עדות שקר

האיסור על מתן עדות שקר מופיע בעשרת הדברות: "לֹא-תַעֲנֶה בְרֵעֲךָ עֵד שָׁקֶר" (שמות, כ', י"ב). עבירת עדות שקר היא מצב בו אדם מוסר גרסה שיקרית לבית המשפט בכל צורה ואופן, לרבות בדרך של עדות בעל-פה, עדות בכתב, עדות בתצהיר או עדות בהתנהגות. העונש הקבוע לצד עבירה זו יכול להגיע לעד 9 שנות מאסר בפועל. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת עדות השקר ומרכיביה.

עבירות עדות השקר

כאשר בית משפט בוחן את משקלה של ראיה הוא נדרש למומחיות רבה באשר להבחנה בין אמת ושקר. עדות שקר למעשה פוגעת בתפקידו זה של בית המשפט משום שהיא מחבלת בניסיונו להביא לידי הכרעה שיפוטית הוגנת בעניין הנדון בפניו.

המחוקק חילק את עבירות עדות השקר לשתיים:

1. מסירת עדות שקר במסגרת הליכים בפני בית המשפט

בהתאם לסעיף 237 (א) לחוק העונשין אדם המעיד בהליך שיפוטי, ביודעין, עדות כוזבת בדבר מהותי לגבי שאלה הנדונה באותו הליך, הרי זו עדות שקר, ודינו עד 7 שנות מאסר.

2. מסירת עדות שקר בעד טובת הנאה

אדם המעיד בהליך שיפוטי, ביודעין ובעד טובת הנאה, עדות כוזבת בדבר מהותי לגבי שאלה הנדונה באותו הליך דינו עד 9 שנות מאסר.

ההחמרה בענישה בעבירות עדות שקר נובעת מן הפגיעה הקשה בבית המשפט מלהגיע לחקר האמת.

מהי עדות שקר?

סעיף 236 לחוק העונשין מגדיר מהי "עדות". עדות היא כל אמרה בעל פה או בכתב שנאמרה לשם ראייה, למעט אמרות שלא בשבועה מפי נאשם במסגרת הליך פלילי. לדוגמא: טענת חפות מצדו של נאשם במסגרת תשובתו לאישום לא תיחשב לעדות שקר, גם אם יורשע לבסוף על ידי בית המשפט.

עבירות משלימות לעבירת עדות השקר:

1. עבירת שבועת שקר

בעוד שעבירת עדות השקר מתייחסת למסירת עדות בהליך שיפוטי, הרי שעבירת שבועת השקר אינה מוגבלת להליך השיפוטי בלבד והיא מתייחסת גם למסירת תצהירים לגורמים שונים. העונש הקבוע לצד עבירה זו יכול להגיע עד 3 שנות מאסר בפועל.

2. עבירת בידוי ראיות

כאשר מדובר בבדיית ראייה במטרה לחבל בהליך שיפוטי, שלא בדרך של עדות שקר ושלא בדרך של הדחה בעדות, אזי מדובר בעבירת בידוי ראיות. העונש הקבוע לצד עבירה זו עומד על 5 שנות מאסר.

3. עבירת מסירת ידיעות כוזבות

כאשר אדם מוסר למשטרה ידיעה על עבירה ביודעין שהידיעה כוזבת, דינו – מאסר 3 שנים, ואם התלונה הכוזבת נגעה לעבירה מסוג פשע – דינו מאסר 5 שנים.

4. עבירת מתן עדויות סותרות

כאשר אדם מוסר מידע בדרך של עדות או בכל דרך אחרת לרשויות השונות, ואשר המידע שנמסר לרשות אחת סותר את המידע שנמסר לרשות אחרת בעניין עובדתי, ועושה כן בכוונה להטעות, הוא מסתכן בעבירה של עדות סותרת שדינה הוא עד 5 שנות מאסר.

5. עבירת השמדת ראיות

כאשר אדם משמיד או משחית ראיות קיימות, בין שהן אותנטיות ובין שהן כוזבות, תוך שהוא יודע כי הן עשויות לשמש כראיות בהליך שיפוטי, הוא מסתכן בעבירה של השמדת ראיה שדינה הוא עד 5 שנות מאסר.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין שיבוש ההליך המשפטי בדרך של מתן עדות שקר?

אתה זקוק לעורך דין המתמחה בעבירות שיבוש מהלכי משפט וחקירה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות של עדות שקר מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין שיבוש הליכי משפט בדרך של מתן עדות שקר פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
שיבוש הליכי משפט | מסירת עדות שקר | עדות שקר | שבועת שקר | ידיעה כוזבת | מסירת ידיעה כוזבת | עדויות סותרות | שיבוש מהלכי משפט וחקירה | מסירת מידע כוזב | מסירת תצהיר כוזב | עדות כוזבת

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות בידוי ראיות ומסירת ידיעה כוזבת סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באונס אישה תוך ניצול מצבה הנפשי ביטול רישום משטרתי ללקוח שנחשד במסירת ידיעה כוזבת לרגל חגיגות 70 שנות עצמאות למדינת ישראל אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם 750,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינים ברשת מאסר על תנאי בלבד ללקוח שאיים להרוג את בת זוגו לאחר שדרך לעברה את נשקו תוך שהוא מכניס כדור לבית הבליעה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מסירת עדות כוזבת במשטרה והוצאת לשון הרע
שלמה אסף | 13:59 14/09/2017
אי מסירת עדות בבית משפט
טלי | 20:14 21/12/2016
אי מסירת עדות בבית משפט
עו''ד אלעד שאול אלבז | 06:26 22/12/2016
חקירה על מסירת ידיעה כוזבת
רותי | 13:39 26/03/2014
מסירת ידיעה כוזבת למשטרה
עו''ד אסף דוק | 13:47 26/03/2014