חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | לשון הרע ופגיעה בפרטיות בפייסבוק

לשון הרע ופגיעה בפרטיות בפייסבוק

רשת האינטרנט אמנם הפכה את זרימת המידע והאפשרות לשתף אותו לקלים ומהירים יותר מאי פעם, אך יצרה גם פתח גדול מאוד לעוולות משפטיות ופגיעה בשמו הטוב של אדם, בין אם באמצעות פרסום טקסטים פוגעניים ו"דעות" החורגות מגבולות הטעם הטוב, ובין אם באמצעות הפצת סרטונים ותמונות מבזים בעילום שם על אדם אחר ברשתות החברתיות בכלל ובאתר פייסבוק בפרט. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד תוכלו להסיר תוכן הפוגע בשמכם הטוב ובפרטיותכם מאתר Facebook, וכן באילו מצבים תוכלו לתבוע מפייסבוק אחריות בגין הנזקים שנגרמו לכם.

לשון הרע בפייסבוק

העידן בו אנחנו נמצאים כעת והופך כל אחד מאיתנו לערוץ תקשורת עצמאי אשר יכול "לשדר" את כל העולה על רוחו בשלל הפלטפורמות החבריות ברשת כגון פייסבוק, יוצר אצל רבים מצג שווא שלפיו אין יותר גבולות בכל הקשור להוצאת לשון הרע ופגיעה בשמו הטוב של אדם, ולמעשה הכול מותר בחסות האנונימיות החלקית של הרשת.

לעומת זאת, מספר פסיקות תקדימיות מהשנים האחרונות הוכיחו כי לא ניתן להתחבא לנצח מאחורי החומה הוירטואלית וכי אדם שפגע באדם אחר או חדר לפרטיותו והפיץ זאת ברבים, עשוי להיות חשוף לתביעה.

אחד המקרים הידועים ביותר הוא זה מתחילת 2014, במהלכו בעל סופר מרקט מדימונה תבע לקוחה אשר פרסמה סטאטוס בפייסבוק ממנו היה ניתן להבין כי הוא רימה אותה בכוונה תחילה ולמעשה גנב ממנה כסף מכיוון שלא הסכים להחזיר לה את העודף המגיע לה בטענה כי נתנה לו שטר קטן של 100 ש"ח ולא שטר של 200 ש"ח. הסטאטוס עצמו נכתב למרות שבעל המכולת הוכיח לנתבעת כי לפי יתרת המזומנים בקופה, הדבר לא היה אפשרי. בית משפט השלום בערד קיבל את טענות התובע וחייב את הנתבעת לשלם לו סכום של 13,500 ש"ח.

מדוע חשוב להסיר תוכן פוגעני מפייסבוק?

כבר אמרו חכמינו "טוב שם משמן טוב". משכך, פרסום תוכן פוגעני ושלילי על אדם בפייסבוק בהחלט עלול לפגוע בתדמיתו ובשמו הטוב, ואף לפגוע במשלח ידו. אי הסרה של התוכן הפוגעני מפייסבוק יכולה לגרור אחריה את אלה: 

1. נזק תדמיתי - נזק לא מוחשי מכיוון שהוא נמצא בתודעתו של האדם. נזק כזה גורר אחריו גם נזקים אחרים שהם יותר מוחשיים. האופן בו אנשים חושבים משהו על אדם מסוים משפיע בהכרח על התנהגותם כלפיו. 

2. נזק כלכלי - השלכות כלכליות לפגיעה בשם הטוב; אובדן לקוחות, קשרים עסקיים, הזדמנויות עסקיות, הכנסה כשכיר וכד'. הסיבה: פחות אנשים יטו לקיים עימו קשרים כלכליים. בשלב הפיצויים יהיה מאוד להוכיח את הקש"ס בין הנזק לבין לשון הרע. אולם אם התובע מוכיח את הקש"ס הוא יקבל פיצוי בגין כך. 

3. עוגמת נפש - אדם שנוכח לגלות כי אנשים אחרים חושבים עליו דברים רעים נגרם לו נזק תודעתי שעלול להתבטא אף בנזק פיזי (שברון לב המוביל למחלות וכד').

כיצד ניתן לקבוע האם סטאטטוס מסוים, תמונה או סרטון בפייסבוק אכן מהווים פגיעה בשמו הטוב של אדם?

