חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירת הטרדה באמצעות מתקן בזק

עבירת הטרדה באמצעות מתקן בזק

האיסור על הטרדה באמצעות מתקן בזק נולד בעקבות ריבוי מקרי ההטרדה באמצעות מכשירים אלקטרוניים. החוק קובע כי כאשר אדם עושה שימוש בטלפון, בסלולר או המחשב באופן שיש בו כדי לפגוע להפחיד, להטריד, ליצור חרדה או להרגיז שלא כדין אדם אחר - דינו יכול להגיע עד 3 שנות מאסר בפועל. על מנת ולהרשיע אדם בעבירה זו תידרש התביעה להוכיח כי המטריד התכוון לפגוע בשלוות נפשו של אדם.

עבירת הטרדה באמצעות מתקן בזק (הטרדות טלפוניות)

על פי סעיף 30 לחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ"ב-1982, הטרדה באמצעות מתקן בזק מתרחשת כאשר אדם אשר עושה שימוש במתקן בזק באופן אשר יכול להפחיד, לפגוע, להטריד, להרגיז שלא כדין או ליצור חרדה - דינו מאסר היכול להגיע עד כדי שלוש שנים בפועל שכן המדובר בעבירה פלילית.

המחשבה הפלילית אשר יש להוכיח לצורך הרשעה בסעיף זה הינה כי המטריד התכוון לפגוע, להפחיד או להטריד שלא כדין. את הכוונה ניתן בדרך כלל להוכיח דרך תוכן הדברים המהות והאופן בה ההטרדה מתרחשת, בזמן ההתקשרות עם המוטרד. דוגמא לכך הינה התקשרות חוזרת ונשנית בשעת לילה לא מקובלת תוך הטחת עלבונות או תוכן מטריד אחר באמצעות הטלפון.

המבחן להטרדה על פי הסעיף  היא האם האמירה היתה נשארת מחוץ לחוק אילו נאמרה בפניו של המוטרד לכאורה. בית המשפט במקרים מסוג זה מחפש את האיזון הנכון שבין חופש הביטוי מבחינת המהות, לבין אמירה של דברים בעלי תוכן פוגע, מאידך.

מהו המונח "מתקן בזק"?

הסעיף עוסק במונח "מתקן בזק". נציין כי "מתקן בזק" יכול להיות גם טלפון סלולארי ומחשב. המונח אינו מוגבל אך ורק למשמעות המילולית שלו, ההגדרה הורחבה כאמור גם לאמצעים אחרים שכן תכליתה של העבירה, באה למנוע פגיעה בשקט ובשלווה של משתמשי מכשירי התקשורת למיניהם. לתוהים מדוע בכל זאת לשון החוק מצומצמת למינוח "בזק", התשובה היא כי סעיף 30 לחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ"ב - 1982 חוקק כשעוד לא היו חלופות לבזק, כאשר כידוע כיום ניתן למצוא מגוון גדול של אמצעים הן בתחום הטלפונים והן בתחום תקשורת מחשבים ואינטרנט.

יסודות עבירה ההטרדה באמצעות מתקן בזק ומרכיביה

עבירות על פי סעיף 30 לחוק התקשורת, קרי הטרדה באמצעות מתקן בזק, באו על מנת למנוע את אותן סיטואציות כאשר אדם אחוז באובססיה כלפי אדם אחר. במקרים מסוג זה אנו נתקלים לעיתים תכופות  בעיקר אצל זוגות פרודים כאשר אחד מהצדדים לקשר מעוניין בניתוקו הסופי והמוחלט בעוד צד שני מעוניין להמשיכו.

בית המשפט רואה בחומרה מקרים בהם נשלחים איומים כלפי אדם תוך עשיית שימוש במכשירי תקשורת כמו טלפונים ומחשבים והנעשים מבלי לחשוף את זהות המתקשר. הסיבה לכך כאמור, הינה הצורך לשמור על שלוותו של האדם, תחושת הבטחון שלו וההימנעות מפרקטיקה של איומים כלפי הזולת.

