עבירת הסיוע

הסיוע הינה עבירה בפני עצמה, המתאפיינת בתרומה עקיפה ומשנית של המסייע, אשר לא נוטל חלק בביצוע העיקרי של העבירה, להגשמתה של העבירה העיקרית. ככלל, העונש על סיוע הינו מחצית מן העונש המוטל בגין ביצוע העבירה העיקרית. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עבירת הסיוע במשפט הפלילי ומרכיביה.

עבירת הסיוע במשפט פלילי

סעיף 31 לחוק העונשין מגדיר "מסייע" כך: "מי אשר, לפני עשיית העבירה או בשעת עשייתה, עשה מעשה כדי לאפשר את הביצוע, להקל עליו או לאבטח אותו, או למנוע את תפיסת המבצע, גילוי העבירה או שללה, או כדי לתרום בדרך אחרת ליצירת תנאים לשם עשיית העבירה, הוא מסייע".

ההתנהגות בעבירת הסיוע הינה מעשה או מחדל, שיש בהם כדי ליצור תנאים להגשמת היסוד העובדתי בעבירה על-ידי המבצע העיקרי. אין דרישה להשלמת העבירה העיקרית, אלא די בתחילת ביצועה.

כאמור, המאפיין את ה"מסייע" נעוץ בכך, שאין הוא נמנה בין אלה העושים "מעשה של ביצוע". תרומתו לביצוע העבירה מצטמצמת לעשיית "מעשה של סיוע" בלבד, כמשמעותו בס' 31.

הסיוע הוא עבירה בפני עצמה. המאפיין את ההתנהגות המסייעת הוא שהיא מהווה תרומה עקיפה ומשנית לביצועה של העבירה העיקרית. התרומה של המסייע היא עקיפה, שכן אינו נוטל חלק בביצוע העיקרי של העבירה. תרומתו של המסייע היא משנית, שכן אין הוא אלא שותף זוטר למבצע העיקרי.

ע"פ פרשת מרדכי

"...המסייע .. הוא שותף עקיף ומשני. הוא מסייע ביצרת התנאים לביצוע העבירה ע"י העבריין העיקרי ( או העבריינים העיקריים המבצעים בצוותא)... תרומתו של המסייע היא חיצונית. אין הוא חלק פנימי של המשימה העבריינית עצמה. אין הוא היוזם. אין הוא המחליט על הביצוע ואין הוא השולט על הביצוע. אין הוא אדון לביצוע. הוא מבצע מעשי עזר הנפרדים מביצוע העבירה ע"י העבריין העיקרי, ושיש בהם "כדי לאפשר את הביצוע, להקל עליו או לאבטח אותו".."

ע"פ פרשת משולם

"מי שחלקו בהתהוות העבירה התבטא בפעולות עזר נושא באחריות פלילית כמסייע...המסייע אינו משתתף איפוא בביצוע העבירה עצמה, אלא חלקו מתבטא בפעולות החיצוניות לעבירה".

ע"פ 2796/95 פלוני נ' מדינת ישראל

"המסייע הוא שותף עקיף ומשני. הוא מצוי מחוץ למעגל הפנימי של הביצוע. הוא גורם "חיצוני". אין הוא יוזם הביצוע ואף לא משדל לביצועו. תרומתו מתבטאת בכך, שהוא מסייע (במעשה או במחדל) ביצירת התנאים לביצוע העבירה על ידי העבריין העיקרי. תרומתו היא בגדר "אמצעי עזר" (פיזי או נפשי) המסייע תורם תרומה לביצוע העבירה, שהיא "מחוץ" לביצוע הישיר, אם כי היא מסייעת לו...ככל שהמסייע מתקרב לעבר הביצוע של העבירה עצמה או ניסיון לבצעה, כך הוא מתקרב לביצוע בצוותא..."

היסוד הנפשי בעבירת הסיוע

המחשבה הפלילית הנדרשת בעבירת הסיוע הינה כפולה: נדרשת מודעות לכך שההתנהגות מסייעת ומודעות לפליליות המעשה עצמו. כמו כן, אין צורך כי המסייע יהיה בעל יסוד נפשי זהה לזה של המבצע העיקרי.

