חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | הסרת סרטון פוגעני מיוטיוב

הסרת סרטון פוגעני מיוטיוב

רשת האינטרנט אמנם הפכה את זרימת המידע והאפשרות לשתף אותו לקלים ומהירים יותר מאי פעם, אך יצרה גם פתח גדול מאוד לעוולות משפטיות ופגיעה בשמו הטוב של אדם, בין אם באמצעות פרסום טקסטים פוגעניים ו"דעות" החורגות מגבולות הטעם הטוב, ובין אם באמצעות הפצת סרטונים ותמונות מבזים בעילום שם על אדם אחר ברשתות החברתיות ובאתרי שיתוף וידאו כדוגמת אתר יוטיוב. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד ניתן להסיר סרטון פוגעני מאתר YouTube, וכן באילו מצבים ניתן יהיה לתבוע מיוטיוב אחריות בגין הנזק שנגרם לכם.

הסרה של סרטון פוגעני מיוטיוב

הסרת סרטון פוגעני מיו-טיוב אשר גרם נזק ללקוח היא לא תמיד פעולה פשוטה, אך היא בהחלט אפשרית תחת מגבלות מסוימות במידה והיא נעשית באופן מדוד ושקול ולא מתוך פאניקה.

מדוע חשוב להסיר סרטון פוגעני מיוטיוב?

כבר אמרו חכמינו "טוב שם משמן טוב". משכך, פרסום סרטון פוגעני ושלילי על אדם ביוטיוב בהחלט עלול לפגוע בתדמיתו ובשמו הטוב, ואף לפגוע במשלח ידו. אי הסרה של סרטון פוגעני מיוטיוב יכולה לגרור אחריה את אלה: 

1. נזק תדמיתי - נזק לא מוחשי מכיוון שהוא נמצא בתודעתו של האדם. נזק כזה גורר אחריו גם נזקים אחרים שהם יותר מוחשיים. האופן בו אנשים חושבים משהו על אדם מסוים משפיע בהכרח על התנהגותם כלפיו.

2. נזק כלכלי - השלכות כלכליות לפגיעה בשם הטוב; אובדן לקוחות, קשרים עסקיים, הזדמנויות עסקיות, הכנסה כשכיר וכד'. הסיבה: פחות אנשים יטו לקיים עימו קשרים כלכליים. בשלב הפיצויים יהיה מאוד להוכיח את הקש"ס בין הנזק לבין לשון הרע. אולם אם התובע מוכיח את הקש"ס הוא יקבל פיצוי בגין כך.

3. עוגמת נפש - אדם שנוכח לגלות כי אנשים אחרים חושבים עליו דברים רעים נגרם לו נזק תודעתי שעלול להתבטא אף בנזק פיזי (שברון לב המוביל למחלות וכד').

הניסיון של יו-טיוב להגן על עצמה באמצעות החוק הקליפורני

סעיף 14 לתנאי השימוש ביו-טיוב קובעים כי במקרה ואדם מסוים חש כי נגרם לו נזק עקב פעילותו של האתר, עליו להגיש תביעה בבית הדין בקליפורניה תחת הדין והסמכות המשפטית של מדינת קליפורניה.

הסיבה לכך שיו-טיוב כפופה דווקא לחוק בקליפורניה היא ברורה מאוד ובמבט ראשון עלולה להיראות מקוממת: הסעיף הרלוונטי מתוך חוק ההגינות בתקשורת העוסק ב - "ספק שירותי מחשב אינטראקטיביים" קובע בין היתר כי ספק שכזה, בין אם מדובר בספק תשתית ובין אם מדובר באתר אינטרנט, לא יישא באחריות בנוגע לתכנים אשר הועלו אליו או עברו בו על ידי גורמי צד שלישי.

