חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירת החזקת נכס החשוד כגנוב

עבירת החזקת נכס החשוד כגנוב

עבירת החזקת נכס החשוד כגנוב קובעת כי אדם המחזיק ברכוש אשר יש לגביו חשד סביר כי הוא רכוש גנוב דינו מאסר 6 חודשים, אלא אם כן הצליח להוכיח כי ההחזקה ברכוש נרכשה באופן חוקי. עבירה זו חוקקה על מנת ולפגוע בתמריץ של מבצעי עבירות הגניבה מלזכות בכספי התמורה שמתקבלים עקב מכירתם של נכסים גנובים.

כלל מנחה במשפט הפלילי ובכלל הינו כי כל התנהגות הינה בגדר מותרת אלא אם כן קיים איסור בספר החוקים לגביה. כפי שידוע, לכל כלל קיים יוצא מן הכלל, אחד מיוצאי הדופן הינו סעיף 413 לחוק העונשין, אשר בהתקיימות תנאיו מקים חזקה הניתנת לסתירה ואשר מעבירה אל הנאשם את נטל ההוכחה כי לא כך הם פני הדברים.

זוהי עבירה יוצאת דופן מהבחינה הזאת שהיא מקשה על הנאשם ומקלה עם התביעה וגם בשל העובדה שהסעיף מסתפק בדרישה להלך נפש רשלני ביחס לאפשרות שהנכס חשוד כגנוב, על-אף שיסוד נפשי של רשלנות מהווה חריג לצורך הטלת אחריות בפלילים.

נוכח ההכבדה הניכרת על הנאשם, קיימים משפטנים בתחום אשר לדידם העבירה של החזקת נכס חשוד כגנוב אינה ראויה, שכן המדובר בפגיעה מעבר לנדרש בחירות האדם ובמסחר חופשי. לאור המצב המתואר ומתוך הצורך להביא לידי מינימום את הפגיעה בנאשם, מצא המחוקק לנכון לקבוע עונש מירבי יחסית קל של ששה חודשים על פי סעיף זה.

סעיף 413 לחוק העונשין קובע כך: "המחזיק דבר, כסף, נייר ערך או כל נכס אחר שיש עליהם חשד סביר שהם גנובים, ואין בידו להניח את דעתו של בית משפט שרכש את ההחזקה בהם כדין, דינו - מאסר ששה חדשים".

כחלק מסימן ה' לפרק י"א לחוק העונשין אשר מופיע תחת הכותרת "נכסים גנובים" בא סעיף זה על מנת למנוע דרך הרתעה החזקת נכסים שהושגו באופן בלתי כשר, ובכך  לצמצם את התמריץ לבצע עבירות מסוג זה.

יסודות העבירה שיש להוכיח על פי הסעיף הינם כדלקמן:

ההחזקה

על פי הסעיף יש צורך להוכיח שהנכס בהחזקתו של הנאשם. את ההגדרה להחזקה יש לפרש על פי סעיף 34 כד' לחוק העונשין, קרי היכולת הפיזית לשלוט בנכס ללא קשר לשאלת הבעלות. אדם שולט בחפץ, כאשר זיקתו אליו היא מיוחדת, נבדלת ביחס לאנשים אחרים.

כאשר הנכס נמצא בידיו של אדם, מוקמת החזקה כי יש לו חזקה עליו.

חשד סביר כי הנכס הינו בגדר רכוש גנוב

הכוונה ברכוש גנוב הינה על פי הגדרת ה"גניבה" בסעיף 383 לחוק העונשין. התביעה אינה נדרשת להוכיח כי הנכס נגנב בפועל, מדובר במבחן אובייקטיבי - האם בנסיבות העניין מתעורר חשד שהנכס גנוב. המדובר ביסוד בעיתי להוכחה ובית המשפט בפסקי הדין השונים עושה מאמץ להגדירו. דוגמאות לאופן בו יסוד זה נבחן הן – המחיר ששולם עבור הרכוש (אם המחיר ששולם נמוך משמעותית ממחיר השוק, הרי שהדבר מגדיל את הסיכוי לנכונות הסברה כי המדובר ברכוש גנוב), הנסיבות בהן התקבל הנכס וכד'.