חוק איסור לשון הרע קובע כי פרסום אשר נחשף לאחרים ייחשב ללשון הרע אם יש בו משום לבזות או להשפיל אדם ולפגוע בשמו הטוב, ולכן לצורך הקביעה אם התבצעה פגיעה או לא, יש לדעת לכמה אנשים נחשף הפרסום: כאשר הפרסום נחשף לאדם אחד נוסף מלבד הנפגע, ניתן לתבוע בהליך אזרחי רגיל, ואילו כאשר הוא נחשף לשני אנשים ויותר, מדובר כבר בעברה פלילית שכנגדה הצד הנפגע יכול להגיש קובלנה פלילית, כשהעונש המרבי עליה הוא עד שנת מאסר אחת.

כאשר מדובר בתביעה אזרחית, הרי שככל שהפרסום נחשף ליותר אנשים, כך ניתן להגדיל את סכום הפיצויים אותו תדרוש התביעה. בהקשר הזה, כל מי שמפרסם הודעה אודות אדם אחר בפייסבוק, צריך להבין כי מדובר בפלטפורמה עם אפקט כדור השלג והפרסום עצמו יכול להיות משותף גם על ידי אנשים אחרים במעגלים חברתיים הולכים ומתרחבים (זאת כאשר ניתן לעקוב אחר מי שפרסם את הסטאטוס המקורי).

איך בית המשפט קובע האם פרסום מסוים אכן מהווה לשון הרע?

הגדרת לשון הרע נבחנת על-פי בדיקה אובייקטיבית. כלומר, ביהמ"ש מסתכל על הפרסום וקובע ע"פ השכל הישר כיצד האדם הסביר היה מבין אותו. מושג האדם הסביר הוא אדם המייחסים לו אינטליגנציה וידע ממוצעים ולעיתים מעבר לכך. מדובר באדם אשר מייצג את החברה. הבעיה היא לעיתים מבחן האדם הסביר לא מתאים לחלק מהאוכלוסיות אשר מבינות את הפרסום הרע אחרת מרוב האוכלוסיות. האוכלוסייה מורכבת מקבוצות שונות בעלות מאפיינים שונים ולאור כך כל קבוצה מבינה את הפרסום אחרת מכלל החברה.

פיצויים בגין לשון הרע - כמה כסף ניתן לקבל על הוצאת דיבה בפייסבוק?

על פי חוק נזיקין, על מנת לקבל פיצויים בגין עוולה יש צורך להוכיח את מידת הנזק שנגרם בעטיה. יחד עם זאת, נזקי לשון הרע לעיתים קרובות אינם מדידים, כמו ניסיון לאמוד את מידת ההשפלה בציבור. כפועל יוצא מכך, נקבע בחוק פיצויי נזיקין רף של 50 אלף ₪ ללא הוכחת הנזק הנגרם, ורף של 100 אלף ₪ אם הוכח שלשון הרע פורסמה בכוונה תחילה לפגוע. בית המשפט בוחן כל מקרה לגופו על מאפייניו וחומרתו, כגון: התנהגות מפרסם לשון הרע לפני ואחרי הפרסום, כוונתו של המפרסם לשון הרע וכדומה, ומתוך כך פוסק את גובה הפיצויים שינתנו.

הסרת תוכן פוגעני לצמיתות מהפייסבוק

במקרים רבים הצדדים מעוניינים להגיע להבנה ולא להיגרר לתביעה. אחת הדרכים הקלות ביותר ליישב סכסוכים אפשריים היא באמצעות הסתרה של הפרסום מציר הזמן או מחיקתו, אך חשוב לזכור שאם מישהו הספיק כבר לשתף את הפרסום עם אחרים, מרבית הנזק כבר נעשה.

במקרה ובו האדם המדובר אינו משתף פעולה, אך בכל זאת רוצים להימנע מהגשת תביעה או למזער את הנזקים שכבר נעשו, ניתן לדווח לפייסבוק שמדובר בפרסום ספאם על ידי לחיצה על סימן החץ ליד כל פרסום ובחירה ב - "זהו ספאם" או ניסוח דומה.


במקרים בהם הדיווח הידני לא נושא פרי ניתן לפנות באמצעות עורך דין למחלקה המשפטית של פייסבוק בבקשה להסיר את התוכן השלילי והמשמיץ לאלתר. משרדנו הביא להסרתם של אלפי סרטונים, תמונות וסטטוסים מכפישים ומפרי חוק עד כה.

