חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירת בעילה אסורה בהסכמה

עבירת בעילה אסורה בהסכמה

המחוקק מצא לנכון להטיל איסור על בעילה גם כאשר היא מבוצעת בהסכמה הדדית, לאור הרצון לשמור ולהסדיר סטנדרט חברתי ומוסרי בנושאים שיפורטו בהמשך מתוקף תפקידו הפטרנליסטי. עבירת בעילה אסורה בהסכמה כוללת שני מצבים בהם ההסכמה הפורמלית שניתנה לביצוע יחסי המין לא תיחשב כהסכמה מן הבחינה החברתית - הראשון הוא בעילה של קטינה בהסכמתה הפורמלית, והשני הוא בעילה של בגירה בהסכמה אשר הושגה תוך ניצול מעמדי או הבטחת שווא.

בעילה אסורה בהסכמה - סעיף 346 לחוק העונשין

המחוקק ביקש להסדיר מצבים בהם המדובר ביחסים בין שני אינדבידואלים כשלאחד מהם יתרון מהותי מבחינת גילו או מעמדו. בבעילה אסורה בהסכמה בדרך כלל המדובר ביחסי מין בין קטינה לבגיר. בנוסף, לא פעם גברים בעמדות ניהוליות עומדים בסיטואציות המזמנות להם יחסי מין עם נשים המעוניינות בקידומן התעסוקתי, דרך מתן טובות הנאה מיניות.

חוק זה בא בנסיון לתת מענה לקביעה אלו אינטראקציות מהסוג הנ"ל יפול ברשתו של החוק הפלילי ואלו לא ייחשבו לכזה. הקביעה באם המדובר בסיטואציה בה נעברה עבירה פלילית תלויה בתשובה לשאלה באם המתלוננת הכניסה עצמה לסיטואציה בדעה צלולה או שמא היה כאן ניצול או מעשה עורמה מצדו של הנאשם.

על פי החוק, יחסי המין נחשבים ככאלה גם כאשר הם כוללים החדרה של איבר או חפץ לאיבר המין של האישה. על פי הגדרת החוק גם יחסים לא מלאים או כאלה אשר אינם נחשבים ליחסי מין על פי ההגדרה הקלאסית יכולים להיחשב לבעילה אסורה.

עבירת הבעילה האסורה בהסכמה מחולקת למספר אופציות כמובא להלן:

א. כאשר אדם בועל קטינה שהיא בגיל שבין 14 לבין 16 בהסכמה והיא אינה נשואה לו. (כאשר המדובר בבעילת קטינה בגיל קטן מ-14 אזי מדובר בעבירת אונס על פי סעיף 345 לחוק העונשין, גם אם הקטינה מסכימה).

ב. כאשר אדם בועל קטינה בת למעלה מ- 16 ופחות מ 18, בהסכמה, אך תוך ניצול  יחסים מיוחדים הקיימים ביניהם: יחסי תלות, מרות, חינוך או השגחה או תוך הבטחת שווא לנישואין.

ג. כאשר אדם בועל אשה בגירה (מעל גיל 18), תוך ניצול מרות ביחסי עבודה או בשירות או עקב עקב הבטחת שווא לנישואין תוך התחזות כפנוי למרות היותו נשוי.

העונש המירבי שצפוי למי שמבצע עבירה זו, הינו 5 שנות מאסר במקרים בהם המדובר בקטינה, ו-3 שנות מאסר במקרה של בגירות (כאשר הגיל של הבחורה עולה על 18).

כאשר מדובר בבעילת קטינה בגיליאים שבין 14 ל-16 תעמוד לנאשם הגנה מלאה על פי סעיף 353 לחוק העונשין במידה ויתקיימו כל שלושת התנאים שלהלן:

א. פער הגילאים בין הצדדים הינו עד 3 שנים.

ב. הקטינה הסכימה לבעילה הלכה למעשה.

ג. הבעילה אירעה במהלך יחסי רעות רגילים וללא ניצול מעמדו של הנאשם.

על מנת להרשיע אדם בביצוע בעילה אסורה בהסכמה יש להוכיח כי היה מודע או לחילופין נהג ב"עצימת עיניים" בכל הקשור לגילה של הנערה (כאשר נושא הגיל רלוונטי להוכחת אשמה) ואין הדבר תלוי כוונת זדון כזאת או אחרת. בשולי הדברים נציין כי הוכחת מקרים של בעילה אסורה בהסכמה לרוב תלויה בהתרשמות בית המשפט וזאת מאחר והרבה פעמים מתגלה סתירה מהותית בגרסאותיהם של הצדדים הנוגעים בדבר ואין בנמצא ראיות נוספות.

