שוד קשישים

אין ספק כי מערכות האכיפה והמשפט רואות בחומרה רבה עבירות אלימות כנגד קשישים, ובוודאי גם שוד. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא הקושי של אנשים זקנים להגן על עצמם, ולכן הינם חשופים למקרי אלימות וגניבה ברחוב, בבית ובמוסדות רפואיים שונים. לעיתים קרובות הביעו נציגי החוק סלידה ממעשים אלו, וראו הכרח לספק לקשישים הגנה בדמות הרתעה וענישה קשה במיוחד כנגד מבצעי העבירות. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת שוד הקשישים ומרכיביה.

עבירת שוד מהי?

חוק העונשין מגדיר מספר עבירות גניבה, אשר החמורה שבהן היא שוד. לפי סעיף 402 לחוק מדובר בגניבה המבוצעת תוך הפעלת אלימות או איומים כנגד קורבן או נכס. זאת, במטרה להשיג חזקה על הדבר הנגנב, או כדי להתגבר על התנגדות או למנוע אותה. יחד עם זאת, ראוי לציין כי אין הכרח שהאלימות התבצעה תוך כדי מעשה הגניבה, והעבירה עשויה בהחלט להיחשב לשוד גם אם הופעלה האלימות בזמן סמוך לגניבה – לפניה או אחריה. יתר על כן, מספיק שהתנהגות הגנב עוררה פחד אצל הקורבן על מנת שהעבירה תיחשב לשוד. בנוסף לכך, אין קשר בין מידת האלימות או כאב ונזקים שנגרמו לצורך הרשעה בשוד, אלא החשיבות מוקנית לכוחנות שהופעלה על ידי הנאשם. הענישה המקסימאלית בעבירה זו עומדת על 14 שנות מאסר, אך עולה ל-20 שנות מאסר בנסיבות מחמירות – כאשר היו שותפים למעשה שני אנשים ויותר, או כאשר מדובר בשוד מזוין אשר נעשה שימוש בכלי נשק חם או קר.

הגנה מיוחדת על קשישים

אין ספק כי העונשים המוטלים בגין שוד הינם חמורים ביותר, ולכך מצטרפות הגנות מיוחדות בחוק בכל הקשור לקשישים. כאמור, המחוקק ומערכות האכיפה והמשפט רואים באופן חמור מקרים של פגיעה בקשישים, ולכן בשנת 2008 תוקן חוק העונשין והוסף לו סעיף שמספרו 368ו. על פי סעיף זה, יוטל עונש של 5 שנות מאסר על מי שתוקף קשיש וגורם לו חבלה של ממש, ועונש של 7 שנות מאסר למי שגורם לקשיש חבלה חמורה. יתר על כן, העונש במקרים אלו אינו יכול להיות כולו על תנאי, אלא אם מתקיימים טעמים מיוחדים. עוד יש לציין, כי לפי הסעיף אדם זקן הוא מי שגילו 65 שנים ומעלה. מדובר למעשה בהחמרת הענישה והשוואתה לזו הנהוגה במקרים של חסרי ישע וקטינים, וכאמור הענישה כוללת מאסר חובה. 

מספר דוגמאות לענישה

על מנת לסבר את האוזן בנוגע לגישתם המחמירה של בתי המשפט בעבירות שוד זקנים, מובאות להלן שתי דוגמאות מהשנים האחרונות:

1. אדם כבן 20 פרץ לדירתם של זוג קשישים שגילם באותה עת היה 80 שנים, ושדד את תכולת הדירה כנגד ניסיונות ההתנגדות שלהם. הקשישה הצליחה לטלפן למשטרת ישראל, וכתגובה לכך הכה אותה הנאשם בחוזקה, ולאחר מכן גם הכה ודקר את בעלה במקומות שונים בגוף. בית המשפט גזר על הנאשם לשלם קנס בסך עשרות אלפי שקלים, וכמו כן גזר עליו 4 וחצי שנות מאסר בפועל.

2. אדם בשנות ה- 40 לחייו עיכב קשיש כבן 80 שהלך ברחוב, ככל הנראה במטרה לשדוד אותו. מספר עוברי אורח התגייסו וסייעו לקשיש להמשיך בדרכו, אך הנאשם חזר שוב ותקף את הקשיש וניסה לגנוב ממנו את הארנק. הקורבן מצידו ניסה להתנגד לתוקף ואף הצליח להיחלץ פעם נוספת, אך הנאשם שוב חזר ואיים כי ישתמש בסכין על מנת להורגו. לבסוף הצליח הנאשם להתגבר על התנגדות הקשיש, הטיחו אל הקרקע, הוציא את הארנק מכיסו ונטל את המזומנים שהיו בו. בתוך כך, לקשיש נגרמו חבלות בגופו. כנגד התוקף הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים, ובו נגזרו עליו שש שנות מאסר בפועל, ועוד 1.5 שנות מאסר על תנאי.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין שוד קשישים?

הנך זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירת המשטרה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות שוד מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין שוד קשישים פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
שוד | עבירות תקיפת זקנים | עבירת שוד | עבירות שוד | תקיפת זקנים | שוד מזוין | שוד קשישים | שוד זקנים | עבירת השוד | עורך דין פלילי שוד | שוד בנסיבות מחמירות | כתב אישום שוד

הצלחות המשרד בתחום
4 חודשי עבודות שירות בלבד בעבירות של תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש ואיומים ענישה מקלה: 3.5 חודשי עבודות שירות בלבד בגין גידול סמים במשקל 900 גרם מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהחזיק 2,443 תמונות וסרטי תועבה ובהם דמויות של קטינים סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית סיום משפט פלילי ללא הרשעה בעבירות סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שאלה לגבי תקיפה בנסיבות מחמירות
שרית | 15:58 19/04/2017
תקיפה בנסיבות מחמירות
עו''ד אלעד שאול אלבז | 16:50 19/04/2017
עונש על שוד מזוין
קובי | 16:00 26/08/2016
עונש על שוד מזוין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:39 28/08/2016
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014