חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | תקיפה לשם גניבה

תקיפה לשם גניבה

בשנים האחרונות חלה עלייה בשיעור התופעות האלימות בחברה הישראלית, ורבות מהן קשורות לניסיונות גניבה. על כן, מערכות האכיפה והמשפט נוטות לראות בחומרה עבירות מעין אלו ולהטיל בגינן עונשים כבדים, במטרה להרתיע ולמנוע ככל האפשר את הישנותן. אחת העבירות הללו מכונה תקיפה לשם גניבה, המשתייכת מחד לעבירות התקיפה ומאידך לעבירות הגניבה. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת התקיפה לשם גניבה ומרכיביה.

עבירות תקיפה

מעצם של שמה של עבירת "תקיפה לשם גניבה" ניתן להבין כי היא משתייכת בראש ובראשונה אל עבירות התקיפה. מדובר בעבירות המשתנות בחומרתן בהתאם לנסיבות המקרה ותוצאותיו, אך בבסיס כולן עומדת הגדרת התקיפה על פי סעיף 378 לחוק העונשין: "המכה אדם, נוגע בו, דוחפו או מפעיל על גופו כוח בדרך אחרת, במישרין או בעקיפין, בלא הסכמתו או בהסכמתו שהושגה בתרמית - הרי זו תקיפה: ולעניין זה, הפעלת כוח – לרבות הפעלת חום, אור, חשמל, גז, ריח או כל דבר או חומר אחר, אם הפעילו אותם במידה שיש בה כדי לגרום נזק או אי נוחות". יש לציין כי המגע הישיר יכול להיות הפעלה של כוח גופני בכל עוצמה ומכל סוג, ואפילו נגיעה קלה, אך כאמור על מנת שייחשב לתקיפה עליו להתבצע ללא הסכמה מצד המותקף. כמו כן, לקביעת עצם ביצוע העבירה אין זה משנה אם המעשה הוביל הלכה למעשה לחוסר נוחות, כאב או נזק גופני.

עבירות גניבה

עבירות הגניבה לסוגיהן מהוות פגיעה בזכויות הקניין, ומוגדרות כנטילה של נכס ללא הסכמה כדי לשלול אותו ממחזיקו החוקי באופן קבוע. זאת, ללא בסיס לטענה על בעלות לגבי אותו הנכס. יש לציין כי הנכס אינו חייב להיות מוחשי, ועשוי להיות גם שירות, נכס וירטואלי או זכויות מסוימות, על אף שבעבירת תקיפה לשם גניבה מדובר כמעט תמיד בנכס מוחשי, החל בארנק ועד לטלפון סלולארי. בהקשר זה, חשוב לציין את סעיף 402 לחוק העונשין המתייחס לעבירת שוד. על פי סעיף זה, מדובר בגניבה בה השתמש הגנב באיומים או באלימות, כאשר העונש עליה עומד על 14 שנות מאסר.

תקיפה לשם גניבה

כאמור, ישנם סוגים שונים של עבירות תקיפה המשתנים בחומרתם. הרמה הקלה ביותר מכונה תקיפה סתם כשהעונש המקסימאלי עליה עומד על עד שנתיים מאסר בלבד. מאידך, הקשה ביותר היא חבלה בכוונה מחמירה הקובעת עונש של עד 20 שנות מאסר לאדם שהתכוון להטיל באחר מום או נכות, או לגרום לחבלה חמורה שלו. בין לבין מצויים סיווגים שונים של עבירות תקיפה, ביניהם תקיפה של אדם לביצוע עבירה מסוג פשע, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, תקיפה שמטרה התנגדות למעצר או הימנעות מלכידה, וכן העבירה בה אנו עוסקים - תקיפה כדי לגנוב דבר מה.

סעיף 381(א)(2) לחוק העונשין עוסק בעבירת תקיפה לשם גניבה וקובע עונש של עד 3 שנות מאסר לאדם התוקף את חברו כדי לגנוב דבר. במידה והתקיפה בוצעה בצוותא של יותר משני אנשים - העונש מנזק לעד 5 שנות מאסר.

ההבדל בין שוד לבין תקיפה לשם גניבה

תקיפה לשם גניבה דומה מאוד לעבירת השוד, שכן בדומה לה היא מערבת את עניין התקיפה ואת עניין הגניבה, ומכאן שלכאורה יושת עליה מאסר כבד ביותר. ואולם, כפי שאמרנו עבירה זו המפורטת בסעיף 381(א)(2) לחוק העונשין צפויה לעונש מקסימאלי של 3 שנות מאסר בלבד או 5 שנים במידה והתקיפה לשם גניבה בוצעה בצוותא, ענישה שהיא נמוכה בהרבה מעבירות השוד האחרות.

השוני בין שתי העבירות הוא טכני במהותו וככזה מאפשר לתביעה מרחב פעולה והחלטה האם לפנות לבית משפט מחוזי ולהאשים את הנאשם בשוד, או לפנות אל בית משפט השלום בכתב אישום העוסק בתקיפה לשם גניבה. הדבר תלוי בין היתר באופי הפעולה, נסיבותיה וחומרתה, אך יש להדגיש כי גם מקרים "קלים" יחסית עלולים בהחלט להביא לכתב אישום שעניינו עבירת שוד.  

שיקולי בית המשפט

במידה שהוגש כתב אישום בגין עבירת תקיפה לשם גניבה, יבחן בית המשפט את מכלול הנסיבות הקשורות באירוע. בין היתר, ייבחנו הנסיבות שהובילו את נאשם לביצוע העבירה, מטרתה של התקיפה, האופן שבו היא בוצעה, הנזקים שנגרמו למותקף, העבר הפלילי של התוקף וכדומה. מטבע הדברים, ככל שתוצאות המעשה חמורות יותר כך גם יהיה העונש.

מאידך, בית המשפט עשוי בהחלט להתחשב בנסיבות מקלות, כגון מצוקה אישית או כלכלית, בעיה חברתית ורפואית, נכונות לפיצוי הנפגע והבעת חרטה על המעשה. לכן, ישנה חשיבות גדולה להסתייעות בעורך דין פלילי במקרים אלו, אשר יפעל להקלת האישומים וכן להצגת טיעונים וראיות להקלת העונש.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין תקיפה לשם גניבה?

פנה לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירת המשטרה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות תקיפה וגניבה מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין תקיפה לשם גניבה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
גניבה | תקיפה בנסיבות מחמירות | תקיפה הגורמת חבלה של ממש | עבירות גניבה | עבירות תקיפה | עבירות שוד | תקיפה סתם | תקיפה על ידי שניים או יותר | תקיפה חבלנית | תקיפה לשם פציעה | תקיפה | תקיפה בצוותא | כתב אישום תקיפה | שוד מזוין | תקיפה לשם גניבה | עבירת השוד

הצלחות המשרד בתחום
מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה סגירת תיק חקירה נגד קטין שנחשד בהתפרצות לבית כנסת אי הרשעה לקטין בעבירות תקיפה בנסיבות מחמירות ואיומים סגירת תיק פלילי בעבירות תקיפה ופציעה סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד ביבוא סמים קשים באינטרנט סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באיומים כלפי בת זוגו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש
אברהם | 16:26 20/01/2018
כתב אישום על תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש
עו''ד עודד רגב | 18:26 20/01/2018
שאלה לגבי תקיפה בנסיבות מחמירות
שרית | 15:58 19/04/2017
תקיפה בנסיבות מחמירות
עו''ד אלעד שאול אלבז | 16:50 19/04/2017
עונש על שוד מזוין
קובי | 16:00 26/08/2016
עונש על שוד מזוין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:39 28/08/2016