להלן דוגמא להודעה מטעם המחלקה המשפטית של פייסבוק המבשרת על הסרה מיידית של התוכן הפוגעני:

  

Dear Asaf,

We are in receipt of your letter, a copy of which is attached to this message for your reference. Thank you for bringing this matter to our attention.

We removed or disabled access to the content you reported for violating the Facebook Statement of Rights and Responsibilities. We understand this action to resolve your intellectual property issue.

Thanks for contacting Facebook,

Casper

Community Operations
Facebook

פגיעה בפרטיות בפייסבוק

נושא רגיש נוסף הוא פגיעה בפרטיות בפייסבוק, כאשר חברות רבות מצוטטות או עוקבות אחרי הפעילות של העובדים שלהם בפייסבוק כשהם אינם נוכחיים והמחשב או הפלאפון השייך לחברה נשאר מחובר לרשת החברתית. במקרה כזה מדובר בעבירה פלילית מכוח חוק הגנת הפרטיות שהדין עליה הוא עד חמש שנים מאסר, אך גם בעוולה אזרחית שניתן לתבוע בגינה. כל זאת למרות שחוק זה אינו מתייחס ספציפית לעברות המתבצעות באמצעות מחשב (ועל כך מיד...)

נושא אחר, אך בעל זיקה חזקה לפגיעה בפרטיות שאי אפשר להתעלם ממנו הוא התחזות לאדם אחר, בין אם באמצעות פריצה לחשבון וביצוע פעולות בשמו של האדם שחשבונו נפרץ, ובין אם דרך יצירת חשבון נוסף המתחזה לחשבון האמיתי. בשני המקרים האלו, מדובר בעבירה פלילית על פי חוק המחשבים שהעונש המירבי עליה הוא עד שלוש שנות מאסר. עם זאת, כפי שניתן לקרוא בעיתונות ובתקשורת, במקרים רבים מדובר במעשים של בני נוער שלא תמיד חלה עליהם אחריות פלילית.

בכל אופן, לפני שפונים אל המשטרה ומגישים תלונה או פונים בדרישה אל מפלג עבירות מחשב שהמשאבים שלו הם לרוב מוגבלים, ייתכן ויהיה חכם להיוועץ קודם לכן בעורך דין פלילי אשר יכול לסייע ולטפל באותם המקרים שעלולים ליפול בין הכיסאות.

האם בכלל אפשר לתבוע את פייסבוק בעילה נזיקית?

בהנחה שהצד שנפגע הוא ישראלי, הוא יכול להשתמש בטיעון כי התוכן הפוגעני (סרטון, תמונה או מלל סטטוס) מהווה לשון הרע ו/או פגיעה בפרטיות בהתאם לחוק הישראלי, כאשר החוק רואה הן במי שהעלה את התכנים הפוגעניים והן במוציא לאור שלהם (במקרה הזה פייסבוק) כאחראים להם.

מבחן "מירב הזיקות"

למרות שהחוק הישראלי נועד להגן על כל מי שנפגע והוא תושב ישראלי, עדיין קיים קושי לתבוע אתר שהוא במקורו כפוף לדין זר ולכן אינו כפוף לחוק המקומי כאן אצלנו בארץ. עם זאת, במשפט הבינלאומי הפרטי הישראלי קיים מבחן בשם "מירב הזיקות", אשר נועד לקבוע עד כמה חזקה הזיקה של הסמכות השופטת המקומית לתביעה ולכן באיזה פורום טבעי יהיה ניתן לדון בה. ככלל, הפורום הטבעי לדיון בתביעה יהיה הפורום המקומי אלא אם מירב הזיקות הרלבנטיות מכריעות על פורום אחר ואשר לו הקשר האמיתי והמהותי למקרה.

כאשר ישנם אלמנטים עובדתיים חזקים הקושרים בין התוכן הפוגעני הפוגעני למדינת ישראל, יהיה בכך כדי לכפוף את האתר (במקרה הזה פייסבוק) לתביעה בפני בית משפט ישראלי. מהם אותם אלמנטים עובדתיים חזקים שיש בכוחם לעשות כן? לדוגמא: כאשר מפרסם התוכן הפוגעני הינו ישראלי, כאשר עוולת לשון הרע נגרמה בישראל ו/או כאשר הנזק שנגרם לשמו הטוב של האדם הוא בישראל. ולכן בסופו של דבר, בהחלט יש לגולש ישראלי שנפגע מגולש ישראלי אחר עילה לתביעה בבית משפט בישראל.