היסוד הנפשי הנדרש

מודעות בפועל ליסוד ההחזקה. משמע, הנאשם מודע לעובדה כי הנכס נמצא בחזקתו, והוא מגלה יחס של רשלנות לעובדה כי ייתכן והמדובר בנכס גנוב. התביעה צריכה להוכיח כי היה מתעורר החשד כך או אחרת אצל אדם מהישוב כי המדובר ברכוש שהינו בגדר גנוב. כאמור, המדובר בהכבדה על הנאשם מאחר ויסוד נפשי של רשלנות מהווה חריג לצורך הטלת אחריות בפלילים.

לכשעמדה התביעה בנטל להוכיח את האלמנטים לעיל עובר הנטל לנאשם להוכיח על-פי מאזן הסתברויות כי רכש את ההחזקה בנכס הנדון כדין.

רכישה כדין נבחנת באופן סובייקטיבי

על בית המשפט לענות לעצמו על השאלה האם הנאשם רכש את החזקה בנכס "ביושר ובתום-לב". את התשובה ייתן בית המשפט בהתאם לנסיבותיו של כל מקרה ומקרה לחוד. נציין כי "עצימת עיניים" לנוכח האפשרות כי המדובר בנכס גנוב יכולה בהסתברות די גבוהה לסתור טענת רכישה ביושר ובתום לב.

כאמור המדובר בחריג לדין הפלילי שכן סעיף 413 תחת תנאיו מעביר את נטל ההוכחה לנאשם ובכך בעצם יוצר מתח עם הקונסטרוקציה המשפטית החשובה של חזקת החפות. סעיף 413 נועד להטיל על המקבל או הרוכש נכס חובת זהירות ביחס לטיבו, לאופן והמקום ממנו הגיע. כאמור, בכך ביקש המחוקק להפחית את התמריץ לעבריינות רכוש.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין החזקת נכס החשוד כגנוב?

אתה זקוק לעורך דין המתמחה בעבירות שימוש בנכסים גנובים שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירת החזקת רכוש גנוב מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין החזקת רכוש החשוד כגנוב פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד איילון בירנבוים נמנה על צוות המשרד ועוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים לאורך כל ההליך הפלילי והצבאי. המשרד מעניק למטופליו מכלול שירותים משפטיים מקיף בתחום המשפט הפלילי, לרבות ייעוץ וליווי משפטי במהלך החקירה הפלילית, ייצוג בהליך המעצר והשחרור, ייצוג בהליך השימוע, סגירת תיק פלילי בהסדר, ביטול כתב אישום, אי הרשעה, מחיקת רישום פלילי, הגשת בקשת חנינה, ניהול קובלנה פלילית, ייצוג אסירים, ייצוג נפגעי עבירה. המשרד מספק את שירותיו על פני כל שעות היממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות רכוש | החזקת נכס החשוד כגנוב | נכסים גנובים | קבלת נכסים שהושגו בפשע | קבלת נכסים שהושגו בעוון | החזקת רכוש גנוב

הצלחות המשרד בתחום
מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה עונש מקל בעבירות החזקת סכין וגניבת רכוש עבודות שירות בלבד ללקוח שהואשם בביצוע 2 התפרצויות לדירה וגניבת תכשיטים רבים קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות גניבה חמורות סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם בתקיפת אביה של בת זוגו סגירת תיק פלילי בעבירת יבוא סמים באינטרנט

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
גניבת נכסים וירטואלים
בובי | 07:18 19/10/2017
גניבת נכסים וירטואלים
בובי | 05:26 25/10/2017
גניבת נכסים וירטואלים
עו''ד אור הדאיה | 16:21 25/10/2017
החזרת רכוש גנוב
אלמוני | 08:34 22/03/2017
החזרת רכוש גנוב
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:40 22/03/2017
גזר דין קשה על החזקת פחות מגרם גראס
אנונימי | 11:39 19/02/2018
גזר דין קשה על החזקת פחות מגרם גראס
עו''ד עודד רגב | 18:38 19/02/2018