חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | גניבה והונאה בכרטיס אשראי

גניבה והונאה בכרטיס אשראי

ככל שגדל ומעמיק השימוש בכרטיסי חיוב כאמצעי תשלום כך גדלה תופעת ההונאה בכרטיסי אשראי. בשונה מעבירות גניבה רגילות הכוללות פריצה לבתים, השחתת רכוש לצרכי גזל ושלל סוגי הגניבה השונים, גניבה באמצעות כרטיסי אשראי מכונה "הונאה" וכלל לא משנה מה היקפה או חומרתה ומטופלת ביד נוקשה יותר הן מול גורמי האכיפה והן בדרכי הענישה בבתי המשפט. במאמר זה אסביר אודות אופי וסוגי ההונאות הקיימות בכרטיסי אשראי בישראל, אציג את הסייגים הקיימים בחוק לענישה בעת מתן גזר הדין ואבאר סיטואציות הונאה בכרטיסי אשראי שהתרחשו במציאות.

מהי הונאה בכרטיסי חיוב?

בשונה מעבירות גניבה רגילות הכוללות פריצה לבתים, השחתת רכוש לצרכי גזל ושלל סוגי הגניבה השונות, גניבה באמצעות כרטיסי אשראי מכונה "הונאה" וכלל לא משנה מה היקפה או חומרה ומטופלת ביד נוקשה יותר הן מול גורמי האכיפה והן בדרכי הענישה בבית המשפט.

במאמר זה נסביר אודות אופי וסוגי ההונאות הקיימות בכרטיסי אשראי בישראל, נציג את הסייגים הקיימים בחוק לענישה בעת מתן גזר הדין ונבאר סיטואציות הונאה בכרטיסי אשראי שהתרחשו במציאות.

תחילה נדגיש כי במידה ונחקרת או נתפסת בעבירת זיוף כרטיסי אשראי, אתה מסומן לכל החיים וכל עבירה בעתיד בנושא זיוף מסמכים או הונאות בכרטיסי אשראי, תקושר אליך – גם אם אתה יותר צדיק מצדיק, שינית את הדרך ואולי אף "חזרת בתשובה".

הסיבה לכך מאוד פשוטה, מבצעי ההונאות בכרטיסי חיוב בישראל שנחשפו ונתפשו הנם מיעוט לעומת שאר פעולות הגזל והגניבה ומי ששם ידו בתחום הונאה זה מכל סוג שלא יהיה, נמצא ברשימה השחורה. כך שגם אם נשפטת בעבר, ריצית את עונשך, אתה עדין נתון לסכנה מול רשויות האכיפה, שיכולות להחשיד אותך בעבירות עתידיות גם אם לא ביצעת אותן.

הכל מתחיל בגלל הקלות הבלתי נסבלת, שבה ניתן להונות ולעשות שימוש לרעה ובמרמה בכרטיסי אשראי, מה שמוביל לעבירות נוספות הקשורות לכרטיסים ולאופי שימושם הבלתי חוקי. מרבית התלונות על הונאות ושימושים לא חוקיים בכרטיס אשראי מדווחות למשטרה, אך ישנם כאלו שלא משלל סיבות ולכן הסיכויים להיתפס בהשוואה לעבירות גניבה אחרות, קלוש ביותר וכאן מתחילה הסיבה למסיבה המכונה "החגיגה" הגדולה בקרב אותם עבריינים אשר מבצעים את שלל מעשי ההונאה, העוקץ והמרמה בתחום.

אין ספק שאי אפשר להאשים רק את מבצעי העבירה ואחראיות לכך גם חברות האשראי שלא מבטחות את עצמן ואת לקוחותיהם לפי אמות המידה המקובלות והרצויות בשל אילוצים פיננסיים יקרים ובוחרות לספוג הפסדים רבים בטווח הקצר והמיידי.

במהלך השנה הקרובה יוחלפו הכרטיסים הוותיקים והמוכרים בחדשים, מה שמכונה "כרטיסים חכמים", שיצריכו הקלדת קוד סודי (מעבר ל 3 הספרות הנמצאות בגב הכרטיס) במהלך השימוש בהם.

