חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירת שוד מזוין

עבירת שוד מזוין

עבירת שוד מזוין נמנית על העבירות החמורות ביותר בחוק העונשין. מדובר למעשה בעבירת גניבה המבוצעת בנסיבות מחמירות במיוחד, שעלולה להוביל לתקופות מאסר ממושכות. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא על ההגדרות, העונשים ותפקידו של עורך הדין בהגנה על חשוד או נאשם בעבירה.

הגדרת עבירת השוד המזוין

ישנן מספר קטגוריות של עבירות שוד המבוססות עקרונית על עבירות הגניבה, רק שבמקרים אלו מדובר בנסיבות מחמירות. לפי סעיף 402 לחוק העונשין עבירת שוד מתקיימת בעת מעשה גניבה, בו הגונב מבצע או מאיים בביצוע אלימות כלפי אדם או נכס. זאת, במטרה להשיג את דבר הגניבה או לשמרו, להתגבר על התנגדות או למנוע אותה. במקרה זה מדובר בעבירת שוד שהעונש המקסימאלי עליה עומד על 14 שנות מאסר בפועל. יחד עם זאת, אם השוד לא יצא אל הפועל, כלומר לא נגנב דבר מה הלכה למעשה, אזי מדובר בעבירת ניסיון לשוד שהעונש המקסימאלי עליה עומד על 7 שנות מאסר.

שוד מזוין

קיימות נסיבות ההופכות את העבירה לשוד בנסיבות מחמירה, או במילים אחרות שוד מזוין, וכאן הענישה המקסימאלית עומדת על 20 שנות מאסר. לפי אותו הסעיף בחוק העונשין, שוד מזוין מתקיים כאשר השודד או מישהו משותפיו עשה שימוש בנשק חם או קר, כולל אקדח, רובה, גז מדמיע ואפילו נשק קר כמו סכין או אבן. כמו כן, מדובר בשוד מזוין במידה שבמעשה נטלה חלק קבוצת אנשים, וכאשר במהלכו נפגע מישהו כתוצאה מאלימות.

האם מדובר בשוד או בגניבה?

העונש על עבירת גניבה רגילה עומד על 3 שנות מאסר, וזאת לעומת 14 שנים על שוד ו- 20 על שוד מזוין. הפער העצום מבטא את התייחסותו המחמירה של המחוקק למעשי אלימות, ואכן אלימות היא שמבדילה בין שוד לגניבה. לדוגמא, אדם המתפרץ לבית בשעה שדייריו אינם נמצאים ואינו מאיים באופן מילולי או פיזי על אחרים, מבצע עבירת גניבה. ואולם, אם בעת מעשה אכן שהו דיירים בבית וניסו להתנגד, כך שהפורץ הפעיל כוח או איום כדי לקחת את החפץ לחזקתו, הרי שמדובר בשוד. יתר על כן, על פי החוק גם איומים שלא מומשו לבסוף, או ביצוע אלימות שלא הובילה לפגיעה ממשית, יכולים בהחלט להיחשב כשוד. זאת, אפילו אם האיומים והאלימות לא בוצעו על ידי האדם עצמו אלא על ידי שותפו. מעבר לכך, העבירה נחשבת לשוד מזוין אם מעורבים בה כאמור קבוצת אנשים, כלי נשק ו/או פגיעה באחרים.

התייחסות בית המשפט

כאמור, העונש המקסימאלי על עבירת שוד מזוין עומד על 20 שנות מאסר, אך מובן שלא בכל המקרים מוטל העונש הכבד ביותר ובית המשפט מתייחס למספר נסיבות העשויות להקל או להחמיר עם הנאשם. לדוגמא, אם במהלך השוד נפגע אדם בצורה קשה ואף סובל בשל כך מנכות צמיתה, הרי שיש בכך כדי להחמיר בעונש. כמו כן, ישנה חשיבות למידת האלימות בה נקטו השודד או השודדים, שכן בית המשפט מבדיל למשל בין יריית אקדח לבין איום בהכאה בלבד. בנוסף לכך, בית המשפט מתייחס גם לסוג, לערך ולכמות החפצים שנלקחו במהלך השוד, כך שככל שמדובר בערך נמוך יותר מבחינה כספית וגם רגשית עבור הקורבן, כך יוטל לרוב עונש קל יותר. מעבר לכך, כמו בכל עבירה פלילית בוחן בית המשפט שורה ארוכה של נסיבות אישיות, ביניהן מצב משפחתי, עבר פלילי והגורמים שהובילו לביצוע המעשה.

ההבדל בין שוד רגיל לבין שוד בנסיבות מחמירות

בית המשפט העליון דן בהבחנה בין עבירת השוד הרגילה בהתאם לסעיף 402(א) לבין עבירת השוד בנסיבות מחמירות בהתאם לסעיף 402(ב) בע"פ 1964/16 פאדי בושנאק נגד מדינת ישראל. כב' השופטת ענת ברון קבעה כי על בית המשפט לשקול את מידת חומרתה של האלימות שבה נקט השודד וכי עצם השימוש באלימות (להבדיל מאיום באלימות, או שימוש באלימות נגד רכוש), לא מהווה אפריורי נסיבה מחמירה כאמור בסעיף 402ב לחוק. לאור כך, כדי לקבוע האם מדובר בעבירת שוד בנסיבות מחמירות על בית המשפט לתת את הדעת לחומרתה של האלימות שננקטה.

חשיבותו של עורך הדין

במקרה של אישום בעבירת שוד מזוין אין תחליף לייצוג מטעם עורך דין פלילי מנוסה ומיומן. זאת, החל משלב החקירה במשטרה, דרך המעצר, ועד להתנהלות מול הפרקליטות ובבית המשפט. עורך הדין יכול בהחלט להציג טיעונים ונסיבות המקלים בחומרת האישומים ובפסיקתו של בית המשפט. יתר על כן, ביכולתו לפנות בבקשה לביצוע תסקיר מבחן לסוגיית העונש. במידה שהבקשה תתקבל ידריך עורך הדין את הנאשם באשר להתנהלות מול נציגי השירות, וייתכן בהחלט כי אלו ימליצו על החלפת תקופת המאסר בתוכנית טיפולית או שיקומית.

זומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין שוד מזוין?

אתה זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה במשטרה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות שוד מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין שוד מזוין פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
גניבה | שוד | שוד מזויין | גניבה בנסיבות מיוחדות | עבירות גניבה | עבירת שוד | עבירות שוד | שוד מזוין | עונש על שוד | שוד מזוין ונשיאת נשק | עורך דין שוד | ניתוח עבירת שוד מזוין | עונש על שוד מזוין | תקיפה לשם גניבה | שוד קשישים | שוד זקנים

הצלחות המשרד בתחום
מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה סגירת תיק חקירה נגד קטין שנחשד בהתפרצות לבית כנסת שחרור ממעצר לקוח שנחשד בתקיפת שוטרים עקב סירוב המשטרה לגבות עדות מזכה מעד מרכזי בוטלה הרשעתו של לקוח שגידל 800 גרם קנאביס בגינה ציבורית סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוחה שנחקרה בחשד שאיימה והרסה רכוש של קשיש בו טיפלה סגירת תיק פלילי לאיש מחשבים שנחשד בחדירה לחומר מחשב וקבלת דבר במרמה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שאלה לגבי תקיפה בנסיבות מחמירות
שרית | 15:58 19/04/2017
תקיפה בנסיבות מחמירות
עו''ד אלעד שאול אלבז | 16:50 19/04/2017
עונש על שוד מזוין
קובי | 16:00 26/08/2016
עונש על שוד מזוין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:39 28/08/2016
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014