חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | איסור פרסום שם חשוד

איסור פרסום שם חשוד

החוק אוסר על פרסום שמו של חשוד שטרם הוגש נגדו כתב אישום במשך 48 שעות לחקירתו או עד סיום הדיון הראשון שהתקיים בעניינו לפני שופט (בדרך כלל הכוונה היא לדיון מעצר), לפי המוקדם מביניהם. לעניין זה לא יובאו שבתות ומועדים במניין השעות. מטרתו העיקרית של האיסור היא לאפשר לחשוד למצות את זכותו לפנות לבית המשפט ולבקש את איסור פרסום שמו, ובכך לצמצם מצבים בהם שמו של החשוד מתפרסם עוד בטרם הספיק לבקש את איסור הפרסום.

איסור פרסום שם של חשוד בהליכים פליליים

לכל חשוד עומדת הזכות לבקש לקיים את הדיון בעניינו בדלתיים סגורות וכן לאסור את פרסום שמו עד למועד הגשת כתב אישום בעניינו, שכן בשלב המעצר טרם נתבררה כלל מעורבותו של החשוד באירוע המיוחס לו משום שטרם החל המשפט הפלילי בעניינו. החוק מכיר בכך כי התרת פרסום עלולה להיות בלתי הפיכה לעומת איסור פרסום שיכול להיות מוסר בהמשך הדרך.

דברים אלה מקבלים חיזוק מנתונים שפורסמו על ידי משטרת ישראל עצמה, מהם עולה כי בשנת 2010, למשל, נפתחו על ידי המשטרה 348,312 תיקי חקירה, כאשר מתוכם רק ב-164,628 תיקים (המהווים 42%) הגיעו לכדי גילוי, שמשמעותו גיבוש תשתית ראייתית לביצועה של עבירה על ידי החשוד. המשמעות המעשית היא שבסופו של דבר רוב תיקי החקירה נסגרים ללא שמוגשים בהם כתבי אישום נגד החשודים בשל היעדר תשתית ראייתית מספיקה להרשעה.

סעיף 70 (ד1) לחוק בתי המשפט, שעניינו עיכוב פרסום פרטיו המזהים של חשוד, קובע כך: "לא יפרסם אדם שמו של חשוד שטרם הוגש נגדו כתב אישום, עד תום 48 שעות מהמועד שבו התייצב החשוד לחקירה או שהיה עליו להתייצב לחקירה, או עד סיומו של הדיון הראשון שהתקיים לפני שופט בעניינו, לפי המוקדם מביניהם; לעניין זה לא יובאו שבתות ומועדים במניין השעות".

התקופה הסטטוטורית מתחילה להימנות מהמועד שבו התייצב החשוד לחקירה או המועד שהיה עליו להתייצב לחקירה. תכלית ההסדר היא לתת לחשוד הזדמנות מעשית לבקש מבית המשפט לאסור את פרסום שמו. יודגש, כי על פי הגדרות החוק, איסור פרסום שמו של חשוד כולל גם איסור על פרסום כל פרט אחר אשר יש בו כדי לזהותו.


חשוב להדגיש, כי איסור הפרסום הסטטוטורי פוקע מאליו בחלוף 48 שעות או לאחר מועד קיום דיון בבית המשפט, ועל כן ככל שהחשוד לא ינצל  פרק זמן זה כדי לבקש את המשך איסור פרסום זהותו, הרי שניתן יהיה לפרסם את פרטיו בחלוף התקופה הסטטוטורית, ללא צורך בפנייה לבית המשפט או הודעה על הכוונה לעשות כן.

החריגים לכלל האוסר פרסום שם של חשוד

1. בית המשפט התיר את הפרסום בשל העניין הציבורי שבפרסום, ובלבד שניתנה לחשוד הזדמנות להשמיע את טענותיו בעניין;

2. רשות חוקרת פרסמה או ביקשה לפרסם את שם החשוד, במקרים בהם הפרסום נדרש לצורך איתור חשוד או עד, תפיסת עבריין נמלט, אזהרת הציבור או לצורך חיוני אחר, ועיכוב הפרסום שייגרם מהצורך בקבלת אישור בית המשפט לפרסום עלול לסכל את מטרת הפרסום האמורה.

3. החשוד ביקש לפרסם את שמו או הסכים לפרסום שמו, ובלבד שהבקשה או ההסכמה ניתנה על ידי החשוד עצמו או בא כוחו, בכתב.

פקיעת איסור פרסום שם חשוד

התקופה הסטטוטורית לאיסור הפרסום פוקעת בחלוף 48 שעות או לאחר דיון בבית המשפט, לפי המוקדם. היה ובמשך הזמן הזה ניתנה החלטה על המשך איסור פרסום, יפקע האיסור עם הגשת כתב האישום נגד החשוד, אלא אם כן קבע בית משפט אחרת.

יידוע החשוד על זכותו לבקש את איסור פרסום שמו

על הרשות החוקרת מוטלת החובה ליידע חשוד שהוא עצור ואינו מיוצג בדבר זכותו לבקש מבית המשפט לאסור את פרסום שמו, וכן עליה לאפשר לו להגיש בקשה לאיסור פרסום שמו באמצעותה, לפי הטופס שצורף לתוספת הרביעית. בנוסף, על הרשות החוקרת ליידע את החשוד בדבר אפשרות זו לא יאוחר מ- 24 שעות מעת מעצרו או לפני שהובא בפני שופט – המוקדם מביניהם (לעניין זה לא יובאו שבתות ומועדים במניין השעות).

ערעור על ההחלטה לאסור או להתיר את פרסום שמו של חשוד

קיימת זכות ערר על ההחלטה לאסור או להתיר את הפרסום, תוך שבעה ימים ממתן ההחלטה, ולצידה סמכות של הערכאה הראשונה להורות על עיכוב ביצוע "לפרק זמן שיקבע ובתנאים המתאימים".

זומנתם לחקירה במשטרה? קרובכם נעצר? התייעצו עוד היום עם עורך דין פלילי

פרסום זהותו של אדם בהקשר הפלילי עלול לגרום לו ולקרובים הסובבים אותו נזק בלתי הפיך, ואף לפגיעה בלתי מידתית ביחס לנסיבות המקרה. על כן, במידה ואתם מעוניינים להמשיך ולשמור על כבודכם ופרטיותכם מומלץ לפנות מבעוד מועד לעורך דין פלילי על מנת שזה יסייע לכם בכל הקשור להמשך איסור פרסום שמכם בהקשר הפלילי. אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר, ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
מעצרים | איסור פרסום שם חשוד | חקירת משטרה | חקירה במשטרה | עורך דין מעצר | איסור פרסום | צו איסור פרסום | דיון בדלתיים סגורות

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית שחרור חשוד ממעצר בעבירות נשק שחרור נאשם ממעצר בית לעבודה בעבירות גידול סמים שחרור ממעצר חשוד באונס בתוך המשפחה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בהחזקה ופרסום חומר תועבה של קטין בית המשפט המחוזי ביטל הרשעתו של אדם שתקף ופצע שתי נשים בהתקף פסיכוטי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
איסור פרסום שם של חשוד שנעצר
דוד | 16:27 16/02/2014
איסור פרסום שם חשוד
עו''ד אסף דוק | 19:23 16/02/2014
הפרת צו איסור פרסום
ערן | 18:48 14/08/2016
הפרת צו איסור פרסום
עו''ד אלעד שאול אלבז | 22:23 28/08/2016
פרסום כשיש צו איסור פרסום
ערן | 01:08 10/08/2016