חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | חקירה ברשות להגנת הפרטיות - עשה ואל תעשה

חקירה ברשות להגנת הפרטיות - עשה ואל תעשה

קיבלת זימון לחקירה או מתן עדות ברשות להגנת הפרטיות? הפרה של חוק הגנת הפרטיות נחשבת לעוולה אזרחית וכן לעבירה פלילית, בהתאם לפרטי התיק הנדון. העונש על הפרת חוק הגנת הפרטיות יכול להגיע לקנסות כבדים, ואף למאסר של עד 5 שנים. כדי שלא למצוא עצמך נאשם, נקנס או נשלח למאסר, ובכדי למזער את הנזק שייגרם לך, לפניך מדריך עשה ואל תעשה בהיותך מזומן לחקירה ברשות להגנת הפרטיות.

חוק הגנת הפרטיות – קווים לדמותו

חוק הגנת הפרטיות מכוון לאפשר לכל אדם לשמור על פרטיותו, ולמנוע פרסום פרטים אישיים הנוגעים לחייו, ללא הסכמתו. אם בעבר נגע חוק הגנת הפרטיות בעיקר לפרסומים בציבור של מידע מביך, או למעקבים והאזנות במסגרת עימותים כלכליים, פליליים או משפחתיים, הרי שבעידן הנוכחי מאגרי המידע הממוחשבים נהיו גורם מרכזי בתחום. חוק הגנת הפרטיות מתייחס לתחומים רבים, נציין את העיקריים ביניהם:

◻️  מעקב ובילוש אחרי אדם בדרך שעלולה להטרידו.

◻️  צילום אדם כשהוא ברשות היחיד, והאזנה האסורה על פי החוק.

◻️  פרסום תצלום שעלול לבזות או להשפיל אדם.

◻️  הפרת חובת סודיות בנוגע לענייניו הפרטיים של אדם.

◻️  פרסום ענייניו הפרטיים של אדם ופגיעה בצנעת הפרט שלו.

◻️  הגנה על מידע ופרטים הנשמרים במאגרי מידע של גופים וחברות, כולל גופים ממשלתיים.

◻️ החזקת מאגר מידע החייב ברישום לפי חוק הגנת הפרטיות.

הזכות לפרטיות

הפרת פרטיותו של אדם יכולה לפגוע במוניטין שלו, בעסקיו, במעמדו ובקשריו החברתיים. חוק הגנת הפרטיות מכוון לשמור על זכותו הבסיסית של אדם לנהל את חייו האישיים על פי דרכו ובהתאם לאמונתו ואורח חייו, מבלי שגורמים שונים יוכלו לחדור אל רשות הפרט שלו, לדלות פרטים אישיים לגביו, ולעשות בהם שימוש לצרכים פוליטיים, חברתיים או עסקיים. כל עוד אדם אינו עובר על החוק ואינו פוגע בכבודו, שלומו או זכויותיו הבסיסיות של אדם אחר, זכות הפרטיות עומדת לו, וחוק הגנת הפרטיות מספק לו את הגושפנקה והכלים להגן על זכות זו.

חוק הגנת הפרטיות ומאגרי מידע

מהפיכת המידע והתקשורת הממוחשבת העלו את הצורך להתייחס בחוק הגנת הפרטיות לנושא מאגרי הנתונים שחברות וארגונים מחזיקים בהם. קיימות אין סוף דרכים בהן ניתן לנצל מאגרי מידע שונים תוך פגיעה בפרטיות הלקוחות, החל ממידע רפואי לגבי מטופלים, וכלה במידע עסקי, פרטי אשראי ונתונים כלכליים. היות שכך, ולאור מקרים רבים בהם נעשה שימוש ומסחר במאגרי נתונים, התווסף לחוק הגנת הפרטיות  בשנת 1996 פרק שעניינו מאגרי מידע ודיוור ישיר.  כיוון שהשימוש במאגרי נתונים ממוחשבים רק גובר, שימוש לא חוקי בנתונים הנאספים במאגרי מידע מהווים נתח הולך וגדל מן התביעות והחקירות בתחום הגנת הפרטיות. אם זומנת למתן עדות או לחקירה ברשות להגנת הפרטיות, ולא נקטת בפעולת מעקב, בילוש, פרסום מידע וכיוצא בזה לגבי אדם אחר – סביר להניח שמדובר במשהו שקשור למאגרי מידע.

