חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | מהי בדיקת פוליגרף?

מהי בדיקת פוליגרף?

עומדים בפני בדיקת פוליגרף? מאמר זה סוקר את מהות בדיקת הפוליגרף הידועה בשמה המפורסם יותר "מכונת אמת", ומתייחס לאופי הבדיקה, מהותה וההתייחסות המשפטית לעניין בדיקת הפוליגרף בהליך הפלילי בישראל. כמו כן, נדגיש כבר עתה כי פרט להליך המעצר, בדיקת הפוליגרף לא מהווה ראיה קבילה במשפט הפלילי, גם לא בהסכמת שני הצדדים.

מהי בדיקת פוליגרף?

פוליגרף, הוא מכשיר חשמלי אשר מסוגל לקלוט את תגובותיו הבלתי נשלטות והבלתי רצוניות של הנחקר, בכדי לראות אם הוא משקר. הפוליגרף משמש גופים רבים, ביניהם חברות ביטוח המוכרות פוליסות מיוחדות ומהווה תנאי בלתי נפרד מרכישת הפוליסה הרצויה , אך משתמשים בו כיום יותר ויותר במבדקי תעסוקה ובתחום האבטחה.

בהתאם לסדר הדין הפלילי, לא ניתן להשתמש בבדיקת הפוליגרף, אותו עורכת המשטרה בעת החקירה, כממצא וכלי אמין המעיד על נתונים עובדתיים במסגרת הליך שיפוטי (פרט להליך המעצר). יתרה מזו, לנחקר ניתנת הזכות להחליט אם רצונו להיבדק בפוליגרף או שלא.

כאשר אדם נמצא תחת לחץ או במצב לא מאוזן, ניתן לדעת באמצעות בדיקת הפוליגרף אם הוא דובר אמת או משקר, ע"י שינויים בלתי נשלטים בקצב הדופק, עלייה בלחץ הדם ושינויים פיזיולוגים המתרחשים שלא בשליטתו של הנחקר בעת הבדיקה עצמה.

בכל העולם ישנו קו יסודי מונחה לפיו מתנהלים בוחני הפוליגרף מול הנחקרים השונים במטרה להגיע לחקר האמת. נקודות המוצא לחקר האמת בבדיקת הפוליגרף, היא שיטת שאלות סגורות שהתשובה עליהן תהיה חייבת להיות "כן" או "לא".

אופי הבדיקה מתחלק ל 3 קטגוריות, כאשר הקטגוריה הראשונה היא מתן שאלות רלוונטיות לנושא החקירה ונקראות "שאלות חמות", לאחר מכן עוברים לקטגוריה השנייה – שאלות בלתי רלוונטיות למהות החקירה – הנקראות "שאלות קרות" ולבסוף עוברים לקטגוריה השלישית ומשתמשים בשאלות ביקורת המכונות "שאלות השוואה" .

במקרים מסוימים ניתן לתת לנחקר את השאלות טרם שלב ביצוע הבדיקה בפוליגרף, אך בחקירות משטרתיות לא פועל כך הדבר ולעיתים נעשית הבדיקה תחת לחץ, איומים ושיטות מאיימות ומפחידות אחרות שמגבירות את הסיכוי לצאת דובר שקר, למרות שהנחקר דובר אמת.

יש הבדל אדיר בין חקירה מלחיצה במסגרת המשטרה וכל הנלווה אליה בבדיקות הפוליגרף, לבין בדיקת פוליגרף פרטית הנערכת במכון מסודר ללא כל הלחץ והמתח המתקיים במסגרת חקירה משטרתית.

בחקירת משטרה מתחילים עם שאלות סרק כלליות שאין סיבה לשקר עליהן כגון, שם פרטי, שם ממשפחה, מצב משפחתי וכד'. כאן עורכת המשטרה מבדק אמינות לנחקר ונותנת לו ביודעין יד חופשית לשקר בכדי שיוכל לבחון את אמינות המכשיר. פעולת הסטה זו נועדה לבלבל אותו לאחר הבדיקה במטרה למשוך ממנו הודאה לעיתים על משהו שכלל אינו ביצע ואף יצא דובר אמת בבדיקת הפוליגרף.