אם נציץ אחורה אל העבר הלא כל כך רחוק, טרם העידן הדיגיטלי, נוכל לראות כי דרכי האכיפה והענישה על "צ'ק" שחזר או לא נפרע, היו מערבים את המשטרה שהייתה מטפלת ביד רמה באותם פורעי חוק, אך המגמה השתנתה מאז כניסת הכרטיסים הדיגיטליים לשוק העסקי מחד וכתוצאה מאי טיפול של המשטרה ורשויות האכיפה עבור פורעי החוב ולאט לאט הבינו בעלי עסקים כי "צ'ק חוזר" , קשה לפירעון וגביה, להבדיל מכרטיס אשראי הניתן לפירעון וגילוי אשראי טרם  ביצוע הרכישה והתוצאה הסופית היא כי, שני שליש מכלל העסקאות המתקיימות נעשות באמצעות כרטיסי אשראי וחיוב שונים ואילו שליש בודד בצ'קים.

ההונאות בכרטיסי חיוב גורמות נזקים עצומים לתעשיית המסחר והתעשייה בהיקפים של מאות מיליוני דולרים בשנה .

הפגיעה מתמקדת ב 3 מוקדים עיקריים: בעל הכרטיס, חברות האשראי ובעלי העסקים ויוצרים הפסדים משמעותיים לצד אי אמון והקשחת תנאים בעת ביצוע העסקה. נכון להיום, מעבר לשיפורים הטכנולוגיים השונים שחלו מצד חברות האשראי, על כל ביצוע עסקה, מקבל בעל הכרטיס הודעת SMS  לוולידציה אודות העסקה. 

כתוצאה מערעור האמון הקיים בין בתי העסקים לבין הלקוחות התמימים שכלל אינם מבצעים עבירה ומקבלים מאין "עונש קולקטיבי" , מתייחסת מערכת השפיטה ביתר חומרה .

יש לציין כי הענישה על עבירות הזיוף קלות משל עבירות הגניבה וההונאה שמסתכמות בסכומים גבוהים ולצדם עונשים מחמירים ובייחוד בשל העובדה כי כאשר נתפסים, מתקיימים מעשי הונאה נוספים הממשיכים לפעול ואופי הענישה מתבסס יותר על המגמה "למען יראו ויראו" ונותן פחות דגשים על סעיף הגניבה עצמה.

שיטות ההונאה בכרטיסי חיוב

1. הסוג הראשון רכישה במסמך חסר – רכישה באמצעות הטלפון או האינטרנט, תוך שימוש בפרטים מזויפים. בשיטה זו משיג העבריין את פרטיו האישיים הנחוצים לצורך ביצוע העסקה של בעל הכרטיס, דרך שוברים משומשים למשל וכדי לקבל את הטובין על עסקאות שנעשו ע"ח בעל הכרטיס התמים ובייחוד כדי לא להיתפס, מציגים כתובת פיקטיבית למשלוח, ששייכות לאנשים מבוגרים או זקנים ואפילו אנשי קש.

2. הסוג השני מתבסס על רכישות בכרטיסי אשראי גנובים או אבודים, זאת השיטה הנפוצה ביותר בעולם, לפיו מנצל הגנב את חוסר ערנותו של בעל הכרטיס עד שיגלה כי כרטיסו נעלם או עד שמערכת החסימות של חברת האשראי תחסום אותו ו"חוגג" על חשבון בעל הכרטיס באמתלות שונות ומשונות. קיימים לא מעט מקרים בהם בעלי עסקים משתפים פעולה בידיעה מראש עם עבריינים המחזיקים בכרטיסי גנובים לצרכיי עמלות עבור ההסכמה לשימוש במכשירי הסליקה הקיימים לאותו בית עסק

3. הסוג השלישי הוא המתוחכם שבחבורה, שבו מעתיקים את נתוני הפס המגנטי הקיים בכרטיס באמצעות מערכת המכונה "שפתיים" , משאירים את הכרטיס בידי בעליו ועם הפרטים הקיימים ברשות הגנבים ומבצעי העבירה "חוגגים" .

כאן בדוגמא זאת לוקח לא מעט זמן עד שהתרמית מתגלה ובינתיים בזמן הזה היקפי ההונאה עולים על גדותיהם. ההונאה מבוצעת בעיקר ע"י העברת הכרטיס בחנויות,  תחנות דלק ושאר נותני השירותים ומבוצעות בעיקר ע"י עובדי המקום שנוטלים את הכרטיס מהלקוח ומעבירים אותו באופן שקט ולא מורגש למכשיר דיגיטלי שנראה כמכשיר סליקה לכל דבר ועניין המבצע קריאת נתונים הקיימים על הפס המגנטי ולאחר מכן מעבירים את הכרטיס אל מול עיניו של בעל הכרטיס במכשיר הסליקה הרגיל ומחזירים לו את הכרטיס כדי שלא יחשוד.