חשיבות איכות הייעוץ והייצוג המשפטי בעבירות לפי הגנת הפרטיות

כאמור, עבירה על חוק הגנת הפרטיות יכולה להסתיים בקנסות גבוהים ואף במאסר בפועל, לכן, גם אם אתה בטוח שלא עברת על החוק – אל תוותר על ייעוץ משפטי, עתידך יכול להיות תלוי בדרך בה תפעל. אם זומנת למתן עדות ולא לשם חקירה, אל תהיה שאנן, שכן לעתים הרשות תזמן אותך לכאורה למתן עדות, כאשר למעשה המטרה היא זימון לשם חקירה. זו טקטיקה ידועה, שמטרתה לתפוס אותך לא מוכן, לבלבל אותך, ולהביא לכך שתפליל את עצמך. בכל מקרה בו זומנת לרשות להגנת הפרטיות חשוב לפנות בהקדם לעורך דין המתמחה בחוק הגנת הפרטיות, שינחה אותך כיצד לפעול.

זכות השתיקה

ככלל, לכל אדם עומדת ההגנה של שמירה על זכות השתיקה. יחד עם זאת, במקרים מסוימים שמירה על זכות השתיקה עלולה להתגלות כחרב פיפיות, ולגרום למחזיק בה יותר נזק מתועלת. אמנם אדם אינו מחויב למסור מידע מפליל על עצמו בחקירות, יחד עם זאת הימנעות ממסירת כל מידע עלולה לחזק את הטענות כנגדך, ולהעצים את הרושם שאתה אכן אשם בעבירה המיוחסת לך. עורך דין מנוסה יידע להנחות אותך באיזה נושאים לשמור על זכות השתיקה, ובאיזה נושאים למסור את כל המידע שברשותך ולשתף פעולה עם הרשות החוקרת. לשיתוף הפעולה שלך תהיה השפעה על שיקולי החוקרים והשופטים, ועל היחס שתזכה לו במהלך החקירה, ובמהלך המשפט אם התיק יגיע לדיון בין כתליו. כדי שמצד אחד לא תפליל עצמך מבלי משים וללא צורך, ומצד שני לא תיראה בעיני המערכת כגורם עוין שאינו משתף פעולה יש להיוועץ בעורך דן מנוסה ומומחה בחוק הגנת הפרטיות.

סמכויות הרשות להגנת הפרטיות

הרשות להגנת הפרטיות מוסמכת לחקור חברות ציבוריות, עסקים פרטיים, בעלי מניות, חברי דירקטור, מנהלים זוטרים, סמנכ"לים ומנכ"לים, ראשי ערים, רבנים, משרדי ממשלה ועוד. חוק הגנת הפרטיות בנוגע למאגרי מידע קובע תקנות ברורות המחייבות רישום מאגר מידע, דיווח על פריצות ובעיות אבטחה שהתגלו במאגר, אבטחת מאגר המידע , מינוי אחראי למאגר ועוד.  הפרה של אחד מן הסעיפים המוגדרים בחוק מהווה עבירה על החוק להגנת הפרטיות. לפיכך, אם אתה מנהל של חברה או עסק המחזיקים מאגרי נתונים ומידע על לקוחות, יש להיוועץ עם עורך דין מומחה להגנת הפרטיות עוד לפני בניית מאגר הנתונים, ועל אחת כמה וכמה אם הינך מזומן לרשות להגנת הפרטיות.

מקרים לדוגמה

הגנת הפרטיות היא תחום רחב היקף, לפניכם מספר דוגמאות לפסיקות שהתקבלו בשנים האחרונות:

◻️  מידע רפואי על נשים המבקשות לבצע הפלה – אל הרשות להגנה על הפרטיות הגיע מידע, על פיו שתי נשים הפועלות בעמותה למניעת הפלות יצרו קשר עם מזכירה במרפאה בה מבוצעות הפלות, והמזכירה העבירה אליהן פרטיהן של נשים שפנו למרפאה. הפרטים כללו שמות ומספרי טלפון של הפונות, מועד ההפלה המתוכנן, ומועד כינוס הועדה לאישור ההפלה. העמותה ניצלה את המידע לצורך יצירת קשר עם הפונות והפעלת לחץ עליהן שלא לבצע את ההפלה. לאחר חקירה הוגש כתב אישום כנגד שלושת הנשים החשודות.

◻️  מידע רפואי על מי שזקוק לשירותי סיעוד – חקירה מסועפת שנפתחה בשנת 2016 עסקה בסחר במידע רפואי על חולים מבוטחי קופת חולים לאומית שאושפזו לצורכי ניתוח בבית החולים רמב"ם. המידע שהועבר שימש חברות סיעוד וטלרפואה, אשר יצרו קשר עם המנותחים שנזקקו לשירותי סיעוד לאחר הניתוח. המבוטחים, שלא היו מודעים לעובדה שאת שירותי הסיעוד שמציעים להם בטלפון הם זכאים לקבל ללא תשלום מן הביטוח הלאומי שלמו לחברות הסיעוד כספים על השירותים הנ"ל. בנוסף לניצול אי הידיעה של החולים, התרמית פגעה בסיכוייהן של חברות אשר פועלות על פי חוק, ויצרה מצב לא הוגן הן כלפי החולים המנוצלים והן כלפי חברות הסיעוד האחרות הפועלות על פי החוק. חלק מן הנאשמים הודו בעבירות המיוחסות להם ונענשו בקנסות ובעבודות שירות, על שתי חברות הסיעוד הוטלו קנסות של 400,000 ו 150,000 ₪, וכנגד המתווכים התנהל משפט בבית משפט השלום בחיפה בשנת 2018.

