חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | העלבה ותקיפה של עובדי ציבור

העלבה ותקיפה של עובדי ציבור

עבירות אלה נחקקו כדי להתמודד עם תופעת האלימות בכללותה כנגד נושאי משרות ציבוריות על רקע חוסר שביעות רצונם של מקבלי השירות. בקרב עובדי הציבור המוגנים ניתן למצוא: רופאים, עובדי ממשלה ורשויות מקומיות, מורים, פרקליטים ועוד. באופן לא מפתיע, עבירות אלה מהווה אחוז ניכר מכלל כתבי האישום המוגשים מדי שנה לבתי המשפט, זאת בשל הסיבה שכל אדם מן היישוב יכול בנקל למצוא עצמו מתווכח, מאיים או אפילו מרים ידו על עובד ציבור שיכור מכוח ובעל לב אטום. לנוכח התגברות מעשי האלימות כנגד עובדי ציבור בשנים האחרונות החלו בתי המשפט להחמיר בעונשיהם של נאשמים בעבירות אלה. במאמר הבא נפרט אודות יסודות עבירות העלבה ותקיפה של עובדי ציבור.

עבירות כלפי משרתי ציבור

1. עבירת העלבת עובד ציבור

מעשים אלימים המתבצעים במכוון כנגד עובדי ציבור בשל היותם כאלה נתקלים באכיפה מוגברת. מסיבות מובנות וטבעיות, עובדי ציבור בהיותם מייצגי המדינה ואת שלטון החוק, האינטרס לשמור על שלומם הינו ראשון במעלה. ליחידות החקירה הנחייה ברורה להגביר את האכיפה בטיפול בתלונות מסוג זה. בקרב עובדי ציבור ניתן למצוא: רופאים, עובדי ממשלה, עובדי רשויות מקומיות, עובדי ביטוח לאומי, מורים, פרקליטים, שוטרים, סוהרים, עובדי השירותים הוטרינריים ועוד. על מנת למגר תופעה זו המדיניות הינה מחמירה גם בכל הקשור לעונשים הנלווים לביצוע העבירה.

יחד עם זאת נציין כי המדובר בעבירה שנויה במחלוקת והנתונה לביקורת רבה. יתרונה של העבירה הוא כידוע בהגנה על עובדי ציבור המצויים בצריח בכל הקשור לשירות הציבור ולעיתים מתמודדים עם סיטואציות לא פשוטות במפגשו של האזרח עם הבירוקרטיה והרצון לקדם את עינייניו האישיים. עם זאת, עבירה זו יכולה לשמש כעלה תאנה לצורך "סתימת פיות", פגיעה בחופש הביטוי וחסימה של אפשרות לביקורת ציבורית כלפי משרתי הציבור.

עבירה של העלבת עובד ציבור היא עבירה מסוג העבירות ההתנהגותיות. לאור זאת העבירה באה להעניק הגנה לעובד ציבור בעת שהוא ממלא את חובותיו במסגרת מילוי תפקידו. זוהי עבירה שתכליתה מניעת ביטוי בעל מסר מבזה כלפי עובד הציבור והכל בהקשר לתפקידו.

היסוד העובדתי בעבירה: בבחינת  יסוד זה המדובר בבדיקה אובייקטיבית של מעשה ההעלבה כלפי עובד הציבור קרי: תנועות, מילים או מעשים; על מנת שיסוד זה יתקיים ההעלבה צריכה להיות מופנית כלפי עובד הציבור בעת שהוא עושה פעולות הקשורות בתפקידו, או בנוגע למילוי תפקידו;

היסוד הנפשי בעבירה: בבחינת יסוד זה המדובר בבדיקת המודעות לטיב מעשה ההעלבה כלפי עובד הציבור מודעות לטיב המעשה ולהתקיימות הנסיבות. אין הכוונה בהוכחת כוונה מיוחדת אלא כאמור ניתן להסתפק במודעות לטיב המעשה.

חשוב לציין במקרים של העלבת עובד ציבור, כי מעשה "העלבה" על פי האיסור הפלילי הקבוע בעבירת "העלבת עובד ציבור" אינו תלוי באמיתות האימרה שהביאה לעלבון קרי: ההגנות מתחום דיני איסור לשון הרע אינן חלות בנדון.

מהי "העלבה": אין די בביטוי של אלימות מילולית בוטה, אלא נדרשת פגיעה בשמו הטוב של עובד הציבור אשר מבזה אותו או יש בה כדי להביא לביזוי שלו בפני אחרים.

בגין העלבת עובד ציבור, העונש המרבי הקבוע בחוק העונשין עומד על ששה חודשי מאסר. הפרעה לעובד ציבור למילוי תפקידו, דינה עד שנת מאסר אחת. המדובר בעבירה פלילית לכל דבר.