לאחר מספר ימים מביצוע ההעתקה והרכישה מאותה חנות או בית עסק, מתחילים להשתמש בפרטי כרטיס הראשי בשלל אמצעים הכוללים בין היתר: עסקאות טלפוניות, עסקאות באינטרנט וזיוף כרטיסי אשראי עם פס מגנטי הנושאים את פרטי בעל הכרטיס המקורי ושם הגנב המוטבע על הכרטיס למקרים שיתבקש להציג תעודה מזהה לאימות.

4. הסוג הרביעי הנו הונאה ממוחשבת באמצעות רכישה דיגיטלית באינטרנט. בעבר ניתן היה להשתמש בכרטיס עם הצגת מספר האשראי ותוקף הכרטיס, אך כשהתרבו התלונות על הגניבות השונות, מבקשים גם את 3 הספרות הנוספות הנמצאות בגב הכרטיס וזאת משום שאין דרך לאמת עם הרוכש אמצעי אחר כמו הצגת תעודה מזהה. בשיטה זו למעשה מוודאים כי הרוכש אכן מחזיק בכרטיס בעת ביצוע הרכישה. שיטה זו מצריכה מהגנבים הפוטנציאלים שימוש בזיכרון פנומנלי כדי לקלוט ולזכור מספרים בע"פ והיא נחשבת לשיטה המתוחכמת והקשה ביותר , דרכה ניתן לבצע משיכת כספים רבה יותר . 

כמובן שבמרוצת הזמן פותחו שיטות הונאה וזיוף מתוחכמות יותר, המסוגלות לקלוט מספרי חשבונות בנק, כרטיסי אשראי וקודים סודיים במכשירי הבנקט השונים ולהגיע להיקפי הונאה עצומים הרבה יותר וקשים ביותר לגילוי וחשיפה, הן של השיטה והן של הגניבה וזהויות החשודים.

כעת נציץ אל סעיפי החוק והסנקציה הקבועה למבצע עבירה בכרטיסי אשראי

מבחינה חוקית, המחוקק מתייחס לעבירות של כרטיסי חיוב, כ"חוק כרטיסי החיוב" התשמ"ו 1986:

סעיף 16(א): הנוטל או המחזיק כרטיס חיוב שלא בהסכמת לקוח, בכוונה להשתמש בו או לאפשר לאחר להשתמש בו, דינו - מאסר שלוש שנים.

סעיף ‎17: המשתמש בכרטיס חיוב או ברכיב ממרכיביו, בכוונה להונות, דינו - מאסר שלוש שנים, ואם נעברה העבירה בנסיבות מחמירות, דינו - מאסר חמש שנים.

סעיף ‎18: המחזיק בחומר או במכשיר המיועד לייצור כרטיס חיוב של מנפיק או להדפסה, למחיקה, להוספת נתונים או לעריכת שינויים על-גבי כרטיס חיוב של המנפיק, והכול ללא הסכמת אותו מנפיק, דינו - מאסר שלוש שנים. חוק כרטיסי אשראי מצטרף לסעיפים ה"רגילים" בחוק העונשין, כקבלת דבר במרמה (‎415) וזיוף (‎418). העונשים המוטלים בבתי-המשפט על עברייני כרטיסי חיוב, למעט יוצאי דופן, קלים עד כדי גיחוך, כשאר העונשים המוטלים על עברייני רכוש בכלל ועל עברייני מרמה בפרט.

זומנתם לחקירה במשטרה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין גניבה והונאה בכרטיסי חיוב? 

במידה ואתם עומדים בפני הליכים פליליים פנו ללא דיחוי להתייעצות עם עו"ד פלילי מומחה לעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי בטלפון 052-6885006 או צרו קשר דרך הטופס באתר ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מחשב | הונאה בכרטיסי חיוב | עורך דין פלילי | עבירות מרמה והונאה | עבירות הונאה | עבירות גניבה

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 08:16 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 08:13 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
רונית | 11:48 23/06/2015
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017
חקירה על עבירות מין
חסוי | 11:24 27/12/2016
חקירה על עבירות מין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:17 27/12/2016
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
רועי | 10:42 27/09/2016
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 11:03 28/09/2016
הונאה בבחינת אמיר"ם באוניברסיטה - האם פלילי?
סטודנטית | 05:44 14/08/2016
הונאה בבחינת אמיר"ם באוניברסיטה - האם פלילי?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:14 14/08/2016