חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירת היזק לרכוש במזיד

עבירת היזק לרכוש במזיד

עבירת היזק לרכוש במזיד קובעת כי אדם ההורס נכס או פוגע בו במזיד דינו 3 שנות מאסר. עבירה זו מתייחסת לפגיעה ישירה ומוחשית בנכסים של הפרטים בחברה, כאשר אותו הנזק בקניין יכול למצוא ביטויו במגוון רחב של דרכים ותוצאתו יכולה שתהא אובדן מוחלט של נכס או הרס נכס, כך שלאחר הינזקותו לא יתאים עוד לשמש לאותו ייעוד. עו"ד אסף דוק מסביר על יסודות עבירה ההיזק לרכוש ומרכיביה.

עבירת היזק לרכוש במזיד

היזק לרכוש בזדון הינה עבירה המהווה חלק מפרק י"א לחוק העונשין. המדובר בפרק המאגד תחתיו את רובן ככולן של עבירות הרכוש הפליליות המגוונות והשונות בחוק זה. מטרת המחוקק בניסוח סעיפים אלה הינה מתן ביטוי לאינטרס החברתי שבמתן הגנה לקניינו ורכושו של האזרח.

עבירת ההיזק לרכוש בזדון מופיעה במספר סעיפים בחוק העונשין וזאת לצורך ההבחנה בין מעשים חמורים יותר ופחות בהתאם לטיב הנכס הניזוק ובהתייחס לעיתים לאמצעי בו נעשה שימוש לביצוע העבירה. כך, ככל שהנכס מגלם בתוכו אינטרס חברתי גדול יותר כך העונש יהיה מחמיר יותר ביחס לעובדה שנעשה בו היזק. לדוגמא – היזק לצוואה גורר עונש של עד 5 שנות מאסר, היזק לרכב גם יכול גם הוא להגיע עד לכדי 5 שנות מאסר על פי הקבוע בסעיף 413 ה והיזק באמצעות חומר נפץ יכול להגיע גם עד לכדי 15 שנות מאסר.

לצורך ההשוואה, העבירה הקלאסית של היזק לרכוש בזדון אשר מהווה את נקודת המוצא לדיון זה  קבוע בסעיף 452 לחוק העונשין על פיו - ההורס נכס או פוגע בו במזיד ושלא כדין, דינו – עד 3 שנות מאסר, והוא אם לא נקבע עונש אחר.

הנחיות פרקליט המדינה קובעות מדיניות על פיה כאשר מדובר בעבירות הקשורות לרכב, אשר נסיבותיהן אינן חמורות, ואשר קיימת הוראת חוק חלופית המגדירה אותן, מדיניות התביעה תהיה להאשים בסעיף הפחות מחמיר.

כך לצורך הדוגמא, כאשר הפגיעה ברכב מתמצה בשריטה על גבי הדלת, ההעמדה לדין לא תעשה על פי הוראות סעיף 413 ה לחוק העונשין הקובע עונש מקסימלי של 5 שנות מאסר כאמור , אלא על פי העבירה "הקלאסית" של ההיזק בזדון בה ניתן לקבל עונש של עד 3 שנות מאסר כקבוע  בסעיף 452 לחוק העונשין.

מתוך לשון הסעיף ניתן ללמוד כי המדובר בעבירה תוצאתית. סעיפים המנוסחים כעבירה תוצאתית כוונתם למנוע התנהגויות מסוימות המובילות לתוצאה ספציפית, זאת אומרת שללא מימוש התוצאה אין עבירה הלכה למעשה.

כמו כן יסוד עקרוני נוסף בעבירה זו והמהווה בעצם את היסוד הנפשי הנדרש, הינו הזדון. את מונח הזדון מגדיר סעיף 90א לחוק העונשין, אשר קובע כי "מזיד" הינו בעצם מודעות.  לעניין צפיית תוצאת המעשה הנמנית עם פרטי העבירה – גם הלך נפשי של פזיזות או קלות דעת ביחס לאפשרות התוצאה אשר התקבלה בפועל תספק לצורך הרשעה על פי סעיף 452 לחוק העונשין.

דרישה נוספת לצורך התקיימות הסעיף והוכחת ביצוע העבירה הינה כי ההיזק נעשה "שלא כדין". מההן ניתן ללמוד את הלאו – נקודת המוצא היא כי כאשר רכוש אשר נמצא בבעלותו של אדם, זכותו לעשות בו כרצונו, זאת כל עוד אין המעשים שלו גורמים לנזק לאדם אחר. אם אדם בוחר להזיק לרכוש אשר נמצא בבעלותו הרי שהוא מבצע את ההיזק כדין ולכן לא חל הסעיף. לעומת זאת כאשר ההיזק נעשה לרכושו של אחר או לרכוש הנמצא בבעלות משותפת למבצע ההיזק ואדם נוסף הרי שבמקרה כזה דרישת ה "שלא כדין" כן מתקיימת. כך לדוגמא כאשר בעלה של אשה מזיק לרכוש המצוי בבעלות משותפת של בני הזוג ללא אישורה, הרי שההיזק הוא שלא כדין.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת היזק לרכוש בזדון?

אתה זקוק לעורך דין המתמחה בתחום עבירות הרכוש שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירת היזק לרכוש בזדון מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין היזק לרכוש במזיד פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות אלימות במשפחה | עבירות רכוש | גרימת נזק לרכוש | עבירות אלימות | היזק לרכוש במזיד | היזק לרכוש בזדון

הצלחות המשרד בתחום
הפסקת הליכים פליליים נגד נאשם ברצח אשתו מחמת אי כשירותו לעמוד לדין שחרור חשוד ממעצר בעבירות של איומים ותקיפת בת זוג שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בחדירה לחומר מחשב סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באונס אישה תוך ניצול מצבה הנפשי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017