חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | מהו תיק מב"ד וכיצד ניתן להביא לסגירתו?

מהו תיק מב"ד וכיצד ניתן להביא לסגירתו?

לאחר שאדם נחקר במשטרה התיק בעניינו עובר לבדיקתן של רשויות התביעה לצורך בחינת השאלה האם יש להגיש נגדו כתב אישום או אם לאו. כל אותה העת תיק החקירה כנגדו מצוי בסטטוס של תיק מב"ד (תיק הממתין לבירור דין) ורישום בעניין מופיע בתדפיס המרשם הפלילי. רישום זה מהווה בעיה מהותית לאנשים המחזיקים בו, ויודגש גם לאלו אשר נחקרו על לא עוול בכפם, שכן הדבר גורר אחריו נזקים כבדים במישורים רבים בחייהם, לרבות בתחום התעסוקתי. עו"ד אסף דוק מסביר מהו תיק מב"ד וכיצד ניתן להביא לסגירתו תוך הימנעות מעינוי דין מיותר.

מהו תיק מב"ד?

לאחר שאדם נחקר תיק החקירה שנפתח כנגדו מועבר מן היחידה החוקרת לרשויות התביעה (התביעה המשטרתית או הפרקליטות) לשם בדיקתן האם יש מקום להגיש נגד אותו אדם כתב אישום או אם לאו. כל אותה העת תיק החקירה נותר בסטטוס של תיק מב"ד, קרי תיק הממתין לבירור דין ולהחלטה סופית האם לפתוח בהליכים פליליים נגד אדם החשוד בעבירה פלילית.

דוגמה להופעת תיק מב"ד בתדפיס המרשם הפלילי:

רישום מסוג כזה הינו בעייתי וגורם לנזקים רבים בייחוד לאלה המסתבכים בחקירה כאשר המדובר באנשים נורמטיבים ואשר להם המדובר במפגש ראשון עם סיטואציה מסוג זה. המדובר בנזקים הבאים לידי ביטוי בייחוד בפן התעסוקתי אם כי ייתכנו נזקים נוספים. למשל, ככל והחשוד הנורמטיבי עוסק במקצוע האבטחה כנושא נשק כאשר המדובר בהסתבכות על לא עוול בכפו, או כאשר נקלע לתוך תיק החקירה כחשוד בעקבות נסיון מצידו להפריד בין צדדים המכים זה את זה, כלי הנשק שלו נלקח ממנו באופן מיידי ובשרירותיות מבלי להפעיל שיקול דעת פרטני, זאת משום עצם העובדה שנחקר תחת אזהרה בנסיבות המקרה. לעיתים באותו תיק כך לדוגמא עדיין דרושים לחקירה החשודים המרכזיים באותו אירוע אלים וכך נותר התיק פתוח ללא הכרעה, זאת בזמן שבד בבד הלה איבד את מקום עבודתו משום האיסור שחל עליו לשאת נשק כאשר הלכה למעשה לא ביצע כל עבירה, זאת עד להכרעה וסגירת התיק ועל אף הסבירות שהתיק ייסגר בסופו של יום ללא העמדה לדין של מאן דהו.

המדובר לרוב בעינוי דין ממושך, בעננה הרובצת על ראשו של אדם לעיתים על לא עוול כאשר בנסיבות העניין נפל אל בין הכסאות מבלי שיוכל כל אותו זמן להמשיך בחייו באופן תקין.

לעיתים לאותו חשוד נהיר על סמך חומר הראיות שנאסף ולאור אשמתו, כי יוגש בשלב כלשהו כתב אישום, בנסיבות העניין, משום עומסי עבודה עמם מתמודדים רשויות התביעה, אותו חשוד נאלץ להמתין תקופות ארוכות נטולות שינה ועל כן הוא מבקש ליזום פנייה באמצעות עורך דין פלילי על מנת להביא לסיום הסאגה כך או אחרת כשמבחינתו האינטרס העליון הינו להוריד את אותה גיבנת מעליו בהקדם האפשרי על מנת שיוכל להמשיך את חייו הן מההיבט הפסיכולוגי הן מהיבט תעסוקתי ככל והלה מועמד למשרה והוא זקוק לגליון "נקי" והן מהיבטים נוספים כמו צרכי הגירה למדינה זרה וכד'.

כך שהשיקולים באם להגיש בקשה באמצעות עורך דין לסגירת תיק המב"ד הינה החלטה מורכבת תלויית נסיבות.

כך לדוגמא, ככל והאדם מואשם בעבירה חמורה יותר ו/או קיים סיכוי כי הגשת בקשה תביא למוטיבציה מחודשת לאיסוף ראיות מצד המשטרה הרי שעדיף היה להותיר את המצב על כנו במקום לנקוט בפעולה אשר עלולה בסופו של יום להזיק לאינטרס האישי. ככל שעובר זמן רב יותר והמדובר בעבירה זניחה יחסית כך גם פוחתת המוטיבציה ורמת ה"עניין לציבור" בהעמדה לדין.

יש לקחת בחשבון מקרים בהם לדוגמא קיימת ראיה כמו עדותו של אדם זקן אשר עלול לסיים את חייו המעידה דווקא על חפותו של אותו אדם חשוד ועל כן המוטיבציה תהיה הפוכה ותעודד הגשת בקשה לצורך סיום בירור העניין במהרה טרם מותו של אותו בא בימים.

כך גם רמת המשוכנעות בחפות ובצדק האישי כי אותו חשוד לא ביצע כל עבירה יכולים לשמש כטריגר משמעותי בנקיטת פעולה לצורך סיום התיק ולהבאת הרשויות לידי החלטה.

עיון בחומר החקירה שנאסף על ידי עורך הדין הפלילי, הינו קריטי לעיתים והמאפשר בדיקה רציונאלית באשר לחומר הראיות שנאסף ובאם קיים מידע באופן מספק לצורך סגירת התיק באחת משלוש העילות קרי: חוסר אשמה המביאה גם למחיקת התיק כליל או חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור המונעות העמדה לדין אולם מותירות רישום משטרתי (להבדיל מרישום פלילי הנחשב לחמור יותר וחשוף ליותר גורמים).

נחקרת במשטרה ונפתח נגדך תיק פלילי הממתין לבירור דין?

יש מה לעשות! אתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך לסגור את תיק המב"ד שנפתח נגדך בהקדם על מנת ולהימנע מעינוי דין ממושך. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים במגוון עבירות פליליות מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונחקרת במשטרה ונפתח נגדך תיק פלילי שממתין לבירור דין - פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
סגירת תיק פלילי | מחיקת רישום פלילי | מחיקת רישום פלילי במשטרה | מחיקת רישום משטרתי | עילות סגירת תיק חקירה | ביטול רישום משטרתי | סגירת תיק במשטרה | תיק חקירה | תיק משטרתי | תיק מב"ד | תיק פלילי | ביטול תיק פלילי | ביטול תיק משטרה | סגירת תיק בפרקליטות | סגירת תיק מב"ד

הצלחות המשרד בתחום
קבלת ערר בדבר סגירת תיק אונס בעילה של היעדר אשמה פלילית סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית קבלת ערר וסגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם שאיים והטריד בחורה שהכיר באתר הכרויות סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות בידוי ראיות ומסירת ידיעה כוזבת

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מחיקת רישום משטרתי
עומר | 19:15 20/11/2018
מחיקת רישום משטרתי
עו''ד רביד כהן | 17:35 21/11/2018
מחיקת רישום משטרתי
עומר | 19:11 20/11/2018
מחיקת רישום משטרתי
קובי | 23:18 01/05/2018