נחזור ונציין כי לא כל אמירה גם אם נאמרה באמצעות אמצעי תקשורת הינה בגדר איום ועל כן לא כל אמירה הינה הטרדה על פי הסעיף האמור. עורך דין פלילי מנוסה יוכל לאחר שמיעת גרסת הנאשם להבין לעומק את משמעות הדברים שנאמרו בקונטקסט המשפטי לצמצמם את הנזק ולעיתים אף להביא לזיכוי וזאת וכאמור דברים הנאמרים ולא מהווים איום במסגרת שיחה אישית, אינם יכולים להוות עבירה על פי סעיף זה כאשר הם נאמרים באמצעות "מתקן בזק". כמו כן, שיחות רבות לשירות לקוחות של חברה מסוימת אינן נחשבות להטרדה בייחוד ככל והלקוח סבור כי הבעייה שלו לא באה על פתרונה והוא זקוק לשירות נוסף, אולם בנסיבות בהן נעשות פניות רבות בעלות תוכן מטריד, אלו ייבחנו על ידי המשטרה בכל מקרה לנסיבותיו ובהמשך גם בבית המשפט במידת הצורך.

האם אי פעם עשיתם שימוש במחשב או בטלפון שלכם באופן פוגע, מפחיד, או מטריד שלא כדין? עליכם להיזהר במעשיכם, שכן אתם עלולים למצוא את עצמכם עונים לקבלת צו למניעת הטרדה מאיימת או אפילו כתב אישום. כמו כן מומלץ לקחת בחשבון שמטריד פוטנציאלי אשר מסווה את זהותו לצורך ביצוע עבירה על פי סעיף זה, אינו בהכרח מוגן מחשיפה. במקרים מסויימים, ניתן יהיה למסור ליחידה החוקרת את פרטיו האישיים ו/או על שם מי האמצעי אשר איתו בוצעה העבירה, לצורך הגילוי של האדם אשר עומד מאחורי ההטרדה.

לאור מורכבות העבירה, חשוב ומומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי אשר מתמצא בחוק ובאופן בו ניתן להגן על נאשם אשר מתמודד עם אישום על פי סעיף 30 לחוק התקשורת. העובדה שבוצעה התקשרות בעלת תוכן המביע רצון או רעיון אשר נתפס אצל האדם בצד השני כמטריד, אינה בהכרח הופכת את מבצע השיחה לעבריין באופן אוטומטי.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הטרדה באמצעות מתקן בזק?

אתה זקוק לעורך דין המתמחה בתחום עבירות ההטרדה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירת הטרדה באמצעות מתקן בזק מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין הטרדה באמצעות טלפון, סלולר או מחשב פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
צו למניעת הטרדה מאיימת | הטרדה מאיימת | צו הרחקה | בקשה לצו למניעת הטרדה מאיימת | צו נגד הטרדה מאיימת | הטרדה טלפונית | עבירת איומים | הטרדה באמצעות מתקן בזק | הטרדה באמצעות מחשב | הטרדה בוואטסאפ | הטרדות בוואטסאפ | איומים בוואטסאפ | הטרדות טלפוניות | עורך דין צו הרחקה

הצלחות המשרד בתחום
שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה הוצאת צו הרחקה נגד אישה שחשדה שבעלה בוגד בה עם אחרת ביטול צו למניעת הטרדה מאיימת שהוצא בעקבות תלונת שווא במסגרת סכסוך שכנים ביטול צו הרחקה שהוצא נגד לקוח במסגרת סכסוך שכנים ביטול רישום משטרתי בעבירות גניבה לעובדת משרד החינוך וסטודנטית ללימודי דוקטורט סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם במעשה סדום בקטינה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הסדר במסגרת צו למניעת הטרדה מאיימת
שיר | 22:44 19/03/2019
צו למניעת הטרדה מאיימת
יורם | 12:33 30/08/2015
צו למניעת הטרדה מאיימת
עו''ד אלון שליכטר | 13:41 30/08/2015
המשך צו הטרדה מאיימת נגד שכן
משה | 14:31 20/02/2017
המשך צו הטרדה מאיימת נגד שכן
עו''ד אלעד שאול אלבז | 17:57 20/02/2017