2. עבירת תקיפת עובד ציבור

בעבירת תקיפת עובד ציבור מתייחס המחוקק לעבירה מסוג זה ברמת חומרה גבוהה במיוחד, במקרה זה עסקינן בהפעלת אלימות כלפי עובד ציבור/מייצג ציבור הבא למלא תפקידו מטעם מערכת ממשלתית או ציבורית וכאמור מייצג במידה מסוימת את שלטון החוק ושמירתו. חובותיו של עובד הציבור וביצוע תפקידו מופרע ומופר באופן אלים ע"י העבריין נטול העכבות.

מזה שנים לא מועטות אנשי ציבור נאלצים להתמודד עם מעשים אלימים המופנים כלפיהם על רקע תפקידם הציבורי:

המדובר בבעלי תפקידים שונים במגזר הציבורי כגון שוטרים, מורים, מפקחים למיניהם, אנשי המערכת המשפטית וכד'. מטרת קביעת סעיפים מיוחדים עבור עובדי ציבור הנתקלים באלימות על רקע מילוי תפקידם והענישה שנקבעה כלפי המפרים סעיפים אלה מטרתה לשים סוף לתופעה זו ולהביא להרחקה ובידוד של גורמים מסוכנים לתיפקוד תקין של המערכות הציבוריות ולשלומם האישי של ממלאי התפקידים במגזר זה.

עבירת תקיפת עובד ציבור מוגדרת בסעיף 382 (א) לחוק העונשין כדלקמן:

א. אדם התוקף עובד ציבור מכל סוג שלא יהיה דינו מאסר 3 שנים.
ב. במידה ובנסיבות התקיפה היה בנמצא יותר מתוקף אחד או באם התלווה למעשה שימוש בנשק מסוג כלשהו, אזי המדובר בעבירה שדינה הוא עד 5 שנות מאסר והמשמעות כמובן שהיא נבחנת במשקפיים מחמירות יותר מעבירת תקיפת עובד ציבור בנסיבות הרגילות.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין העלבה או תקיפה של עובד ציבור?

אתה זקוק לעורך דין המתמחה בתחום שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות של העלבת עובדי ציבור וכן תקיפת עובדי ציבור מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין אלימות כנגד עובדי ציבור פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

אודות הכותב:

עו"ד איילון בירנבוים נמנה על צוות המשרד ועוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים לאורך כל ההליך הפלילי והצבאי. המשרד מעניק למטופליו מכלול שירותים משפטיים מקיף בתחום המשפט הפלילי, לרבות ייעוץ וליווי משפטי במהלך החקירה הפלילית, ייצוג בהליך המעצר והשחרור, ייצוג בהליך השימוע, סגירת תיק פלילי בהסדר, ביטול כתב אישום, אי הרשעה, מחיקת רישום פלילי, הגשת בקשת חנינה, ניהול קובלנה פלילית, ייצוג אסירים, ייצוג נפגעי עבירה. המשרד מספק את שירותיו על פני כל שעות היממה ובכל רחבי הארץ. ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
תקיפת שוטרים | הפרעה לשוטר | הכשלת שוטר | עבירות אלימות | תקיפת עובד ציבור | העלבת עובד ציבור | הפרעה לעובד ציבור | פגיעה בסדרי המנהל הציבורי | שיבוש השירות הציבורי | הכשלת שוטר במילוי תפקידו | העלבת שוטר | תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו | העלבת עובדי ציבור | עורך דין העלבת עובד ציבור | תקיפת שוטר | העלבת שוטרים

הצלחות המשרד בתחום
הפסקת הליכים פליליים נגד נאשם ברצח אשתו מחמת אי כשירותו לעמוד לדין שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות והטרדה מינית בתוך המשפחה סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע ביטול כתב אישום ללקוח שהואשם בתקיפה ותגרה במקום ציבורי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.

נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חובה להתייצב בחקירת משטרה
נהרי | 12:16 09/08/2015
חובה להתייצב בחקירת משטרה
עו''ד אסף דוק | 12:43 09/08/2015
תיק על תקיפת שוטר
אחד | 22:51 06/09/2015
תיק על תקיפת שוטר
עו''ד אלון שליכטר | 00:41 07/09/2015
תודה רבה על ההכוונה!
אחד | 08:19 07/09/2015
האם זה חוקי? לעכב לחקירה באמצע יום עבודה חודשיים לאחר המקרה?
יעל | 17:29 21/09/2015
האם זה חוקי לעכב לחקירה באמצע יום עבודה חודשיים לאחר המקרה?
עו''ד אסף דוק | 14:36 22/09/2015
האם זה חוקי לעכב לחקירה באמצע יום עבודה חודשיים לאחר המקרה?
אגדגד | 20:17 23/09/2015
העלבת עובד ציבור
אבי | 18:26 30/04/2014
עבירת העלבת עובד ציבור
עו''ד אסף דוק | 18:38 30/04/2014