חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | הטרדות טלפוניות בוואטסאפ

הטרדות טלפוניות בוואטסאפ

מאז שיצאה לשוק לפני כ- 6 שנים צברה אפליקציית וואטסאפ אוהדים רבים, וההערכות מדברות כיום על קרוב למיליארד משתמשים מכל העולם. כלומר, אם גם אתם משתמשים בוואטסאפ ומעבירים באמצעותה תמונות, אודיו, וידיאו או מסרים מיידיים הרי שאתם נמצאים בחברה טובה. מצד שני, אופייה החופשי, הפתוח והחברי של האפליקציה מוביל לא פעם למחשבה המוטעית, לפיה הכל מותר. ובכן, לפני שאתם מקימים קבוצה חדשה או שולחים את המסר הבא, כדאי שתדעו כי ישנם תכנים העלולים להיחשב כהטרדה, ולהעמיד אתכם בפני תביעה אזרחית בנוסף על אישומים בעבירות פליליות. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עבירת ההטרדה הטלפונית בוואטסאפ.

הטרדות מיניות בוואטסאפ

בד בבד עם העלייה בכמות המשתמשים באפליקציה גברה גם הפצתם של סרטונים ותמונות בעלי גוון מיני, שעשו את דרכם עד מהרה לאלפי משתמשים. על מנת לטפל בתופעה חוקקה הכנסת ב- 2014 את "חוק הסרטונים" שמרחיב את החוק למניעת הטרדה מינית משנת 1998. על פי ההרחבה, בתור הטרדה מינית ייחשבו גם פרסומים, הקלטות, סרטים או צילומים בעלי גוון מיני, העלולים לבזות או להשפיל את מושאם ובתנאי שלא נתן לפרסומם את הסכמתו. מדובר בעבירה פלילית שהעונש עליה עשוי להגיע עד ל- 5 שנות מאסר! אגב, גם מי שלא צילם את הסרטון או התמונה במקור, ורק קיבל אותם בוואטסאפ והעביר אותם הלאה, עשוי לשאת באחריות פלילית. יש לציין כי לרשות החשודים עומדות הגנות הנוגעות לחופש הביטוי, כגון עניין ציבורי, תום לב וכשרות המטרה – על אף שקשה להניח את התקיימותם במקרה של הפצת תמונות אינטימיות ללא הסכמה.

הטרדות טלפוניות ואיומים באמצעות הוואטסאפ

שימו לב לסעיף 30 בחוק התקשורת, שקובע עונש של 3 שנות מאסר על מי שמשתמש במתקן של בזק בצורה מטרידה, מפחידה, מרגיזה, מעוררת חרדה או פוגעת באחרים. כלומר, הטרדה טלפונית אינה מתייחסת לטלפונים נייחים בלבד אלא גם לשליחת SMS, מייל, פקס או מסרים בוואטסאפ, מפני שמתקן של בזק הוא כל אמצעי אלחוטי להעברת מידע. מטרתו העיקרית של החוק היא להגן על אזרחים מפני הטרדות שונות, כמו של עוקבים סדרתיים או חברות מסחריות, אך לא פעם מדובר באיומים של ממש. כאן נכנס לפעולה גם סעיף 192 לחוק העונשין, האוסר על הטלת פחד בכל דרך שהיא תוך איומים על פגיעה בגוף, נכסים, שם טוב, פרנסה או חירות, ובכוונה להקניט או לאיים על האחר. העונש על עבירת איומים עשוי להגיע עד 3 שנות מאסר, ואין צורך שהמאיים יקיים את איומיו על מנת להרשיעו. כלומר, מי שמפרסם דברים מעין אלו בוואטסאפ עלול לעמוד בפני אישום כפול – הן הטרדה טלפונית והן עבירת איומים. זאת, עוד לפני שהזכרנו את התביעה האזרחית לצורך קבלת פיצויים.