לאחר שאלות הסרק, עוברים לשאלות רלוונטיות הקשורות למהות החקירה ושאלות עליהן נשאל בחקירה עצמה במטרה להשוות תוצאות. לא פעם קורה כי הנאשם אמר את האמת בחקירה טרם בדיקת הפוליגרף ורק מעצם המעמד והלחץ של כל חוטי החשמל והאלקטרודות המחוברות לגופו, נוצרה סטייה קטנה שמוכיחה כי התשובה שמסר בעת בדיקת הפוליגרף מראה על תשובה שקרית – המזל הגדול של הנחקרים כי ממצא זה אינו קביל בבית המשפט בדיונים פליליים.

לאחר סדרת השאלות הרלוונטיות עוברים לחלק הקשה ביותר שהוא שאלות ההשוואה – בחלק זה של הבדיקה, שואלים את הנחקר שאלות אשר אינן קשורות למהות החקירה, במטרה להגביר אצלו את רגשות האשמה כבן אנוש ולעורר אצלו אי נוחות מכוונת במטרה לנסות להפיל אותו בשאלות רלוונטיות הקשורות לחקירה ומהותה כמו למשל: "האם במהלך חייך שיקרת למישהו"? או "תאר את כל הפעמים בהם לקחת משהו שלא היה שלך, אפילו בילדות או בגן, אפילו עט בכיתה".

אמינות בדיקת הפוליגרף מוטלת בספק וזאת בשל העובדה כי אין מדד אמיתי ומדעי לגבי אמיתות הבדיקה באופן גורף מול מכונים שונים בארץ ובחו"ל וכי הרוב הגדול מעיד על 70% דיוק בעוד האחרים טוענים ל 90 או 95 אחוזי דיוק.

מה גם שנמצאו לא מעט אנשים אשר הצליחו לעלות על שיטת הבדיקה ויודעים כיצד "לעבוד" על המכשיר ובאיזה מצב רגשי להיות. חרף העובדה כי בדיקות פוליגרף במרבית המקרים לא נעשות ללא הכנה מוקדמת וכי יש לנחקר זמן להתכונן לבדיקה מבעוד מועד ואין זה משנה אם הוא במסגרת חקירה במעצר או חופשי, יכול לכוונן את מצב רוחו ורמתו הפיזיולוגית כדי שתתאים למה שהוא בוחר ובכך יכול להרעים על המכשיר, לשקר ולצאת "דובר אמת".

בחקירות משטרתיות, חלק מתרגילי החקירה המניפולטיביים לשבור נחקר שלא מודה בביצוע העבירות המיוחסות לו, היא להסתיר את דבר תוצאות הבדיקה שגילתה כי הוא דובר אמת וזאת לאחר שהוכיחו לו מתי ניתן לגלות אם הוא דובר אמת ומתי לא בעת הבדיקה עצמה, להטיח בפניו כי יצא דובר שקר ושיודה (בייחוד בדברים אותם כלל אינו ביצע), במטרה לשבור אותו, להוציא ממנו בכוח הודאה ולנסות להפליל אותו.

אנשים חזקים במיוחד, לא נשברים לתרגיל זה וממשיכים לדבוק בגרסתם הראשונית גם אם אין בידם את תוצאת הבדיקה. מהלכים פסולים אלו הנם לא חוקיים בעליל וניתן בנקל לפתוח הליך פלילי כנגד המשטרה באמצעות מח"ש על ניסיון הפללה בכוח ובעורמה. כאן המקום לציין כי ניתנת לנחקר הזכות בכל עת לבקש שעו"ד פלילי מטעמו יהיה נוכח בעת החקירה המשטרתית, מה שמרתיע באופן גורף את חוקרי המשטרה מלבצע מניפולציות שיכולות לסבך אותם ואת הנחקר.

