חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירות גניבת רכב ופריצה לרכב

עבירות גניבת רכב ופריצה לרכב

עבירת גניבת הרכב מתייחסת לנטילה ללא רשות של הרכב והעברתו בנסיבות שיש בהן כדי להעיד על כוונה לשלול את הרכב מבעליו שלילת קבע. העונש המקסימלי הקבוע לצד העבירה של גניבת רכב עומד על 7 שנות מאסר. עבירות גניבת רכב וגניבה מרכב הפכו בשנים האחרונות למכת מדינה של ממש. לאור כך, בתי המשפט ובראשם בית המשפט העליון נוטים להתייחס אליה בחומרה במסגרת פסיקותיהם ואף כינו אותה בשם "המכה האחת עשרה". עו"ד אסף דוק מסביר על יסודות העבירה ומרכיביה.

עבירות גניבת רכב וגניבה מרכב

עבירות רכוש הינן עבירות מהסוג אשר מביאות לפגיעה בקניינו ורכושו של אדם ובמקרים של גניבה מביאים גם לשלילת זכויותיו ברכוש באופן תמידי. חומרת  עבירות הרכוש נבדקת לאור הנסיבות, בדיקת היקף הרכוש שבגינו הוגש כתב האישום, האופן בו הוצעה העבירה לרבות הבדיקה באם היה שימוש באמצעי אלים, כמו בעבירת השוד לדוגמא. העבירות העוסקות ברכוש ונכסים ואשר הן בבחינת השכיחות הגבוהה ביותר בקטגוריה זו הינן: פריצה, גניבה (לרבות גניבת רכבים), אחזקת רכוש גנוב וגרימת נזק לרכוש.

סעיף 413ב לחוק העונשין שכותרתו "גניבת רכב", קובע כדלקמן:

(א). הגונב רכב, דינו - מאסר שבע שנים.

(ב). הנוטל רכב ללא רשות מבעליו, והוא מעבירו למקום אחר או לאדם אחר בנסיבות המצביעות על כוונה  שלא להחזירו לבעליו, אף אם עשה כל אחד מאלה על-ידי אחר, דינו כדין גונב רכב.

עבירות הרכב הינן בגדר "מכת מדינה" בישראל ולאור זאת נקבע ע"י בתי המשפט בהזדמנויות שונות כי לא אחת אין מנוס מלהטיל על מי שעוברים אותן עבירות עונשים קשים ומרתיעים. בתי המשפט הביעו "שאת נפש של ממש". המגמה הרווחת הינה "אפס סובלנות", לא רק בכדי ללמד את הנאשמים המורשעים לקח, אלא על מנת להעביר מסר ציבורי לעבריינים פוטנציאליים. ואכן, פעמים רבות, עבירות רכוש לרבות גניבת רכב, מביאות להטלת מאסר בפועל על העבריין.  עבירות הקשורות לרכב הפכו בתקופה האחרונה לתופעה עבריינית בהיקף רחב מאוד שיטות הגניבה והפריצה לרכבים הולכת ומשתכללת יחד עם המצאת עוד ועוד אמצעים אשר באים לעזור במניעת הגניבה.

להלן דברים שנאמרו על ידי בית המשפט העליון בהקשר זה:

"אנו חוזרים ומדגישים את החומרה העונשית המחמירה המתבקשת ביחס לעבירות גניבות רכבים אשר פשטה כנגע רחב, החומרה בענישה הינה ללא ספק אחד האמצעים החשובים והעיקרים שיש לנקוט בהם לצורך מלחמה בנגע זה".

כשאנו עוסקים בגניבת רכב הכוונה היא כי בשעת הנטילה של הרכב מתכוון עובר העבירה, לשלול את הדבר מבעלו שלילת קבע. זאת בהשוואה לעבירת השימוש ללא רשות ברכב, בה מדובר במצב שאדם לוקח רכב ללא רשות בעליו ונוסע בו, מבלי לבדוק את כוונתו באם היתה מטרה לשלול את הרכב מבעליו שלילת קבע ואם לאו (לצורך הרחבה בנושא זה ראה מאמר בנושא שימוש ברכב ללא רשות – שבל"ר).

בנוסף לעבירת גניבת הרכב והשבל"ר קיימות עבירות רכוש נוספות הקשורות ברכב:

גניבה מרכב או פירוק חלפים מרכב

הגונב דבר מתוך רכב, דינו - מאסר שלוש שנים. המפרק חלק מרכב ללא רשות מבעליו, בין אם

החלק מחובר לרכב דרך קבע בין אם לאו, דינו - מאסר חמש שנים. העושה כאמור ביודעו שהרכב גנוב, דינו - מאסר שבע שנים.

חבלה במזיד ברכב

ההורס או פוגע במזיד ברכב או בחלק ממנו, דינו - מאסר חמש שנים.

פריצה לרכב

הפורץ רכב או מתפרץ לרכב, דינו - מאסר שלוש שנים; עשה כן בכוונה לבצע גניבה או פשע, דינו –

מאסר שבע שנים. מי שנמצא ברשותו מכשיר המשמש לשם פריצה לרכב ואין לו הסבר סביר לכך, דינו - מאסר שלוש שנים.

