חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | כיצד מסירים תוכן פוגעני ושלילי באינטרנט?

כיצד מסירים תוכן פוגעני ושלילי באינטרנט?

כבר אמרו חכמינו "טוב שם משמן טוב". רשת האינטרנט אמנם הפכה את זרימת המידע והאפשרות לשתף אותו לקלים ומהירים יותר מאי פעם, אך יצרה גם פתח גדול מאוד לעוולות משפטיות ופגיעה בשמו הטוב של אדם, בין אם באמצעות פרסום טקסטים משמיצים ופוגעניים ו"דעות" החורגות מגבולות הטעם הטוב, ובין אם באמצעות הפצת סרטונים ותמונות מבזים בעילום שם על אדם אחר ברשתות החברתיות ובאתרי שיתוף וידאו. פרסום תוכן פוגעני ושלילי על אדם בהחלט עלול לפגוע בתדמיתו ובשמו הטוב, ואף לפגוע במשלח ידו. אם כך, מה עושים? עו"ד אסף דוק מסביר כיצד ניתן להסיר תוכן פוגעני ושלילי באינטרנט, וכן באילו מצבים ניתן יהיה לתבוע אחריות בגין הנזק שנגרם לכם בעקבות אותו פרסום.

איך מסירים תוכן פוגעני ושלילי באינטרנט?

מהפכת האינטרנט הינה בעלת השלכות שאת כולן עוד לא הספקנו לעכל ולא בכדי, המדובר בכלי אשר שינה את השיח הציבורי הן ברמה הארצית והן ברמה העולמית תוך האפשרות להתקשר ולתקשר במהירות ובזמינות בלתי נתפסת. תרומתו של כלי זה הינה אדירה בכל הקשור לחופש הביטוי והיכולת של האנשים להעביר ולהחליף מידע. האפשרויות לעשות זאת הכניסו לתוך מציאות החלפת המידע גם אלמנט של דיסקרטיות כך שהאדם אשר בוחר בכך יכול לשמור על אנונימיות. ניתן לומר כי לרוב המדובר בעניין טוב ותורם לביישנים שבינינו או כאלה שאינם מעוניינים בחשיפה. ואולם הבעיות מתחילות כאשר השימוש בדיסקרטיות ובאנונימיות שהאינטרנט מעניק נעשה למטרות פסולות תוך הצפת מידע שקרי וכאשר נשוא המידע הנ"ל עומד בפני שוקת שבורה שכן מי שפרסם אודותיו את המידע השקרי לא ניתן לאיתור.

השימוש בעורך דין הבקיא בדיני האינטרנט ובדין הפלילי הינה קריטית במצבים כאלה כאשר האדם שהמוניטין שלו נפגע באורח אנוש כתוצאה מפרסומים כאלה ואחרים ברשת, אינו יכול או אינו מצליח להביא להסרת התוכן הפוגעני בעצמו.

במהלך מאמר זה אביא בפניכם מספר אפשרויות שהאדם מן השורה עלול למצוא עצמו מתמודד עמן בהקשרים אלה של פרסומים שליליים ברשת האינטרנט:

1. כאשר הפרסום הפוגעני נעשה באתר אינטרנט שבעליו ו/או מפעיליו ידועים למבקש ההסרה:

כאשר המצב הינו כאמור בכותרת אזי זהו המקרה הקל בו יש "אמא ואבא" קרי כתובת ממשית שניתן לפנות אליה בבקשה להסיר את התוכן הפוגעני לאור התוכן אשר עלול להוות עבירה על חוקים כמו איסור לשון הרע ו-פגיעה בפרטיות. כשיש אדם או חברה הידועים באופן ודאי וברור כבעלי האתר המפרסם את התוכן הפוגעני ניתן לפנות אליהם ישירות מבלי שמתעורר הצורך לחפש במצב זה "פתרונות יצירתיים" ואף להגיש תביעה משפטית ככל ומתקבל סירוב לבקשת ההסרה, ממש כפי שניתן לפנות למערכת של עיתון המפרסם תוכן פוגעני.

