חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | החזקת סכין שלא כדין

החזקת סכין שלא כדין

החוק אוסר על אדם הנמצא מחוץ לביתו להחזיק על גופו או בכל מקום אחר אשר בחזקתו - סכין. אדם אשר נמצא מחזיק בכליו סכין שלא כדין מסתכן במאסר בפועל של עד 5 שנים. יודגש, כי עצם ההחזקה של הסכין כשלעצמה מהווה עבירה על החוק וכי אם מבצעה רוצה להתגונן מפניה עליו להוכיח כי החזקת הסכין היתה למטרה כשרה, הגם שעשה כן מחוץ לביתו או חצריו ולמרות האיסור שבחוק. רשויות התביעה אימצו בתקופה האחרונה גישה נוקשה לעניין תוך שהן מבקשות בדרך כלל מבית המשפט להטיל עונשים כבדים הכוללים מאסר בפועל על מבצעי העבירות לצורך יצירת הרתעה ולחימה באלימות הגואה בחברה. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת החזקת סכין או אגרופן ומרכיביה.

החזקת סכין או אגרופן שלא כדין

על פי סעיף 186 לחוק העונשין, החזקה של סכין או אגרופן ברשות הרבים, כלומר מחוץ לביתו של אדם, חצרו, מקום עבודתו או כל אזור מחייה אחר - הינה אסורה ונחשבת לעבירת החזקת נשק קר.  מדובר בעבירה שהעונש עליה יכול להגיע אף ל- 5 שנות מאסר, וניתן לכפור בה רק אם הוכח  שחפצים אלו הוחזקו עבור מטרות כשרות ולא נועדו בשום צורה או אופן לפגוע או להזיק במזיד לאנשים או לרכוש. כפועל יוצא מכך, גם מי שמחזיק באולר או לדרמן וחפצים אלו נמצאו על גופו, ברכבו, תיקו או חפציו - עלול למצוא עצמו בחזקת חשוד בעבירה פלילית. זאת, גם אם לא בוצעו בחפצים אלו עבירות אלימות. זהו מצב בלתי נעים שעשוי בהחלט להוביל לפתיחת תיק והליכים, הדורשים ייצוג  הולם מאת עורך דין פלילי.

משמעות החזקת סכין בכליו של אדם מחוץ לביתו וחצריו

במידה ושוטר מוצא סכין או אגרופן על גופו של אדם או בין חפציו ללא הסבר סביר, הוא עלול להיות חשוד בעבירה פלילית. מעבר לכך, בסמכות השוטר להחרים את הכלים שנמצאו ללא צורך בצידוק או הסבר למעשיו. כמו כן, השוטר יכול להחליט על עצירת נושא כלים אלו לחקירה בגין חשד לעבירה פלילית. החקירה יכולה להוביל לפתיחת תיק פלילי והעמדה לדין בגין החזקת נשק קר. חשוב לציין כי  בתי המשפט מתייחסים בחומרה לעבירות אלו, מתוך גישה שנועדה להילחם ולמנוע תופעות אלימות בחברה.

תרבות הסכינאים

כאמור, מערכת המשפט בארץ מתייחסת בחומרה לתרבות הסכינאות, שמכונה גם תת תרבות הסכינים. מדובר בתופעת נפוצה בה אנשים נושאים על גופם נשק קר, ושלא אחת מסיימת בפגיעות חמורות ואף במות קורבנות התקיפה. בעיקר נפוץ הדבר בקרב צעירים ובני נוער, ובקרב אוכלוסיה עבריינית. על מנת לנסות ולמגר את התופעה מערכת החקיקה מתייחסת בחומרה לא רק לתקיפה בנשק קר, אלא גם למקרים של החזקתו ברשות הציבור .

הגדרת סכין ואגרופן על-פי חוק העונשין

סעיף 184 לחוק העונשין מגדיר סכין ככלי שיש לו להב, וגם כל כלי אחר שיכול לגרום לחתך או דקירה. לעומת זאת, אגרופן מוגדר ככלי נשק קר שמולבש על כף היד ומיועד להכאת או פציעת אדם אחר.

הגדרת אולר והתייחסות המחוקק להחזקתו

אולר מוגדר על פי חוק כסכין הניתנת לקיפול אשר להבה אינו עולה על 10 ס"מ, ושאין אפשרות לקבעה כך שהלהב כל הזמן במצב פתוח. שלא כמו סכין או אגרופן, החוק מתיר להחזיק אולר מחוץ לאזור מחייתו של אדם, אם כי קיימים מספר מקומות אסורים. על מקומות אלו נמנים מוסדות חינוך כמו בית ספר או גן, בתי אוכל כמו בית קפה או מסעדה, מועדון ריקודים ומקומות בילוי אחרים, מגרשי ספורט, מקומות של הופעות תרבות, ומקומות של משחקי מכונות, קלפים, ביליארד או מזל.

האם מותר להחזיק סכין לשם הגנה עצמית?

