חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | מהי עבירה פלילית?

מהי עבירה פלילית?

המונח עבירה פלילית מתייחס לקשת רחבה של עבירות המפרות את החוק הפלילי, בהתאם לקביעות בית המשפט. מדובר בעבירות המבוצעות על ידי וכנגד אדם, גוף או ארגון, פוגעות בסדר החברתי ועשויות להוביל לפגיעה בגוף, בנפש וברכוש. הענישה על עבירות פליליות משתנה ממקרה למקרה בהתאם לסוג העבירה, חומרתה, נסיבותיה, עבר פלילי של הנאשם, ובאם הביע חרטה על מעשיו.

אודות המשפט הפלילי

משפט פלילי הינו תחום המגדיר כללי התנהגות שנחשבים לשליליים ואסורים בחברה. מי שמואשם בעבירות אלו יועמד לדין פלילי שאכיפתו באחריותה מדינה, באמצעות המשטרה והתביעה הכללית. תפקידו העיקרי של בית משפט פלילי הוא לקבוע אם עונה העבירה על הגדרות הדין הפלילי, ומכאן להרשיע את הנאשם, או שאינה עונה על ההגדרות ולכן לזכות הנאשם. יש לציין כי העמדה לדין פלילי נסמכת במרבית המקרים רק על התנהגות פלילית, ולא על כוונה או מחשבה פלילית שאינה מגובה  במעשה. בנוסף, משפט פלילי יחול רק על אדם הכשיר בעיני החוק לעמוד לדין. לדוגמא, מי שהינו קטין, חולה אנוש או חולה נפש אינו כשירי לעמוד לדין פלילי.

סוגים של עבירות פליליות

חוק העונשין הישראלי מגדיר מספר רב של עבירות פליליות המקיפות תחומי חיים מגוונים, והתנהגויות שונות. עבירות אלו כוללות בין היתר תקיפה ואלימות, רצח, עבירות מין, עבירות רכוש, עבירות זיוף,  עבירות מס, סחיטה באיומים, החזקה, שימוש וסחר בסמים, ונהיגה בשכרות. כמו כן נכללות תחת ההגדרה עבירות נשק, לשון הרע, שוחד, הימורים לא חוקיים, הסתה לגזענות, סרסרות, התקהלות אסורה, ואפילו עבירות תנועה מסוימות נחשבות לעבירות פליליות.

ענישה על עבירה פלילית

כאמור, הענישה על עבירה פלילית משתנה בהתאם לסוג העבירה ולהגדרות המצוינות בחוק. העונשים עשויים להתחיל בקנס כספי, להמשיך לאזהרה, מעצר בית ומאסר על תנאי, ולהגיע עד למאסר עולם. לדוגמא, העונש המרבי על אונס הוא 20 שנות מאסר, בעוד שעל עבירת גניבה העונש המרבי הוא 3 שנים. כמו כן, עבירות פליליות רבות מדורגות בהתאם למידת חומרתן. למשל, גניבה בנסיבות מחמירות עלולה להעלות את רף הענישה ל- 7 ואף ל- 10 שנות מאסר, ובעוד שדינה של החזקה עצמית היא עד שנתיים מאסר, סחר בסמים עלול להוביל גם ל- 20 שנות מאסר.

מרכיביו של ההליך הפלילי

הליך פלילי מתחיל עם הגעת מידע לרשויות החוק, אשר מעיד על חשד לביצוע עבירה פלילית על ידי אדם, קבוצת אנשים או ארגון. המשטרה פותחת ברישום ובחקירה של החשוד ושל עדים למקרה, ונצברות ראיות הקשורות בו. במידה שלא נמצאו מספיק הוכחות, אם הנחקר נמצא זכאי או שמדובר בעבירה קלה שאין בה עניין לציבור, ייסגר ההליך כבר בשלב זה. מאידך, אם נמצאו מספיק ראיות או  שהנאשם הודה בעבירה, יועבר המקרה לידי התביעה הכללית. תובע מטעם המדינה יבחן את המקרה ויחליט אם לסגור את התיק ללא הגשת כתב אישום, להחזיר למשטרה את התיק להמשך  חקירה, או להגיש כתב אישום. הגשת כתב אישום מהווה התחלה של הליך משפטי המנוהל בין הנאשם למדינה התובעת, שיכול להסתיים בהסדר טיעון או בפסק דין של בית המשפט.

