חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירת הסגת גבול פלילית

עבירת הסגת גבול פלילית

עבירת הסגת גבול פלילית היא הפרה של המרחב האישי הפרטי של אדם, בדרך של כניסה או המשך שהייה בנכס מקרקעין (דירה לדוגמא) או מיטלטלין (כלי רכב לדוגמא) השייך לו במטרה להפחידו, להעליבו, להקניטו או לעבור עבירה כלשהיא. כלומר, כניסה לנכס תיחשב כהסגת גבול רק אם נלווית לה מטרה בלתי חוקית. מידע נוסף אודות יסודות העבירה ומרכיביה במאמר הבא.

בפתח הדברים נציין כי יש להבדיל בין הסגת הגבול במישור האזרחי, בין היתר כפי שהיא באה לידי ביטוי בסעיף 18 לחוק המקרקעין המאפשר עשיית דין עצמי בנסיבות מסוימות לבין הסגת הגבול הפלילית הקבועה בסעיף 447 לחוק העונשין אשר מגדיר את הפעולה כעבירה ברת ענישה. בענייננו נדגיש כי האופצייה להשתמש בשירותי המשטרה במקום לקחת את החוק לידיים ולעשות סעד עצמי, הינה תמיד עדיפה בנסיבות העניין.

מהי הסגת גבול פלילית?

סעיף 447 לחוק העונשין מגדיר את הסגת הגבול כדלקמן:

(א). העושה אחת מאלה כדי להפחיד מחזיק בנכס, להעליבו, להקניטו או לעבור עבירה, דינו - מאסר שנתיים.

(1). נכנס לנכס או על פניו

(2). לאחר שנכנס כדין לנכס, נשאר שם שלא כדין.

(ב). נעברה עבירה לפי סעיף זה כשהעבריין נושא נשק חם או קר, דינו - מאסר ארבע שנים.

יודגש, כי כניסה לנכס תיחשב כהסגת גבול רק אם נלווית לה מטרה בלתי חוקית (הפחדה, העלבה, הקנטה או בכדי לעבור עבירה כלשהיא).

כדי להבין מהי הסגת גבול, עלינו להבין מיהו בגדר בעל נכס ומהו בכלל נכס. בנוסף יש להגדיר מהי כניסה אל נכס.

מהו נכס ומהי כניסה לנכס?

הסגת גבול אינה מוגבלת לנכסי מקרקעין בלבד (דירה או בית עסק, לדוגמא) והיא עשויה להתקיים גם ביחס לנכסי מיטלטלין (כלי רכב, לדוגמא). עיקרה של עבירת הסגת הגבול הוא הפגיעה במימוש זכויותיו הקנייניות של אדם במרחבו הפרטי.

כניסה לנכס יכולה להיות גם הכנסת חלק מגופו של הנכנס (לדוגמא: בעיטות בדלת חיצונית, הכנסת ראש או יד,   צלצול בפעמון דירה באופן ממושך, כניסה של גבר לחדר השינה של אישתו בדירתם בזמן הליכי גירושין ועוד).

מיהו מחזיק בנכס?

מחזיק בנכס כמוגדר לצרכי סעיף זה אינו בהכרח הבעלים הרשום של הנכס.

החזקה זמנית של אדם בנכס, מספקת דיה על מנת שיוגדר כמחזיק בנכס.

היסוד הנפשי הנדרש בעבירת הסגת גבול פלילית

כדי להרשיע אדם בעבירה זו, הלך המחשבה של הנכנס צריכה להיות על פי תנאי הסעיף דהיינו, הכניסה לנכס  צריכה להיעשות לשם הפחדת מחזיק הנכס, העלבתו, הקנטתו או לשם בצוע עבירה, משמע כניסה כשלעצמה אינה מספקת. יחד עם זאת, לשם הרשעה בעבירה לא נדרשת כי מחזיק הנכס יוקנט, יופחד הלכה למעשה  או שבפועל תבוצע עבירה. די בכך שעניין זה היווה בגדר מטרה של עובר העבירה או שהעובר על העבירה ידע כי קרוב לוודאי כי התנהגותו תביא לתוצאה האסורה של הפחדת מחזיק הנכס. משום כך, עבירות של הסגת גבול נוגעות פעמים רבות בהקשרים להתנהלות של סכסוך בעל אופי פרטי ובעולם התחתון. הענישה בהסגת גבול יכולה להתבסס על כניסה לנכס בלבד עם סבירות גבוהה להתנהגות שיכולה להוביל לאיום על בעל הנכס.