2. כאשר הפרסום הפוגעני נעשה באתר אינטרנט שבעליו ו/או מפעיליו אינו ידוע למבקש ההסרה:

במצב דברים זה קיימות מספר אופציות כגון:

  • ככל והאתר יושב על גבי שרתים של חברה או אתר אינטרנט שמספק גם את הפלטפורמה ליצירת האתר עצמו, כך לדוגמא ניתן למצוא את חברת Wix הישראלית המאפשרת ללקוחותיה לעצב דרך ממשק נוח וחברותי שהיא מספקת, אתר אינטרנט היושב על השרתים שלה. במקרה כזה המדובר בחברה המהווה את הכתובת היחידה עבור האדם שנפגע כתוצאה מחומר פוגעני המפורסם באתר והמתופעל על ידי אדם או חברה שאינם ידועים ומבלי שזהותם מפורסמת. משכך, עבור המעוניין בהסרת חומר אשר מקבל פרסום ברשת עליו להפנות מכתב לחברת WIX עצמה. אמנם המכתב ממוען לחברה שכל תפקידה הינו אירוח האתר ולא פרסום החומר עצמו, אולם בהיעדרה של זהות קונקרטית להפנות אליה את הדרישה הרי שזוהי דרך פעולה מחויבת המציאות. גם אם ככל וזהות בעל האתר ידועה לאדם הדורש את ההסרה הרי שעדיין קמה אחריות לחברה המארחת מתוקף השירות שהיא נותנת. להערכת הח"מ ניתן במקביל לשליחת מכתב בקשה להסיר את החומר לבעלים הישירים של האתר, לשלוח מכתב נוסף גם לחברות כדוגמאת WIX אשר יצטרכו לתת מענה למבקש.

  • במקביל לחברות כמו חברת Wix.com ישנן חברות נוספות אשר תפקידן הינו מסתכם רק במכירת "שם מתחם" לאתר או בשמו הלועזי והמוכר יותר "דומיין" ובמקביל אירוח האתר על גבי השרתים. כך לדוגמא ניתן למצוא בקטגוריה זו את חברת "GoDaddy" המפורסמת המעניקה שירות מארצות הברית ללקוחות בכל העולם כמו גם בישראל. גם במקרה זה כאשר בעל האתר ו/או המפעיל בחר שלא לחשוף את זהותו או אמצעי אחר להתקשרות עמו אזי מכתב אל החברה המארחת הינה דרך הפעולה העדיפה במקרה כזה.

  • כאשר הפרסום נעשה על גבי דף ברשת באתרים בעלי אופי חברתי כגון פייסבוק או יוטיוב:

    גם כאן צריך להבחין בין מצבים בהם ניתן לאתר את מפרסם החומר ומקרים בהם הדבר אינו מתאפשר. כך או כך ניתן לפנות אל החברה עצמה ולבקש את הסרת הסרטון, דף האינטרנט תמונה או כיתוב.

    במקרים נדירים יש צורך לפנות ישירות גם לחברת Google כאשר מתעורר הצורך להוריד תוצאות חיפוש המובילות אל הפרסום. חשוב לזכור כי, במקרים בהם יש הצלחה בהורדת החומר המבוקש, הדבר יבוא לידי ביטוי בסופו של דבר גם בתוצאות מנוע החיפוש ולכן לרוב יהיה זה מיותר לפנות גם אליהם.

התמודדות המשפט עם תופעת לשון הרע ופגיעה בפרטיות ברשת האינטרנט

הזירה האינטרנטית הינה בינלאומית מטבעה וטיבה. המדובר בחברות היושבות במקומות שונים ברחבי העולם כאשר כללי המשפט הבינלאומי הפרטי הם השולטים בכיפה. יחד עם זאת חשוב לזכור כי ככל ואת/ה מעוניינים להוריד חומר פוגעני מהרשת באמצעות פנייה לחברה בחו"ל, אין המדובר בשטח הפקר שאין בו דין ודיין. על פי מבחן "מירב הזיקות" הקובע את הפורום הנאות לטיפול בדרישה להסרת חומר או לפיצויים בגין פרסום כזה יימצא ככל הנראה על פי רוב בית משפט בישראל כטריבונל מתאים לטיפול בתביעה מסוג זה וזאת לאור העובדה שבמרבית המקרים, בקשה תבוא כתוצאה מסכסוך או הסתבכות שמקורה בישראל כאשר המפרסם הוא ישראלי כמו גם דורש ההסרה, החומר בדרך כלל מפורסם בישראל ובעברית וכן הקהל שנחשף לחומר הוא ישראלי ועוד כהנה וכהנה אינידיקציות. כך למשל חברת פייסבוק היושבת בארצות הברית ונתונה לדין של מדינת קליפורניה אינה יכולה להשתמש בדין זה בבחינת עלה התאנה שבאמצעותו אין היא חייבת דין וחשבון. ככל ויש צורך ניתן לתבוע את החברה בישראל וככל ומבחן "מירב הזיקות" יאפשר זאת המקרה ייבדק לאור חוק איסור לשון הרע הישראלי ולא על פי מקבילו הקליפורני המקשה יותר בהוכחת העוולה.