מהו כתב אישום?

כתב אישום מוגש לבית המשפט באמצעות תובע מוסמך מטעם המדינה שכפוף למשטרת ישראל או לפרקליטות המדינה. מרגע שהחקירה הסתיימה התיק מועבר ליחידת התביעות במשטרה או לפרקליטות המדינה להחלטה האם להגיש כתב אישום נגד החשוד או אם לאו. שיקול הדעת היחידי יהיה של התובע, הוא במקרה הזה הופך להיות "מדינת ישראל" והוא זה שיחליט אם יש מקום להגשת כתב אישום ופתיחת הליך פלילי ומשפטי נגד אדם.

במידה והתביעה סבורה כי ישנו סיכוי סביר להרשעה בתיק, לאחר שבחנה את חומר הראיות הגולמי, בעבירות מסוג פשע, שדינן מעל 3 שנות מאסר, היא מחויבת לאפשר לו הזדמנות להציג את טענותיו בפניה תוך 30 יום בבקשה מנומקת מדוע יש להימנע מלהגיש בעניינו כתב אישום.

התובע הממונה על התיק הינו עורך דין מטעם המדינה המוסמך מטעם היועץ המשפטי לממשלה. ברוב המקרים, המאשימה תהיה מדינת ישראל למעט מקרים של "קובלנה פלילית פרטית", שבה אדם פרטי יכול להאשים אדם אחר באמצעות הגשת כתב אישום פרטי לבית המשפט בהתאם לרשימה סגורה של עבירות המפורטות בתוספת השנייה לחוק סדר הדין הפלילי נוסח משולב תשמ"ב 1982.

חשיבותו של ייצוג משפטי הולם

חשוב להבין כי עבירות פליליות כרוכות בהליך מורכב, אשר ניתן להשפיע על תוצאותיו כבר בשלבים הראשוניים של החקירה המשטרתית, ובהמשך גם מול התביעה הכללית ובית המשפט. בנוסף, לעיתים קרובות הגדרות המשפט הפלילי אינן חד משמעיות ונתונות לפרשנות, ולא אחת החקירה המשטרתית מתנהלת באופן בלתי חוקי. לכן, על מנת להוציא את הצדק לאור ולהפחית את מידת הנזק והענישה, חשוב מאוד לקבל ייצוג מטעם עו"ד פלילי מיומן.

זומנת לחקירה בחשד לביצוע עבירה פלילית? אל תוותר על זכותך להיוועץ בעורך דין טרם החקירה

גם אם אתה אדם נורמטיבי, זה ששומר על החוק, לא מעשן, לא שותה, זה שנוהג עם שתי הידיים על ההגה ותמיד שם חגורה, עובד בעבודה מסודרת, בעל משרה מכובדת, לעיתים אפילו ידוע בציבור, משתדל לכבד את הזולת ולא לעבור על החוק - פתאום, ביום בהיר אחד וללא הכנה מוקדמת אתה יכול למצוא את עצמך בנקל תחת חקירה משטרתית בגין חשד בלבד למעשה שביצעת לכאורה, ומכאן העלילה יכולה רק להסתבך אם לא תשמור על כלל היסוד האחד - התייעצות עם עורך דין פלילי טרם החקירה. לכן, כדאי להתכונן לחקירה ברצינות רבה, אף אם אתה בטוח בצדקתך. חשוב לקבל ייעוץ לפני חקירה מטעם עורך דין פלילי מנוסה ללא קשר למסגרת שבה היא נערכת. החקירה היא השלב הראשון בהליך, בין אם הוא הליך פלילי, אזרחי, צבאי ו/או משמעתי. לפעמים האמת היא פתלתלה ומעורבות האדם אינה כפי שהוא סבור מראש. החוקרים ינסו למשוך אותו במילים, לשכנע אותו על מעורבותו ולאסוף עדויות וראיות.

יש לדעת כיצד להיערך לחקירה בתבונה, הן מבחינת מידע וזכויות אזרחיות וכלה בטקטיקות של חקירה וכיצד להתגונן בפניהם. הניסיון מוכיח כי אדם שקיבל ייעוץ מקצועי עוד לפני החקירה, לא איבד את שלוותו, יכול היה לענות על השאלות בקור רוח ופעמים רבות הדבר היטה את הכף לטובתו. גם אם מדובר בנחקר שבוודאות אשם, הרי החקירה משמעותית מאוד להמשך ההליך שיבוא לאחר מכן, וכל דבר שייאמר בחקירה עלול להשפיע על עתידו.