צו למניעת הטרדה מאיימת להפסקת ההטרדות הטלפוניות

במידה וחווית הטרדה טלפונית שיש בה כדי לפגוע בפרטיותך – מדובר בהטרדה מאיימת לכל דבר ועניין. צו למניעת הטרדה מאיימת ניתן כנגד כל אדם המטריד אדם אחר בכל דרך שהיא, או המפעיל כלפיו איומים אשר כתוצאה מהם הוא חושש כי שלוותו, פרטיותו או חירותו תפגענה, או בשל חששו לפגיעה בגופו. על פי החוק משנת 2001, רשאים להוציא צו למניעת הטרדה מאיימת בתי משפט השלום, בתי משפט לענייני משפחה וכן בתי משפט לנוער. תוקפו של צו למניעת הטרדה מאיימת נדון בסעיף 6 לחוק, הקובע תקופה מקסימאלית של חצי שנה. כמו כן, לבית המשפט נתונה הסמכות להאריך את תוקפו מספר פעמים נוספות, עד לתקופה מרבית וכוללת של שנה אחת.

לשון הרע – גם בוואטסאפ

נכון, בוואטסאפ זורמים אינספור מסרים ודעות, ורבים מהם אינם בהכרח חיוביים. מובן שלא כל הערת ביקורת או דעה שלילית על אדם הן בגדר עבירה על החוק, אבל רצוי להבין מה עלול לסבך אתכם. עבירת לשון הרע נדונה בחוק משנת 1965, ומוגדרת כפרסומים שעלולים להוביל לבוז, שנאה, השפלה או לעג כלפי מושאם ולפגיעה בשמו הטוב ובעיסוקו. גם כאן, מדובר בעבירה פלילית שהעונש המקסימאלי עליה הוא שנת מאסר אחת, בהנחה שהוכח כי הפרסום נעשה מתוך כוונה לפגוע. יחד עם זאת, מרבית התביעות בגין לשון הרע שייכות לתחום האזרחי, בו אין חובה להוכיח כוונה לפגיעה אך יש לאמוד את הנזק. מכיוון שאומדן הנזקים במקרים אלו אינו פשוט לחישוב, ניתן לקבל בתביעות אזרחיות עד 50 אלף שקלים מבלי צורך להוכיח נזק, ועד 100 אלף שקלים במידה שהוכחה כוונה לפגוע.

לאור כל אלו, חשוב להבין ולהפנים ששימוש בלתי סביר בוואטסאפ אלול לפגוע קשות באחרים, ולפתוח במסע ארוך ובלתי נעים של הליכים פליליים ואזרחיים. לכן, חשבו פעמיים לפני שליחת המסרים, ובמידה שהוגשה נגדכם תלונה פנו במהירות האפשרית לייעוץ משפטי.

זומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הטרדה טלפונית ואיומים בוואטסאפ?

אתה זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללת כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים במגוון עבירות פליליות מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בעבירות איומים והטרדה באמצעות מתקן בזק פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מחשב | צו למניעת הטרדה מאיימת | הטרדה מאיימת | צו הרחקה | עבירות איומים | הטרדה טלפונית | עבירת איומים | הטרדה באמצעות מתקן בזק | הטרדה בוואטסאפ | הטרדות בוואטסאפ | איומים בוואטסאפ | אפליקציות לזיוף שיחות והודעות | אפליקציות התחזות | זיוף הודעות בוואטסאפ | זיוף שיחות בוואטסאפ | עורך דין צו הרחקה

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה נער שנחשד בביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות כלפי תלמידות בית ספר לא יועמד לדין בית המשפט המחוזי ביטל הרשעתו של אדם שתקף ופצע שתי נשים בהתקף פסיכוטי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הסדר במסגרת צו למניעת הטרדה מאיימת
שיר | 22:44 19/03/2019
האם זה הטרדה או איומים?
כני | 21:58 11/05/2016
האם זה הטרדה או איומים?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:48 12/05/2016
צו למניעת הטרדה מאיימת
יורם | 12:33 30/08/2015
צו למניעת הטרדה מאיימת
עו''ד אלון שליכטר | 13:41 30/08/2015