דוקטרינת "הודעה והסרה"

כעת כל מה שנשאר למעשה לעשות על מנת להסיר את התוכן הפוגעני הוא לשלוח הודעה המבקשת הסרה מיידית של הסרטון מפייסבוק לפני הגשת התביעה. נוהל שכזה ידוע גם בתור דוקטרינת ה"הודעה והסרה" וקיים גם בחו"ל, (שם הוא ידוע כ - Cease & desist). למעשה מדובר בדוקטרינה שנועדה להגן על האתר, כך שכל עוד הוא הגיב מיידית להודעה ופעל לפייה, לא יהיה ניתן לתבוע אותו.

מסיבה זו, כאשר צד פגוע מנסח מכתב משפטי החתום על ידי עורך דין ישראלי ושולח אותו למחלקה המשפטית של פייסבוק, מירב הסיכויים שחברת פייסבוק לא תרצה להסתכן בתביעה אפשרית, ובמקום זאת תעדיף להסיר את הסרטון המדובר ובכך יבוא לציון גואל.

הוציאו דיבתך רעה בפייסבוק? חדרו לך לחשבון הפייסבוק ופגעו בפרטיותך?

אתה זקוק לעורך דין המתמחה בדיני לשון הרע והגנת הפרטיות באינטרנט שייסע לך להסיר מהר ככל שניתן את התכנים אשר פוגעים בשמך הטוב ובפרטיותך מאתר הפייסבוק. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לתובעים ונתבעים בדיני לשון הרע והגנת הפרטיות מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת בגורמים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ופרסמו עליך לשון הרע או חדרו לפרטיותך באתר הפייסבוק פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מחשב | פגיעה בפרטיות באינטרנט | פרטיות באינטרנט | הגנת הפרטיות באינטרנט | פגיעה בפרטיות | גניבת זהות בפייסבוק | הסרת פרסום שלילי בגוגל | הסרת תוצאות שליליות בגוגל | הסרת תוכן פוגעני בגוגל | לשון הרע | לשון הרע באינטרנט | לשון הרע בפייסבוק | לשון הרע ביוטיוב | הסרת סרטון מיוטיוב | הסרת סרטון מפייסבוק | הסרת תמונה מהפייסבוק | הסרת סטטוס בפייסבוק | עורך דין פייסבוק | מחיקת פוסטים בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
לשון הרע בפייסבוק
שואלת | 07:51 01/07/2016
לשון הרע בפייסבוק
שואלת | 08:46 01/07/2016
תביעת לשון הרע על פוסט בפייסבוק
דניאל | 18:28 17/02/2016
תביעת לשון הרע על פוסט בפייסבוק
עו''ד אלעד שאול אלבז | 12:40 18/02/2016
לשון הרע של אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) בפייסבוק
אנונימי | 19:14 07/11/2014
לשון הרע של אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) בפייסבוק
עו''ד אסף דוק | 19:47 07/11/2014
תודה רבה אתה עושה עבודת קודש מולו!
אנונימי | 11:06 08/11/2014
פרסום תמונה של קטין בפייסבוק
מ. נ. א | 14:52 26/06/2018
הפצת סרטון מיני בפייסבוק
אחד | 15:51 30/12/2015
הפצת סרטון מיני בפייסבוק
עו''ד אסף דוק | 16:03 30/12/2015
פרסום גזר דין באינטרנט
אורן | 10:39 06/06/2017
פרסום גזר דין באינטרנט
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:54 06/06/2017
פרסום תמונות קטינים באינטרנט
יונית | 09:45 15/09/2014
פרסום תמונות קטינים באינטרנט
עו''ד אסף דוק | 18:59 15/09/2014
פרסום תמונת קטין בפייסבוק
דינה | 10:01 26/06/2014
פרסום תמונת קטין בפייסבוק
עו''ד אסף דוק | 12:17 27/06/2014
פרסום תמונת קטין בפייסבוק
דינה | 07:50 28/06/2014