל שתקדים לפנות לייצוג משפטי מקצועי כך יגדל הסיכוי לבטל את כתב האישום, להוביל לתיקון כתב האישום, לקדם אפשרות של זיכוי מעבירת ההונאה בכרטיס אשראי או לחילופין להשיג עסקת טיעון מקלה.

הדין הפלילי סבוך, מורכב ומאפשר טווח פעולה רחב. כמעט כל אחד מהשלבים בהליך הפלילי יכול להוות שלב יציאה ממנו ולהיפך, מניעת יציאה ממנו. היוועצות בעורך דין הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך הפלילי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

צוות עורכי הדין שלנו, ביניהם גם יוצאי הפרקליטויות השונות ורשויות האכיפה, פועל במקצועיות ומסירות על מנת ולהגן על זכויותייך. המשרד מונה צוות אנשים מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. במידה וזומנת לחקירת משטרה או הוגש נגדך כתב אישום בעבירת גניבה והונאה בכרטיס אשראי, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
הונאה בכרטיסי חיוב | עבירות מרמה והונאה | עבירות מרמה | עבירות הונאה | עבירות גניבה | שימוש בכרטיס אשראי ללא כיסוי | הונאה בכרטיסי אשראי | גניבת כרטיס אשראי | גניבת פרטי כרטיס אשראי | עורך דין עבירות גניבה | עונש על הונאה בכרטיס אשראי | ענישה בעבירות גניבה | עונש על הונאה בכרטיסי חיוב | הונאה בכרטיס חיוב

הצלחות המשרד בתחום
אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי אי הרשעה בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי סגירת תיק לאחר שימוע ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה והונאה בכרטיסי חיוב ברשת האינטרנט בסכומי כסף גבוהים סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בעבירות אלימות במשפחה ביטול רישום משטרתי ללקוח שנחשד במסירת ידיעה כוזבת לרגל חגיגות 70 שנות עצמאות למדינת ישראל

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
האם מותר לתאגיד לצלם כרטיס אשראי ולשמור אותו בארכיון ?
ש.ז | 14:05 25/12/2017
האם מותר לתאגיד לצלם כרטיס אשראי ולשמור אותו בארכיון ?
עו''ד אור הדאיה | 10:03 26/12/2017
שיכפול כרטיס אשראי
אילן | 14:54 01/03/2017
שיכפול כרטיס אשראי
ססי | 18:26 04/03/2017