◻️  רישום כוזב – על פי החשד, מתכנת בכיר בחברת BDI מחק תמורת תשלום נתוני אשראי שליליים של שמונה עשר אנשים שביקשו לקבל הלוואות. המתכנת הבכיר, שנקלע לחובות כבדים קיבל את ההצעות מחמישה מתווכים שהבטיחו ללקוחותיהם מחיקת נתוני אשראי שליליים תמורת עמלה. את מעשיו הסווה המתכנת הבכיר במגוון דרכים מתוחכמות. כנגד החשודים בפרשה הוגשו כתבי אישום בגין עבירות על חוק הגנת הפרטיות, חוק שירות נתוני אשראי, וכן בגין עבירות זיוף ושוחד.

מה קורה לאחר סיום החקירה ברשות להגנת הפרטיות?

◻️  העברת חומר החקירה לתביעה: המשטרה תעביר את חומר החקירה לטיפולה של הפרקליטות או התביעה המשטרתית, לפי חלוקת הטיפול שנקבעה בחוק.

◻️  השלמת החקירה: היועץ המשפטי לממשלה או תובע רשאים להורות למשטרה להוסיף ולחקור, לשם החלטה בדבר העמדה לדין או לשם ניהול יעיל של המשפט.

◻️  הגשת כתב אישום והעמדה לדין פלילילאחר החקירה וכאשר ישנה תשתית ראייתית מספקת להרשיע נאשם בפלילים - עשויה התביעה להחליט על הגשת כתב אישום נגדו בפני בית משפט פלילי. כתב אישום הוא מסמך המוגש על-ידי המדינה נגד נאשם שסבורה היא שיש להעמידו לדין ולהענישו על מעשיו הפליליים.

◻️  סגירת תיק בשל חוסר ראיות מספיקות: כאשר אין למשטרה חומר ראיות אשר סביר שיביא להרשעת אדם בעבירה מסוימת.

◻️  סגירת תיק בשל חוסר אשמה: במקרים בהם אין כל ראיה הקושרת את החשוד לביצועה של עבירה, באופן שלא ניתן לייחס לו כל "אשמה". תיק שנסגר בשל חוסר אשמה, יימחק מרישומי המשטרה (בפועל הרישום לא נמחק ממחשבי המשטרה).

◻️  סגירת תיק בשל חוסר עניין לציבור: כאשר המשטרה או התביעה מגיעה לקביעה ערכית כי אין תועלת ציבורית בהעמדה לדין.

◻️  סגירת התיק בהסדר מותנה: רשויות התביעה מוסמכות לסגור תיקים פליליים נגד חשודים שנמצאו נגדם מספיק ראיות המאפשרות את העמדתם לדין בעילה של "סגירה בהסדר", בתמורה להודאה בעבירה מצדם והתחייבות לשלם פיצוי או להימנע מביצוע עבירות נוספות בעתיד. במאמר הבא מסביר עו"ד דוק על הליך סגירת תיק בהסדר מותנה.

כמו כן, החשוד רשאי לפנות לתובע המשטרתי בבקשה לשנות את עילת הסגירה בתיק.

קראו גם את המאמרים הרלוונטיים הבאים:

◻️ מהי חקירה תחת אזהרה ומה זה אומר?

◻️ הכנה לחקירה במשטרה - המדריך לנחקר

◻️ חקירה משטרתית - איך להתמודד נפשית ומנטלית

◻️ זכויות חשודים בחקירה באזהרה

◻️ תרגילי חקירה - כיצד להיזהר מהם

◻️ 10 דברים שאסור לעשות בזמן חקירה במשטרה

◻️ ייעוץ לפני חקירה - באין תחבולות יפול עם ותשועה ברוב יועץ

◻️ חוק חקירת חשודים - חשיבותו ומשמעות הפרתו

◻️ כיצד נכון להתמודד נפשית ומנטלית בזמן ולאחר החקירה במשטרה?

◻️ האם רצוי שעורך דין יתלווה עם חשוד לחקירת משטרה?

◻️ באילו מצבים רשאית המשטרה לעצור אדם וכיצד ניתן להביא לשחרורו?

◻️ מהו עימות במשטרה והאם צריך להתכונן אליו?

◻️ האם ישנה חובה להתייצב לחקירת משטרה?

◻️ הזכות להיוועץ עם עורך דין טרם החקירה ובמהלכה

◻️ שחרור חשודים ממעצר לאחר חקירת משטרה

◻️ סיום חקירה במשטרה - מה עושים מכאן?