וכך נכתב בפס"ד פלונית:

"על היסוד הנפשי שבעבירת הסיוע אנו למדים מן ההוראה הכללית  בדבר היסוד הנפשי שבחור העונשין ומההוראה המיוחדת באשר למצב הנפשי הקבועה בסעיף הסיוע שבחוק העונשין. ההוראה הכללית בחוק העונשין ( סעיף 20 (א) )

"מחשבה פלילית..מודעות לטיב המעשה, לקיום הנסיבות ולאפשרות הגרימה לתוצאות המעשה, הנמנים עם פרטי העבירה..."

הוראה זו חלה על כל העבירות הפליליות. שעה שסעיף בחוק המגדיר עבירה פלילית שותק באשר למחשבה הפלילית הנדרשת לגיבושה של אותה עבירה, תידרש מחשבה פלילית כאמור בהגדרה הכללית. מכאן, שהמחשבה הפלילית הנדרשת בעבירת הסיוע – שאינה עבירה תוצאתית – הינה כפולה: ראשית, מודעות לטיב ההתנהגות המסייעת, כלומר מודעות לכך שההתנהגות תורמת ליצירת התנאים לשם עשיית עבירה עיקרית בעלת ייעוד מוחשי; שנית, מודעות לקיום הנסיבות הרלוונטיות בעת ההתנהגות המסייעת, כלומר מודעות לכך שהמבצע העיקרי מבצע או עומד לבצע עבירה, הגם שאין נדרשת מודעות לכל פרט מפרטי העבירה" כמו כן, " נוסף על המודעות לטיב ההתנהגות המסייעת ולנסיבות הרלוונטיות, נדרש גם מצב נפשי של מטרה או תכלית לסייע לעבריין העיקרי...המצב הנפשי המיוחד הנדרש בדין הסיוע הוא שהמסייע יבקש לתרום תרומה מסייעת למבצע העיקרי".

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי בעניינם. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירת הסיוע | סיוע | המסייע | סיוע לעבירה | סיוע לעבירה פלילית | ענישה סיוע לעבירה פלילית

הצלחות המשרד בתחום
הפרקליטות החליטה לגנוז תיק אונס חמור כנגד לקוח המשרד שחרור ממעצר חשוד בעבירות אלימות במשפחה עקב תלונת שווא סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בעבירת תקיפה וחבלה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם קללות וגידופים יכולים להיחשב לעבירה פלילית?
חסוי | 12:55 05/05/2016
האם קללות וגידופים יכולים להיחשב לעבירה פלילית?
עו''ד אסף דוק | 13:10 05/05/2016
האם הפצת ספאם בכמויות זאת עבירת מחשב או פלילית?
ליהי לוין | 17:28 05/01/2014
הפרת חוק הספאם - עוולה אזרחית
עו''ד אסף דוק | 21:56 05/01/2014
קובלה פלילית על תקיפה
אביעד | 18:54 21/05/2017
קובלה פלילית על תקיפה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 23:21 21/05/2017
תביעה פלילית
אסי | 21:55 23/02/2017
תביעה פלילית
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:37 05/03/2017
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
מני | 23:16 26/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:45 28/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
גדגד | 11:42 28/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
אבי | 19:06 12/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
עו''ד אסף דוק | 19:20 12/09/2016
קובלנה פלילית נגדי משכן שוטר
השכן | 17:06 23/05/2016
קובלנה פלילית נגדי משכן שוטר
עו''ד אלעד שאול אלבז | 17:52 25/05/2016
האם מדובר בעבירה פלילית של הטרדה ואיך מוכחים שזה לא?
רעות | 13:55 06/08/2015
האם מדובר בעבירה פלילית של הטרדה ואיך מוכחים שזה לא?
עו''ד אסף דוק | 15:13 06/08/2015
האם מדובר בעבירה פלילית של הטרדה ואיך מוכחים שזה לא?
רעות | 12:34 07/08/2015