כמו כן, על פי חוק המסחר האלקטרוני תשס"ח-2008 חלה החובה על כל אתר לפרסם כתובת או קישור המאפשרים פנייה אליו בנוגע לכל תוכן המהווה עוולה. האדם הפונה צריך לציין את פרטיו ואת פרטי העוולה. ככל ואין אופציה כזו במסגרת האתר הרי שהמדובר בעבירה על החוק.

חשוב לזכור שאין ודאות בהצלחה בבקשות להסרת חומרים מאתרי אינטרנט. לכן חשוב מאוד לבצע פניות מסוג זה באמצעות עורך דין בקיא, בייחוד כשהדבר מהווה פגיעה ממשית ואמיתית באדם, במוניטין שלו ביכולת שלו להתפרנס ובתעסוקה כמו גם בשמו הטוב בקהילה בה הוא חי ובמשפחה שהקים כך שעורך הדין יידע לנסח מתוך הנסיון והידע המצטברים את הבקשה שתתאים לנסיבות העניין באופן מקסימלי תוך עמידה על הזכויות המשפטיות של הפונה. אין הנטען כי לא היו ואין הצלחות בפניות להסרה שנעשו באופן אישי ואולם על מנת להגדיל ודאות זו באופן מהותי ובייחוד במקרים אפורים או מורכבים השימוש באיש מקצוע הינה קריטית.

מוציאים דיבתך רעה או פוגעים בפרטיותך ברשת האינטרנט?

אתה זקוק לעורך דין המתמחה בדיני האינטרנט ובמשפט פלילי שייסע לך להסיר כמה שיותר מהר את התוכן הפוגעני מרשת האינטרנט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לתובעים ונתבעים בדיני לשון הרע וחוק הגנת הפרטיות מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת בגורמים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה והוציאו דיבתך רעה ופרסמו עליך לשון הרע באינטרנט פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
פגיעה בפרטיות באינטרנט | חוק הגנת הפרטיות | פגיעה בפרטיות | הסרת פרסום שלילי בגוגל | הסרת תוצאות שליליות בגוגל | הסרת תוכן פוגעני בגוגל | לשון הרע | לשון הרע באינטרנט | לשון הרע בפייסבוק | לשון הרע ביוטיוב | חוק לשון הרע | אבי דוביצקי | הסרת סרטון מיוטיוב | הסרת סרטון מפייסבוק | הסרת תוכן פוגעני | הסרת תוכן שלילי באינטרנט | לשון הרע של אבי דוביצקי

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק פלילי לקטין בעבירת תיווך בסמים קבלת בקשת חנינה על עונש שהוטל על סטודנט שהורשע באוניברסיטת אריאל ביטול רישום משטרתי ללקוח בעבירות מרמה והונאה ביטול כתב אישום ללקוח שהחזיק ב-1.3 ק"ג של סם מסוג קנאביס סגירת תיק חקירה בעבירות תיווך וסחר בסמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
לשון הרע של אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) בפייסבוק
אנונימי | 21:14 07/11/2014
לשון הרע של אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) בפייסבוק
עו''ד אסף דוק | 21:47 07/11/2014
תודה רבה אתה עושה עבודת קודש מולו!
אנונימי | 13:06 08/11/2014
חק הגנת הפרטיות
מאי | 09:23 15/10/2015
חק הגנת הפרטיות
עו''ד אלון שליכטר | 15:57 15/10/2015
מישהי מאיימת לפרסם סרטון עירום שלי ביוטיוב
נעים | 10:01 26/02/2015
מישהי מאיימת לפרסם סרטון עירום שלי ביוטיוב
עו''ד אסף דוק | 23:18 28/02/2015