ככלל, אסור לאדם לשאת סכין מחוץ לביתו גם לשם הגנה עצמית. בתי המשפט קבעו לא אחת כי החזקת סכין למטרת הגנה עצמית אינה מטרה כשרה אלא אם יוכל הנאשם להוכיח כי לא הייתה לו אפשרות אחרת למעט החזקת סכין שכן היה נתון בפני סכנה מיידית ומוחשית. החוק מתיר לאדם להתגונן מפני תקיפה בכל אמצעי העומד לרשותו, גם באמצעות סכין, כדי להדוף תקיפה שלא כדין שנשקפה ממנה סכנה מוחשית של פגיעה בחייו, בחירותו, בגופו או ברכושו, שלו או של זולתו; ובלבד שאותו אדם לא ישתמש במידה מופרזת של כוח ובהתאם לשישה תנאים מצטברים אלה, אשר רק בהתקיימם תעמוד לאדם טענת ההגנה העצמית: 

1. מעשה ההתגוננות היה דרוש באופן מיידי.
2. לא ניתן היה להדוף את התקיפה בדרך אחרת.
3. חלה סכנה מוחשית.
4. הייתה פגיעה בחירות או בגוף.
5. מעשה ההתגוננות היה סביר בנסיבות העניין.
6. האדם הטוען להגנה עצמית לא נכנס למצב של התנהגות פסולה במסגרתה צפה את הפגיעה בו.

הימנעות מהרשעה בגין החזקת סכין או אגרופן

הימנעות מהרשעה בעבירה דורשת מהנאשם להוכיח את סיבת החזקת כלי הנשק, ואת היותו מיועד למטרה כשרה ולא לשם ביצועה של עבירה. הווה אומר, מתן הסבר הגיוני שיש בו כדי להוכיח כי החזקת כלי הנשק לא נועדה לתקוף או להרע לאדם אחר. כך לדוגמא, מטרה כשרה להחזקת כלים אלו יכולה להיות לצורך חיתוך פירות לילדים קטנים, או מי שנדרש אליהם למען עבודתו. כמו כן, מטרה כשרה יכולה להיות מקרה בו באדם הינו אספן של סכינים, או דיג הנדרש לסכין בשביל חיתוך הדגים שהוא תופס. יחד עם זאת, גם סיבות לכאורה מוצדקות ייבדקו בהתאם לנסיבות המקרה ומקום התרחשותו. 

חשיבותו של ייצוג משפטי הולם

במקרה של האשמה בהחזקת  סכין או אגרופן, הייצוג המשפטי נדרש כבר בשלבים הראשונים של החקירה, וזאת במטרה להוכיח כי הסיבות להחזקת כלי הנשק היו כשרות. כמו כן, עורך דין פלילי יסייע ללקוחו במקרים בהם הנסיבות מקשות על הוכחת חפותו, וראוי להזכיר כי לעיתים קרובות אנשים הניגשים לחקירת משטרה ללא ייצוג הולם עלולים להפליל את עצמם. מאידך, לעורך דין פלילי יש את הידע והכלים שיכולים להוביל לשינויים של סעיפי אישום, מה שישפיע באופן ישיר על פסק הדין. השינויים יכולים לבוא לידי ביטוי בהורדת חומרת האשמות או הענישה, ואף בביטול כתב האישום. 

זומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין החזקת סכין או אגרופן?

אתה זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללת כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים במגוון עבירות פליליות מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בעבירת החזקת סכין או אגרופן פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
החזקת סכין או אגרופן | עבירת החזקת סכין | הגנה עצמית | החזקת אגרופן | החזקת סכין | החזקת סכין שלא כדין | החזקת אולר | עבירות סכינאות | ענישה על החזקת סכין | החזקת סכין להגנה עצמית

הצלחות המשרד בתחום
עונש מקל בעבירות החזקת סכין וגניבת רכוש סגירת תיק משטרתי ללקוח שהחזיק סכין שלא כדין סגירת תיק משטרתי לקטין שנחשד בהחזקת סכין במסגרת הליך טיפול מותנה סגירת תיק לשחקן כדורסל ישראלי שנחשד בהחזקת סכין וסמים שלא לצריכה עצמית שחרור ממעצר חייל שנחשד בהחזקה ושימוש בסמים מסוכנים במסגרת פרשיה רחבה וחמורה בצבא סגירת תיק פלילי למנהל בית ספר שנחשד בהטרדה מינית של מורה הכפופה לו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החזקת סכין או אולר לצורך הגנה עצמית
נגב | 19:55 22/04/2014
החזקת סכין או אולר לצורך הגנה עצמית
עו''ד אסף דוק | 20:01 22/04/2014
החזקת סכין או אולר לצורך הגנה עצמית
מעין | 02:13 24/09/2016
איסור החזקת סכין- היתרים
ירון | 11:56 18/10/2015
איסור החזקת סכין- היתרים
עו''ד אלון שליכטר | 14:12 18/10/2015
החזקת סכין
אבי | 10:26 11/04/2015
החזקת סכין וחיפוש בלתי חוקי
עו''ד אסף דוק | 12:56 13/04/2015