חוקרי משטרה מרגישים כבולים בידיהם וברגליהם, כאשר עו"ד פלילי המייצג את החשוד מופיע איתו ונוכח איתו בעת החקירה עצמה ומתנהלים לפי אמות המידה המקובלות. חשוב לציין כי לא חייבים לעבור בדיקת פוליגרף במשטרה וזה נתון אליו ניתן להתנגד, כלומר, לגבי הדין הפלילי ע"פ חוק אין תוקף לבדיקת הפוליגרף.

למרות כל זאת ולמרות שבית המשפט כלל לא מתייחס לבדיקת הפוליגרף במהלך ההליך הפלילי, חוקרי המשטרה רואים בו כלי מהותי וחשוב במהלך החקירה, טרם סיומה והגשת כתב אישום, במטרה להוציא מהנחקרים מידע נוסף הן לשם סינון חשודים פוטנציאלים והן לשם סחיטת מידע נוסף על חשודים אחרים. חשוב שתדעו כי ע"פ החוק במדינת ישראל, התנגדות הנחקר לבדיקת פוליגרף במשטרה, לא מהווה אינדיקציה לאשמתו של הנחקר.

בשונה מחקירה פלילית והליך משפטי פלילי אשר אינו שולל או מתיר או מחייב שימוש בפוליגרף ככלי חשוב המסייע לקבלת החלטות השופטים בהליך הפלילי וכי הוא מסייע לחוקרים בלבד בעת ביצוע החקירה, בדיונים אזרחיים נחשבת בדיקת הפוליגרף ככלי רב השפעה וזאת אם הוא נעשה בהסכמת כל הצדדים ומהווה כלי גישור.

עומדים בפני בדיקת פוליגרף? התייעצו עם עו"ד פלילי בהקדם

נוכח חשיבותה הרבה של בדיקת הפוליגרף לעניין החקירה במשטרה ונוכח ההשלכות שעשויות להיות לה על המשך ניהול התיק הפלילי נגדך, חשוב שתיוועץ עם עו"ד פלילי טרם הבדיקה. באפשרותך ליצור עימנו קשר בכל שעה בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי בעניינם. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורך דין פלילי | בדיקת פוליגרף | מכשיר פוליגרף | קבילות בדיקת פוליגרף | סירוב לבדיקת פוליגרף | פוליגרף בהליך פלילי | פוליגרף בהליך מעצר | פוליגרף בחקירת משטרה | היוועצות בעורך דין טרם בדיקת פוליגרף

הצלחות המשרד בתחום
שחרור חשוד ממעצר בעבירות תקיפה וחבלה עבודות שירות בלבד לעורך דין שהורשע בגניבת כספי לקוחותיו אי הרשעה ללקוחה שאיימה ותקפה סייעת בגן ילדים סגירת תיק מחוסר אשמה למעסה שהואשם בביצוע מעשים מגונים במטופלות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
ביצוע בדיקת פוליגרף
ליאור | 05:14 14/09/2015
סירוב לעבור בדיקת שתן בחקירת מצ"ח
חיים | 05:35 01/06/2016
סירוב לעבור בדיקת שתן בחקירת מצ"ח
עו''ד אלעד שאול אלבז | 17:18 01/06/2016
בדיקת רישום פלילי במקום העבודה
אלי | 13:34 18/10/2013
מקום עבודה הרשאי לקבל מידע על רישום פלילי של עובד
עו''ד אסף דוק | 13:47 18/10/2013
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 09:52 31/03/2019
בדיקת הערכת מסוכנות
ערן | 11:39 08/08/2016
בדיקת הערכת מסוכנות
ערן | 12:59 10/08/2016
פרק הזמן מרגע עצירת רכבו של הנבדק ועד ביצוע בדיקת ינשוף?
תומר | 10:49 17/11/2015
פרק הזמן מרגע עצירת רכבו של הנבדק ועד ביצוע בדיקת ינשוף?
עו''ד אלון שליכטר | 15:35 17/11/2015
בדיקת דנא
יוני | 22:17 24/01/2015
בדיקת דנא DNA
עו''ד אסף דוק | 13:03 25/01/2015
רישיון לאוטובוס ורישום פלילי
מיכל | 20:30 15/03/2018
רישיון לאוטובוס ורישום פלילי
עו''ד עודד רגב | 09:31 19/03/2018