זכור, כל אמירה, תגובה או הודאה בזמן החקירה - גורליים להמשך ההליך הפלילי נגדך. משכך, כל מה שתאמר בחקירתך עשוי לשמש נגדך בבית המשפט, ומה שהיית אמור לציין במהלך החקירה ולא ציינת -  לא תוכל לטעון במועד מאוחר יותר, שכן ידובר בגרסה כבושה שמשקלה הראייתי נמוך למדי לדעת בתי המשפט.

נוכח חשיבותה הרבה של החקירה ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך נגדך, חשוב שתיוועץ עם עורך דין פלילי מנוסה טרם החקירה. דע - כי התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתך לחקירה עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה.

חשיבות איכות הייצוג המשפטי בהתמודדות עם כתב אישום בבית משפט פלילי

כתב אישום פלילי מוגש לבית המשפט השלום או לבית המשפט המחוזי בהתאם לאזור בו בוצעה העבירה הפלילית. בית המשפט השלום דן בתביעות המוגשות על ידי יחידת התביעות המשטרתיות או הפרקליטות המחוזית. בבית משפט השלום נידונים תיקים פליליים בעבירות שעונשן הוא עד 7 שנות מאסר, וכל עבירה חמורה יותר מוגשת לבית המשפט המחוזי במחוז הרלוונטי.

בכל מקרה ובו אתה חשוד או מואשם בעבירה פלילית, עליך להיעזר בעורך דין פלילי מנוסה שיידע כיצד לנווט בין האפשרויות השונות שהחוק מאפשר לו ויפעל ככל האפשר לביטול ההליך הפלילי נגדך או לכל הפחות יחתור לסיומו במינימום נזק עבורך. ככל שתקדים לפנות לייצוג משפטי מקצועי כך יגדל הסיכוי לבטל את כתב האישום, להוביל לתיקון כתב האישום, לקדם אפשרות של זיכוי מן העבירה המיוחסת לך או להשיג עסקת טיעון מקלה.

הדין הפלילי סבוך, מורכב ומאפשר טווח פעולה רחב. כמעט כל אחד מהשלבים בהליך הפלילי יכול להוות שלב יציאה ממנו ולהיפך, מניעת יציאה ממנו. היוועצות בעורך דין הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך הפלילי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

צוות עורכי הדין שלנו, ביניהם גם יוצאי הפרקליטויות השונות ורשויות האכיפה, פועל במקצועיות ומסירות על מנת ולהגן על זכויותייך. המשרד מונה צוות אנשים מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. במידה וזומנת לחקירת משטרה או הוגש נגדך כתב אישום, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
סגירת תיק פלילי | חקירה פלילית במשטרה | חקירה משטרתית | חקירה במשטרה | עורך דין פלילי | משפט פלילי | הליך פלילי | חזרה מכתב אישום | ביטול כתב אישום | בקשה להימנע מהגשת כתב אישום | כתב אישום | הליכים פליליים | עבירה פלילית | עבירות פליליות | משרד עורכי דין פלילי

הצלחות המשרד בתחום
חזרה מכתב אישום בעבירה של מכירת משקה משכר לקטין אי העמדה לדין בעבירות אלימות במשפחה סיום הליך פלילי ללא הרשעה ללקוח שהואשם בהחזקת סמים שלא לצריכה עצמית ביטול הרשעה לעובד בנק בכיר שתקף קטין שחרור חשוד ממעצר בעבירות של איומים ותקיפת בת זוג ענישה מקלה: 3.5 חודשי עבודות שירות בלבד בגין גידול סמים במשקל 900 גרם

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם לאחר חקירה פלילית יש לי תיק פלילי?
ליהי שדה | 03:41 30/11/2013
רישום פלילי בעקבות תיק חקירה שנסגר
עו''ד אסף דוק | 17:47 30/11/2013
השעיה מעבודה בעקבות אישום פלילי
עדי | 19:56 19/04/2015
השעיה מעבודה בעקבות אישום פלילי
עו''ד אסף דוק | 09:04 26/04/2015
סגירת תיק פלילי שנפתח במשטרה
אפרת | 17:11 26/05/2014
סגירת תיק פלילי שנפתח במשטרה
עו''ד אסף דוק | 18:54 26/05/2014