זומנת לחקירה ברשות להגנת הפרטיות? אל תוותר על זכותך להיוועץ בעורך דין פלילי טרם החקירה

גם אם אתה אדם נורמטיבי, זה ששומר על החוק, לא מעשן, לא שותה, זה שנוהג עם שתי הידיים על ההגה ותמיד שם חגורה, עובד בעבודה מסודרת, בעל משרה מכובדת, לעיתים אפילו ידוע בציבור, משתדל לכבד את הזולת ולא לעבור על החוק - פתאום, ביום בהיר אחד וללא הכנה מוקדמת אתה יכול למצוא את עצמך בנקל תחת חקירה משטרתית בגין חשד בלבד למעשה שביצעת לכאורה, ומכאן העלילה יכולה רק להסתבך אם לא תשמור על כלל היסוד האחד - התייעצות עם עורך דין פלילי טרם החקירה. לכן, כדאי להתכונן לחקירה ברצינות רבה, אף אם אתה בטוח בצדקתך. חשוב לקבל ייעוץ לפני חקירה מטעם עורך דין פלילי מנוסה ללא קשר למסגרת שבה היא נערכת. החקירה היא השלב הראשון בהליך הפלילי. לפעמים האמת היא פתלתלה ומעורבות האדם אינה כפי שהוא סבור מראש. החוקרים ינסו למשוך אותו במילים, לשכנע אותו על מעורבותו ולאסוף עדויות וראיות.

יש לדעת כיצד להיערך לחקירה בתבונה, הן מבחינת מידע וזכויות אזרחיות וכלה בטקטיקות של חקירה וכיצד להתגונן בפניהם. הניסיון מוכיח כי אדם שקיבל ייעוץ מקצועי עוד לפני החקירה, לא איבד את שלוותו, יכול היה לענות על השאלות בקור רוח ופעמים רבות הדבר היטה את הכף לטובתו. גם אם מדובר בנחקר שבוודאות אשם, הרי החקירה משמעותית מאוד להמשך ההליך שיבוא לאחר מכן, וכל דבר שייאמר בחקירה עלול להשפיע על עתידו.

זכור, כל אמירה, תגובה או הודאה בזמן החקירה - גורליים להמשך ההליך הפלילי נגדך. משכך, כל מה שתאמר בחקירתך עשוי לשמש נגדך בבית המשפט, ומה שהיית אמור לציין במהלך החקירה ולא ציינת -  לא תוכל לטעון במועד מאוחר יותר, שכן ידובר בגרסה כבושה שמשקלה הראייתי נמוך למדי לדעת בתי המשפט.

נוכח חשיבותה הרבה של החקירה ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך נגדך, חשוב שתיוועץ עם עורך דין פלילי מנוסה טרם החקירה. דע - כי התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתך לחקירה עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה.

ההליך הפלילי סבוך, מורכב ומאפשר טווח פעולה רחב. כמעט כל אחד מהשלבים בהליך הפלילי יכול להוות שלב יציאה ממנו ולהיפך, מניעת יציאה ממנו. היוועצות בעורך דין הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך הפלילי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

צוות עורכי הדין שלנו, ביניהם גם יוצאי הפרקליטויות השונות ורשויות האכיפה, פועל במקצועיות ומסירות על מנת ולהגן על זכויותייך. המשרד מונה צוות אנשים מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. במידה וזומנת לחקירה ברשות להגנת הפרטיות, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מחשב | פגיעה בפרטיות באינטרנט | חוק הגנת הפרטיות | הגנת הפרטיות באינטרנט | פגיעה בפרטיות | עורך דין עבירות מחשב | הכנה לחקירה פלילית | עבירות על חוק הגנת הפרטיות | ייעוץ לפני חקירה | הפרת חוק הגנת הפרטיות | חקירה ברשות להגנת הפרטיות | הזמנה לחקירה ברשות להגנת הפרטיות | עורך דין הגנת הפרטיות | החזקת מאגר מידע החייב ברישום

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה אבי דוביצקי צייד הפדופילים ישלם לעו"ד אסף דוק מעל 350 אלף שקלים סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד שתקף את ילדיו הקטינים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חק הגנת הפרטיות
מאי | 07:23 15/10/2015
חק הגנת הפרטיות
עו''ד אלון שליכטר | 13:57 15/10/2015
מהי הגנת ההסתמכות?
יואל | 08:17 18/11/2017
מהי הגנת ההסתמכות?
עו''ד אור הדאיה | 13:56 19/11/2017
מהי הגנת ההסתמכות?
יואל | 14:39 19/11/2017
חקירה על עבירות מין
חסוי | 11:24 27/12/2016
חקירה על עבירות מין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:17 27/12/2016