כעת ברור מדוע לגולש ישראלי ישנה בעיה כפולה כאשר הוא מעוניין להסיר סרטון פוגעני: לא רק שהוא חייב להסתייע בעורך דין מקומי מקליפורניה שיגיש בשמו את התביעה או עורך דין המתמחה בהגשת תביעות בין לאומיות, אלא שגם החוק עצמו עומד לצידה של יו-טיוב ולכן אין לו למעשה עילה לתביעה.

האם מדובר במבוי סתום? ממש לא.

מבחן תנאי השימוש ולשון הרע

החדשות הטובות הן שכל מה שנכתב עד כה תקף מבחינה משפטית רק כאשר גולש מסוים כפוף לתנאי השימוש ביו-טיוב, אבל נשאלת השאלה מה קורה כאשר האדם שנפגע מן הסרטון מעולם לא נרשם ליו-טיוב ולכן לא כפוף לתנאי השימוש שלה?! התשובה היא שבמקרה כזה לא קיים כלל שום חוזה מחייב בין הנפגע ליו-טיוב ולכן היא איננה יכולה להתחבא תחת תנאי השימוש הללו.

במקרה כזה, ובהנחה שהצד הפגוע הוא ישראלי, הוא יכול להשתמש בטיעון כי הסרטון עצמו מהווה לשון הרע שהיא עוולה לפי החוק הישראלי, כאשר החוק רואה הן במי שהעלה את הסרטון והן במוציא לאור שלו (במקרה הזה יו-טיוב) כאחראים לה.

מבחן "מירב הזיקות"

למרות שהחוק הישראלי נועד להגן על כל מי שנפגע והוא תושב ישראלי, עדיין קיים קושי לתבוע אתר שהוא במקורו אמריקאי ולכן אינו כפוף לחוק המקומי כאן אצלנו בארץ. עם זאת, במשפט הבינלאומי הפרטי הישראלי קיים מבחן בשם "מירב הזיקות", אשר נועד לקבוע עד כמה חזקה הזיקה של הסמכות השופטת המקומית לתביעה ולכן באיזה פורום טבעי יהיה ניתן לדון בה. ככלל, הפורום הטבעי לדיון בתביעה יהיה הפורום המקומי אלא אם מירב הזיקות הרלבנטיות מכריעות על פורום אחר ואשר לו הקשר האמיתי והמהותי למקרה.

כאשר ישנם אלמנטים עובדתיים חזקים הקושרים בין הסרטון הפוגעני למדינת ישראל, יהיה בכך כדי לכפוף את האתר (במקרה הזה יוטיוב) לתביעה בפני בית משפט ישראלי. מהם אותם אלמנטים עובדתיים חזקים שיש בכוחם לעשות כן? לדוגמא: כאשר מפרסם הסרטון הפוגעני הינו ישראלי, כאשר עוולת לשון הרע נגרמה בישראל ו/או כאשר הנזק שנגרם לשמו הטוב של האדם הוא בישראל.

במילים אחרות, מכיוון שהצד התובע לא כפוף לתנאי השימוש של האתר, האתר עצמו חשוף לתביעה מצד הסמכות השופטת המקומית על פי החוק המקומי בה, שהיא כאמור הרשות השופטת במדינת ישראל, ולכן בסופו של דבר, בהחלט יש לגולש ישראלי שנפגע מגולש ישראלי אחר עילה לתביעה בבית משפט בישראל.

דוקטרינת "הודעה והסרה"

כעת כל מה שנשאר למעשה לעשות על מנת להסיר את הסרטון הפוגעני הוא לשלוח הודעה המבקשת הסרה מיידית של הסרטון מיו-טיוב לפני הגשת התביעה. נוהל שכזה ידוע גם בתור דוקטרינת ה"הודעה והסרה" וקיים גם בחו"ל, (שם הוא ידוע כ - Cease & desist). למעשה מדובר בדוקטרינה שנועדה להגן על האתר, כך שכל עוד הוא הגיב מיידית להודעה ופעל לפייה, לא יהיה ניתן לתבוע אותו.