העונש המירבי הצפוי למי שמבצע עבירה זו, הינו 5 שנות מאסר במידה ונשוא העבירה הינה קטינה, ו-3 שנות מאסר במקרה שהיא בגירה (גילה למעלה מ 18).

קיום יחסי מין בהסכמה בין מטפל למטופל

בין מטפל למטופל שוררים יחסים לא שוויוניים מפאת העובדה שהמטופל פגיע, חשוף ורגיש לעומת מעמדו הרם של המטפל. יחד עם זאת, לא אחת נרקמים יחסים רומנטיים ומיניים אמיתיים בין מטפלים למטופליהם. חוק זכויות החולה שנחקק בשנת 1994, אוסר על קיום יחסים מיניים או רומנטיים בין מטפלים למטופליהם, גם אם נעשו בהסכמה, שכן המטופלים נתונים להשפעתם רבת העוצמה, עשויים להעריצם ואף להתאהב במטפליהם.

סעיף 347א(ב) לחוק העונשין, קובע עד 4 שנות מאסר למטפל נפשי שבעל אישה או שביצע מעשה סדום במטופל שמלאו להם 18 שנים בו או עד 5 שנות מאסר בגין בעילת מטופלת קטינה שמלאו לה 14 שנים וטרם מלאו לה 16 שנים. למידע נוסף אודות יסודותיה ומרכיביה של עבירת קיום יחסי מין בהסכמה בין מטפל למטופל - בקרו בעמוד הבא.

קיום יחסי מין בהסכמה במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת

בעילה אסורה בהסכמה ומעשה סדום כוללים מהיום גם מעשים שנעשו במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת או אדם הידוע בציבור או המציג את עצמו כבעל סגולות מיוחדות. כנסת ישראל אישרה הצעת חוק לפיה כהן דת הבועל אישה או העושה מעשה סדום או מעשה מגונה באדם, שמלאו להם 18 שנים, במשך התקופה שבה נתן להם ייעוץ או הדרכה או סמוך לה, בהסכמה שהושגה תוך ניצול תלות נפשית שמקורה בייעוץ או בהדרכה שניתנו להם על ידו, עובר עבירה שדינה עד 4 שנות מאסר. למידע נוסף אודות יסודותיה ומרכיביה של עבירת קיום יחסי מין בהסכמה בין כהן דת או בעל סגולות רוחניות לאדם שקיבל יעוץ או הדרכה - בקרו בעמוד הבא.

נחקרתם או הוגש נגדכם כתב אישום בגין בעילה אסורה בהסכמה?

במידה והנך חשוד בקיום יחסי מין עם קטינים בהסכמה, או קיום יחסי מין בהסכמה במסגרת טיפול נפשי או הדרכה רוחנית, אתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירת המשטרה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות מין בכלל ובעבירת בעילה אסורה בהסכמה בפרט מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. 

במידה וזומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין בעילה אסורה בהסכמה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מין באינטרנט | עבירות מין | בעילה אסורה בהסכמה | מעשה סדום בהסכמה | עורך דין עבירות מין | בעילת קטינה בהסכמה | בעילה שלא בהסכמה | קשר רומנטי בין מורה לתלמיד | בעילה בהסכמה | קיום יחסי מין עם קטינה בהסכמה | קיום יחסי מין בין מטפל למטופל | עונש על בעילה אסורה בהסכמה | קיום יחסי מין בין סמכות רוחנית לבין מאמין

הצלחות המשרד בתחום
זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין שחרור ממעצר חשוד בביצוע מעשים מגונים בקטינים אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט סגירת תיק ללקוח שנחשד בהחזקת פרסום חומר תועבה מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהטריד מינית סוכנת משטרתית שהתחזתה לקטינה בת 13

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
בעילה אסורה בהסכמה של בת 14 במסגרת קשר רומנטי
נעמה | 05:31 26/12/2016
בעילה אסורה בהסכמה של בת 14 במסגרת קשר רומנטי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 16:46 26/12/2016
בעילה אסורה בהסכמה של בת 14 במסגרת קשר רומנטי
דודי | 22:59 05/09/2018
ההבדל בין אונס לבין מעשה סדום
נטע | 20:57 01/10/2017
ההבדל בין אונס לבין מעשה סדום
עו''ד אור הדאיה | 21:56 01/10/2017
הקלטת שיחה בין מטפל למטופל
אלונה | 20:02 03/05/2017
הקלטת שיחה בין מטפל למטופל
עו''ד אלעד שאול אלבז | 21:32 03/05/2017