גניבה או שימוש במסמכי רכב במרמה

הגונב או מזייף מסמך או משתמש במסמך במרמה, כאשר -

המסמך קשור לבעלות, לחזקה או לשימוש ברכב; או המעשה נעשה כדי לבצע או להקל על ביצוע עבירה לפי סימן זה, דינו - מאסר חמש שנים.

זיוף וטשטוש סימנים מזהים של רכב

המזייף או מטשטש סימני זיהוי של רכב, או של חלק של רכב, או עושה מעשה המקשה על זיהוים, דינו - מאסר שבע שנים.

סחר בחלקי רכב גנובים

המקבל בעצמו או על-ידי אחר רכב או חלק של רכב ביודעו שהרכב או החלק הושגו בעבירה לפי סימן זה,

או הנוטל עליו, בעצמו, על-ידי אחר, או ביחד עם אחר, את השליטה ברכב או בחלק כאמור, דינו – מאסר שבע שנים.

עיסוק בסחורה גנובה של רכבים

העוסק ביודעין במכירה, בקניה, בפירוק או בהרכבה של רכב גנוב, או של חלק גנוב של רכב, דינו – מאסר עשר שנים.

במידה ונפלתם קורבן לגניבת רכב או פריצה לרכב

אם וכאשר רכבכם נגנב עליכם להתייצב בתחנת המשטרה הקרובה למקום מגוריכם על מנת להגיש תלונה בעניין זה. כך ניתן יהיה להזין את מספר הרישוי של הרכב למערכת הממוחשבת הארצית, והידיעה בדבר גניבת הרכב תופץ בקרב מחשבי אכיפת החוק בכל הארץ. בהגשת תלונה בגין גניבת רכב יהיה עליכם להצטייד בתעודת זהות וברישיונות הרכב. אם רישיונות הרכב נגנבו יחד עם הרכב או מתוכו, ניתן יהיה להוכיח את בעלותכם על הרכב באמצעות "אישור בעלות" מטעם משרד הרישוי. לשם כך עליכם למסור למשטרה את מספר הרכב ואת מספר תעודת הזהות שלכם.

בנוסף, עליכם להודיע על גניבת הרכב לחברת הביטוח שלכם או לסוכן הביטוח בהקדם האפשרי. בגמר הגשת התלונה אנא בקשו מהמשטרה אישור עבור חברת הביטוח.

במקרה בו הרכב נפרץ הימנעו מלגעת בדלתות או בחלונות שנפרצו ובכל מקום ממנו יהיה ניתן לדלות פרטים בדבר זהות הגנב. עליכם להגיע עם הרכב לתחנת המשטרה לשם הגשת תלונה ולשם בדיקת הרכב על ידי המשטרה.

אם נתפסתם בגין גניבת רכב, שכירת שירותיו של עורך דין פלילי מנוסה הינה קריטית במקרה מסוג זה שכן הענישה בגין שימוש ללא רשות ברכב, הינה קלה לאין שיעור לעומת גניבה בנסיבות בהן לא היתה כוונה להחזירו לפי סעיף 413 ב לחוק העונשין (גניבה לצמיתות). עורך דין טוב ומנוסה יידע לגבש יחד עמכם קו הגנה מועיל יותר לעניינכם בנסיבות העניין.

זומנתם לחקירת משטרה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין עבירות בקשר לרכב?

אתה זקוק לעורך דין המתמחה בתחום עבירות בקשר לרכב שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות של גניבת רכב, פריצה לרכב ושימוש ברכב ללא רשות (שבל"ר) מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין עבירות רכב פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות רכוש | חבלה במזיד ברכב | גניבה מרכב | שימוש ברכב ללא רשות | שבל"ר ונטישה במקום אחר | גניבת רכב | עבירות בקשר לרכב | סחר בחלקי רכב גנובים | זיוף וטשטוש סימנים מזהים של רכב | גניבה או שימוש במסמכי רכב במרמה | פריצה לרכב | פירוק חלפים מרכב | עורך דין

הצלחות המשרד בתחום
מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה עונש מקל בעבירות החזקת סכין וגניבת רכוש עבודות שירות בלבד ללקוח שהואשם בביצוע 2 התפרצויות לדירה וגניבת תכשיטים רבים קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות גניבה חמורות סגירת תיק פלילי באזהרה ללקוח שנחשד במעשה מגונה בקטינה מתחת לגיל 14 שחרור ממעצר חשוד בעבירות זיוף מסמכים וקבלת דבר במרמה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
נמרוד | 09:50 31/03/2019
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
עו''ד אסף דוק | 05:06 02/04/2019
אישום על שימוש עצמי ללא אחזקה
דור | 16:14 29/12/2018
אישום על שימוש עצמי ללא אחזקה
עו''ד רביד כהן | 10:42 02/01/2019
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018