מסיבה זו, כאשר צד פגוע מנסח מכתב משפטי החתום על ידי עורך דין ישראלי ושולח אותו למחלקה המשפטית של יו-טיוב, מירב הסיכויים הוא שיו-טיוב וחברת גוגל (בעלת השליטה באתר) לא ירצו להסתכן בתביעה אפשרית, ובמקום זאת יעדיפו להסיר את הסרטון המדובר ובכך יבוא לציון גואל.

איך בית המשפט קובע האם פרסום מסוים אכן מהווה לשון הרע?

הגדרת לשון הרע נבחנת על-פי בדיקה אובייקטיבית. כלומר, ביהמ"ש מסתכל על הפרסום וקובע ע"פ השכל הישר כיצד האדם הסביר היה מבין אותו. מושג האדם הסביר הוא אדם המייחסים לו אינטליגנציה וידע ממוצעים ולעיתים מעבר לכך. מדובר באדם אשר מייצג את החברה. הבעיה היא לעיתים מבחן האדם הסביר לא מתאים לחלק מהאוכלוסיות אשר מבינות את הפרסום הרע אחרת מרוב האוכלוסיות. האוכלוסייה מורכבת מקבוצות שונות בעלות מאפיינים שונים ולאור כך כל קבוצה מבינה את הפרסום אחרת מכלל החברה.

פיצויים בגין לשון הרע - כמה כסף ניתן לקבל על הוצאת דיבה?

על פי חוק נזיקין, על מנת לקבל פיצויים בגין עוולה יש צורך להוכיח את מידת הנזק שנגרם בעטיה. יחד עם זאת, נזקי לשון הרע לעיתים קרובות אינם מדידים, כמו ניסיון לאמוד את מידת ההשפלה בציבור. כפועל יוצא מכך, נקבע בחוק פיצויי נזיקין רף של 50 אלף ₪ ללא הוכחת הנזק הנגרם, ורף של 100 אלף ₪ אם הוכח שלשון הרע פורסמה בכוונה תחילה לפגוע. בית המשפט בוחן כל מקרה לגופו על מאפייניו וחומרתו, כגון: התנהגות מפרסם לשון הרע לפני ואחרי הפרסום, כוונתו של המפרסם לשון הרע וכדומה, ומתוך כך פוסק את גובה הפיצויים שינתנו.

הוציאו דיבתך רעה על-ידי סרטון ביוטיוב?

אתה זקוק לעורך דין המתמחה בדיני לשון הרע באינטרנט שייסע לך להסיר כמה שיותר מהר את הסרטון הפוגעני מאתר יוטיוב. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לתובעים ונתבעים בדיני לשון הרע מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת בגורמים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה והוציאו דיבתכם רעה ופרסמו עליכם לשון הרע באתר יוטיוב פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מחשב | פגיעה בפרטיות באינטרנט | הגנת הפרטיות באינטרנט | פגיעה בפרטיות | הסרת תוכן פוגעני בגוגל | לשון הרע | לשון הרע באינטרנט | לשון הרע בפייסבוק | לשון הרע ביוטיוב | חוק לשון הרע | הסרת סרטון מיוטיוב | הסרת סרטון מפייסבוק | הסרת תוכן פוגעני | סחיטה ביוטיוב | Sextortion

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה זיכוי נאשם מעבירות איומים ותקיפת עובד ציבור שחרור ממעצר לקוח שנחשד בביצוע עבירות אלימות כלפי בת זוגו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חק הגנת הפרטיות
מאי | 09:23 15/10/2015
חק הגנת הפרטיות
עו''ד אלון שליכטר | 15:57 15/10/2015
מישהי מאיימת לפרסם סרטון עירום שלי ביוטיוב
נעים | 10:01 26/02/2015
מישהי מאיימת לפרסם סרטון עירום שלי ביוטיוב
עו''ד אסף דוק | 23:18 28/02/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 10:16 22/06/2015