אין אף חובה כי מחזיק הנכס יהיה נוכח פיזית בנכס לשם הקנטה או תחושת האיום. די בכך כי ברגע ששמע שנכנסו לנכס שבבעלותו, גרם לו הדבר לתחושה כי הינו מוקנט או מאוים גם אם בדיעבד.

בנוסף, עבירת הסגת גבול הינה הישארות מבצע העבירה בנכס לאחר כניסה כדין, בנסיבות בהן אדם נכנס לנכס באופן חוקי, אך הישארותו לאחר מכן נעשתה בניגוד לרצונו של מחזיק הנכס ולאחר הדרישה כלפיו כי יעזוב את הנכס מבלי שהנכנס לנכס נענה לה בחיוב. אדם שנכנס לנכס בהסכמה אך בהמשך, מחזיק הנכס דורש ממנו לעזוב והוא מסרב לבקשה, הרי המעשה הנ"ל נחשב לעבירת הסגת גבול פלילית.

היבטים נוספים הקשורים בעבירה

מהמתואר עולה כי עבירה זו חלה במקרים רבים בהם באופן אסוציאטיבי ראשוני לא היינו סוברים כי בהסגת גבול פלילית עסקינן, זאת גם הסיבה שהתייעצות עם עורך דין פלילי אשר בקיא בחקיקה ובפסיקה הינה חיונית ואף הכרחית.

לצורך ההשוואה והבנת הסעיף במרחב הפלילי נציין כי לעומת עבירת הסגת הגבול, על מנת להוכיח עבירת פריצה להבדיל, הקבועה בסעיף 405 לחוק העונשין, בהתפרצות לבניין או בפריצה, יש צורך להוכיח פתיחה של דלת או חלון, שימוש בכח בגוף או בכלי עבודה לצורך ביצוע ההתפרצות וכוונה לגנוב. לעומת זאת, הגדרת הנכנס היא כוללת גם אדם המכניס רק חלקים מגופו או מהכלי בו הוא משתמש לבניין כאמור. הענישה בגין ביצוע עבירה מסוג התפרצות הינו גבוהה יותר ומגיע לכדי 5 שנות מאסר ובמקרים בהם בוצעה הגניבה או כל עבירה אחרת, לאחר מעשה הפריצה, המאסר יכול להגיע עד לכדי 7 שנות מאסר.

זומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הסגת גבול פלילית?

אתה זקוק לעורך דין המתמחה בעבירות נגד הקניין שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירת הסגת גבול פלילית מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין הסגת גבול פלילית פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד איילון בירנבוים נמנה על צוות המשרד ועוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים לאורך כל ההליך הפלילי והצבאי. המשרד מעניק למטופליו מכלול שירותים משפטיים מקיף בתחום המשפט הפלילי, לרבות ייעוץ וליווי משפטי במהלך החקירה הפלילית, ייצוג בהליך המעצר והשחרור, ייצוג בהליך השימוע, סגירת תיק פלילי בהסדר, ביטול כתב אישום, אי הרשעה, מחיקת רישום פלילי, הגשת בקשת חנינה, ניהול קובלנה פלילית, ייצוג אסירים, ייצוג נפגעי עבירה. המשרד מספק את שירותיו על פני כל שעות היממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות רכוש | פריצה והתפרצות | החזקת מכשירי פריצה | הסגת גבול | הסגת גבול פלילית | התפרצות לבניין | פריצה לבניין | התפרצות למקום מגורים | התפרצות לדירה

הצלחות המשרד בתחום
מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה עונש מקל בעבירות החזקת סכין וגניבת רכוש עבודות שירות בלבד ללקוח שהואשם בביצוע 2 התפרצויות לדירה וגניבת תכשיטים רבים קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות גניבה חמורות צו מניעה בעקבות פרסומים משמיצים בפייסבוק וביוטיוב סגירת תיק בהסדר מותנה ללקוח שהטריד מינית עובדת קטינה שלו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הסגת גבול, צו הרחקה לגיס (בעלה של אחותי)
שמעון | 17:25 02/10/2018
פריצה למייל
ענבל | 19:21 11/07/2019
פריצה מרחוק לפלאפון
אנונימית | 13:58 12/08/2018
פריצה מרחוק לפלאפון
גבריאל | 16:53 04/10/2018